Ўзбекистон ва Грузия: тарихий дўстликдан стратегик ҳамкорлик сари
Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги муносабатлар кўп асрлик тарихий илдизларга эга бўлиб, бугунги кунда сиёсий, иқтисодий, маданий ва гуманитар соҳаларда изчил ривожланиб бормоқда.
Икки мамлакатни нафақат қадимий савдо йўллари, балки ўзаро ҳурмат, ишонч ва манфаатларга асосланган ҳамкорлик ҳам боғлаб туради. Кейинги йилларда олий даражадаги ташрифлар, савдо-иқтисодий алоқаларнинг кенгайиши ва маданий мулоқотларнинг фаоллашуви икки давлат муносабатларини янги босқичга олиб чиқмоқда.
Ўзбекистон ва Грузия ўртасида дипломатик муносабатлар 1994 йил 19 август куни ўрнатилган. Шундан буён икки томонлама сиёсий мулоқот изчил ривожланиб келмоқда. 1995 йил сентябрида ўзаро муносабатларнинг асосий ҳуқуқий ҳужжати ҳисобланган Дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланди.
Сўнгги йилларда давлат ва ҳукумат раҳбарлари ўртасидаги мунтазам учрашувлар сиёсий ишончни янада мустаҳкамлади. Айниқса, 2022–2025 йилларда икки мамлакат Президентлари даражасидаги музокаралар, Бош вазирларнинг ўзаро расмий ташрифлари, Ҳукуматлараро комиссиянинг йиғилишлари ҳамда ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувлар ҳамкорликка янги суръат бағишлади.
2025 йил 5 март куни давлатимиз раҳбари мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Грузия Бош вазири Ираклий Кобахидзе бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Учрашувда савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-логистика, туризм ва маданият соҳаларидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди. Парламентлар ва ҳукуматлар даражасидаги алоқалар фаоллашгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Парламентлараро ҳамкорлик ҳам изчил ривожланмоқда. Олий Мажлисда Грузия парламенти билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳ фаолият юритади. Грузия вакиллари Ўзбекистонда ўтказиладиган Президент ва парламент сайловларида халқаро кузатувчи сифатида мунтазам иштирок этиб келмоқда.
Икки мамлакат ўртасида эркин савдо режими амал қилади. Бу эса товар айирбошлаш ҳажмининг муттасил ўсишига хизмат қилмоқда.
Сўнгги беш йил ичида товар айирбошлаш ҳажми икки ярим бараварга ошди, қўшма корхоналар сони ва юк айланмаси кўпайди.
Мамлакатимизда грузиялик инвесторлар иштирокида ташкил этилган рақамли банк фаолият юритмоқда.
Шунингдек, 2025 йил июнь ойида Тбилиси шаҳрида “Made in Uzbekistan” миллий кўргазмаси ташкил этилди. Унда тўқимачилик, электротехника, фармацевтика, озиқ-овқат, машинасозлик ва бошқа соҳалардаги юздан ортиқ етакчи ўзбек корхоналари иштирок этди.
Икки мамлакат ҳамкорлигида транзит ва транспорт-логистика масалалари алоҳида ўрин тутади. Жорий йил июнь ойида Грузиянинг Ахалкалаки шаҳрида янгиланган “Боку–Тбилиси–Карс” темир йўли очилишининг расмий маросими ўтказилди. Истиқболда мазкур транспорт йўлагининг бунёд этилаётган “Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон” темир йўли билан уйғунлашуви мамлакатларимизнинг транзит салоҳиятини янада ошишига хизмат қилади.
Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги маданий муносабатлар ҳам бой анъаналарга эга. Мамлакатлар мунтазам равишда кино кунлари, маданий фестиваллар, илмий ва таълим соҳасидаги тадбирларни ташкил этиб келмоқда.
Ўтган йили Тбилиси шаҳрида Ўзбекистон маданияти ва киноси кунлари, жорий йилда эса Тошкент шаҳрида Грузия маданияти кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Таниқли грузин шоир Шота Руставели номига берилган пойтахтмизнинг марказий кўчаларидан бири ва унда бунёд этилган ҳайкал икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларининг мустаҳкамлигидан далолат беради.
2025 йилда Тбилиси шаҳар кенгаши қарорига мувофиқ Грузия пойтахтидаги истироҳат боғларидан бири буюк ўзбек мутафаккири ва давлат арбоби Алишер Навоий номи билан аталди. Бу икки халқнинг бир-бирининг тарихи ва маданиятига бўлган юксак ҳурматининг ёрқин ифодаси бўлди.
