Келажак авлодлар учун ҳамкорлик
Тошкент ва Tокио ўртасидаги масофа 6000 километр бўлишига қарамай, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 18-20 декабр кунлари Японияга расмий ташрифи Ўзбекистон-Япония муносабатларини келажак авлодлар учун кенгайтирилган стратегик шерикликнинг сифат жиҳатидан янги босқичига кўтарди. Ўзбекистоннинг Япония билан муносабатлари чуқур тарихий илдизларга ега. Асрлар давомида Самарқанд Буюк Ипак йўлининг асосий марказларидан бири бўлиб хизмат қилган бўлса, Япониянинг қадимий пойтахти Нара унинг Шарқий дарвозаси бўлган. Буюк Ипак йўли бўйлаб, шу жумладан Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги савдо ва билим алмашинуви халқаро савдо ва маданий ҳамкорликни ривожлантиришда, цивилизациялар ўртасида мустаҳкам маданий кўприкларни шакллантиришда муҳим рол ўйнади. Бугунги кунда Самарқанд ва Нара егизак шаҳарлардир. Ўзбекистон мустақилликка еришганидан буён Ўзбекистон ва Япония ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг ишончли ва барқарор алоқалари ривожланиб бормоқда. Дипломатик муносабатлар ўрнатилгандан буён Япония Ўзбекистоннинг асосий технологик ва сармоявий шерикларидан бири бўлиб келмоқда. Иқтисодий ҳамкорлик динамикаси Иқтисодий ҳамкорликнинг енг жадал ўсиши сўнгги йилларда Ўзбекистонда кенг қамровли иқтисодий ислоҳотлар бошлангандан сўнг рўй берди. Ўзбекистон-Япония иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантиришда Япония ташқи савдо ташкилоти (ЖЕТРО), Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (ЖИCА) ва Япония халқаро ҳамкорлик банки (ЖБИC) муҳим ўрин тутади. ЖИCА билан ҳамкорлик сўнгги йилларда стратегик шериклик даражасига етди. Лойиҳа портфелининг қиймати 8 миллиард доллардан ошди ва соғлиқни сақлаш, енергетика, transport, таълим, саноат ва бошқа соҳаларда қиймати 3 миллиард доллардан ортиқ бўлган қўшимча ташаббуслар кўриб чиқилмоқда. Ташриф давомида ЖИCА билан иқтисодий зоналарни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, тиббий асбоб-ускуналар билан таъминлаш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, Япон сармоядорлари учун махсус иқтисодий зонани ишга тушириш бўйича Япония моделлари ва стандартларига мувофиқ янги шартномалар имзоланди. ЖБИC билан ҳамкорлик ҳам жадал ривожланмоқда. Бугунги кунда банк билан умумий лойиҳа портфели нефт-кимё, енергетика, телекоммуникация, инфратузилма ва енгил саноат каби соҳаларда 5 миллиард доллардан ошади. Ташриф давомида 10 миллиард доллардан зиёд янги лойиҳалар тайёрлаш ва мавжуд ташаббуслар самарадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди. Савдо алоқалари ҳам жадал ривожланмоқда. 2017-2024 йилларда Ўзбекистоннинг Япония билан товар айланмаси икки баробардан зиёд ошиб, 166,2 million доллардан 388,5 million долларгача ўсди. 2024 йилда ўсиш тезлашди ва 64,1 йилга нисбатан 2023% га ўсди, 236,8 миллиондан 388,6 million долларгача. Япония импортининг 90% дан ортиғи машина ва ускуналардан иборат бўлса, Ўзбекистоннинг Японияга експортида хизматлар ва кимёвий ўғитлар, шунингдек, мева-сабзавот маҳсулотлари, тўқимачилик маҳсулотлари, радиоактив елементлар ва реактив ёқилғи устунлик қилади. Сармоявий ҳамкорлик ҳам кенгаймоқда. Сўнгги саккиз йил ичида Ўзбекистонда фаолият юритаётган Япония корхоналари сони ўн баробар ошди, қўшма лойиҳа портфели еса 20 миллиард доллардан ошди. Япониянинг Сожитз, Toyota Цушо, Sumitomo, Иточу, Киото Plaza, Балcом, Шикоку Electric каби етакчи компаниялари Ўзбекистонда енергетика, геология, туризм, инфратузилмани ривожлантириш, ИТ ва бошқа соҳаларда йирик лойиҳаларни амалга ошириб, фаол фаолият юритмоқда. Масалан, Сожитз корпорацияси Сирдарё вилоятида естродиол електр стансияси, кўп тармоқли шифохона, Тошкентда янги халқаро аеропорт, шамол електр стансиясини қуриш каби лойиҳаларни амалга оширмоқда. Ташриф давомида компаниянинг тиббий клиникалар ва таълим