ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОН МУСТАҚИЛЛИГИНИНГ 34 ЙИЛЛИГИ АРАФАСИДА
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 10 июлдаги "Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз тўрт йиллигини нишонлашга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида" ги фармонида шонли санани юқори савияда янги Ўзбекистоннинг ривожланиши ва унинг жаҳон миқёсидаги нуфузили нишонлаш белгиланган.
Мустақиллик йилларида амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида мамлакатимизда миллий давлатчилик асослари мустаҳкамланди, суверенитет ва чегаралар дахлсизлиги таъминланди. Тинчлик ва осойишталик, миллатлараро тотувлик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлаш, қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқлари, еркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди. Хусусан, янги Ўзбекистон қурилиши бошланганидан буён ўтган қисқа даврда иқтисодиёт жадал суръатлар билан ўсди ва тарихда биринчи marta ЯИМ 110 миллиард доллардан ошди. "Яшил" ва инновацион иқтисодиётга ўтиш, муқобил енергия манбаларини яратиш бўйича кенг кўламли дастур ва лойиҳалар мамлакатнинг иқтисодий ривожланишдаги рақобатбардошлигини таъминлайди, енг муҳими, ватандошлар фаровонлигини янада ошириш учун замин яратади. Бугунги кунда дунё ҳар қачонгидан ҳам нотинч. Савдо урушлари ва қуролли тўқнашувлар жаҳон иқтисодиётининг барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Бундай мураккаб шароитда Ўзбекистонда барча соҳа ва тармоқларда демократик янгиланиш жараёнлари давом етмоқда. Хусусан, мамлакатимиз халқаро муносабатларнинг тенг ҳуқуқли субъекти сифатида минтақавий ва global даражада фаол ва прагматик ташқи сиёсат олиб боради, хорижий шериклар билан ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантиради. Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи анъанавий ҳамкорлардир ва бу муносабатлар янги босқичга кўтарилди. Самарқандда биринчи Марказий Осиё-Европа Иттифоқи саммити бўлиб ўтди. Президентимиз ўз нутқида сўнгги йилларда чуқур тарихий илдизларга ега бўлган муносабатларимиз замонавий шароитда жадал ривожланиб, мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлади. Хусусан, у шундай деди: "биз геосиёсий кескинликлар, хавфсизлик масалалари, йирик минтақавий можаролар ва барқарор ривожланиш йўлидаги ижтимоий ва иқтисодий муаммоларга гувоҳ бўлмоқдамиз. Кўриниб турибдики, ҳеч бир минтақанинг ўзи, кенг халқаро ҳамкорликсиз, бундай қийин масалаларни ҳал қила олмайди. Шу муносабат билан шуни таъкидлашни истардимки, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи анъанавий шериклар бўлиб, яқин ҳамкорликка талаб тобора ортиб бормоқда. Биз Европа томонининг халқаро ҳуқуқ тамойиллари ва нормаларига содиқлигини баҳам кўрамиз." Европа Иттифоқи дунёдаги енг ривожланган минтақавий интеграция блокидир. У 27 штатни, шу жумладан Г7 га аъзо учта давлатни - Германия, Франция ва Италияни бирлаштирди. Тузилма ҳудудида 500 миллиондан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Минтақанинг nominal ЯИМ 19 trillion евродан ошади. Харид қилиш қобилияти паритети бўйича у 26 trillion еврога тенг. Европа Иттифоқи дунёдаги енг йирик експорт бозори сифатида ўз товарларининг global ҳаракатини рағбатлантиришга ва ташқи савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантиришга интилади. Шу сабабли у Марказий Осиё билан ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳаракат қилмоқда. 2024 йилда Ўзбекистон ва ЕИ мамлакатлари ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 6,4 миллиард долларни ташкил етди, бу ўтган йилга нисбатан 5,2 фоизга кўпдир. Республикада Европа капитали иштирокидаги мингдан ортиқ корхона фаолият юритиб, инвестиция лойиҳалари ҳажми 30 миллиард еврога етди. Сўнгги йилларда мамлакатимизнинг Россия, Хитой, Ақш, Германия, Франсия, Буюк Британия, Италия, Туркия ва Осиёнинг йирик давлатлари билан ҳамкорлиги янада мустаҳкамланди. Марказий Осиё республикалари билан барча соҳаларда ўзаро дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик руҳида муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишда катта ютуқларга еришилди. Ўзбекистон БМТ, ШҲТ, МДҲ, ОТГ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасида