Ўзбекистон Президенти Словенияга ташрифини якунлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Словения Республикасига расмий ташрифи якунига етди.
Сўнгги 20 йил ичида биринчи Ўзбекистон-Словения саммити икки томонлама муносабатлар тарихида янги босқични бошлаб берди.
Ташриф доирасида Словения Республикаси Президенти Наташа Пирц Мусар, Бош вазири Роберт Голоб ва Миллий ассамблеяси Раиси Уршка Клакочар-Зупанчич билан сермазмун музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар сиёсат, иқтисодиёт, инвестициялар, саноат кооперацияси, экология, маданият, туризм ва таълим соҳаларини қамраб олган кенг кўламли масалаларни муҳокама қилдилар.
Қўшма баёнот, шунингдек, устувор йўналишларда эришилган келишувларни мустаҳкамлаб қўйган ҳукуматлараро ва идоралараро битимларнинг салмоқли тўплами қабул қилинди.
Ташриф якунида давлат раҳбарлари ва икки мамлакатнинг 100 га яқин етакчи компаниялари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Словения бизнес форуми бўлиб ўтди.
Любляна халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни ички ишлар вазири Боштян Поклукар ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Президент Узбекистана завершил визит в Словению
Программа официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Словения завершилась.
Первый узбекско-словенский саммит за последние 20 лет ознаменовал новый этап в истории двусторонних отношений.
В ходе визита состоялись содержательные переговоры с Президентом Республики Словения Наташей Пирц Мусар, Премьер-министром Робертом Голобом и Председателем Национальной ассамблеи Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов, охватывающих политику, экономику, инвестиции, промышленную кооперацию, экологию, культуру, туризм и образование.
Принято Совместное заявление, а также солидный пакет межправительственных и межведомственных соглашений, закрепивших договорённости по приоритетным направлениям.
Кульминацией визита стал узбекско-словенский бизнес-форум с участием глав государств и представителей около 100 ведущих компаний двух стран.
В международном аэропорту Любляны высокого гостя проводили министр внутренних дел Боштян Поклукар и другие официальные лица. Лидер Узбекистана отбыл в город Ташкент.