Toshkentda O‘zbekiston va Niderlandiya o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2024-yilning 25-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Niderlandiya Qirolligi o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston-Niderlandiya munosabatlarining bugungi holati va ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mavjud salmoqli salohiyatni ro‘yobga chiqarish, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, mamlakatimizning yetakchi fan va ta’lim muassasalari o‘rtasidagi munosabatlarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar kun tartibidan toʻqimachilik va qishloq xoʻjaligi sohalarida hamkorlikni rivojlantirish masalalari ham oʻrin oldi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Turli darajada, jumladan, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” shaklidagi boʻlajak qoʻshma tadbirlar jadvali va tashkiliy jihatlariga alohida eʼtibor qaratildi.

Political consultations between Uzbekistan and Netherlands took place in Tashkent
On April 25, 2024, the next round of political consultations between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of the Netherlands took place in Tashkent.
During the political consultations, the parties reviewed the current state and priority areas of Uzbekistan-Netherlands relations.
At the meeting, the sides focused on intensifying political dialogue, realizing the existing potential for cooperation in the trade, economic and investment spheres, developing inter-parliamentary contacts, strengthening cultural and humanitarian interaction, as well as expanding ties between the leading scientific and educational institutions.
The agenda of the negotiations also included the issues of building partnerships in the textile and agricultural industries. The delegations confirmed mutual interest in increasing bilateral trade and implementing joint projects.
Particular attention was paid to the schedule and organizational aspects of upcoming joint events at various levels, including in the “Central Asia – European Union” format.