Бугунги кунда Тошкент–Тбилиси ҳамда Тошкент–Батуми йўналишларида тўғридан-тўғри авиақатновлар амалга оширилаётгани сайёҳлик ва ишбилармонлик алоқаларини янада ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистонда тўрт мингга яқин грузин миллати вакиллари истиқомат қилади. 1994 йилдан буён Тошкент шаҳрида “Мегоброба” (“Дўстлик”) грузин миллий маданий маркази фаолият юритиб келмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон ва Грузия халқлари ўртасидаги муносабатлар илдизи қадимги даврларга бориб тақалади. Антик муаллифлар Хоразм билан Колхида ўртасида Амударё ва Каспий денгизи орқали савдо алоқалари мавжуд бўлганини қайд этган.
Буюк ипак йўли шаклланганидан кейин, айниқса VI асрдан бошлаб Самарқанд, Бухоро ва Хоразм орқали Кавказ ҳамда Византияга олиб борувчи муҳим савдо йўналиши вужудга келди. XII асрда яратилган Шота Руставелининг машҳур “Йўлбарс терисини ёпинган паҳлавон” достонида ҳам Хоразм тилга олинади. Бу эса ўрта асрлардаги Грузия билан Марказий Осиё ўртасида чуқур тарихий, маданий ва савдо алоқалари мавжуд бўлганидан далолат беради.
Кейинчалик ҳам грузин миллатига мансуб шахслар Ўзбекистон ҳаётида фаол иштирок этган. Улар орасида тадбиркорлар, меъморлар, олимлар, санъаткорлар ва шифокорлар бўлган. Тошкентдаги машҳур “Колизей” театрини қурдирган тадбиркор Георгий Цинцадзе, Ўзбекистон археология фани ривожига улкан ҳисса қўшган академик Эдуард Ртвеладзе каби шахслар икки халқ дўстлигининг ёрқин тимсоллари ҳисобланади.
Айниқса, академик Эдуард Ртвеладзенинг Ўзбекистон тарихи ва Буюк ипак йўлини ўрганишга бағишланган юзлаб илмий ишлари, Сурхондарёдаги қадимги шаҳар ўрнини аниқлашдаги меҳнатлари жаҳон илм-фанида катта воқеа сифатида эътироф этилган.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, бугунги мураккаб халқаро шароитда Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги муносабатлар ўзаро ишонч, очиқ мулоқот ва амалий ҳамкорлик асосида изчил ривожланмоқда. Давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси, фаол иқтисодий ва гуманитар алоқалар, бой тарихий мерос ўзаро манфаатли шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Шубҳасиз, бундай кенг кўламли алоқалар, турли учрашув ва мулоқотлар келгусида савдо, транспорт, инвестиция, туризм, маданият ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш учун мустаҳкам асос яратади.

Узбекистан и Грузия: от исторической дружбы к стратегическому партнерству
Отношения между Узбекистаном и Грузией имеют многовековые исторические корни, и сегодня последовательно развиваются в политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах.
Две страны связывают не только древние торговые пути, но и сотрудничество, основанное на взаимном уважении, доверии и общности интересов. В последние годы визиты на высшем уровне, расширение торгово-экономических связей и активизация культурного обмена вывели двусторонние отношения на качественно новый этап.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Грузией были установлены 19 августа 1994 года. С тех пор политический диалог между двумя государствами последовательно развивается. В сентябре 1995 года был подписан Договор о дружбе и сотрудничестве, который стал основополагающим правовым документом двусторонних отношений.
В последние годы регулярные встречи глав государств и правительств способствовали дальнейшему укреплению политического доверия. В частности, в 2022–2025 годах новый импульс развитию сотрудничества придали взаимные официальные визиты и переговоры на уровне Президентов, Премьер-министров двух стран заседания Межправительственной комиссии, а также регулярные политические консультации между министерствами иностранных дел.
5 марта 2025 года Президент Узбекистана принял делегацию во главе с Премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе, прибывшим в нашу страну с официальным визитом. В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, туристической и культурной сферах. С удовлетворением было отмечено, что активизировались контакты на уровне парламентов и правительств двух стран.
Последовательно развивается и межпарламентское сотрудничество. В Законодательной палате Олий Мажлиса действует межпарламентская группа по сотрудничеству с парламентом Грузии. Представители Грузии на регулярной основе принимают участие в качестве международных наблюдателей на президентских и парламентских выборах, проводимых в Узбекистане.
