Ўзбекистонда ушбу оғир даврда давлат нафақат регулятор, балки модернизация учун фаол катализатор ролини ўз зиммасига олди
Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти (ИСМИ) директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Нематов Дунё ахборот агентлиги учун давлатимиз раҳбари раислигида 24 апрел куни бўлиб ўтган учрашув якунларини таҳлил қилар екан, мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш натижаларини алоҳида таъкидлади.
2026 йилнинг биринчи чораги мамлакат нафақат глобал турбулентликка мослашганини, балки ташқи зарбаларга қарши ишончли ички иммунитетни ҳам шакллантирганини тасдиқлайди. Унинг сўзларига кўра, эришилган кўрсаткичлар миллий иқтисодиёт динамик ривожланишнинг сифат жиҳатидан янги даражасига кўтарилганидан далолат беради.
Жаҳон бозорларининг мисли кўрилмаган ўзгарувчанлиги, глобал логистика занжирларининг узилиши ва инфляцион босимнинг ошишига қарамай, Ўзбекистон Яимнинг таъсирчан ўсиши 8,7% ни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даври якунларига қараганда 6,8% га сезиларли даражада юқори. Экспертнинг фикрича, бундай муҳим ютуқ Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жамиятнинг барча соҳаларини тубдан ўзгартиришга қаратилган чуқур ўйланган ва изчил стратегиясининг бевосита натижаси бўлди. Ушбу қийин даврда давлат нафақат регулятор, балки модернизация учун фаол катализатор ролини ўз зиммасига олди: саноат сектори 8 йилда 4,1% га қарши 2025% қўшди ва янгиланиш двигателига айланган хизмат кўрсатиш соҳаси 16,1% га кўтарилди.
Глобал беқарорлик фонида Ўзбекистон биринчи marta инфляцияни самарали равишда жиловлашга муваффақ бўлди ва жорий даврда уни 10,6 йил март ойидаги 2025 фоиздан 7,1 фоизга камайтирди, бу еса узоқ муддатли инвестицияларни режалаштириш учун янги уфқларни очмоқда. Мамлакатимиз раҳбариятининг улкан ҳиссаси тадбиркорликни мисли кўрилмаган молиявий қўллаб — қувватлашга олиб келди-банк тизими орқали 140 триллион сўм 2026 йилда ажратилди, бу ўтган йилга нисбатан 30 фоизга кўпдир.
Биринчи чоракда маҳаллаларга манзилли ёрдам кўрсатиш 3,6 трлн. сўмга кўпайтирилиб, 25 фоизга ўсгани маҳаллий бюджетларга қўшимча 2,2 трлн. сўм даромад олиш имконини берди. Експерт таъкидлаганидек, танқидий таҳлил давомида давлат раҳбари еришилган миқдорий кўрсаткичлар илғор инновацион ривожланиш моделига ўтишни талаб қиладиган иқтисодиётни чуқур таркибий такомиллаштириш учун асос бўлиши кераклигини аниқ таъкидлади.
Замонавий технологиялар ва бошқарув стандартлари интеграцияси ҳисобига камида 10-15 фоизга ўсиши керак бўлган меҳнат унумдорлигини кескин ошириш Марказий вазифалардан биридир. Ҳукумат ниҳоят хом ашёни експорт қилиш моделидан юқори технологияли минтақавий қиймат занжирларини яратишга ўтишни, 40 дан ортиқ глобал брендларни стратегик шерикликка жалб қилишни мақсад қилган. Лойиҳаларни бошқариш самарадорлигига алоҳида эътибор қаратилмоқда: чоракда 13,7 миллиард Ақш доллари миқдоридаги рекорд миқдордаги хорижий инвестициялар жалб қилинган ҳолда, бу ўтган йилга нисбатан 1,6 баравар юқори бўлиб, уларнинг даромадларини аниқ кузатишга еътибор қаратилмоқда.
