Ўзбекистоннинг ОТБ билан ҳамкорлиги: инфратузилмани молиялаштиришдан кенгайтирилган стратегик шерикликка қадар
Осиё тараққиёт банкининг 59 йиллик йиғилиши 3 йил 6-2026 Май кунлари Самарқандда бўлиб ўтади. Тадбирда аъзо 69 мамлакатдан банк-молия институтлари раҳбарлари, шунингдек, халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этиши кутилмоқда. Муҳокама Осиё минтақасидаги ривожланишнинг асосий муаммолари ва мумкин бўлган ечимларга қаратилади. Ўзбекистонда бундай вакиллик форумининг ўтказилиши мамлакатимиз иқтисодий ислоҳотларининг тобора эътироф этилаётгани ва унинг жаҳон молия тизимидаги мавқеи мустаҳкамланаётганидан далолат беради.
Ўзбекистоннинг сўнгги йилларда ОТБ билан ҳамкорликни сезиларли даражада кенгайтириши ҳам муҳим рол ўйнади, буни мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига бир қатор объектив халқаро баҳолар тасдиқлади.
Биринчидан, Ўзбекистоннинг халқаро нуфузи барқарор ўсиш ва жаҳон рейтингидаги мавқеини мустаҳкамлаш тенденцияси кузатилмоқда. Шундай қилиб, Жаҳон банкининг давлатларнинг технологик етуклиги индексида мамлакат 71 позицияга кўтарилиб, дунёнинг энг яхши 10 мамлакатига кирди.
Иккинчидан, глобал ишлаб чиқариш, транспорт ва логистика занжирларида узилишлар давом этаётганига, хомашё ва молиявий ресурслар нархининг кўтарилишига қарамай, Ўзбекистон барқарор иқтисодий ўсишни намойиш этмоқда. 2025 йилда мамлакат тарихида биринчи марта ялпи ички маҳсулот 145 миллиард доллардан, олтин - валюта захиралари эса 60 миллиард доллардан ошди. Шу билан бирга, жалб этилган хорижий инвестициялар ҳажми сезиларли даражада ошиб, 43,1 миллиард долларга этди ва ялпи ички маҳсулотдаги инвестицияларнинг улуши 31 фоиздан ошди. Бундан ташқари, глобал савдо тизимида протекционизм ва санкциялар босимининг ошишига қарамай, республика экспортни 23 фоизга ошириб, 33,4 миллиард долларга этди.
Учинчидан, Ўзбекистоннинг ОТБ билан ҳамкорлиги кўп қиррали ва узоқ муддатли. Қўшма ташаббусларнинг умумий портфели 174 миллиард долларлик 27,5 лойиҳани ташкил этди, шундан 66 миллиард долларлик 10,5 лойиҳа амалга оширилди, яна 30 таси (4,6 миллиард доллар) амалга оширилмоқда. Бундай кўрсаткичлар ОТБнинг Ўзбекистоннинг етакчи ҳамкорларидан бири мақомини тасдиқлайди. Тўпланган тажриба асосида 2024 йил август ойида ОТБ Ўзбекистон билан 2024-2028 йилларга мўлжалланган янги беш йиллик стратегияни ишга туширди. Стратегиянинг асосий устувор йўналишлари республикага иқтисодиётни "яшил" ва инклюзив иқтисодиётга айлантиришга кўмаклашиш, хусусий секторнинг рақобатбардошлигини қўллаб-қувватлаш, шунингдек, инсон капиталига инвестицияларни рағбатлантиришдан иборат. Бундан ташқари, Ўзбекистон ва ОТБ ўртасида 2026-2028 йилларга мўлжалланган англашув меморандуми тасдиқланган бўлиб, унда умумий қиймати 28 миллиард доллар бўлган 4,2 хил лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган. Учрашув республикамизда бўлиб ўтаётгани Ўзбекистонни ривожланиш ва инвестициялар соҳасидаги минтақавий мулоқот маркази сифатида кўрсатаётгани ислоҳотларнинг боришини кўрсатади ва мамлакатнинг барқарор ривожланишини жадаллаштириш учун глобал шерикларни жалб қилишга ёрдам беради. Экспертларнинг фикрича, учрашув Ўзбекистон ҳукумати ва ОТБ ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва устувор битимлар тузиш учун муҳим майдонга айланади. Бундан ташқари, узоқ муддатли устуворликларни бирлаштириш мақсадида Ўзбекистон Президенти Ш. Мирзиёев Самарқанд саммити билан бир вақтда муҳим ҳужжат - ОТБ билан 2027-2030 йилларга мўлжалланган Кенгайтирилган стратегик шериклик дастурини имзолаш ташаббуси билан чиқди. Бу ўрта муддатли истиқбол учун йўл харитасига айланади, бу ерда асосий эътибор инсон капитали ва ижтимоий барқарорликка қаратилади.
