Samarali uchrashuvlar va muzokaralar: muvaffaqiyatli hamkorlik va kelishuvlarga yo‘l
Sessiyaning so‘nggi kunlarida Avstriya, Botsvana, Rossiya, Kuvayt, Liberiya, Togo, Belarus, Kipr, Finlyandiya, Nikaragua, Bagama orollari, Chexiya, Braziliya, Xorvatiya, Ozarbayjon, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya, Hindiston, Hamdo‘stlik mamlakatlari tashqi ishlar idoralari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlarda tomonlarni qiziqtirgan barcha sohalarda hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash masalalari, turli shakldagi bo‘lajak tadbirlar jadvali, mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb mavzular va boshqa ko‘plab masalalar muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasida quyidagi hujjatlar imzolandi:
- O‘zbekiston va Avstriya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi 2024-2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- O‘zbekiston va Botsvana o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma kommyunike;
- O‘zbekiston va Liberiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma kommyunike;
- O‘zbekiston va Togo Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma kommyunike;
- O‘zbekiston va Bagama Orollari Hamdo‘stligi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma kommyunike;
- O‘zbekiston va Indoneziya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida Ikki tomonlama maslahatlashuvlar qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida o‘zaro Anglashuv memorandumi.
Vazir B.Saidov BMT Sivilizatsiyalar alyansi tomonidan tashkil etilgan “Madaniyatlararo va dinlararo muloqot orqali barqaror rivojlanish uchun tinch va inklyuziv jamiyatlar yaratishga ko‘maklashish” mavzusidagi yuqori darajadagi panel muhokamalarida ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo va AQSH tashqi ishlar vazirlarining “C5+1” formatidagi uchrashuvida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri nutq so‘zlab, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, transport-logistikani mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlar muhimligini ta’kidladi. aloqalarni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va farovonlikni mustahkamlash, ekologik o‘zgarishlar oqibatlarini yumshatish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarga alohida e’tibor qaratdi.

Эффективные встречи и переговоры: путь к успешному сотрудничеству и заключению соглашений
Программа визита делегации Министерства иностранных дел Республики Узбекистан во главе с министром Бахтиёром Саидовым в Нью-Йорк с целью участия в 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН завершилась.
В заключительные дни на полях сессии проведены двусторонние встречи с главами внешнеполитических ведомств следующих стран: Австрия, Ботсвана, Россия, Кувейт, Либерия, Того, Беларусь, Кипр, Финляндия, Никарагуа, Содружество Багамских Островов, Чехия, Бразилия, Хорватия, Азербайджан, ОАЭ, Индонезия, Индия.
Также проведена встреча с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
На встречах обсуждены вопросы развития и укрепления сотрудничества во всех сферах взаимного интереса, графики предстоящих мероприятий в различных форматах, актуальные темы региональной и глобальной повестки и многое другое.
По итогам переговоров подписаны следующие документы:
- Программа сотрудничества между Министерствами иностранных дел Узбекистана и Австрии на 2024-2026 гг.;
- Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений Узбекистана с Ботсваной;
- Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений Узбекистана с Либерией;
- Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений Узбекистана с Тоголезской Республикой;
- Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений Узбекистана с Содружеством Багамских Островов;
- Меморандум о взаимопонимании между министерствами иностранных дел Узбекистана и Индонезии о создании Комитета по двусторонним консультациям.
Министр Б.Саидов принял участие в панельных дискуссиях высокого уровня на тему «Содействие созданию мирных и инклюзивных обществ для устойчивого развития посредством межкультурного и межрелигиозного диалога», организованных Альянсом цивилизаций ООН.
На встрече министров иностранных дел Центральной Азии и США формата C5+1 в своем выступлении министр иностранных дел Узбекистана подчеркнул значимость усилий по расширению экономического взаимодействия, поддержке устойчивого развития, укреплению транспортно-логистической взаимосвязанности, содействию миру и процветанию в регионе. Отдельное внимание уделено совместным усилиям для смягчения последствий экологических изменений.