Toshkentda O‘zbekiston va Niderlandiya o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2024-yilning 25-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Niderlandiya Qirolligi o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston-Niderlandiya munosabatlarining bugungi holati va ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mavjud salmoqli salohiyatni ro‘yobga chiqarish, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, mamlakatimizning yetakchi fan va ta’lim muassasalari o‘rtasidagi munosabatlarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar kun tartibidan toʻqimachilik va qishloq xoʻjaligi sohalarida hamkorlikni rivojlantirish masalalari ham oʻrin oldi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Turli darajada, jumladan, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” shaklidagi boʻlajak qoʻshma tadbirlar jadvali va tashkiliy jihatlariga alohida eʼtibor qaratildi.

В Ташкенте состоялись узбекско-нидерландские политические консультации
25 апреля 2024 года в Ташкенте состоялся очередной раунд политических консультаций между Республикой Узбекистан и Королевством Нидерландов.
В ходе политконсультаций стороны рассмотрели текущее состояние и приоритетные направления узбекско-нидерландских отношений.
Во время встречи центральное место заняли вопросы активизации политического диалога, реализации имеющегося потенциала сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сфере, развития межпарламентских контактов, укрепления культурно-гуманитарного взаимодействия, а также расширения связей между ведущими научно-образовательными учреждениями двух стран.
В повестку дня переговоров также включены вопросы наращивания партнерства в текстильной и сельскохозяйственной отраслях. Подтверждена обоюдная заинтересованность в увеличении показателей двусторонней торговли и реализации совместных проектов.
Особое внимание было уделено графику и организационным аспектам предстоящих совместных мероприятий двустороннего и межрегионального характера, в том числе в формате «Центральная Азия – Европейский Союз».