Yevropa tinchlik instituti Konfliktologiya markazi maslahatchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2023-yil 18-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa tinchlik instituti Konfliktologiya markazi maslahatchisi Patrik de Vri bilan videokonferensaloqa shaklida muloqot o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, dunyo davlatlarining ushbu mamlakatni iqtisodiy jihatdan tiklash, afg‘on xalqiga gumanitar va boshqa yordamlar ko‘rsatish borasidagi sa’y-harakatlari muhokama qilindi.
Yevropa tomoni O‘zbekiston tomonining Afg‘onistonning yangi hukumatiga nisbatan hamda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy tiklashdagi dolzarb muammolarni hal etish yuzasidan birlashgan mintaqaviy pozitsiyani ishlab chiqish borasidagi qo‘ygan pragmatik qadamlarini yuqori baholadi.
Patrik de Vri Yevropa davlatlarining O‘zbekiston bilan Afg‘oniston yo‘nalishida kelishilgan harakatlari muhimligini alohida ta’kidladi.

О видеоконференции с советником Центра конфликтологии «Европейского института мира»
18 июля 2023 года состоялась встреча спецпредставителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашева с советником Центра конфликтологии Европейского института мира Патриком де Ври в формате видеоконференцсвязи.
В ходе беседы стороны обсудили нынешнюю ситуацию в Афганистане, усилия государств мира по экономическому восстановлению этой страны, оказанию афганскому народу гуманитарной и иной помощи.
Европейская сторона высоко оценила прагматичные шаги Узбекистана по выработке консолидированной региональной позиции в отношении, как новых властей Афганистана, так и решения насущных проблем в социально-экономическом возрождении страны.
Патрик де Ври особо отметил необходимость согласованных действий европейских стран с Узбекистаном на афганском направлении.