O‘zbekiston-Xitoy hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
2024-yilning 16-aprel kuni Pekin shahrida O‘zbekiston-Xitoy Hukumatlararo qo‘mitasining Xavfsizlik sohasida hamkorlik bo‘yicha kichik qo‘mitasining sakkizinchi yig‘ilishi hamda ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalarga O‘zbekiston va Xitoy tashqi siyosat idoralari rahbarlari o‘rinbosarlari Bobur Usmanov va Sun Veydun boshchilik qildi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston-Xitoy hamkorligining holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. 2024-yilda Xitoyga tashkillashtirilgan davlat tashrifi yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Xitoy tomoni O‘zbekistonda davlat boshqaruvi va qonunchilik sohasini takomillashtirish, milliy iqtisodiyotni liberallashtirish va modernizatsiya qilish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, harbiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni mustahkamlash uchun mavjud salmoqli salohiyatni ro‘yobga chiqarishdan o‘zaro manfaatdorlik tasdiqlandi.
Madaniy-gumanitar va turistik almashinuvlarini faollashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
BMT va boshqa xalqaro institutlar doirasidagi o‘zaro hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi.

Обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-китайского сотрудничества
16 апреля 2024 года в г.Пекине состоялись восьмое заседание Подкомитета по сотрудничеству в области безопасности Узбекско-Китайского межправительственного комитета и очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики.
Делегации сторон возглавляли заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов и заместитель Министра иностранных дел Китайской Народной Республики Сунь Вэйдун.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-китайского сотрудничества. Особое внимание уделено ускорению реализации договоренностей, достигнутых по итогам состоявшихся в 2024 году государственного визита в Китай.
Китайская сторона высоко оценила осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на совершенствование государственного управления и законодательной сферы, либерализацию и модернизацию национальной экономики.
На встрече подтвержден взаимный интерес к реализации имеющегося значительного потенциала по укреплению партнерства в политической, торгово-экономической, инвестиционной, военной и культурно-гуманитарной сферах.
Рассмотрены предложения по наращиванию культурно-гуманитарных и туристических обменов.
Отдельное внимание уделено вопросам активизации взаимодействия сторон в рамках ООН и других международных институтов. Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам международной и региональной политики.