O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Xitoy Elchisi bilan uchrashdi
2023-yil 26-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Xitoy Xalq Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Yuy Szyun bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi amaliy hamkorlikning holati va istiqbollari, oliy va yuqori darajadagi muntazam siyosiy muloqot hamda aloqalarni yanada davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Savdoni rivojlantirish, eksport va investitsiyaviy hamkorlikni oshirishning yangi yo‘llari va imkoniyatlarini izlash bo‘yicha ikki tomonlama sa’y-harakatlar muhimligi qayd etildi. Elchi Xitoy biznesining o‘zbek hamkorlari bilan ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatishga qiziqishi ortib borayotganini alohida bildirdi.

Замглавы МИД Узбекистана встретился с Послом Китая
26 июля 2023 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики Юй Цзюнем.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы практического взаимодействия между Узбекистаном и КНР, дальнейшее продолжение регулярного политического диалога и контактов на высшем и высоком уровнях.
Отмечена важность двусторонних усилий для поиска новых путей и возможностей развития торговли, увеличения объема экспорта и инвестиционного сотрудничества. Посол заявил о растущем интересе китайского бизнеса по налаживанию деловых связей с узбекскими партнерами.
Рассмотрены график и организационные аспекты, связанные с проведением предстоящих совместных мероприятий.