Президент иқтисодиётни янги халқаро даражага кўтаришга қарор қилди: келаси ой 30 миллиард долларлик давлат активларининг 2,4 фоизи халқаро фонд бозорларига чиқарилади. Бу миллий инвестиция фондининг 13 стратегик корхонаси раҳбариятининг нуфузли Franklin Templeton компаниясига ўтказилиши туфайли мумкин бўлди. Шу билан бирга, ҳукумат енергетика тизимини ислоҳ қилишни тезлаштирмоқда, корхоналарни қайта тикланадиган енергия манбаларига ўтиш учун имтиёзли кредитлар учун 50 миллион доллар ажратмоқда ва электрон платформалар орқали экспортни 700 миллион долларгача оширишга қодир рақамли логистика инфратузилмасини яратмоқда.
Шу билан бирга, эксперт таҳлиллари шуни кўрсатадики, ташқи муаммолар нафақат давом етмоқда, балки сезиларли даражада ёмонлашади: жаҳон бозорларида енергия нархларининг доимий ўсиши ва global логистиканинг мураккаблиги маҳаллий маҳсулотлар нархига ва уларнинг рақобатбардошлигига сезиларли босим ўтказмоқда.
Ҳозирги шароитда ташқи схемадаги ҳаракатлар иложи борича ички ислоҳотлар билан синхронлаштирилиши керак. Бу Ўзбекистоннинг минтақавий алоқанинг Марказий бўғини мақомини мустаҳкамлаш учун технологик узатишни таъминлаш, сунъий интеллект соҳасига "ақлли" капитални жалб қилиш ва транспорт йўлакларини диверсификация қилишга эътиборни қаратишни назарда тутади.
Экспортнинг жадал тезлашиши ва юқори қўшимча қийматга ега маҳсулотлар йўлидаги тўсиқларни мунтазам равишда олиб ташлаш бугунги кунда давлат ва хусусий секторнинг саъй-ҳаракатларини чуқур бирлаштиришни, шунингдек, юқори сифатли натижага еришиш учун барча мавжуд ресурсларни сафарбар қилишни талаб қилади, деб ҳисоблайди эксперт.
Президентимиз таъкидлаганидек, нафақат юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолиш, балки тараққиётнинг янги марраларига эришиш учун бошқарув қарорларининг мослашувчанлигини ва соҳада ижро интизомини тубдан ошириш зарур. Миқдорий ўсишни иқтисодиётнинг таркибий сифатига айлантириш — самарадорликни кўпайтириш ва асосий тармоқларда юқори қўшимча қиймат яратиш орқали ривожланишни таъминлаш муҳимдир.
Мамлакат раҳбарининг мувозанатли ва фаол ташқи сиёсати минтақавий даражада зарур "барқарорлик зонасини" яратади. Шу билан бирга, бошқарув ходимларининг ички сафарбарлиги, инновациялар ва бошқарув самарадорлигига муросасиз эътибор Ўзбекистон учун глобал босимни узоқ муддатли миллий фаровонлик учун янги "имкониятлар ойналари" га муваффақиятли айлантириш учун бугунги кунда ҳал қилувчи шартдир.

В Узбекистане государство в этот сложный период взяло на себя роль не просто регулятора, а активного катализатора модернизации
Первый заместитель директора Института стратегических и региональных исследований при Президенте Узбекистана (ИСМИ) Акрамжон Неъматов, анализируя для ИА «Дунё» результаты состоявшегося 24 апреля под председательством главы государства совещания, подчеркнул, что итоги социально-экономического развития страны за первый квартал 2026 года подтверждают: страна не просто адаптировалась к глобальной турбулентности, но и сформировала надежный внутренний иммунитет к внешним шокам.
По его словам, достигнутые показатели свидетельствуют о выходе национальной экономики на качественно новый уровень динамического развития. Несмотря на беспрецедентную волатильность мировых рынков, разрыв глобальных логистических цепей и нарастающее инфляционное давление, Узбекистан зафиксировал впечатляющий рост ВВП в 8,7%, что значительно превышает результаты аналогичного периода прошлого года в 6,8%.
