O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri AQShga tashrif buyurdi
2023-yilning 3-7-sentabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya tashrif bilan AQShda bo‘ldi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri AQSh Prezidentining maxsus yordamchisi Nikolas Berliner, Nyu-York meri Erik Adams, AQSh Senatining Ichki xavfsizlik va hukumat ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Gari Piters, Jahon banki vitse-prezidenti Antonella Bassani hamda AQShning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida turli yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif doirasida axborot-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan O‘zbekiston-Amerika IT-assotsiatsiyasi “TechBridge” loyihasiga start berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi AQSh Kongressi kutubxonasi binosida O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirda ham ishtirok etdi.

Глава МИД Узбекистана посетил США
3-7 сентября 2023 года делегация Республики Узбекистан во главе с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым посетила США.
Руководитель МИД Узбекистана провел отдельные встречи со специальным помощником Президента США Николасом Берлинером, мэром Нью-Йорка Эриком Адамсом, председателем Комитета Сената США по внутренней безопасности и делам правительства Гэри Питерсом, вице-президентом Всемирного банка Антонеллой Бассани, а также руководством ряда ведущих американских компаний.
В ходе переговоров обсуждены вопросы укрепления двустороннего взаимодействия в различных направлениях. Особое внимание уделено активизации торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В ходе визита дан старт Узбекско-американской ИТ-ассоциации «TechBridge», направленной на укрепление партнерских связей в информационно-коммуникационной сфере.
Узбекская делегация также приняла участие на торжественном мероприятии, посвященном 32-летию Независимости Республики Узбекистан в здании Библиотеки Конгресса США.