терроризм ва бошқа таҳдидларга қарши курашиш, тинчликни таъминлаш бўйича амалий ҳамкорликни ривожлантиришга муваффақ бўлди. Президентимиз томонидан БМТ Бош котиби Antonio Гутерресга Ўзбекистоннинг энг олий давлат мукофотларидан бири-дунёда бирдамлик ва бирдамликни фаол тарғиб қилиш, ташкилот самарадорлигини ошириш, шунингдек, мамлакатимиз ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун Олий Даражали Дўстлик ордени тантанали равишда топширилди -глобал ва минтақавий аҳамиятга молик кенг кўламли ислоҳотлар ва ташаббуслар натижаси бўлди. Бу, шунингдек, Бмтнинг Ўзбекистондаги институтлари фаолияти тўлиқ қўллаб-қувватланаётганидан далолат беради. Республика ички сиёсатидаги ўзгаришлар динамикасига ҳам еътибор қаратиш лозим. 2025 йилнинг биринчи ярми охирига келиб ЯИМ 6,7-6,8 фоиз оралиғида бўлиши кутилмоқда. Хусусан, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 6,3, бозор хизматлари 13,5, қишлоқ хўжалиги 4, қурилиш ишлари 9,7 фоизга ўсиши кутилмоқда. Бозор хизматлари ҳажми 459,7 триллион сўмни ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 13,5 фоизга ўсди. Алоқа ва ахборотлаштириш хизматлари 23,2 фоизга, молиявий хизматлар 18,2 фоизга, transport 13,6 фоизга, савдо 9,2 фоизга, таълим 9,1 фоизга, турар жой ва умумий овқатланиш хизматлари 7,5 фоизга ўсиши тахмин қилинмоқда. Савдо ва пуллик хизматлардан тушган даромад ҳам ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 25,9 фоизга ошди. Йилнинг биринчи ярмида экспорт ҳажми 16,9 миллиард долларни ташкил этди. Товарлар ва хизматлар экспорти (махсус экспорт бундан мустасно) 23 фоизга (10,4 миллиард доллар) ўсиши кутилмоқда. Умуман олганда, сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг ташқи иқтисодий фаолиятидаги туб ўзгаришлар экспортнинг ривожланишига ҳам таъсир кўрсатди. Биринчи ярим йилликда экспорт ҳажми, юқорида қайд етилганидек, қарийб 17 миллиард долларга етгани, 33 фоизга ўсгани ҳам буни тасдиқлайди. Изчил ва оқилона иқтисодий сиёсатнинг муҳим натижаси. Мамлакатда экспортга йўналтирилган иқтисодиётни шакллантириш бугунги куннинг устувор йўналишларидан биридир. Бу борада бир қатор тизимли чора-тадбирлар амалга оширилди, жумладан, экспорт тартиб-таомилларини соддалаштириш, электрон платформа орқали экспорт қилиш имконияти, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш дастурлари, шунингдек, янги экспорт бозорларини ўрганиш бўйича кенгайтирилган сиёсий ва дипломатик фаолият. Натижада жорий йилнинг дастлабки олти ойида 1557 та янги корхона экспорт фаолиятига жалб этилиб, 650 миллион долларлик маҳсулот експорт қилинди. Бу Ўзбекистонда ишбилармонлик муҳити кескин яхшиланганини, мақсадимиз буюк эканини, эришаётган юксак муваффақиятларимиз бизни руҳлантираётганини кўрсатади. Экспортнинг барқарор ўсишига қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, саноатни маҳаллийлаштириш, қурилиш материаллари кластерини шакллантириш, туризм ва ахборот технологияларини ривожлантиришга қаратилган ислоҳотлар ҳам таъсир кўрсатмоқда. Хусусан, мева-сабзавот экспорти 243 миллион долларни ташкил етди, бу 140 фоизга кўпдир. Заргарлик буюмлари експорти 4,6 баробар ошди ва 170 миллионга, ахборот хизматлари 219 миллионга (ўсиш 193 фоизга), туризм 705 миллионга (ўсиш 154 фоизга) этди. Экспортнинг юқори ўсиш суръатлари географик жиҳатдан ҳам кузатилмоқда. Хусусан, Тошкентда - 493 миллион доллар (131 фоиз), Самарқандда - 138 фоиз, Сурхондарё - 162, Фарғона, Хоразм, Навоийда - 100 фоиздан ортиқ. Бу маҳаллий ҳокимият органларига кенг ваколатлар бериш, ҳудудий лойиҳаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва экспорт инфратузилмасини яратиш сиёсатининг муваффақиятидан далолат беради. Бундай салмоқли натижалар миллий мустақилликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Зеро, бугунги кунда республикамизда тарихий янгиланиш жараёнлари, янги Ўзбекистонни барпо этиш борасидаги ислоҳотлар Ватанимизнинг иқтисодий барқарорлигини таъминлаш, ватандошлар фаровонлигини ошириш, уларнинг имконият ва салоҳиятини юзага чиқариш учун шарт-шароитлар яратиш,халқнинг эртанги кунидан қониқмаслигини таъминлашга қаратилган. лекин бугун. Ҳамма нарса Ватан, миллат ва халқ учун.