Шундай қилиб, Ўзбекистоннинг ОТБ билан ҳамкорлиги молиявий ёрдамдан стратегик шерикликка айланди. Бугунги кунда банк асосий лойиҳаларни молиялаштиради, ислоҳотлар кун тартибини шакллантиради, республика иқтисодиётининг узоқ муддатли ўзгаришини қўллаб-қувватлайди, яъни институционал шерик сифатида ишлайди. Бундай ҳамкорлик Ўзбекистон учун бир қатор муҳим афзалликларни очиб беради.
1) иқтисодий-имтиёзли кредитлар ва грантлар олиш, кенг кўламли дастурларни амалга ошириш жараёнида бюджетга юкни камайтириш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва узоқ муддатли хорижий инвестициялар оқими, инфратузилмани ривожлантириш, бандликни ошириш;
2) таркибий-бозор ислоҳотларини жадаллаштириш, иқтисодиётни еркинлаштириш ва диверсификация қилиш, хусусий секторни ривожлантириш;
3) стратегик-глобал иқтисодиётга интеграция, "яшил" ўсиш моделига ўтиш, минтақавий занжирлар ва транспорт ва логистика коридорларида иштирок этиш.
Кўриб турганингиздек, ОТБнинг бугунги кун тартиби Ўзбекистоннинг бугунги ислоҳотларига тўғри келади. Мутахассисларнинг фикрига кўра, республика ўз миллий стратегиясини банкнинг устувор йўналишлари билан синхронлаштирди ва натижада таркибий ислоҳотларни жадаллаштириш ва иқтисодиётнинг барқарорлигини ошириш учун янада кўпроқ маблағ жалб қилиши мумкин. Умуман олганда, Ўзбекистон ва ОТБ ўртасидаги замонавий ҳамкорлик моделининг энг муҳим хусусиятлари қуйидагилардан иборат: мураккаблик (барча асосий тармоқларни қамраб олиш), стратегик ёндашув (Ўзбекистоннинг 2030 йилдаги узоқ муддатли мақсадлари билан боғлиқлик), институционал чуқурлик (ислоҳотлар, тартибга солиш, стандартлар), барқарорлик (экология, инклюзивлик) . Шундай қилиб, бугунги кунда ОТБ нафақат кредитор, балки Ўзбекистоннинг таркибий ислоҳотлари, иқтисодий модернизацияси ва жаҳон иқтисодий жараёнларига интеграциялашувида иштирок етувчи муҳим стратегик шерик сифатида фаолият юритмоқда.
Дмитрий Тростянский, Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти Бош илмий ходими Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги, Иқтисод фанлари доктори

Сотрудничество Узбекистана с АБР: от финансирования инфраструктуры к расширенному стратегическому партнерству
3-6 мая 2026 г. в Самарканде состоится 59-е ежегодное заседание Азиатского банка развития (АБР). В мероприятии ожидается участие руководителей банковских и финансовых учреждений из 69 стран-членов, а также представителей международных организаций. В центре обсуждения будут находиться ключевые вызовы развития стран Азиатского региона и возможные пути их решения.
Проведение столь представительного форума в Узбекистане отражает растущее признание проводимых в стране экономических реформ и укрепление её позиций в мировой финансовой системе. Существенную роль также играет заметное расширение сотрудничества Узбекистана с АБР в последние годы, что подтверждается рядом объективных международных оценок социально-экономического развития страны.
Во-первых, наблюдается устойчивая тенденция роста международного авторитета Узбекистана и укрепления его позиций в глобальных рейтингах. Так, в публикуемом Всемирным банком Индексе технологической зрелости государств страна поднялась на 71 позицию, войдя в топ-10 стран мира.
