Yevropa Ittifoqi Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yilning 27-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Elchisi Sharlotta Adrian bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mamlakatimizda Afg‘oniston fuqarolari, ayniqsa, yosh yigit va qizlar uchun ta’lim dasturlarini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Og‘ir ijtimoiy-iqtisodiy sharoitga duch kelgan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordamini ko‘rsatishni davom ettirish zarurligiga e’tibor qaratildi.
Sh.Adrian Yevropa Ittifoqining afgʻon muammosi, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash masalalari boʻyicha Oʻzbekiston bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini ta’kidladi.

О встрече с Послом ЕС в Узбекистане
27 марта 2024 года состоялась встреча Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева с Послом Европейского Союза в Узбекистане Шарлоттой Адриан.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по перспективам взаимодействия между Узбекистаном и ЕС в рамках реализации образовательных программ в нашей стране для афганских граждан, особенно, юношей и девушек.
Участники встречи обратили внимание на необходимость продолжения оказания гуманитарного содействия афганскому народу, который столкнулся с тяжелыми социально-экономическими условиями.
Ш.Адриан отметила приверженность Евросоюза продолжению тесного взаимодействия с Узбекистаном по афганскому вопросу, а также по проблеме обеспечения региональной безопасности.