Новый Узбекистан накануни 34-летия Независимости
В постановлении Президента Республики Узбекистан «О подготовке и проведении празднования тридцать четвертой годовщины государственной независимости Республики Узбекистан» от 10 июля текущего года определено на высоком уровне праздновать славную дату в соответствии с уровнем развития Нового Узбекистана и его авторитетом на мировой арене.
В результате широкомасштабных реформ в годы независимости в нашей стране укреплены основы национальной государственности, обеспечены суверенитет и неприкосновенность границ. Проведена значительная работа по укреплению атмосферы мира и спокойствия, межнационального согласия и толерантности, обеспечению верховенства закона, прав, свобод и законных интересов человека.
В частности, за короткий период с начала строительства Нового Узбекистана наблюдается бурный рост экономики, а объем ВВП впервые в истории превысил 110 миллиардов долларов. Масштабные программы и проекты по переходу на “зеленую” и инновационную экономику, созданию альтернативных источников энергии обеспечат конкурентоспособность страны в экономическом развитии, а главное - создадут почву для дальнейшего повышения благосостояния соотечественников.
Сегодня мир беспокойнее, чем когда-либо. Торговые войны, вооруженные конфликты негативно влияют на стабильность мировой экономики.
В таких сложных условиях в Узбекистане во всех сферах и отраслях осуществляются процессы демократического обновления. В частности, наша страна как равноправный субъект международных отношений проводит активную прагматичную внешнюю политику на региональном и глобальном уровнях, развивает взаимовыгодные отношения с зарубежными партнерами.
Центральная Азия и Европейский Cоюз - традиционные партнеры, и эти отношения вышли на новый уровень. В Самарканде состоялся первый саммит «Центральная Азия - Европейский Союз».
Выступая с речью, Президент Узбекистана особо отметил, что в последние годы наши отношения, имеющие глубокие исторические корни, стремительно развиваются и укрепляются в современных условиях. В частности, он сказал: «Мы являемся свидетелями усиления геополитической напряженности, проблем безопасности, крупных региональных конфликтов, социальных и экономических вызовов устойчивому развитию. Очевидно, что ни один регион самостоятельно, без широкого международного сотрудничества не справится с решением столь непростых вопросов. В этой связи подчеркну, что Центральная Азия и Евросоюз являются традиционными партнерами, и востребованность тесного взаимодействия только растет. Мы разделяем приверженность европейской стороны принципам и нормам международного права».
ЕС - наиболее развитый блок региональной интеграции в мире. Объединил 27 государств, в том числе три страны - членов Большой семерки - Германию, Францию и Италию. На территории структуры проживают более 500 млн жителей. Номинальный ВВП региона превышает 19 триллионов евро. По паритету покупательной способности он равен 26 триллионам евро.
Являясь крупнейшим в мире рынком-экспортером, ЕС стремится стимулировать глобальное движение своих товаров и дальнейшее развитие внешнеторговых, экономических отношений. По этой причине пытается укрепить сотрудничество с Центральной Азией.
В 2024 году товарооборот между Узбекистаном и странами ЕС составил 6,4 миллиарда долларов, что на 5,2 процента больше, чем в прошлом году. В республике действует более тысячи предприятий с участием европейского капитала, а объем инвестиционных проектов достиг 30 миллиардов евро.
