TIVda AQSh Kongressi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yilning 23-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev AQSh Kongressi Senatining Tashqi aloqalar qo‘mitasining katta xodimi Sharlott Oldhem-Mur bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Xususan, AQSh Kongresi Senati vakili Afgʻonistonda keng vakillikka asoslangan hukumat tuzish, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari va jahon hamjamiyatining ushbu mamlakatdagi xotin-qizlar huquqlarini taʼminlash borasidagi saʼy-harakatlarini muvofiqlashtirish zarurligini taʼkidladi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston va AQShning Afg‘onistonga gumanitar va boshqa yordam ko‘rsatish bo‘yicha harakatlarini yanada muvofiqlashtirish muhimligini qayd etdilar.

В МИД состоялась встреча со стаффером Конгресса США
23 августа 2023 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел встречу со старшим стаффером Комитета по международным отношениям Сената Конгресса США Шарлоттой Олдхэм-Мур.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам совместной повестки дня. В частности, представительница Сената Конгресса США особо подчеркнула необходимость создания в Афганистане правительства на основе широкого представительства, а также координации усилий стран Центральной Азии и мирового сообщества по вопросу обеспечения прав женщин и девушек в этой стране.
Сторонами была также отмечена важность дальнейшей координации действий Узбекистана и США по оказанию Афганистану гуманитарной и иной помощи.