O‘zbekiston Uganda bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatdi
2024-yil 18-yanvar kuni Kampala shahrida (Uganda) O‘zbekiston va Uganda o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida Qo‘shma kommyunike imzolandi.
Ikki mamlakat hukumatlari nomidan hujjatni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A'loyev va Uganda Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jeje Odongo imzoladi.
Suhbat chog‘ida tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uganda TIV rahbari Markaziy Osiyo davlatlari bilan doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirish va mustahkamlash ustuvor yo‘nalish etib belgilangan Oʻzbekistonning tashqi siyosatini hamda davlatimiz rahbari tomonidan xalqaro miqyosda ilgari surilayotgan tashabbuslarni rasmiy Kampalada yuqori baholashlarini taʼkidladi.

Узбекистан установил дипломатические отношения с Угандой
18 января 2024 года в г.Кампале (Уганда) подписано Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Угандой.
От имени правительств двух стран документ подписали первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев и министр иностранных дел Республики Уганда Джедже Одонго.
В ходе беседы стороны выразили обоюдную готовность в налаживании тесного сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Глава МИД Уганды подчеркнул, что в официальной Кампале высоко ценят внешнеполитический курс Узбекистана, главным направлением которого является развитие и укрепление дружественных, добрососедских и взаимовыгодных отношений с государствами Центральной Азии, а также инициативы, продвигаемые Президентом нашей страны на международном уровне.