В последние годы еще более укрепилось сотрудничество нашей страны с Россией, Китаем, США, Германией, Францией, Великобританией, Италией, Турцией и крупными азиатскими государствами. Особенно много достигнуто с республиками Центральной Азии в вопросах вывода на качественно новый уровень отношений в духе взаимной дружбы, добрососедства и стратегического партнерства во всех сферах.
Узбекистану удалось развить практическое сотрудничество в борьбе с терроризмом и другими угрозами, обеспечении мира в рамках ООН, ШОС, СНГ, ОТГ и других международных организаций.
Торжественное вручение Президентом нашей страны Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу одной из высших государственных наград Узбекистана - ордена «Олий Даражали Дустлик» за активное продвижение солидарности и единства в мире, повышение эффективности деятельности организации, а также укрепление сотрудничества между нашей страной и ООН - стало результатом широкомасштабных реформ и инициатив, имеющих глобальное и региональное значение. Это свидетельствует и о том, что деятельность институтов ООН в Узбекистане находит всестороннюю поддержку.
Следует обратить внимание и на динамику изменений во внутренней политике республики. Ожидается, что к концу первого полугодия 2025 года объем ВВП будет формироваться в пределах 6,7-6,8 процента. В частности, ожидается рост производства промышленной продукции на 6,3 процента, рыночных услуг - на 13,5, сельского хозяйства - на 4, строительных работ - на 9,7.
Объем рыночных услуг составил 459,7 трлн сумов, увеличившись на 13,5 процента по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. Подсчитано, что услуги связи и информатизации вырастут на 23,2 процента, финансовые - на 18,2, транспорт - на 13,6, торговля - на 9,2, образование - на 9,1, а услуги по проживанию и питанию - на 7,5 процента. Также поступления от продаж и платных услуг выросли на 25,9 процента по сравнению с соответствующим периодом прошлого года.
В первом полугодии объем экспорта составил 16,9 млрд долларов. Ожидается, что экспорт товаров и услуг (без специального экспорта) вырастет на 23 процента (10,4 миллиарда долларов).
В целом в последние годы коренные изменения во внешнеэкономической деятельности Узбекистана отражаются и на развитии экспорта. Подтверждает это и тот факт, что в первом полугодии объем экспорта, как отмечали выше, достиг почти 17 миллиардов долларов, увеличившись на 33 процента. Весомый результат последовательной и рациональной экономической политики.
Формирование экспортоориентированной экономики в стране - одна из приоритетных задач на сегодня. В этом направлении реализован ряд системных мер, включая упрощение экспортных процедур, возможность экспорта через электронную платформу, программы государственной поддержки местных производителей, а также расширенную политико-дипломатическую деятельность по освоению новых экспортных рынков.
В результате за первые шесть месяцев текущего года в экспортной деятельности задействовано 1557 новых предприятий, которые экспортировали продукцию на 650 миллионов долларов. Это показывает: предпринимательский климат в Узбекистане кардинально улучшился, наша цель велика, и мы воодушевлены высокими успехами, для достижения которых прилагаем максимум усилий.
Также на устойчивый рост экспорта оказывают влияние реформы, направленные на модернизацию аграрной сферы, локализацию промышленности, формирование кластера строительных материалов, развитие туризма и информационных технологий. В частности, экспорт фруктов и овощей составил 243 миллиона долларов, что на 140 процентов больше. Экспорт ювелирных изделий вырос в 4,6 раза и достиг 170 млн, информационные услуги увеличились до 219 млн (рост на 193 процента), туризм - до 705 млн (рост на 154 процента).
Высокие темпы роста экспорта наблюдаются и в территориальном плане. В частности, в Ташкенте - 493 миллиона долларов (131 процент), Самарканде - 138 процентов, Сурхандарье - 162, Фергане, Хорезме, Навои - более 100 процентов. Это свидетельствует об успехе политики предоставления широких полномочий местным органам власти, государственной поддержки территориальных проектов и создания экспортной инфраструктуры.
Такие весомые результаты служат укреплению национальной независимости. Ведь сегодня в республике процессы исторического обновления, реформы по строительству Нового Узбекистана направлены на обеспечение экономической стабильности нашей Родины, повышение благосостояния соотечественников, создание условий для раскрытия их возможностей и потенциала, и на то, чтобы народ был довольным не завтра, а сегодня.