Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон яшил коридор лойиҳаси орқали Европага яшил энергия экспорт қилади
Бугунги кунда дунёнинг энергия харитасида янги ва улкан стратегик вектор шаклланмоқда. Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон ўртасида ўрнатилган стратегик ҳамкорлик нафақат минтақавий энергетика хавфсизлигини мустаҳкамлаш, балки жаҳон миқёсида "яшил" ўзгаришларни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қиладиган тарихий қадамдир. Бу улкан ташаббус биринчи навбатда ўзаро ишонч, мустаҳкам дўстлик ва уч қардош Давлат раҳбарларининг келажак авлодлар олдидаги юксак масъулиятига асосланади.
Ўзбекистоннинг "яшил" ривожланиш стратегияси Сўнгги йилларда Ўзбекистонда қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш бўйича кенг кўламли ва жадал ислоҳотлар амалга оширилди. Бугунги кунга қадар мамлакатимизнинг турли ҳудудларида умумий қуввати 15 Мвт бўлган 5 қуёш ва 5 шамол электр стансиялари фойдаланишга топширилди, улар аҳоли ва мамлакат иқтисодиёти учун "яшил" энергия ишлаб чиқаради.
Еътиборлиси, қуёш фотоелектр стансияларининг қуввати 3930 Мвт, шамол электр стансияларининг қуввати 1652 Мвт. Энергия таъминоти барқарорлигини таъминлаш мақсадида умумий қуввати 12 Мвт бўлган 1545 қўшимча энергия сақлаш тизими ишга туширилди. Агар рақамларга қарасак, биргина 2025 йилнинг ўзида қуёш ва шамол электр стансиялари 10,5 миллиард квт / соат электр энергияси ишлаб чиқаришга муваффақ бўлди. 2026 йил бошидан 15 апрелгача бу кўрсаткич 2,5 миллиард квт соатдан ошди ва йил охирига қадар уни 15 миллиард квт соатгача ошириш режалаштирилган.
2030 йилга келиб Ўзбекистон ҳақиқий "яшил" энергия марказига айланади: қуёш ва шамол электр стансияларининг умумий қуввати 21 Гвт га этади ва мамлакатда ишлаб чиқариладиган умумий электр энергиясининг 54 фоизини қайта тикланадиган манбаларга таяниш зарур. Натижада йилига 18 миллиард кубометр табиий газ тежалади ва 25 миллион тонна зарарли газлар атмосферага чиқарилишининг олди олинади.
Минтақавий бирдамлик: биродарларнинг стратегик танлови Бундай юксак даражаларга эришишда минтақа давлатлари, айниқса яқин қўшнимиз ва стратегик ҳамкоримиз Қозоғистон билан муносабатлар муҳим аҳамият касб этади. Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг яқинда Ўзбекистонга ташрифи чоғида икки мамлакат раҳбарлари саноат, хусусан, енергетика соҳаларини ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаб олдилар.
Ушбу дўстона муносабатлар нафақат икки мамлакат, балки бутун минтақанинг энергия барқарорлигини кафолатлайди. Уч мамлакат-Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон раҳбарларининг узоқни кўзлаган сиёсати ва дўстлиги туфайли яшил коридор лойиҳаси амалга оширилмоқда. 2024 йил Май ойида ўзаро англашув меморандуми билан бошланган бу йўл ўша йилнинг ноябр ойида Бокуда бўлиб ўтган CОП-29 халқаро саммитида уч мамлакат президентлари томонидан имзоланган стратегик шериклик тўғрисидаги битим билан янада мустаҳкамланди.
Ушбу тарихий ҳужжат нафақат енергия ишлаб чиқаришда, балки уни узатишда ҳам янги даврни бошлаб берди. Яшил коридор-келажак сари амалий қадамлар Лойиҳанинг амалий босқичлари изчил давом этмоқда. 27 йил 2024 декабрда имзоланган таъсис шартномаси доирасида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон миллий операторлари - Ўзбекистон Миллий електр тармоқлари ОАЖ, КЕГОC ОАЖ ва Азеренергй ОАЖ умумий мақсад йўлида бирлашдилар. 2025-йил бошида Тошкентда Саудия Арабистони Қироллиги энергетика вазирлиги вакиллари иштирокида бўлиб ўтган музокаралар лойиҳанинг халқаро миқёсда ишончлилигини яна бир бор тасдиқлади. 1 йил 2025 июлда Бокуда "Green Corridor Alliance" масъулияти чекланган жамиятининг ташкил этилиши лойиҳанинг институционал асосини яратди.
Дунёга машҳур Италиянинг CЕСИ компанияси лойиҳанинг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқишда иштирок етган ва Осиё тараққиёт банки билан имзоланган шартномага кўра, ушбу ҳужжат 2027 йил бошидан олдин тақдим этилади.
