Тошкентда 150 дан ортиқ хорижий тўқимачилик ва тикувчилик саноатининг ишончли таъминотчилари учрашади
Шу йил 13-15 май кунлари Тошкентдаги “Ўзэкспомарказ” миллий кўргазма мажмуасида 26-Халқаро тўқимачилик ва тикувчилик саноати – “TextileExpo Uzbekistan 2026” кўргазмаси ўз экспозициясини бошлайди.
“TextileExpo Uzbekistan” - Марказий Осиёдаги тўқимачилик ва тикувчилик саноатининг энг йирик B2B платформаси бўлиб, ишлаб чиқарувчилар, етказиб берувчилар ва профессионал харидорларни бирлаштиради.
Бу ерда харидорлар ишончли ҳамкорлар, долзарб тенденциялар ва ҳамкорликнинг қулай шартларини, соҳа вакиллари эса ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва оптималлаштириш учун комплекс ечимларни топади. Ташриф буюрувчилар таклифларни таққослаши, маҳсулот сифатини баҳолаши ва ишлаб чиқарувчилар билан тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориши мумкин.
Кўргазмада 7 мамлакатдан 150 дан ортиқ ишончли таъминотчилар, хусусан, Хитой компаниялари иштирок этади.
Экспозиция анъанавий равишда ишлаб чиқариш циклининг барча босқичларини - хомашёдан тортиб тайёр маҳсулот ва аксессуарларгача қамраб олади. Ташриф буюрувчилар эътиборига ип-калава, мато, трикотаж, фурнитура ва аксессуарлар, тайёр кийим-кечак, техник ва маиший тўқимачилик, пайпоқ маҳсулотлари, шунингдек, тўқимачилик саноати учун кимёвий моддалар ва бўёқлар тақдим этилади.
Ташкилотчиларнинг маълумотларига кўра, “TextileExpo Uzbekistan” кўргазмасининг ўзига хос қисми бўлган анъанавий Bayer дастури - аниқ бизнес натижаларига эришишга қаратилган платформа: мақсадли B2B учрашувларини ўтказиш, узоқ муддатли ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва шартномалар тузиш режалаштирилган.
Маҳаллий компаниялар учун бу халқаро бозорларга чиқиш ва экспортни кенгайтиришнинг самарали канали ҳисобланади. Харидорлар учун кўргазмада вақтдан унумли фойдаланиш ва асосий етказиб берувчиларга устувор кириш имконини берувчи эксклюзив иштирок шартлари мавжуд.

More than 150 reliable suppliers from the textile and apparel industry from various countries will gather in Tashkent
The 26th International Textile and Garment Industry Exhibition TextileExpo Uzbekistan 2026 will be held from May 13 to 15, 2026 at the Uzexpocentre National Exhibition Complex in Tashkent
TextileExpo Uzbekistan is the largest B2B platform for the textile and garment industry in Central Asia, bringing together manufacturers, suppliers, and professional buyers. Here, the buyers find reliable partners, current trends, and favourable terms of cooperation, while industry representatives find comprehensive solutions for production development and optimization. Visitors can compare offers, evaluate product quality, and negotiate directly with manufacturers.
Over 150 verified suppliers from 7 countries will participate, with strong representation from companies from China.
The exhibition will traditionally cover all production cycle phases from raw materials to finished products and accessories. Visitors will find yarn, fabrics, knitwear, fittings and accessories, finished garments, technical and home textiles, hosiery, as well as chemicals and dyes for the textile industry.
According to the organizers, the traditional Buyers’ Program is planned as a unique component of the TextileExpo Uzbekistan. It is a platform focused on achieving concrete business outcomes, including targeted B2B meetings, the establishment of long-term partnerships, and the conclusion of commercial contracts. For domestic companies, the program serves as an effective channel for entering international markets and scaling export deliveries. For buyers, exclusive participation conditions are provided, allowing them to make the most efficient use of their time at the exhibition and gain priority access to key suppliers.