Yevropa Ittifoqi Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yilning 27-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Elchisi Sharlotta Adrian bilan uchrashdi.
Uchrashuvda mamlakatimizda Afg‘oniston fuqarolari, ayniqsa, yosh yigit va qizlar uchun ta’lim dasturlarini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Og‘ir ijtimoiy-iqtisodiy sharoitga duch kelgan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordamini ko‘rsatishni davom ettirish zarurligiga e’tibor qaratildi.
Sh.Adrian Yevropa Ittifoqining afgʻon muammosi, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash masalalari boʻyicha Oʻzbekiston bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini ta’kidladi.

Meeting with the EU Ambassador
On March 27, 2024, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Ambassador of the European Union to Uzbekistan Charlotte Adriaen.
During the meeting, the parties exchanged views on the prospects for cooperation between Uzbekistan and the EU in the framework of the implementation of educational programs in Uzbekistan for Afghan citizens, especially for youth.
The sides noted the need to continue providing humanitarian assistance to the Afghan people, who are faced with difficult socio-economic conditions.
EU's commitment to continue close cooperation with Uzbekistan on the Afghan issue, as well as in safeguarding regional security was emphasized.