Ўзбекистон ва Финляндия: яхши қўшничилик минтақавий муносабатларни ўрнатишга ўхшаш ёндашувлар
Глобал кучлар ўртасида тарқоқликнинг кучайиши билан ажралиб турадиган даврда барқарор минтақавий муносабатларни ўрнатишда "ўрта" давлатлар томонидан қўлланиладиган стратегиялар халқаро тинчлик ва ҳамкорликка еришиш учун истиқболли ечимларни тақдим етади. Тарихий Ипак йўлининг қоқ марказида жойлашган Марказий Осиё давлати бўлган Ўзбекистон ва совуқ уруш даврида бетараф чегара давлати сифатида ноёб тажрибага ега бўлган Шимолий Шимолий Давлат бўлган Финляндия мулоқотларга изчил содиқлик global муносабатларнинг мураккаблашуви шароитида минтақавий барқарорликка қандай ҳисса қўшиши мумкинлигини кўрсатади. Географик жиҳатдан ажратилган ушбу мамлакатлар ўз минтақаларида барқарор ривожланиш, тинчлик ва барқарорликни таъминлаш учун жуда ўхшаш ёндашувларни ишлаб чиқдилар. Улар қўшнилари билан кўп қиррали ва ўзаро манфаатли яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш орқали минтақавий хавфсизликнинг асосий муаммоларини ҳал қилишади. Бундан ташқари, улар манфаатдор мамлакатлар ва ташкилотлар билан кўп томонлама, узоқ муддатли шериклик алоқаларини ўрнатадилар. Ўзбекистон ва Финляндия турли тарихий шароитларда шаклланган бўлса-да, ушбу тажрибалар барқарорлик, ҳамкорлик, суверен тенглик, ўзаро ҳурмат ва кўп томонлама ҳамкорлик атрофида жойлашган умумий дипломатик фалсафани ривожлантиришга ёрдам берди. Қадимги тарихга бой минтақа бўлган Марказий Осиё азалдан маданий ва тарихий марказ бўлиб келган. Бир неча асрлар илгари бу сиёсат, иқтисод ва маданият бир-бири билан чамбарчас боғлиқ бўлган ягона макон еди. Марказий Осиё инсоният цивилизациясининг бешикларидан бири сифатида бой тарихий гобелен ва умуминсоний қадриятларни шакллантирган жонли маданий меросга ега. Бу қадриятлар қарама-қаршилик устидан ҳамкорликни, мажбурлаш устидан бағрикенгликни ва қўшниларнинг фаровонлиги ўз фаровонлиги билан чамбарчас боғлиқ деган ишончни таъкидлайди. Ўзбекистон 1991-йилда мустақилликка еришганидан буён минтақавий ҳамкорлик сиёсатини изчил қўллаб-қувватлаб келмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев даврида 2016-йилда еътибор қозонган бу сиёсат Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асоси бўлди. Тошкентнинг минтақалараро ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган "дипломатик ҳужуми" замонавий Марказий Осиёдаги муносабатларни ўзгартирган енг муҳим сиёсий ўзгаришлардан бири бўлди. Тошкентнинг қўшни давлатлар билан мулоқот ва ишончни мустаҳкамлашга мисли кўрилмаган еътибори Ўзбекистонни минтақадаги ҳамкорликнинг асосий ташкилотчисига айлантирди. У сув ресурсларини бошқариш, transport коридорларини кенгайтириш, саноат кооперацияси, чегараларни демаркация қилиш ва минтақавий хавфсизлик каби турли соҳаларни қамраб олган кўп томонлама ўзаро таъсир механизмларини ишлаб чиқишни қўллаб-қувватлади. Ушбу сиёсат ўзгаришларининг ижобий таъсири бутун минтақада акс етди. 2016-йилдан сўнг иқтисодий ҳамкорлик сезиларли ўсишга гувоҳ бўлди ва бу Марказий Осиё давлатлари ялпи ички маҳсулотининг қарийб икки баробарига 273 миллиард доллардан 520 миллиард долларгача ошишига олиб келди. Мамлакатлар ўртасидаги ишонч ва мустаҳкам алоқалар минтақа ичидаги савдонинг 4,5 баробар ўсишига ёрдам берди ва 2,4 миллиард доллардан 11 миллиард долларгача кўтарилди. Бундан ташқари, вилоятга ташриф буюраётган сайёҳлар сони икки баробарга ошиб, жозибадорлигини янада оширди. Коллектив очиқлик ва барқарорликнинг кучайиши учинчи давлатлар учун жозибадор омил бўлиб қолди, натижада минтақа ташқи савдоси сезиларли даражада ошди. Ушбу ўсиш 200 фоиздан 112 миллиард доллардан 253 миллиард долларгача ажойиб ўсишни кўрди. Финляндиянинг дипломатик анъаналари Шарқий ва Ғарбий "таъсир доиралари чорраҳасида жойлашган ноёб мавқеи билан шаклланди."