Амир Темур жаҳон тарихида қудратли ва гуллаб-яшнаган давлат барпо этган буюк саркарда ва давлат арбоби сифатидагина мавқе тутмайди. Соҳибқирон ўз пойтахти бўлмиш Самарқандни ер юзининг маданий-меъморий ва илмий-маънавий марказларидан бирига айлантирган.
Шунинг учун Амир Темурнинг ибратли ҳаёти ва давлатдорлик иқтидори ва фаолияти, салтанати тарихи, ундаги илм-фан ва маданиятни ўрганиш тарихшуносликнинг йирик илмий йўналишларидан бири сифатида доимо жаҳон олимлари, давлат раҳбарлари, сиёсатчилар диққат-эътиборида бўлиб келган ва шундай бўлиб қолмоқда. Шунингдек, Темурийлар тарихига оид манбалар жаҳон миқёсида турли тилларга таржима қилинган ҳамда илмий тадқиқотлар амалга оширилган.
Дунё тарихшунослигида Амир Темур даврини ўрганишга оид нашрлар кун сайин ортиб бормоқда. Пировардида, жаҳон жамиятшунослигида “Темуршунослик” мустақил илмий йўналиши шаклланди.
Бугун Амир Темур ва Темурийлар сулоласининг дунё цивилизацияси ривожига, инсониятнинг илмий, сиёсий-ҳуқуқий, маънавий-ғоявий, маданий ва тафаккур даражасининг кескин кўтарилишига қўшган ҳиссаси беқиёслиги ҳеч кимда шубҳа уйғотмайди. Темурийлар Уйғониш даврини бутун дунё тан олганлигини алоҳида қайд этиш лозим. Француз олими Венсан Фурниё “Темурийлар даври Ренессанси” иборасини биринчи бўлиб қўллаганининг ўзи ҳам шундан далолатдир.
Жаҳон ҳамжамияти Темурийлар даврини илм-фан, маданият, санъат ва адабиёт тараққиёти ҳамда улуғ кашфиёт ва ихтироларда ўз аксини топган давр, халқимизни эса – шу пайтгача икки маротаба Ренессансга асос солган халқ сифатида эътироф этади. Яъни, халқимиз ҳақли равишда том маънода кам сонли “Ренессанс ярата олган халқлар” сирасига киргани таҳсинга лойиқдир.
Шу маънода, Президент Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатда кенг кўламли демократик ўзгаришлар, жумладан, илм-фан ва таълим-тарбия соҳасидаги ислоҳотлар орқали Янги Ўзбекистонда янги Уйғониш даври, яъни Учинчи Ренессанс пойдеворини яратиш борасидаги саъй-ҳаракатлари кутилган натижалар беришига тўла асос бор деб баҳоланмоқда.
Миллат Сардорининг халқимиз олдидаги энг буюк хизматларидан бири ҳам айнан ўз юртига эгаликдан мосуво бўлган, фаровон ва яхши яшашдан умидини узган, келажакка ишонмай қўйган халқимизнинг қадди-қоматини ва синдирилган миллий ғурури тикланиши, Янги Ўзбекистонга хос онги шаклланиши, сўнган руҳи кўтарилиши, маънавий-маърифий қадриятлар ва тарихий шахсларга бўлган ҳурмат-эътибор қайтарилиши, деб қаралмоқда.
Ўзбекистон Республикаси тараққиётининг янги босқичида давлат ва жамиятнинг ҳар бир соҳасида тубдан янгиланиш ва юксалишлар билан бир қаторда миллий давлатчиликни мустаҳкамлаш, мамлакатимиз сиёсий-ҳуқуқий ва иқтисодий-ижтимоий ҳаётини барқарор изга тушириш ва ривожлантириш бўйича кенг қамровли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, тарихшуносликда ҳам аждодларимиз тарихини ўрганиш, уларга тўғри ва холис илмий баҳо бериш, шу асосда миллий қадриятларимизни тиклаш учун кенг йўл очилди. Зеро, Ўзбекистон Президенти таъкидлаганидек: “Бизнинг ҳавас қилса арзийдиган улуғ тарихимиз бор. Ҳавас қилса арзийдиган улуғ аждодларимиз бор”.
Амир Темур: «Салом ва тинчлик эълон қиламан!»
