BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2024-yil 5-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, xalqaro hamjamiyatning mamlakatda gumanitar inqirozning oldini olish borasidagi sa’y-harakatlari hamda Termiz shahridagi xalqaro transport-logistika xabidan turli gumanitar yordamlarni yetkazib berishda foydalanish, shuningdek, Surxondaryo viloyatidagi Ta’lim markazi negizida Afg‘oniston fuqarolarini ta’lim olishi va o‘qitish bo‘yicha qo‘shma loyihani amalga oshirishni davom ettirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar O‘zbekiston va BMT institutlarining Afg‘oniston masalasini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha harakatlarini yanada muvofiqlashtirish muhimligini ta’kidladilar.

On the meeting with the UNDP Resident Representative in Uzbekistan
On November 5, 2024, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the UNDP Resident Representative in Uzbekistan Akiko Fujii.
During the discussion, participants exchanged views on the current situation in Afghanistan and the international community's efforts to prevent a humanitarian crisis in the country. There was significant emphasis on the potential use of the international transport and logistics hub in Termez to deliver various humanitarian aid to Afghanistan. Additionally, the continuation of the joint project for the education and training of Afghan citizens at the Educational Center in the Surkhandarya region was discussed, highlighting the ongoing commitment to support the people of Afghanistan through education and humanitarian initiatives.
The parties emphasized the importance of further coordination of the actions of Uzbekistan and UN institutions for a peaceful settlement of the Afghan problem.