«Ўзбекистонда Эроннинг Ўзбекистондаги Элчиси этиб тайинланган Муҳаммад Али Искандарий жанобларидан ишонч ёрлиқлари нусхаларини қабул қилишдан мамнунмиз, - деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. -Ўзбекистон-Эрон ўзаро манфаатли ҳамкорлигини кенгайтириш бўйича икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари олдидаги устувор вазифаларни муҳокама қилдик. Жаноб Элчига мамлакатимиздаги фаолияти давомида муваффақиятлар тилаймиз».
Муҳаммад Али Искандарий 2019 йилдан буён Эроннинг Тошкентдаги элчихонасини бошқариб келган Ҳамид Найрободий ўрнини эгаллади.
Янги элчи 50 ёшда. Тошкентга тайинланишидан олдин у Эрон ташқи ишлар вазири ўринбосари маслаҳатчиси лавозимида ишлаган. Муҳаммад Али Искандарий илгари ТИВ марказий аппаратида қатор бўлинмаларни бошқарган, шунингдек, Эроннинг Қозоғистон ва Украинадаги элчихонасининг муваққат ишлар вакили сифатида фаолият юритган.

В Ташкенте к своим обязанностям приступил новый посол Ирана
ТАШКЕНТ, 20 октября. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Бахтиёр Саидов вчера принял нового посла Ирана Мохаммада Али Эскандари, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Рады получить копии верительных грамот вновь назначенного Посла Ирана в Узбекистане Е.П. Мохаммада Али Эскандари, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Обсудили приоритетные задачи министерств иностранных дел двух стран по расширению узбекско-иранского взаимовыгодного сотрудничества. Желаем господину Послу всяческих успехов во время его пребывания в нашей стране».
Мохаммад Али Эскандари сменил Хамида Найерабади, который с 2019 года возглавлял Посольство Ирана в Ташкенте.
Новому послу 50 лет. До назначения в Ташкент работал советником заместителя министра иностранных дел. Ранее возглавлял ряд подразделений в центральном аппарате МИД и в качестве временного поверенного в делах Ирана посольства в Казахстане и Украине.