TIVda AQSh Kongressi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yilning 23-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev AQSh Kongressi Senatining Tashqi aloqalar qo‘mitasining katta xodimi Sharlott Oldhem-Mur bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Xususan, AQSh Kongresi Senati vakili Afgʻonistonda keng vakillikka asoslangan hukumat tuzish, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari va jahon hamjamiyatining ushbu mamlakatdagi xotin-qizlar huquqlarini taʼminlash borasidagi saʼy-harakatlarini muvofiqlashtirish zarurligini taʼkidladi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston va AQShning Afg‘onistonga gumanitar va boshqa yordam ko‘rsatish bo‘yicha harakatlarini yanada muvofiqlashtirish muhimligini qayd etdilar.

Meeting with the staffer of the US Congress
On August 23, 2023, Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the senior staffer of the Foreign Relations Committee of the Senate of the United States Congress Charlotte Oldham-Moore.
During the conversation, the parties exchanged views on topical issues of the joint agenda. In particular, the representative of the Senate of the US Congress emphasized the need to create in Afghanistan a government based on broad representation, as well as to coordinate the efforts of the Central Asian countries and the world community to ensure the rights of women and girls in this country.
The parties also noted the importance of further coordination of the actions of Uzbekistan and the United States to provide humanitarian and other assistance to Afghanistan.