O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi TIV konsullik xizmatlari o‘rtasidagi konsullik maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2024-yil 18-sentabr kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari konsullik xizmatlari rahbarlari o‘rtasida navbatdagi konsullik maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi. Tomonlar ikki mamlakat konsullik xizmatlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar. Tomonlar fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Shuningdek, kun tartibi doirasida migratsiya, adliya, statistik axborotlar va fuqarolik holati dalolatnomalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zaro o‘tkazish, qonunchilik bazasini yanada kengaytirish bo‘yicha hamkorlik qilish yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar vakolatli organlari o‘rtasida tomonlarni qiziqtirgan turli masalalar bo‘yicha hamkorlik doirasida bevosita o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.

О консульских консультациях между консульскими службами МИД Республики Узбекистан и Азербайджанской Республики
18 сентября 2024 года в МИД Узбекистана состоялись очередные консульские консультации между главами консульских служб МИД Республики Узбекистан и Азербайджанской Республики. Стороны обсудили нынешнее состояние и перспективы укрепления и развития сотрудничества между консульскими службами двух стран. Рассмотрены вопросы защиты прав и интересов граждан сторон.
В рамках повестки дня состоялся также обмен мнениями по сотрудничеству в сфере миграции, юстиции, взаимной передаче статистических данных и информации об актах гражданского состояния, дальнейшего расширения договорно-правовой базы. Особое внимание уделено налаживанию прямого взаимодействия уполномоченных органов сторон в рамках сотрудничества по различным вопросам, представляющих взаимный интерес.