Янги Ўзбекистон тараққиётининг ҳозирги босқичида ўзбек дипломатиясининг қадимги замонлардан бошлаб бугунги кунгача – мустақил Ўзбекистон дипломатияси шаклланиши ва тараққий этишигача бўлган даври атрофлича ва тизимли равишда ўрганилаётгани жуда муҳим. Хусусан, 2022 йилда чоп этилган “Ўзбекистон дипломатияси тарихи” китоби “Ўзбекистон тарихи” кўпжилдлигининг VII жилди ҳисобланади. Китоб Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил январда Ўзбекистон дипломатлари билан учрашувда айтилган таклифларига амалий жавобдир.
Ўзбекистон дипломатияси тарихи ҳақида китоб чоп этилгани – катта сиёсий воқеа. Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “бизнинг миллий давлатчилигимиз неча минг йиллик қадимий тарих ва бой маданиятга эга. Бинобарин, дипломатик муносабатлар ҳам тарихимизнинг энг чуқур қатламларига бориб тақалади. Бу ҳақиқат нафақат мамлакатимиз, балки дунё олимлари томонидан кенг эътироф этилган”.
Буюк аждодимиз Соҳибқирон Амир Темурнинг энг ёрқин фазилатларидан бири шуки, у зот бундан олти аср аввал давлатлараро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш, узоқ ва яқин халқлар ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш ўз салтанати истиқболини таъминлашнинг муҳим омили эканини теран англаган. Шу боис, Европа ва Осиёни боғлашга хизмат қилган улкан ишларни амалга оширган. Бир томондан – Хитой, Ҳиндистон, иккинчи томондан – Франция, Испания, Англия ва бошқа давлатлар билан алоқа ўрнатган ва шу муносабатларни мустаҳкамлашга интилган.
Мамлакатимиз олимлари ва хорижлик мутахассислар томонидан илмий асосда эътироф этилганидек, Амир Темур тарихда ўз даврининг энг моҳир дипломати сифатида ҳам чуқур из қолдирган. Соҳибқирон буюк давлат арбоби сифатида ўз мақсадларига эришишда дипломатиянинг тинч йўли ва ҳарбий тадбирларни моҳирона қўшиб олиб борган.
Амир Темур барпо этган буюк салтанат ўша даврдан бошлаб нафақат қўшни мамлакатлар ва уларнинг подшоларини, балки узоқ юртлар ҳукмдорларини ҳам ўзига жалб этиб келган. Тарихий ҳужжатлар далолат беришича, XIV асрнинг 70-йиллариданоқ Европа давлатлари вакиллари Мовароуннаҳрга келиб, бу ердаги янги, мустақил давлатнинг қудрати ва салоҳияти билан жиддий қизиққанлар.
Соҳибқирон ҳам, ўз навбатида, айниқса, қудратли салтанат шакллангач, ўша даврнинг деярли барча йирик давлатлари ва уларнинг ҳукмдорлари билан фаол дипломатик алоқа ўрнатган. Турли давлатларга ўз Элчиларини юборган, шунингдек, унинг ҳузурига йўлланган хориж Элчиларини қабул қилган.
Амир Темур Кастилия ва Леон қироли Дон Энрике III (айрим манбаларда – Испания қироли Генрих III), Франция ҳукмдори Шарл VI (айрим манбаларда – Карл VI), Англия қироли Генрих IV саройига Элчилар юборгани, ўз навбатида, испаниялик, франциялик, англиялик, хитойлик ва бошқа бир қатор – жами 20 дан ортиқ хорижий давлат Элчиларини ўз пойтахти Самарқандда қабул қилгани ҳақида атрофлича баён этилган кўплаб тарихий ва илмий асарлар бу фикрни яққол тасдиқлайди.
Тарихий манбаларда ёзилишича, 1402 йил 28 июлда Амир Темур ҳузурида ҳозир бўлган Кастилия ва Леон Қироли Дон Энрике III Элчилари сафида – Пайо де Сото Майор ва Эрнан Санчес де Паласуэлос ҳам бор бўлган. Элчиларнинг қайтиш пайти келганида Соҳибқирон икки давлат ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш мақсадида улар билан бирга қобилиятли беклардан Муҳаммад Кешийни ҳам мактуб ва совғалар билан Кастилияга Элчи қилиб жўнатади. Муҳаммад Кеший у ерга эсон-омон етиб бориб, мактуб ва совғаларни Дон Энрике III га топширади.
