O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi TIV konsullik xizmatlari o‘rtasidagi konsullik maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2024-yil 18-sentabr kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari konsullik xizmatlari rahbarlari o‘rtasida navbatdagi konsullik maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi. Tomonlar ikki mamlakat konsullik xizmatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar. Tomonlar fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, kun tartibi doirasida migratsiya, adliya, statistik axborotlar va fuqarolik holati dalolatnomalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zaro o‘tkazish, qonunchilik bazasini yanada kengaytirish bo‘yicha hamkorlik qilish yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar vakolatli organlari o‘rtasida tomonlarni qiziqtirgan turli masalalar bo‘yicha hamkorlik doirasida bevosita o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.

On consular consultations between the consular services of Foreign Ministries of Uzbekistan and Azerbaijan
On September 18, 2024, the regular consular consultations between the heads of the Consular Services of Foreign Ministries of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Azerbaijan were held at the MFA of Uzbekistan. The parties discussed the current state and prospects for strengthening and developing cooperation between the consular services of the two countries. The issues of protecting the rights and interests of citizens of parties were considered.
The agenda also included an exchange of views on cooperation in the fields of migration, justice, mutual transfer of statistical data and information on civil status acts, as well as further expansion of the legal framework. Particular attention was paid to establishing direct interaction between the authorized bodies of the parties within the framework of cooperation on various issues of mutual interest.