Ҳозирда уч мамлакат мутахассислари CЕСИ билан лойиҳанинг мукаммал модели (техник-иқтисодий асослаш) устида ишламоқда. Хулоса қилиб айтганда, ушбу стратегик шериклик нафақат яшил энергияни Европага экспорт қилиш, балки Марказий Осиё ва Каспий минтақасини ягона, экологик тоза ва рақамли энергия тизимига ўтиш учун муҳим устун ҳисобланади. Шубҳасиз, давлат раҳбарларининг дўстона иродаси ва минтақавий бирдамлик руҳи Ўзбекистонни келажакда жаҳон енергетика бозорининг энг ишончли ва асосий иштирокчиларидан бирига айлантиради. Енергетика вазирлиги Ўзбекистон Республикаси

Узбекистан, Казахстан и Азербайджан будут экспортировать "зеленую" энергию в Европу через проект "Зеленый коридор"
Сегодня на энергетической карте мира формируется новый и огромный стратегический вектор. Налаженное стратегическое сотрудничество между Узбекистаном, Казахстаном и Азербайджаном является историческим шагом, способствующим не только укреплению региональной энергетической безопасности, но и выводу «зеленой» трансформации в глобальном масштабе на новый уровень. В основе этой грандиозной инициативы лежат, прежде всего, взаимное доверие, крепкая дружба и высокая ответственность лидеров трех братских государств перед будущими поколениями.
Стратегия «зеленого» развития Узбекистана
В последние годы в Узбекистане проводятся масштабные и интенсивные реформы по использованию возобновляемых источников энергии. На сегодняшний день в различных регионах страны введены в эксплуатацию 15 солнечных и 5 ветряных электростанций общей мощностью 5 582 МВт, которые производят «зеленую» энергию для населения и экономики страны. Примечательно, что мощность солнечных фотоэлектрических станций составляет 3 930 МВт, а ветряных электростанций – 1 652 МВт. В целях обеспечения стабильности энергоснабжения дополнительно введены в эксплуатацию 12 систем хранения энергии общей мощностью 1 545 МВт.
Если обратиться к цифрам, то только в 2025 году солнечные и ветряные электростанции смогли произвести 10,5 млрд кВт ч электроэнергии. С начала 2026 года до 15 апреля этот показатель превысил 2,5 млрд кВт ч, а к концу года планируется довести его до 15 млрд кВт ч. К 2030 году Узбекистан станет настоящим центром «зеленой» энергетики: общая мощность солнечных и ветряных электростанций достигнет 21 ГВт, а 54 процентов общей электроэнергии, вырабатываемой в стране, будет приходиться именно на возобновляемые источники. В результате будет сэкономлено 18 млрд кубометров природного газа в год и предотвращен выброс в атмосферу 25 млн тонн вредных газов.
Региональная солидарность: стратегический выбор братьев
В достижении таких высоких рубежей решающее значение имеют отношения со странами региона, особенно с близким соседом и стратегическим партнером - Казахстаном. В ходе недавнего визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан лидеры двух стран определили приоритетные направления развития отраслей, в частности, энергетики. Эти дружественные отношения гарантируют энергетическую стабильность не только двух стран, но и всего региона.
Благодаря дальновидной политике и дружбе глав трех стран - Узбекистана, Казахстана и Азербайджана - реализуется проект «Зеленый коридор». Этот путь, начавшийся с Меморандума о взаимопонимании в мае 2024 года, еще больше укрепился соглашением о стратегическом партнерстве, подписанным президентами трех стран на международном саммите COP-29 в Баку в ноябре того же года. Этот исторический документ открыл новую эру не только в производстве энергии, но и в ее передаче.
«Зеленый коридор» - практические шаги к будущему
Последовательно продолжаются практические этапы проекта. В рамках учредительного договора, подписанного 27 декабря 2024 года, национальные операторы Узбекистана, Казахстана и Азербайджана - АО "Национальные электрические сети Узбекистана, «АО "KEGOC» и ОАО «Азерэнержи» - объединились ради единой цели. Переговоры, состоявшиеся в начале 2025 года в Ташкенте с участием представителей Министерства энергетики Королевства Саудовская Аравия, еще раз подтвердили международный авторитет проекта.
Создание 1 июля 2025 года в городе Баку общества с ограниченной ответственностью "Green Corridor Alliance" создало институциональную основу проекта. Для разработки технико-экономического обоснования проекта привлечена всемирно известная итальянская компания "CESI," и согласно договору, подписанному с Азиатским банком развития, этот документ будет представлен до начала 2027 года. В настоящее время специалисты трех стран совместно с компанией «CESI» работают над совершенной моделью (технико-экономическим обоснованием) проекта.
В заключение можно сказать, что это стратегическое партнерство является важнейшей опорой не только для экспорта «зеленой» энергии в Европу, но и для перехода Центральной Азии и Каспийского региона к единой, экологически чистой и цифровой энергетической системе. Несомненно, дружеская воля глав государств и дух региональной солидарности в будущем превратят Узбекистан в одного из самых надежных и крупных игроков на мировом энергетическом рынке.