BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2024-yil 5-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, xalqaro hamjamiyatning mamlakatda gumanitar inqirozning oldini olish borasidagi sa’y-harakatlari hamda Termiz shahridagi xalqaro transport-logistika xabidan turli gumanitar yordamlarni yetkazib berishda foydalanish, shuningdek, Surxondaryo viloyatidagi Ta’lim markazi negizida Afg‘oniston fuqarolarini ta’lim olishi va o‘qitish bo‘yicha qo‘shma loyihani amalga oshirishni davom ettirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar O‘zbekiston va BMT institutlarining Afg‘oniston masalasini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha harakatlarini yanada muvofiqlashtirish muhimligini ta’kidladilar.

О встрече с Постоянным представителем ПРООН в Узбекистане
5 ноября 2024 года состоялась встреча Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашева с Постоянным представителем ПРООН в Узбекистане Акико Фуджии.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о текущей ситуации в Афганистане, усилиях международного сообщества по недопущению гуманитарного кризиса в стране и возможности использования международного транспортно - логистического хаба в г. Термез для доставки в Афганистан различной гуманитарной помощи, а также в продолжении реализации совместного проекта по образованию и обучению граждан Афганистана на базе Образовательного центра в Сурхандарьинской области.
Сторонами была подчеркнута важность дальнейшей координации действий Узбекистана и институтов ООН по мирному урегулированию афганской проблемы.