Между двумя странами действует режим свободной торговли, который способствует устойчивому росту объемов взаимного товарооборота. За последние пять лет объем взаимной торговли увеличился в два с половиной раза, возросло количество совместных предприятий и значительно увеличились объемы грузоперевозок.
В Узбекистане успешно функционирует цифровой банк, созданный с участием грузинских инвесторов.
Кроме того, в июне 2025 года в Тбилиси была организована национальная выставка «Made in Uzbekistan», в которой приняли участие более ста ведущих узбекских предприятий, представляющих текстильную, электротехническую, фармацевтическую, пищевую, машиностроительную и другие отрасли промышленности.
Особое место в двустороннем сотрудничестве занимают вопросы транзита и транспортно-логистического взаимодействия. В июне текущего года в городе Ахалкалаки состоялась официальная церемония открытия модернизированной железной дороги Баку – Тбилиси – Карс. В перспективе интеграция данного транспортного коридора со строящейся железной дорогой Китай – Кыргызстан – Узбекистан позволит существенно укрепить транзитный потенциал наших стран.
Богатые традиции имеет и культурное сотрудничество между Узбекистаном и Грузией. На регулярной основе проводятся Дни кино, культурные фестивали, а также мероприятия в сфере науки и образования.
В прошлом году в Тбилиси успешно прошли Дни культуры и кино Узбекистана, а в текущем году в Ташкенте с большим успехом состоялись Дни культуры Грузии.
Одним из символов прочных уз дружбы между двумя государствами являются одна из центральных улиц столицы Узбекистана, носящая имя выдающегося грузинского поэта Шота Руставели, а также установленный на ней памятник.
В 2025 году, решением Городского совета Тбилиси, одному из центральных парков столицы было присвоено имя великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои. Это стало ярким свидетельством глубокого взаимного уважения двух народов к истории и культурному наследию друг друга.
Сегодня прямые авиарейсы по маршрутам Ташкент – Тбилиси и Ташкент – Батуми способствуют дальнейшему развитию туристических и деловых связей между двумя странами.
В настоящее время в Узбекистане проживает около четырех тысяч представителей грузинской национальности. С 1994 года в Ташкенте успешно действует грузинский культурный центр «Мегоброба» («Дружба»).
Следует отметить, что отношения между народами Узбекистана и Грузии уходят своими корнями в глубокую древность. Античные авторы упоминали о существовании торговых связей между Хорезмом и Колхидой, осуществлявшихся по Амударье и через Каспийское море.
После формирования Великого шелкового пути, особенно начиная с VI века, через Самарканд, Бухару и Хорезм пролегал один из важнейших торговых маршрутов, соединявший Кавказ и Византию. В знаменитой поэме Шота Руставели «Витязь в тигровой шкуре», созданной в XII веке, также упоминается Хорезм. Это свидетельствует о том, что уже в средние века между Грузией и Центральной Азией существовали глубокие исторические, культурные и торговые связи.
В последующие периоды представители грузинского народа также принимали активное участие в общественной жизни Узбекистана. Среди них были предприниматели, архитекторы, ученые, деятели искусства и врачи. Яркими символами дружбы двух народов являются предприниматель Георгий Цинцадзе, по инициативе которого в Ташкенте был построен знаменитый театр «Колизей», а также академик Эдуард Ртвеладзе, внесший огромный вклад в развитие археологической науки Узбекистана.
Особого внимания заслуживает научное наследие академика Эдуарда Ртвеладзе. Сотни его научных трудов, посвященных истории Узбекистана и изучению Великого шелкового пути, а также исследования, позволившие установить местонахождение древнего городища в Сурхандарьинской области, получили широкое международное признание и стали значимым вкладом в мировую историческую науку.
В заключение следует подчеркнуть, что в современных непростых условиях международной обстановки отношения между Узбекистаном и Грузией продолжают последовательно развиваться на основе взаимного доверия, открытого диалога и практического сотрудничества. Политическая воля руководителей двух государств, активное развитие экономических и гуманитарных связей, а также богатое историческое наследие служат прочной основой для дальнейшего укрепления взаимовыгодного партнерства между двумя странами.
Нет сомнений в том, что столь масштабное взаимодействие, регулярные встречи и конструктивный диалог будут и впредь способствовать расширению сотрудничества в сферах торговли, транспорта, инвестиций, туризма, культуры и других направлениях, создавая надежную основу для дальнейшего развития узбекско-грузинских отношений.