Маълумки, Амир Темур Насаф ва Кеш олимлари, диний ва дунёвий илмлардан хабардор, хорижий тилларни биладиган қобилиятли шахсларни ўз саройига ишга жалб этган. Улар турли лавозимлар қатори Элчилик вазифасини ҳам адо этишган. Масалан, Муҳаммад Кеший Соҳибқироннинг Элчиси сифатида маълум муддат Испанияда яшаб келган бўлса, Мавлоно Абдуллоҳ Кеший Амир Темур томонидан Миср султони Фаражга Элчи қилиб юборилади.
Амир Темур одатда Европа мамлакатларига масиҳийлик дини пешволарини Элчи қилиб юборган. Мусулмон дипломатлардан фақат Муҳаммад Кешийгина Европага боришга муяссар бўлган. Бу ҳам унинг қобилиятидан, бир неча тилларни, эҳтимол, Европа тилларидан бирини билганлигидан далолат беради.
Ўша даврда Амир Темурнинг шуҳрати бутун Европага тарқалган эди. Шу сабабли Муҳаммад Кеший Кастилия Қироли Дон Энрике III ҳузурида катта ҳурмат-эътибор билан кутиб олинади. У Қирол саройидаги ва йирик зодагонлар қасридаги қабулларда иштирок этади. Қирол унга Руи Гонсалес де Клавихо бошчилигидаги ўз Элчиларини қўшиб, ҳурмат-эҳтиром билан Самарқандга кузатиб қўяди.
Амир Темур дипломатиясининг ўзига хос томонларидан бири – у ўзининг барча мурожаатларида, ҳатто қатъий талаб шаклида ёзилган номаларида ҳам Шарқ дипломатияси этикетларига риоя қилган. Айрим юртлар хукмдорларининг қўпол шаклда, баъзи ҳолларда жаҳл ва жаҳолат билан ёзилган номаларига ҳам Соҳибқирон ҳамма вақт ўз фикрини аниқ баён қилган ҳолда маданият ва одоб билан жавоб қилганини ўша даврлардан мерос бўлиб қолган тарихий хатлар орқали билиб олиш қийин эмас. Амир Темурнинг Франция қироли Шарл VI га йўллаган мактубида «Салом ва тинчлик эълон қиламан!», деган сўзлар битилгани буни яққол тасдиқлайди.
Амир Темурнинг дипломатик ёзишмалари
Амир Темур ва Темурийларнинг моҳирона дипломатик фаолиятига ўша даврдан ҳозиргача сақланиб қолган ёзишмалар яққол гувоҳлик беради. Ҳозирги кунда Франциянинг миллий архивида 4 та хат сақланмоқда:
биринчиси, Амир Темурнинг Франция қироли Шарль IV га форс тилида ёзган хатининг асл нусхаси;
иккинчиси, шу хатнинг архиепископ Иоаннинг ўзи ёки унинг бирон замондоши лотин тилига таржима қилган нусхаси;
учинчиси, Франция қироли Шарль IV нинг Амир Темурга лотин тилида ёзган хатининг нусхаси;
тўртинчиси, Мироншоҳ Мирзонинг Европанинг уч қиролига йўллаган хатининг лотин тилига таржима қилинган нусхаси. Унинг асл нусхасини Иоанн ўзида сақлаган ва кейинчалик Англия қиролига кўрсатган.
Амир Темур ва Европа ўртасидаги муносабатларнинг собиқ иттифоқ даврида ўрганилиши ҳақида сўз борганда, И.Умняковнинг «XV аср бошларида Ўрта Осиёнинг халқаро муносабатлари. Амир Темурнинг Византия ва Франция билан алоқалари» мавзусидаги мақоласи ва бошқа асарлари анча мазмунли эканини қайд этиш ўринлидир.
Амир Темур Ғарбий Европанинг олис давлатлари, хусусан, Валуа династияси намояндаси – Франция қироли Шарль VI (1380—1422-йиллар) ва Англия қироли Генрих IV (1399—1413-йиллар) билан ҳам дипломатик ёзишмалар олиб борган. Амир Темур ва Шарль VI ўртасидаги 1402—1403-йиллар ёзишмаларига доир дастлабки мухтасар маълумотни XIХ аср бошларида яшаб ўтган француз тарихчиси Флоссан 1811 йили нашрдан чиққан тадқиқотида келтирган.
Амир Темурнинг Шарль VI га мактуби форсий тилда, Шарқ ҳукмдорларининг услубига ўхшамайдиган, ноодатий усулда ёзилган. Мактубда «ваъзхон руҳоний Франциск» Франция қиролидан Амир Темурга мактублар олиб келгани ҳақида сўз боради.
Билишимизча, Амир Темур билан Шарль VI ўртасида Кастилия қироли Генрих III ўртасида бўлгани каби расмий Элчилар алмашуви бўлмаган. Айни чоғда, мактуб матнидан шундай мазмун келиб чиқадики, Амир Темур илгари ҳам Франциядан мактублар олиб турган. Лекин бу хатлар бизгача етиб келмаган.
Мазкур мактубнинг асл нусха эканига ҳеч қандай шубҳа йўқ. Буни хатнинг икки жойига Амир Темурнинг мўъжаз муҳри босилгани ҳам яққол тасдиқлайди. Хатдаги муҳрнинг ҳақиқатан ҳам Соҳибқиронга тегишли экани аксарият тарихчилар, шу жумладан, Элчи Клавихо ва муаррих ибн Арабшоҳ томонидан исботланган.
Аҳамиятли жиҳати шундаки, Клавихо – Амир Темурни кўриб, у билан бевосита суҳбатлари асосида хотиралар ёзган саноқли, яъни тўрт кишидан бири. Бу ҳолат Ибн Арабшоҳ, Ибн Халдун, архиепископ Иоанн яратган хотиралар каби испан Элчиси кундаликларининг ҳам ҳаққонийлигини янада оширади. Бинобарин, ҳаққонийлик – ҳақиқат ва адолатга элтувчи йўлдир.
Париждаги Миллий кутубхонада Амир Темурнинг Шарль VI га юборган иккинчи мактуби сақланмоқда. Бу хатнинг лотинча таржимаси бизгача етиб келган бўлиб, илк бор Сильвестр де Саси томонидан чоп этилган.
Шу билан бирга, Шарль VI томонидан Амир Темурга юборилган мактубнинг лотинча таржимаси ҳам мавжуд. Бу Франция қиролининг Соҳибқиронга йўллаган хатлари орасидан бугунги кунгача сақланиб келаётган ягона мактуб сифатида алоҳида қимматга эга бўлган ноёб ҳужжатдир. Амир Темурнинг ҳар иккала мактубига 1402 йил 1 август санаси қўйилган бўлса, Шарль VI мактубига 1403 йил 15 июнь санаси битилган.
Амир Темур ҳазратларининг ташқи сиёсати, дипломатик ёзишмалари дунё олимлари, шу жумладан, мамлакатимиз мутахассислари томонидан атрофлича ўрганилган ва ўрганилмоқда. Бундан бир муддат олдин Франциянинг таниқли шарқшунос, бобуршунос олими Жан-Луи Бакэ-Граммон билан Парижда учрашганимизда, у менга руминиялик тарихчи ва туркшунос олим Мария-Матильда Александреску-Дерска хоним қаламига мансуб «Амир Темурнинг Анатолияга юриши (1402)» номли китобининг 1942 йилда нашр этилган нодир нусхасини тақдим этганди.
Амир Темур мактублари бундан қарийб етти аср аввал ёзилганига қарамай, улардаги айрим жиҳатлар худди бугунги кунимизнинг ўта муҳим даъвати каби жаранглаб турибди: дунё тожирлар билан ободлиги, салтанатнинг улуғворлиги аввало ўзга салтанатлар улуғворлигини эътироф этиш, расмий ва ғайрирасмий тафовутларга қарамай, фуқароларнинг иззат-икромини бажо келтириш, инсоний ҳуқуқ ва эркинликларга қатъий амал қилиш билан белгиланиши англаб етилмокда.
Бундан ташқари, Темурийларнинг дипломатик ёзишмаларига ашёвий далил тариқасида Амир Темур ва унинг учинчи ўғли — Ғарбий Эрон, Ироқ ва Озарбайжон ҳокими Мироншоҳ Мирзо билан Франция, Англия, Кастилия ва бошқа мамлакатлар қироллари ўртасидаги мактубларни кўрсатиш мумкин. Ушбу мактублардан айримлари Франция миллий архивида, Британия музейида ва Испания архивларида сақланмоқда.
Амир Темур ва Темурийларнинг дипломатик ёзишмалари, биринчидан, Европа ўзидан анча аввал уйғонган Шарққа ҳамиша қўл чўзиб келганини, иккинчидан, Шарқ ҳам бу ўлкалар билан алоқа боғлашга, ҳамкорлик қилишга, савдо-сотиқ ишларини йўлга қўйишга, эътиқодий тафовутларга қарамасдан тужжорларни иззатлашга, уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя этишга ҳаракат қилганини яққол кўрсатиб турибди.

АМИР ТЕМУР И ДИПЛОМАТИЯ
Амир Темур занимает место в мировой истории не только как великий полководец и государственный деятель, построивший мощное и процветающее государство. Великий правитель превратил свою столицу Самарканд в один из культурных, архитектурных, научных и духовных центров мира. Поэтому изучение образцовой жизни и государственного управления Амира Темура, истории его правления, изучение науки и культуры в ней, как одно из важнейших научных направлений историографии, всегда было и остается в центре внимания мировых ученых, глав государств и политиков.
Кроме того, источники по истории Тимуридов были переведены на различные языки, а научные исследования проводились по всему миру. В мировой историографии с каждым днем увеличивается количество публикаций, посвященных изучению эпохи Амира Темура. В конечном счете, в мировой социальной науке сформировалось самостоятельное научное направление "темуроведение". Сегодня ни у кого не вызывает сомнений неизмеримый вклад Амира Темура и династии Темуридов в развитие мировой цивилизации, в резкий подъем научного, политико-правового, духовно-идеального, культурного и интеллектуального уровня человечества.
Следует отметить, что ренессанс Тимуридов был признан всем миром. Об этом свидетельствует тот факт, что французский ученый Винсент Фурнье первым употребил словосочетание "ренессанс Темуридов". Мировое сообщество признает эпоху Тимуридов как эпоху, которая нашла отражение в развитии науки, культуры, искусства и литературы, а также великих открытиях и изобретениях, а наш народ - как народ, дважды основавший эпоху Возрождения. То есть достойно похвалы, что наш народ по праву принадлежит к тому небольшому числу "народов, которые смогли создать Ренессанс" в полном смысле этого слова. В этом смысле считается, что есть все основания полагать, что усилия президента Шавката Мирзиеева по созданию нового Ренессанса в Новом Узбекистане, то есть фундамента Третьего Ренессанса, посредством масштабных демократических преобразований в нашей стране, включая реформы в области науки и образования, это приведет к ожидаемым результатам. Одной из величайших заслуг Лидера нации перед нашим народом является восстановление достоинства и поруганной национальной гордости нашего народа, потерявшего надежду на собственную страну, потерявшего надежду на благополучную и хорошую жизнь, потерявшего веру в будущее, формирование осознание специфики Нового Узбекистана, последующее возвышение их духа и возвращение уважения к духовным и образовательным ценностям и историческим личностям.
На новом этапе развития Республики Узбекистан, наряду с коренным обновлением и совершенствованием во всех сферах деятельности государства и общества, осуществляются комплексные меры по укреплению национальной государственности, установлению стабильных рамок и развитию политической, правовой, экономической и социальной жизни нашей страны.
В частности, в историографии открыт широкий путь для изучения истории наших предков, дачи им правильной и объективной научной оценки и на этой основе восстановления наших национальных ценностей. Потому что, как подчеркнул Президент Узбекистана: “У нас великая история, которой стоит восхищаться. У нас есть великие предки, которыми стоит восхищаться”. Амир Темур: "Я провозглашаю мир и спокойствие!" На нынешнем этапе развития нового Узбекистана очень важно, чтобы период узбекской дипломатии с древнейших времен до наших дней - становление и развитие независимой узбекской дипломатии - всесторонне и системно изучался. В частности, книга "История узбекской дипломатии", вышедшая в свет в 2022 году, является VII томом многотомного труда "История Узбекистана". Книга является практическим ответом на предложения, высказанные президентом Шавкатом Мирзиеевым на встрече с узбекскими дипломатами в январе 2018 года. Издание книги по истории узбекской дипломатии является крупным политическим событием.
