O‘zbekiston Uganda bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatdi
2024-yil 18-yanvar kuni Kampala shahrida (Uganda) O‘zbekiston va Uganda o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida Qo‘shma kommyunike imzolandi.
Ikki mamlakat hukumatlari nomidan hujjatni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A'loyev va Uganda Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jeje Odongo imzoladi.
Suhbat chog‘ida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uganda TIV rahbari Markaziy Osiyo davlatlari bilan doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish va mustahkamlash ustuvor yo‘nalish etib belgilangan Oʻzbekistonning tashqi siyosatini hamda davlatimiz rahbari tomonidan xalqaro miqyosda ilgari surilayotgan tashabbuslarni rasmiy Kampalada yuqori baholashlarini taʼkidladi.

Uzbekistan established diplomatic relations with Uganda
On January 18, 2024, a Joint Communiqué on the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Uganda was signed in Kampala, Uganda.
On behalf of the governments of the two countries, the document was signed by the First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uganda Jeje Odongo.
During the conversation, the parties expressed mutual readiness to establish close cooperation in political, trade, economic, cultural, humanitarian, and other spheres.
Foreign Minister of Uganda emphasized that official Kampala highly appreciates the foreign policy of Uzbekistan, the main direction of which is the development and strengthening of friendly, good-neighborly and mutually beneficial relations with the states of Central Asia, as well as the initiatives put forward by the President of our country at the international level.