O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri AQShga tashrif buyurdi
2023-yilning 3-7-sentabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya tashrif bilan AQShda bo‘ldi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri AQSh Prezidentining maxsus yordamchisi Nikolas Berliner, Nyu-York meri Erik Adams, AQSh Senatining Ichki xavfsizlik va hukumat ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Gari Piters, Jahon banki vitse-prezidenti Antonella Bassani hamda AQShning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida turli yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif doirasida axborot-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan O‘zbekiston-Amerika IT-assotsiatsiyasi “TechBridge” loyihasiga start berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi AQSh Kongressi kutubxonasi binosida O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirda ham ishtirok etdi.

Foreign Minister led delegation of Uzbekistan visited the USA
On September 3-7, 2023, the delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov visited the United States.
Foreign Minister held meetings with Special Assistant to the US President Nicholas Berliner, New York Mayor Eric Adams, Chairman of the US Senate Committee on Homeland Security and Governmental Affairs Gary Peters, World Bank Vice President Antonella Bassani, and the leadership of several leading American companies.
During the negotiations, the sides discussed strengthening bilateral cooperation in various directions. Particular attention was paid to intensifying trade, economic, and investment ties.
During the trip, the Uzbekistan-U.S. IT Association "TechBridge" was launched. The project is aimed at strengthening partnerships in the IT sphere.
The Uzbek delegation also took part in a solemn event dedicated to the 32nd anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan in the US Library of Congress building.