Унинг заиф географик жойлашуви ўзаро таъсир ва барқарорликка интилишга ундади. Финляндия доимий равишда барча мамлакатлар, хусусан, қўшнилари билан дўстона муносабатларни мустаҳкамлаш ва Шимолий ҳамкорлик тузилмалари ичидаги алоқаларни ривожлантириш тарафдори. Ушбу ёндашув Финляндиянинг Ехҳтда мулоқот ва ишончни кучайтиришга қаратилган фаол иштирокида намоён бўлади. Финляндиянинг 2025 йилги ЕХҲТ раислиги, Хелсинки якуний актининг 50 йиллигига тўғри келиб, рамзий аҳамиятга ега. Бу Финляндиянинг кўприкларни қуриш, мулоқотни ривожлантириш ва ишончни ривожлантириш, унинг диалогга асосланган ташқи сиёсатига мос келиш мажбуриятини мисол қилиб келтиради. Финляндия дипломатияси давлатлар ўртасида умумий позиция ва ёндашувларни мустаҳкамлаш муҳимлигини изчил таъкидлаб, Финляндиянинг консенсусга йўналтирилган дипломатик услубини акс еттиради. Таъкидлаш жоизки, иккала мамлакат ҳам халқаро ҳуқуқнинг бир хил асосий тамойилларига амал қилади. Миллий суверенитетни ҳурмат қилиш, ички ишларга аралашмаслик, чегараларнинг дахлсизлиги Ўзбекистон ва Финляндиянинг ташқи сиёсати, минтақавий хулқ-атвори ва халқаро мавқеини шакллантирадиган амалий қўлланма бўлиб хизмат қилади. Тошкентнинг минтақавий ҳамкорликка ёндашувлари Хелсинкининг Шимолий ва Болтиқбўйи мамлакатлари билан ҳамкорликдаги устувор йўналишларига мос келади. Ўзбекистоннинг чегарадаги низоларни ҳал етиш ва минтақадаги сув ресурслари билан ҳамкорлик қилиш борасидаги саъй-ҳаракатлари Финляндиянинг тинчлик ўрнатиш ва ҳамкорликни ривожлантиришга ёндашувини акс еттиради. Бундан ташқари, иккала мамлакат ҳам ўзларини натижаларга йўналтирилган ҳамкорлик тарафдорлари сифатида кўрсатдилар. Улар ўзаро манфаатларни яратадиган ва минтақавий барқарорлик ва минтақалараро алоқани мустаҳкамлайдиган лойиҳаларнинг прагматик меъморлари. Президент ш. раҳбарлигида. Мирзиёев, Ўзбекистон Марказий Осиё ва қўшни минтақалар, жумладан, Ғарб, Шарқ ва Жануб билан transport инфратузилмасини ривожлантиришга фаол кўмаклашмоқда. Мисол учун, "Ўрта йўлак" (Trans-Каспий халқаро Transport йўналиши) нинг ривожланиши 2020 йилдан 2024 йилгача тўрт йил давомида юк ташишнинг олти баробар кўпайишига олиб келди ва катта ҳажм 4,5 million тоннани ташкил етди. Тошкент Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темир йўли қурилишида ҳам фаол иштирок етиб, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги алоқани ривожлантирмоқда. Иқтисодий ҳамкорлик ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Ўзбекистон минтақавий стратегиясининг қўшимча устунларидир. Бу жиҳатлар Ўзбекистоннинг екологик дастурларида, хусусан, Орол фожиаси оқибатларини юмшатишда муҳим ўрин тутади. Финляндия, лойиҳага йўналтирилган ҳамкорликнинг ўхшаш намунасига амал қилиб, Шимолий Кенгаш ва Barents евро-Арктика Кенгаши ташаббусларининг фаол иштирокчиси бўлди. Ушбу ташаббуслар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, инновациялар ва одамлар билан алоқалар бўйича трансчегаравий ҳамкорликни ўз ичига олади. Финляндия, шунингдек, Trans-Европа Transport тармоғи ва Арктика алоқаси ташаббусларини тарғиб қилади. Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги етакчилиги билан танилган Финляндия Шимолий ва Болтиқбўйи мамлакатлари шериклари билан трансчегаравий иқтисодий лойиҳаларда фаол иштирок етади. Ўзбекистон ва Финляндия ўз минтақаларидаги давлатлар билан яқин ҳамкорлик қилиш билан бир қаторда стратегик кўп томонлама сиёсат олиб бормоқда. Иккала мамлакат ҳам турли минтақавий ва глобал институтларда фаол иштирок етиб, замонавий муаммолар жамоавий жавобларни талаб қилади деган умумий фикрларини акс еттиради. Улар "ўрта кучлар" институционал ҳамкорлик орқали самарали таъсир кўрсатиши мумкинлигига ишонишади. 2016 йилдан бошлаб Ўзбекистон минтақавий ташкилотлар, биринчи навбатда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ), туркий давлатлар ташкилоти (ОЦ) ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг турли органларидаги иштирокини сезиларли даражада оширди. Бундан ташқари, "Марказий Осиё +" (C5+1) платформаси ҳозирда 10 дан ортиқ ҳамкор давлатлар ва ташкилотлардан иборат бўлиб, минтақалараро ҳамкорликни фаол ривожлантирмоқда. Хусусан, 2025 йил апрел ойида бўлиб ўтган "Марказий Осиё – Европа Иттифоқи" саммитида икки минтақа ўртасида "чуқур ва ҳар томонлама ҳамкорлик" тўғрисида келишув имзоланди. Финляндиянинг халқаро иштироки, узоқроқ тарихга ега бўлса-да, фаол институционал иштирокнинг ўхшаш услубига амал қилади. Аъзоси сифатида Европа Иттифоқи 1995 йилдан бери ва кўплаб халқаро ташкилотлар, Финляндия Шимолий ва Болтиқбўйи Европасидаги минтақавий тузилмалар билан анъанавий алоқаларини сақлаб келмоқда. Халқаро ландшафт тобора мураккаблашиб борар екан, Ўзбекистон ва Финляндия тарихий жиҳатдан ўзига хос дипломатик ёндашувларни синовдан ўтказадиган ўхшаш муаммоларга дуч келишмоқда. Ўзбекистон олдида геосиёсий кескинликлар, екологик таҳдидлар ва иқтисодий силкинишлар авж олган бир пайтда минтақавий шерикликни чуқурлаштириш ва ташқи субектлар билан ҳамкорликни фаоллаштириш суръатини қўллаб-қувватлашнинг асосий вазифаси турибди. Ўзбекистон нуқтаи назаридан Марказий Осиёнинг ўзгарувчан геосиёсий манзараси ва иқтисодий ўзгариш еҳтиёжларига жавоб бериш Марказий Осиё мамлакатлари ва минтақалар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашни талаб қилади. Финляндиянинг вазифаси Европа Иттифоқи ва НАТО доирасидаги мажбуриятлари ва консенсус ва мулоқотни ўрнатишда воситачи сифатида анъанавий роли, хусусан ЕХҲТ каби ташкилотларда "мулоқот ва ишончни мустаҳкамлаш.” Умуман олганда, Ўзбекистон ва Финляндия ўзаро мулоқот ва ҳамкорликка изчил содиқликка асосланган муваффақиятли минтақавий ҳамкорликка мисол бўла олади. Турли географик ва тарихий контекстларга қарамай, иккала мамлакат ҳам можароларнинг олдини олиш, институционал жалб қилиш ва прагматик минтақачиликка қаратилган ўхшаш ташқи сиёсий ёндашувларни қабул қилдилар. Катта кучлар рақобати билан ажралиб турадиган ўзаро боғлиқ дунёда Ўзбекистон ва Финляндиянинг дипломатик ёндашувлари барқарор хавфсизлик ва фаровонликка диктат, изоляция ёки бўш риторика емас, балки мулоқот, ҳамкорлик ва амалий ҳамкорлик орқали еришилишини еслатиб туради. Ажабланарлиси шундаки, ушбу ташқи сиёсат ёндашувлари ўз фуқароларининг ҳаётига ижобий таъсир кўрсатмоқда. Бу Финляндия изчил жаҳон бахт ҳисоботида саккизинчи йил кетма-кет учун "дунёдаги енг бахтли мамлакат" деб ўринда бир тасодиф емас. Худди шундай, Ўзбекистон ҳам худди шундай рейтингда Марказий Осиё мамлакатлари орасида бахт даражаси бўйича етакчилик қилмоқда.
Шариф Ахмедов,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақавий тадқиқотлар институти Бош илмий ходими

Узбекистан и Финляндия: схожесть подходов к построению добрососедских региональных отношений
В период растущей разобщенности глобальных держав, подходы так называемых «средних» государств в формировании стабильных региональных отношений предлагают возможные решения для достижения глобального мира и сотрудничества.
