Referendumni kuzatish bo’yicha bo'yicha YXHT DIIHB cheklangan missiya rahbari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
2023-yil 20-aprel kuni O'zbekiston Respublikasi TIV rahbari Baxtiyor Saidov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosining (YXHT DIIHB) mamlakatimizda bo’lib o’tajak Referendumni kuzatish bo'yicha cheklangan missiyasu rahbari Albert Yonsson bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida O'zbekistonning YXHT institutlari, xususan, DIIHB bilan hamkorligiga doir dolzarb masalalar muhokama qilindi. Joriy yil 30-aprel kuni bo'lib o'tadigan O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to'g'risida”gi O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Referendumini o'tkazish jarayonida Byuro kuzatuvchilari missiyasi ishtiroki bilan bog'liq jihatlarga alohida e'tibor qaratildi.

Состоялась встреча с главой Ограниченной миссии по наблюдению за референдумом БДИПЧ ОБСЕ
20 апреля 2023 года руководитель МИД Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с главой Ограниченной миссии по наблюдению за референдумом Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Альбертом Йонссоном.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы сотрудничества Узбекистана с институтами ОБСЕ, в частности БДИПЧ. Отдельное внимание было уделено вопросам, связанным с участием миссии наблюдателей Бюро в процессе проведения референдума по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан», который состоится 30 апреля текущего года.