O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlik izchil rivojlanmoqda
2024-yil 4-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov mamlakatimizga tashrif bilan kelgan Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Nuh Yilmazni qabul qildi.
Tomonlar jadal rivojlanayotgan O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining dolzarb masalalari, qo‘shma dasturlarni amalga oshirishning borishi, siyosiy muloqotni faollashtirish istiqbollari, savdo va investitsiyaviy aloqalar, madaniy-gumanitar va turistik almashinuvlarni muhokama qildilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida tegishli vazirlik va idoralar ishtirokida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Siyosiy maslahatlashuvlarga ikki mamlakat tashqi ishlar vazir o‘rinbosarlari raislik qilishdi.
2024-yil iyun oyida Anqarada bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi Strategik sheriklik kengashining 3-yig‘ilishi doirasida erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha sohalarda rivojlanayotgan aloqalarni hisobga olgan holda munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini yanada kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Ko‘p tomonlama tuzilmalar, birinchi navbatda, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Turkiy Davlatlar Tashkiloti doirasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

Сотрудничество между Узбекистаном и Турцией развивается
4 сентября 2024 года министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял заместителя министра иностранных дел Турецкой Республики Нуха Йылмаза, прибывшего в г.Ташкент.
Стороны обсудили актуальные вопросы динамично развивающихся узбекско-турецких отношений, ход реализации совместных программ, перспективы активизации политического диалога, торгово-инвестиционных связей, культурно-гуманитарных и туристских обменов.
Также под председательством заместителей министров иностранных дел двух стран состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Турецкой Республики с участием профильных министерств и ведомств.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в рамках 3-го заседания Совета стратегического партнёрства на высшем уровне, состоявшегося в г.Анкаре под председательством Президентов двух государств в июне 2024 г.
Отмечена важность дальнейшего расширения договорно-правовой базы взаимоотношений с учетом развивающихся связей по всем направлениям.
Обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в рамках многосторонних структур, прежде всего, Организации Объединенных Наций и Организации тюркских государств