Узбекистан, центральноазиатская страна в сердце исторического Шелкового пути, и Финляндия, североевропейское государство с уникальным опытом нейтрального пограничного государства в «холодной войне», демонстрируют как последовательная приверженность диалогу может вести к региональной стабильности в обстоятельствах напряженных глобальных отношений.
Разделенные географией эти страны выработали поразительно схожие подходы к обеспечению устойчивого развития, мира и стабильности в своих регионах, решению ключевых проблем региональной безопасности через укрепление многоплановых и взаимовыгодных добрососедских отношений с соседями, многосторонних и долгосрочных партнерств с заинтересованными странами и организациями.
Различные исторические контексты отразились в культурных особенностях народов Узбекистана и Финляндии, но способствовали выработке схожей дипломатической философии, сосредоточенной на стабильности, сотрудничестве, суверенном равенстве, взаимном уважении и многостороннем взаимодействии.
Центральная Азия с древних времен представляла собой единую культурно-историческую зону, где на протяжении веков существовало единое политическое, экономическое и культурное пространство. Являясь одним из древнейших колыбелей человеческой цивилизации, регион имеет чрезвычайно богатую историю, живое культурное наследие, на основе которого сформировались универсальные ценности, в числе которых предпочтение сотрудничества над противостоянием, предпочтение терпимости над навязыванием, благополучие соседа является фактором твоего благополучия.
С момента обретения независимости в 1991 году Узбекистан последовательно продвигает политику регионального взаимодействия, которая с приходом в 2016 году Президента Шавката Мирзиёева объявлена приоритетной целью внешней политики Узбекистана. «Дипломатическое наступление» Ташкента по активизации внутрирегионального сотрудничества стало одним из наиболее значительных изменений политики, преобразовавших отношения в современной Центральной Азии.
Беспрецедентная нацеленность Ташкента на диалог и укрепление доверия с соседними государствами превратила Узбекистан в главного организатора сотрудничества в Центральной Азии, сторонника формирования многосторонних механизмов взаимодействия – от управления водными ресурсами до расширения транспортных коридоров и индустриальной кооперации до демаркации границ и региональной безопасности.
Положительный эффект изменений политики сказался на всем регионе, где после 2016 года был зафиксирован резкий рост экономического сотрудничества и увеличения совокупного объема ВВП государств ЦА почти в 2 раза с $273 миллиардов долларов США до $520 миллиардов. Доверие и развитие связей между странами региона позволило расширить внутрирегиональную торговлю в 4,5 раза – с $2,4 миллиардов долларов США до $11 миллиардов, а также удвоить число туристов в регионе.
Коллективная открытость и укрепляющаяся стабильность региона стали привлекательными факторами для третьих стран, способствовали росту внешней торговли региона более чем на 200 процентов – с $112 миллиардов долларов США до $253 миллиардов.
Дипломатические традиции Финляндии, в свою очередь, формировались под влиянием ее уникального положения на стыке восточной и западной «сфер влияния». Уязвимость географической позиции объясняет стремление к взаимодействию и стабильности.
Финляндия последовательно выступает за укрепление дружественных отношений со всеми странами, прежде всего соседними, развитие связей структур северного сотрудничества (Северный совет, Совет Министров Северных Стран, Северный инвестиционный банк и др). Такой подход находит институциональное выражение в активной роли Финляндии в ОБСЕ, продвигающей меры, направленные на диалог и доверие.
Председательство Финляндии в ОБСЕ в 2025 году, когда отмечается 50-летие Хельсинкского заключительного акта, является символичным, представляет собой актуальный пример её призвания наводить мосты, укреплять доверие в соответствии с основанной на диалоге внешней политике Финляндии. Финская дипломатия неизменно подчёркивает важность общности позиций и подходов государств, что отражает консенсусно-ориентированный дипломатический стиль Финляндии, который также разделяет Узбекистан.
Следует отметить, что во внешней политике обе страны привержены одним и тем же фундаментальным принципам международного права. Уважение национального суверенитета, невмешательство во внутренние дела и нерушимость границ являются практическими ориентирами, формирующими ключевые элементы внешней политики, региональное поведение и международное позиционирование Узбекистана и Финляндии.
Так, подходы Ташкента к региональному взаимодействию созвучны приоритетам Хельсинки к сотрудничеству со странами Северной Европы и Балтии. Усилия Ташкента в урегулировании пограничных споров и сотрудничестве в отношении водных ресурсов в регионе схожи с подходом Хельсинки по мирному строительству и развитию сотрудничества.