Как отметил глава нашего государства, "наша национальная государственность имеет многотысячелетнюю историю и богатую культуру. Поэтому дипломатические отношения также уходят корнями в глубочайшие слои нашей истории. Этот факт широко признан не только в нашей стране, но и учеными со всего мира". Одним из самых поразительных качеств нашего великого предка Сахибкирана Амира Темура является то, что шесть столетий назад он глубоко понимал, что развитие взаимовыгодного сотрудничества между государствами, укрепление дружбы и солидарности между далекими и близкими народами было важным фактором обеспечения перспектив его империи. Поэтому он провел великие работы, которые послужили соединению Европы и Азии. С одной стороны, он установил контакты с Китаем, Индией, с другой стороны, Францией, Испанией, Англией и другими странами и стремился укрепить эти отношения. Как признали на научной основе ученые нашей страны и зарубежные эксперты, Амир Темур также оставил глубокий след в истории как самый искусный дипломат своего времени. Будучи великим государственным деятелем, Сахибкиран умело сочетал мирный путь дипломатии и военные меры в достижении своих целей. Великая империя, построенная Амиром Темуром, с тех пор привлекает не только соседние страны и их королей, но и правителей дальних земель. Исторические документы свидетельствуют о том, что с 70-х годов XIV века в Трансоксиану приезжали представители европейских стран и всерьез интересовались мощью и потенциалом нового, независимого здесь государства.
Сахибкиран, в свою очередь, особенно после образования могущественной империи, установил активные дипломатические отношения практически со всеми крупными государствами того времени и их правителями. Он отправлял своих послов в различные страны, а также принимал иностранных послов, направляемых к нему. Амир Темур направил послов ко двору дона Энрике III Кастильского и Леонского (в некоторых источниках - короля Испании Генриха III), правителя Франции Карла VI (в некоторых источниках - Карла VI Карловича) и короля Англии Генриха IV, который, в свою очередь, принял послов из Испании, Франция, Англия, Китай и ряд других - в общей сложности более 20 иностранных государств - в своей столице Самарканде, что наглядно подтверждает эту мысль. Согласно историческим источникам, 28 июля 1402 года среди послов короля Кастилии и Леона дона Энрике III, присутствовавших при встрече с амиром Темуром, были Пайо де Сото майор и Эрнан Санчес де Паласуэлос. Когда послам пришло время возвращаться, Сахибкиран отправил одного из способных беев, Мухаммада Кеши, с письмами и подарками в Кастилию в качестве посла вместе с ними, чтобы еще больше укрепить отношения между двумя государствами. Мухаммад Кеши благополучно прибыл туда и передал письма и подарки дону Энрике III. Известно, что Амир Темур привлекал к себе во дворец ученых из Насафа и Кеша, способных людей, разбирающихся в религиозных и светских науках и владеющих иностранными языками. Они выполняли различные обязанности, в том числе обязанности посла. Например, Мухаммад Кеши некоторое время жил в Испании в качестве посла Сахибкирана, в то время как Маулана Абдулла Кеши был направлен Амиром Темуром в качестве посла к Фараджу, султану Египта. Амир Темур обычно отправлял христианских лидеров в европейские страны в качестве послов. Из мусульманских дипломатов только Мухаммаду Кеши удалось побывать в Европе. Это также указывает на его способности, знание нескольких языков, вероятно, одного из европейских. В то время слава Амира Темура распространилась по всей Европе. Поэтому Мухаммад Кеши был с большим уважением принят королем Кастилии доном Энрике III. Он посещал приемы в королевском дворце и во дворцах знатных людей. Король сопровождал его в Самарканд вместе со своими послами во главе с Руи Гонсалесом де Клавихо и почтительно сопровождал его.
Одной из отличительных черт дипломатии Амира Темура было то, что во всех своих обращениях, даже в письмах, написанных в форме жестких требований, он придерживался этикета восточной дипломатии. Из исторических писем, сохранившихся с тех времен, нетрудно узнать, что Сахибкиран всегда отвечал на письма правителей некоторых стран, написанные в грубой манере, иногда с гневом и невежеством, выражая свое мнение четко, с культурой и порядочностью. Дело в том, что в письме Амира Темура французскому королю Карлу VI содержатся слова: "Я провозглашаю мир и спокойствие!- это явно подтверждает сказанное.
Дипломатическая переписка Амира Темура
Сохранившаяся с того времени до наших дней переписка наглядно свидетельствует об искусной дипломатической деятельности Амира Темура и Темуридов.
