O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Xitoy Elchisi bilan uchrashdi
2023-yil 26-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi amaliy hamkorlikning holati va istiqbollari, oliy va yuqori darajadagi muntazam siyosiy muloqot hamda aloqalarni yanada davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Savdoni rivojlantirish, eksport va investitsiyaviy hamkorlikni oshirishning yangi yo‘llari va imkoniyatlarini izlash bo‘yicha ikki tomonlama sa’y-harakatlar muhimligi qayd etildi. Elchi Xitoy biznesining o‘zbek hamkorlari bilan ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatishga qiziqishi ortib borayotganini alohida bildirdi.

Deputy Foreign Minister of Uzbekistan met with the Ambassador of China
On July 26, 2023, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon A'loev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China Yu Jun.
During the talks, the state and prospects for practical cooperation between Uzbekistan and China, the further continuation of regular political dialogue and contacts at the high levels were discussed.
The importance of bilateral efforts to find new ways and opportunities for developing trade, increasing exports and investment cooperation was noted. The Ambassador announced the growing interest of Chinese business in establishing business ties with Uzbek partners.