Во-вторых, несмотря на продолжающиеся сбои в глобальных производственных и транспортно-логистических цепочках, повышение цен на сырье и финансовые ресурсы, Узбекистан демонстрирует устойчивый экономический рост. В 2025 г., впервые в истории страны, валовой внутренний продукт превысил 145 млрд. долл., а золотовалютные резервы - 60 млрд. долл.
Одновременно значительно увеличился объём привлечённых иностранных инвестиций, достигнув 43,1 млрд долл., а доля инвестиций в валовом внутреннем продукте превысила 31%. Кроме того, несмотря на усиление протекционизма и санкционного давления в мировой торговой системе, республика увеличила экспорт на 23% и довела его до 33,4 млрд долл.
В-третьих, сотрудничество Узбекистана с АБР носит многоплановый и долгосрочный характер. Общий портфель совместных инициатив составил 174 проекта на сумму 27,5 млрд. долл., из которых уже реализовано 66 проектов на сумму 10,5 млрд. долл., на стадии реализации еще 30 (4,6 млрд. долл.). Такие показатели подтверждают статус АБР как одного из ведущих партнеров Узбекистана.
Опираясь на накопленный опыт, АБР в августе 2024 года запустил новую пятилетнюю стратегию с Узбекистаном на период 2024–2028 гг. Ключевые приоритеты стратегии включают содействие республике по преобразованию экономики в «зеленую» и инклюзивную, поддержку конкурентоспособности частного сектора, а также стимулирование инвестиций в человеческий капитал.
Кроме того, на 2026–2028 гг. между Узбекистаном и АБР утверждён Меморандум о взаимопонимании, который предусматривает реализацию 28 различных проектов общей стоимостью 4,2 млрд долл.
Факт проведения заседания в нашей республике позиционирует Узбекистан как региональный центр диалога в сфере развития и инвестиций, демонстрирует прогресс реформ и способствует привлечению глобальных партнеров для ускорения устойчивого развития страны. По оценкам экспертов, заседание станет важной платформой для укрепления взаимодействия и заключения приоритетных соглашений между правительством Узбекистана и АБР.
В дополнение к этому, в целях закрепления долгосрочных приоритетов, Президент Узбекистана Ш.Мирзиёев выдвинул инициативу приурочить к самаркандскому саммиту подписание важного документа – Программы расширенного стратегического партнерства с АБР на 2027-2030 гг. Она станет дорожной картой на среднесрочную перспективу, где основной акцент будет сделан на человеческом капитале и социальной устойчивости.
Таким образом, сотрудничество Узбекистана с АБР эволюционировало от финансовой помощи к стратегическому партнёрству. Сегодня банк финансирует ключевые проекты, формирует повестку реформ, поддерживает долгосрочную трансформацию экономики республики, т.е. выступает как институциональный партнер.
Такое взаимодействие открывает перед Узбекистаном ряд существенных преимуществ.
1) экономические – получение льготных кредитов и грантов, снижение нагрузки на бюджет при реализации масштабных программ, улучшение инвестиционного климата и приток долгосрочных иностранных инвестиций, развитие инфраструктуры, рост занятости;
2) структурные – ускорение рыночных реформ, либерализация и диверсификация экономики, развитие частного сектора;
3) стратегические – интеграция в мировую экономику, переход к «зелёной» модели роста, участие в региональных цепочках и транспортно-логистических коридорах.
Как видно, современная повестка АБР фактически совпадает с текущими реформами Узбекистана. По оценкам экспертов, республика синхронизировала национальную стратегию с приоритетами банка и как следствие может привлекать еще больший объем финансирования для ускорения структурных реформ и повышения устойчивости экономики.
В целом, важнейшими особенностями современной модели сотрудничества Узбекистана с АБР являются: комплексность (охват всех ключевых отраслей), стратегичность (связь с долгосрочными целями «Узбекистан-2030»), институциональная глубина (реформы, регулирование, стандарты), устойчивость развития (экология, инклюзивность).
Таким образом, сегодня АБР выступает не просто кредитором, а ключевым стратегическим партнёром, участвующим в структурных реформах, модернизации экономики и интеграции Узбекистана в глобальные экономические процессы.