В настоящее время в Национальном архиве Франции хранятся 4 письма: первое - оригинальная копия письма Амира Темура французскому королю Карлу IV на персидском языке; второе - копия этого письма, переведенная на латынь самим архиепископом Иоанном или одним из его современников; третья - копия письма, написанного на латыни французским королем Карлом IV Амиру Темуру; четвертая - латинский перевод письма, отправленного мироншахом Мирзо трем европейским королям. Оригинал был сохранен Джоном и позже показан королю Англии.
Когда речь заходит об изучении отношений между Амиром Темуром и Европой в постсоветское время, стоит отметить статью И. Умнякова "Международные отношения Центральной Азии в начале XV века. Отношения Амира Темура с Византией и Францией" и другие работы весьма информативны. Амир Темур также вел дипломатическую переписку с отдаленными государствами Западной Европы, в частности, с представителем династии Валуа - королем Франции Карлом VI (1380-1422) и королем Англии Генрихом IV (1399-1413). Первые краткие сведения о переписке между Амиром Темуром и Карлом VI в 1402-1403 годах были предоставлены французским историком Флоссаном, жившим в начале XIX века, в его исследовании, опубликованном в 1811 году. Письмо Амира Темура Карлу VI было написано на персидском языке, в необычном стиле, не похожем на стиль правителей Востока. В письме упоминается, что "проповедник Франциск" привозил Амиру Темуру письма от французского короля. Насколько нам известно, между Амиром Темуром и Карлом VI не было официального обмена послами, как это было между королем Кастилии Генрихом III.
В то же время из текста письма следует, что Амир Темур ранее получал письма из Франции. Однако эти письма до нас не дошли. Нет никаких сомнений в том, что это письмо подлинное. Это наглядно подтверждается тем фактом, что в двух местах на письме стоит чудесная печать Амира Темура. Тот факт, что печать на письме на самом деле принадлежит Сахибкирану, был доказан большинством историков, включая посла Клавихо и историка Ибн Арабшаха.
Важным моментом является то, что Клавихо - один из немногих, то есть один из четырех человек, которые видели Амира Темура и написали мемуары, основанные на непосредственных беседах с ним. Этот факт еще больше подтверждает подлинность дневников испанского посла, а также мемуаров, написанных Ибн Арабшахом, Ибн Халдуном и архиепископом Иоанном. Таким образом, честность - это путь к истине и справедливости. В Национальной библиотеке в Париже хранится второе письмо Амира Темура Карлу VI. До нас дошел латинский перевод этого письма, впервые опубликованный Сильвестром де Саси. В то же время существует также латинский перевод письма, отправленного Карлом VI Амиру Темуру. Это уникальный документ, представляющий особую ценность как единственное письмо французского короля Сахибкирану, сохранившееся до наших дней. В то время как оба письма Амира Темура датированы 1 августа 1402 года, письмо Карла VI датировано 15 июня 1403 года.
Внешнеполитическая и дипломатическая переписка Его Величества Амира Темура подробно изучалась и продолжает изучаться учеными всего мира, в том числе специалистами из нашей страны. Некоторое время назад, когда я встречался в Париже с Жан-Луи Баке-Граммоном, известным французским востоковедом-ориенталисткой, он подарил мне редкий экземпляр книги "Поход Амира Темура в Анатолию (1402)", написанной румынским историком и тюркологом Марией-Матильдой Александреску-Дерска, опубликованная в 1942 году. Несмотря на то, что послания Амира Темура были написаны почти семь столетий назад, некоторые из их аспектов звучат как чрезвычайно важный призыв для наших дней: мы понимаем, что процветание мира благодаря торговцам, слава империи определяются, прежде всего, признанием славы других империй, уважением достоинства граждан, независимо от официальных и неофициальных различий, и твердо придерживающихся прав и свобод человека. Кроме того, в качестве вещественного доказательства дипломатической переписки Тимуридов можно привести письма между амиром Тимуром и его третьим сыном, правителем Западного Ирана, Ирака и Азербайджана Мираншахом Мирзой, и королями Франции, Англии, Кастилии и других стран. Некоторые из этих писем хранятся во французском национальном архиве, Британском музее и испанских архивах. Дипломатическая переписка Амира Тимура и Тимуридов ясно показывает, во-первых, что Европа всегда тянулась к Востоку, который пробудился задолго до нее, а во-вторых, что Восток также стремился установить контакты с этими странами, сотрудничать, налаживать торговлю и коммерциализацию и, несмотря на религиозные различия, чтить купцов и защищать их права.