Тошкентда 150 дан ортиқ хорижий тўқимачилик ва тикувчилик саноатининг ишончли таъминотчилари учрашади
Шу йил 13-15 май кунлари Тошкентдаги “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазма мажмуасида 26-Халқаро тўқимачилик ва тикувчилик саноати – “TextileExpo Uzbekistan 2026” кўргазмаси ўз экспозициясини бошлайди.
“TextileExpo Uzbekistan” - Марказий Осиёдаги тўқимачилик ва тикувчилик саноатининг энг йирик B2B платформаси бўлиб, ишлаб чиқарувчилар, етказиб берувчилар ва профессионал харидорларни бирлаштиради.
Бу ерда харидорлар ишончли ҳамкорлар, долзарб тенденциялар ва ҳамкорликнинг қулай шартларини, соҳа вакиллари эса ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва оптималлаштириш учун комплекс ечимларни топади. Ташриф буюрувчилар таклифларни таққослаши, маҳсулот сифатини баҳолаши ва ишлаб чиқарувчилар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориши мумкин.
Кўргазмада 7 мамлакатдан 150 дан ортиқ ишончли таъминотчилар, хусусан, Хитой компаниялари иштирок этади.
Экспозиция анъанавий равишда ишлаб чиқариш циклининг барча босқичларини - хомашёдан тортиб тайёр маҳсулот ва аксессуарларгача қамраб олади. Ташриф буюрувчилар эътиборига ип-калава, мато, трикотаж, фурнитура ва аксессуарлар, тайёр кийим-кечак, техник ва маиший тўқимачилик, пайпоқ маҳсулотлари, шунингдек, тўқимачилик саноати учун кимёвий моддалар ва бўёқлар тақдим этилади.
Ташкилотчиларнинг маълумотларига кўра, “TextileExpo Uzbekistan” кўргазмасининг ўзига хос қисми бўлган анъанавий Bayer дастури - аниқ бизнес натижаларига эришишга қаратилган платформа: мақсадли B2B учрашувларини ўтказиш, узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва шартномалар тузиш режалаштирилган.
Маҳаллий компаниялар учун бу халқаро бозорларга чиқиш ва экспортни кенгайтиришнинг самарали канали ҳисобланади. Харидорлар учун кўргазмада вақтдан унумли фойдаланиш ва асосий етказиб берувчиларга устувор кириш имконини берувчи эксклюзив иштирок шартлари мавжуд.

В Ташкенте встретятся более 150 надежных поставщиков текстильной и швейной индустрии из многих стран
С 13 по 15 мая 2026 года в ташкентском НВК «Узэкспоцентр» развернет свою экспозицию 26-я Международная выставка текстильной и швейной индустрии – «TextileExpo Uzbekistan 2026».
TextileExpo Uzbekistan – крупнейшая B2B-площадка текстильной и швейной индустрии Центральной Азии, объединяющая производителей, поставщиков и профессиональных закупщиков. Здесь байеры находят надёжных партнёров, актуальные тренды и выгодные условия сотрудничества, а представители отрасли — комплексные решения для развития и оптимизации производства. Посетители могут сравнить предложения, оценить качество продукции и провести прямые переговоры с производителями.
150+ проверенных поставщиков из 7 стран. С широким участием выступят компании из Китая.
Экспозиция традиционно охватит все этапы производственного цикла — от сырья до готовой продукции и аксессуаров. Вниманию посетителей будут представлены: пряжа, ткани, трикотаж, фурнитура и аксессуары, готовая одежда, технический и домашний текстиль, чулочно-носочная продукция, а также химикаты и красители для текстильной промышленности.
По информации организаторов, планируется традиционная Байерская программа – уникальная часть выставки TextileExpo Uzbekistan – платформа, ориентированная на достижение конкретных бизнес-результатов: проведение целевых B2B-встреч, выстраивание долгосрочных партнёрств и заключение контрактов. Для отечественных компаний это эффективный канал выхода на международные рынки и масштабирования экспортных поставок. Для байеров предусмотрены эксклюзивные условия участия, позволяющие максимально продуктивно использовать время на выставке и получать приоритетный доступ к ключевым поставщикам.