Вместе с тем, обе страны утвердили себя как сторонники партнерства, ориентированного на результат, прагматичные архитекторы проектов, создающих взаимные выгоды и укрепляющих региональную стабильность и межрегиональную связанность.
Под руководством Президента Ш.Мирзиёева Узбекистан продвигает развитие транспортной инфраструктуры как внутри региона, так и с соседними регионами – на Западе, Востоке и Юге. Так, развитие «Срединного коридора» (Транскаспийский международный транспортный маршрут) позволило за четыре года – с 2020 по 2024 – в 6 раз увеличить поток грузоперевозок по нему, достигнув объема 4,5 млн тонн. Также Ташкент участвует в строительстве железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан и продвигает связанность Центральной и Южной Азии.
Экономическое сотрудничество и охрана окружающей среды являются дополнительными столпами региональной стратегии Узбекистана, играющего важную роль в экологических программах, особенно в смягчении последствий катастрофы Аральского моря.
В свою очередь, Финляндия, следуя схожему шаблону проектно-ориентированного сотрудничества, была активным участником инициатив Северного совета и Совета Баренцева/Евроарктического региона, трансграничного сотрудничества в области защиты окружающей среды, инноваций и контактов между людьми, продвижении инициатив Трансевропейской транспортной сети и Арктической связанности.
Известная своим лидерством в области охраны окружающей среды, Финляндия участвует в трансграничных экономических проектах с партнёрами из стран Северной Европы и Балтии.
Наряду с тесным сотрудничеством со странами региона, Узбекистан и Финляндия проводят политику стратегической многосторонности. Активное участие стран в различных региональных и глобальных институтах отражает схожие взгляды на то, что современные вызовы требуют коллективных ответов и что «средние державы» могут оказывать действенное влияние при институциональном взаимодействии.
Так, с 2016 года Узбекистан значительно расширил своё участие в региональных организациях, в первую очередь, в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), Организации тюркских государств (ОТГ) и различных структурах Организации Объединённых Наций.
Вместе с тем, для развития межрегиональных связей активно используется площадка «Центральная Азия +» с уже более чем 10 партнерскими странами и организациями. На прошедшем в апреле 2025 года первом саммите «Центральная Азия – Европейский Союз» достигнута договоренность о «глубоком и всеобъемлющем сотрудничестве между двумя регионами».
Международная деятельность Финляндии, хотя и имеет более давнюю историю, следует аналогичной модели активного институционального участия. Являясь членом Европейского Союза с 1995 года, Финляндия продолжает традиционное взаимодействие с региональными структурами Северной и Балтийской Европы.
По мере того, как международная обстановка становится все более сложной, Узбекистан и Финляндия сталкиваются с аналогичными вызовами, подвергающими испытанию исторически сформированные уникальные дипломатические подходы.
Для Узбекистана главное испытание заключается в сохранении в регионе импульса на углубление регионального партнерства и активизации сотрудничества региона с внешними акторами в условиях нарастающей геополитической напряжённости, обостряющихся экологических угроз и сопутствующих экономических потрясений.
Ответом на меняющийся геополитический ландшафт и потребности в экономической трансформации в Центральной Азии, с точки зрения Узбекистана, является не изоляция, а укрепление сотрудничества как между странами Центральной Азии, так и между регионами.
Для Финляндии вызовом является поиск баланса между ее обязательствами в рамках ЕС и НАТО и традиционной ролью посредника в формировании консенсуса и диалога, особенно в таких организациях, как ОБСЕ, где она продолжает продвигать «укрепление диалога и доверия».
В целом, Узбекистан и Финляндия предлагают убедительный пример успешного продвижения регионального сотрудничества на основе последовательной приверженности диалогу и взаимодействию. Несмотря на весьма различные географические и исторические контексты, обе страны разработали схожие внешнеполитические подходы, сфокусированные на предотвращении конфликтов, институциональном взаимодействии и прагматичном регионализме.
Во взаимосвязанном мире, в условиях соперничества великих держав, дипломатические подходы Узбекистана и Финляндии напоминают нам, что устойчивая безопасность и процветание строятся не через диктат, а диалог, не через изоляцию, а сотрудничество, не через призывы, а практическое взаимовыгодное сотрудничество.
И такие внешнеполитические подходы позитивно отражаются на жизни граждан самих стран. Не случайно, Финляндия признается «самой счастливой страной в мире» уже восьмой год в рейтинге World Happiness Report. В свою очередь Узбекистан занимает в том же рейтинге лидирующую позицию по уровню счастья среди стран Центральной Азии.
Шариф Ахмедов,
главный научного сотрудник Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан