Ўзбекистон Президенти Европа бизнеси билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди
Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Хорижий инвесторлар кенгаши мажлиси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев "Standard Chartered", "International Hospitals Group", "LVMH", "Airbus" каби Европанинг қатор етакчи компаниялари раҳбарларини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари форумда Европа давлатларидан иштирокчилар сонининг кўпайгани томонлар иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканидан далолатлигини таъкидлади.
Европа мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ва инвестициялар портфели кўпайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Фаол маданий-гуманитар, таълим ва туризм алмашинувлари йўлга қўйилган.
"Standard Chartered" компанияси раҳбари Саиф Малик билан кичик бизнес ва инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш, шунингдек, Ўзбекистон банклари томонидан янги кредит линияларини ўзлаштириш бўйича шерикликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
“International Hospitals Group” бошқаруви раиси Честер Кинг билан клиника қуриш режалари, шунингдек, Ўзбекистондаги кўп тармоқли тиббиёт марказларини давлат-хусусий шериклик асосида бошқариш масалалари муҳокама қилинди.
Тошкент-ситида “LVMH” флагман дўконини очишни тезлаштириш муҳимлиги қайд этилди. Шунингдек, Ўзбекистондаги ипак ва табиий хомашё ишлаб чиқарувчиларни компаниянинг таъминот занжирига киритиш имкониятлари муҳокама қилинди.
“Airbus” компаниясининг Европадаги президенти Йохан Пелисье билан суҳбатда авиация соҳасидаги шерикликни кенгайтириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Узоқ муддатли Ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Европа компаниялари раҳбарлари Ўзбекистон Президентига самимий қабул ва мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдирди. Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида муҳим лойиҳа ва дастурларни амалга оширишда бундан буён ҳам иштирок этишга тайёрлигини билдирди.

Президент Узбекистана обсудил перспективы расширения сотрудничества с европейским бизнесом
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума и заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей ряда ведущих компаний Европы, таких как Standard Chartered, International Hospitals Group, LVMH, Airbus.
Глава нашего государства подчеркнул, что увеличение числа участников форума из европейских государств свидетельствует о взаимном интересе сторон к расширению экономического и инвестиционного сотрудничества.
С удовлетворением отмечен рост объемов товарооборота, числа совместных предприятий и портфеля инвестиций со странами Европы. Налажены активные культурно-гуманитарные, образовательные и туристические обмены.
С главой компании Standard Chartered Саифом Маликом рассмотрены перспективы расширения партнерства в финансировании малого бизнеса и инфраструктурных проектов, а также освоения новых кредитных линий банками Узбекистана.
С председателем правления International Hospitals Group Честером Кингом обсуждены планы по строительству клиники, а также вопросы управления многопрофильными медицинскими центрами Узбекистана на основе государственно-частного партнерства.
Отмечена важность ускорения открытия флагманского магазина LVMH в Ташкент-cити. Обсуждены также возможности включения узбекских производителей шелка и натуральных ингредиентов в цепочки поставок компании.
В беседе с президентом компании Airbus по Европе Йоханом Пелисье особое внимание уделено перспективам расширения партнерства в сфере авиации. Подчеркнута важность принятия долгосрочной Программы сотрудничества.
Руководители европейских компаний поблагодарили Президента Узбекистана за теплый прием и благоприятные условия для иностранных инвесторов в нашей стране. Выражена готовность и далее участвовать в реализации важных проектов и программ в приоритетных отраслях экономики.