O‘zbekiston delegatsiyasi Bangladeshga tashrif buyurdi
2023-yilning 18-19-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bahromjon Aʼloyev boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi va Bangladesh Xalq Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasida ishtirok etish uchun Dakka shahriga tashrif buyurdi.
Maslahatlashuvlar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda O‘zbekiston-Bangladesh hamkorligini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Iqtisodiy diplomatiyani rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Rejalashtirilgan tadbirlar, jumladan, iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Bangladesh hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish yuzasidan fikr almashildi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, istiqbolli investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini amalga oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Turizm va to‘qimachilik sohalarida hamkorlik salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ikki mamlakat tadbirkorlik subyektlari, Savdo-sanoat palatalari, to‘qimachilik uyushmalari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash muhimligi taʼkidlandi.
Muzokaralar kun tartibidan parlamentlararo aloqalarni chuqurlashtirish, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi muloqotni faollashtirish masalalari ham o‘rin oldi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Bangladesh tashqi ishlar vaziri Abdul Momen, Savdo vaziri Tipu Munshi, Bosh vazirning investitsiyalar va xususiy sanoat masalalari bo‘yicha maslahatchisi Salmon Rahmon, Fuqaro aviatsiyasi va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Mokammel Xossain, Savdo-sanoat palatalari federatsiyasi va “Bangladesh-MDH” savdo-sanoat palatasi, shuningdek, Bangladesh to‘qimachilik fabrikalari uyushmasi prezidentlari Jashim Uddin, Habibulla Doun va Muhammad Xokon hamda qator yetakchi sanoat kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokralarda tegishli sohalardagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Savdo-sanoat palatasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida Bangladesh ishbilarmon doiralari vakillari uchun O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatining batafsil taqdimoti tashkil etildi. Tadbir O‘zbekistonda to‘qimachilik, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari kabi sohalarda qo‘shma ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirishga Bangladesh ishbilarmon doirasda qiziqishi yuqoriligini ko‘rsatdi.

Делегация Узбекистана посетила Бангладеш
18-19 мая 2023 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем министра иностранных дел Бахромжоном Аълоевым посетила г.Дакку для участия в очередном раунде политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Народной Республики Бангладеш.
В ходе политконсультаций обсуждены перспективы развития узбекско-бангладешского сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Особое внимание уделено вопросам активизации экономической дипломатии. Состоялся обмен мнениями по запланированным мероприятиям, в том числе проведению очередного заседания Узбекско-Бангладешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Рассмотрены предложения по увеличению взаимного товарооборота, реализации перспективных инвестиционных проектов и торговых контрактов.
Обсуждены вопросы расширения договорно-правовой базы взаимодействия.
Подчеркнута важность реализации потенциала сотрудничества в сферах туризма и текстиля, всемерной поддержки прямых контактов бизнес-субъектов, торгово-промышленных палат и текстильных ассоциаций двух стран.
В повестку дня переговоров также вошли вопросы углубления межпарламентских связей, активизации диалога по линии международных и региональных организаций.
В рамках визита глава узбекской делегации провел отдельные переговоры с министром иностранных дел Бангладеш Абдулом Моменом, министром торговли Типу Мунши, советником Премьер-министра по инвестициям и частной промышленности Салманом Рахманом, первым заместителем министра гражданской авиации и туризма Мокаммелем Хоссайном, президентами Федерации ТПП Джашимом Уддином, ТПП «Бангладеш-СНГ» Хабибуллой Доуном, Ассоциации текстильных фабрик Бангладеш Мохаммедом Хоконом, а также руководителями ряда ведущих промышленных компаний. На встречах обсуждены вопросы дальнейшего укрепления связей в профильных направлениях.
Наряду с этим, в ходе переговоров в ТПП для представителей бизнес-кругов Бангладеш организована развернутая презентация торгово-экономического, инвестиционного и туристического потенциала Узбекистана. Мероприятие показало большой интерес бангладешского бизнеса к реализации совместных производственных проектов в сферах текстиля, фармацевтики, сельхозпродукции на территории Узбекистана.