Столь значительный рывок, убеждён эксперт, стал прямым следствием глубоко продуманной и последовательной стратегии Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, направленной на коренную трансформацию всех сфер жизни общества. Государство в этот сложный период взяло на себя роль не просто регулятора, а активного катализатора модернизации: промышленный сектор прибавил 8% против 4,1% в 2025 году, а сфера услуг, ставшая локомотивом обновления, взлетела на 16,1%. На фоне общемировой нестабильности Узбекистану впервые в годовом исчислении удалось эффективно обуздать инфляцию, снизив ее с 10,6% в марте 2025 года до 7,1% в текущем периоде, что открывает новые горизонты для долгосрочного инвестиционного планирования.
Огромный вклад руководства страны выразился в беспрецедентной финансовой поддержке предпринимательства — на эти цели через банковскую систему в 2026 году направляется 140 триллионов сумов, что на 30% больше, чем в прошлом году. Адресная помощь махаллям уже в первом квартале получила подкрепление в 3,6 триллиона сумов, показав рост на 25%, что позволило местным бюджетам дополнительно сформировать 2,2 триллиона сумов доходов.
Как отметил эксперт, в ходе критического анализа глава государства четко обозначил, что достигнутые количественные рекорды должны стать фундаментом для глубокого структурного совершенствования экономики, требующего перехода к модели опережающего инновационного развития. Одной из центральных задач обозначено резкое повышение производительности труда, которая должна вырасти минимум на 10-15% за счет интеграции современных технологий и управленческих стандартов. Государство ставит цель окончательно уйти от модели экспортера сырья к созданию высокотехнологичных региональных цепочек добавленной стоимости, привлекая к стратегическому партнерству более 40 мировых брендов.
Особое внимание уделяется эффективности управления проектами: при рекордном объеме привлеченных за квартал иностранных инвестиций в 13,7 миллиарда долларов США, что в 1,6 раза выше прошлого года, акцент смещается на прецизионный мониторинг их отдачи. Президентом принято решение о выводе экономики на новый международный уровень: уже в следующем месяце на международные фондовые рынки будет выведено 30% государственных активов на сумму 2,4 миллиарда долларов. Это стало возможным благодаря передаче управления 13 стратегическими предприятиями Национального инвестфонда авторитетной компании Franklin Templeton. Параллельно государство форсирует реформу энергетического каркаса, направляя 50 миллионов долларов на льготное кредитование перехода бизнеса на возобновляемые источники энергии и создавая цифровую инфраструктуру логистики, способную довести экспорт через электронные платформы до 700 миллионов долларов.
Вместе с тем экспертный анализ показывает, что внешние вызовы не просто сохраняются, а имеют тенденцию к серьезному обострению: продолжающийся рост цен на энергоносители на мировых рынках и усложнение глобальной логистики создают ощутимое давление на себестоимость отечественной продукции и её конкурентоспособность.
В сложившихся условиях деятельность на внешнем контуре должна быть максимально синхронизирована с внутренними реформами. Это подразумевает фокус на обеспечении технологического трансфера, привлечении «умного» капитала в сферу искусственного интеллекта и диверсификации транспортных коридоров для укрепления статуса Узбекистана как центрального звена региональной взаимосвязанности. Поступательное форсирование экспорта и системное снятие барьеров для продукции с высокой добавленной стоимостью требуют сегодня глубокой консолидации усилий государства и частного сектора, а также мобилизации всех имеющихся ресурсов для достижения качественного результата, считает эксперт.
Чтобы не просто сохранять текущие высокие темпы роста, но и выйти на новые рубежи прогресса, необходимо, как подчеркнул Президент, радикально повысить гибкость управленческих решений и исполнительскую дисциплину на местах. Важно трансформировать количественный рост в структурное качество экономики — обеспечить развитие за счёт кратного повышения производительности и создания высокой добавленной стоимости в ключевых отраслях.
Взвешенная и проактивная внешняя политика лидера страны создает необходимую «зону стабильности» на региональном уровне. Однако именно внутренняя мобилизация управленческого аппарата, бескомпромиссный фокус на инновациях и эффективности менеджмента являются сегодня решающими условиями для того, чтобы Узбекистан смог успешно трансформировать глобальное давление в новые «окна возможностей» для долгосрочного национального процветания.