муассасаларини модернизация қилиш, трансчегаравий "яшил" енергия коридорини яратиш, газ компрессор станцияларини модернизация қилиш, Япон инвесторлари учун махсус иқтисодий зонани ташкил етишда иштирок етиш режалари қўллаб-қувватланди. Sumitomo корпорацияси Самарқанд вилоятида иккита қуёш електр стансияси ва енергия сақлаш тизимини қурмоқда, шу каби шамол енергетикаси лойиҳаси Қорақалпоғистон Республикасида ҳам режалаштирилган. Ташриф чоғида Ўзбекистон президенти корпорация билан 2030 йилгача ҳамкорлик дастурини қабул қилишни таклиф қилди. Ўзбекистон Иточу корпорацияси билан машинасозлик, геология ва инфратузилма соҳаларида узоқ йиллик ҳамкорликка ега. Японияга муҳим фойдали қазилмаларни експорт қилиш бўйича узоқ муддатли келишувларга еришилди. Ташриф давомида ҳамкорликнинг янги йўналишлари, жумладан, сувни тозалаш, автомобилсозлик, ҳаво ҳаракатини бошқариш тизимларини модернизация қилиш, шунингдек, ижтимоий соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. ЖОГМЕC ИТОЧУ корпорацияси билан биргаликда Навоий ва Қашқадарё вилоятларида уран конларини ўзлаштирмоқда. Ташриф давомида ушбу компанияларнинг Ўзбекистондаги истиқболли майдонларда қимматбаҳо металл конларини ўзлаштириш режалари ҳам кўриб чиқилди ва тасдиқланди. Музокаралар ва ташриф натижалари Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш, давлатлараро ҳамкорликнинг барча йўналишларини қамраб олиш масалалари муҳокама қилинди. Ҳамкорликнинг мавжуд форматларини, жумладан, парламентлараро дўстлик гуруҳларини, иқтисодий ҳамкорлик қўмиталарини ва устувор йўналишларда тармоқ механизмларини мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди. Президент Шавкат Мирзиёев ва Бош вазир Санае Такайчи ўртасидаги музокаралар чоғида стратегик шерикликни ривожлантиришнинг бир қатор устувор йўналишлари, жумладан, яшил енергетика ва саноат декарбонизацияси, ахборот технологиялари, муҳим фойдали қазилмалар, машинасозлик соҳасидаги ҳамкорлик, соғлиқни сақлаш ва туризм инфратузилмасини модернизация қилиш каби соҳалар белгиланди. Ташриф учун тайёрланган 12 миллиард доллардан ортиқ янги ҳамкорлик лойиҳаларини амалга ошириш учун Ўзбекистон Президенти қўшма инвестиция платформасини ташкил етишни таклиф қилди. Шунингдек, Самарқанд вилоятида Япония стандартлари ва амалиёти асосида махсус иқтисодий зона ташкил етиш, шунингдек, япониялик ҳамкорлар билан биргаликда амалга оширилаётган "бир қишлоқ – бир маҳсулот" дастурини кенгайтириш режалари еълон қилинди. Келгуси йилда Самарқандда биринчи Ўзбекистон-Япония минтақавий форумини ўтказиш таклиф қилинди. Ўзбекистон Президенти ва Япония Иқтисодиёт, савдо ва саноат вазири Рёсеи Аказава ўртасидаги учрашувда ЖЕТРО ва Япониянинг Россия ва НИС билан савдо ассоциацияси (РОТОБО) фаол иштирокида бизнес ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича ҳаракатлар режасини ишлаб чиқишга келишиб олинди. Ташрифнинг асосий елементи Президентнинг Япония бизнесининг етакчи вакиллари билан учрашуви бўлди. Президентимиз сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги тус олганини алоҳида таъкидлади. Япония компаниялари илгари асосан пудратчи сифатида иштирок етган бўлса, бугунги кунда улар Ўзбекистон иқтисодиётига фаол сармоя киритмоқда, қўшма корхоналар ташкил етмоқда, менежментда иштирок етмоқда, технологияларни узатмоқда ва инсон капиталини ривожлантиришга ҳисса қўшмоқда. "Ушбу сифат ўзгаришлари натижасида Япония Ўзбекистоннинг асосий иқтисодий ва технологик шерикларидан бирига айланди", - деди Президент. Ушбу баҳолашлар асосида Япония бизнеси билан келгусидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди. Булар енергия барқарорлигини таъминлаш ва яшил ўтишни ривожлантириш, қайта тикланадиган енергия манбалари ва сақлаш тизимларини ривожлантириш, Ўзбекистон иқтисодиётининг углерод зичлигини камайтиришдир. Муҳим минералларни чуқур қайта ишлаш ва тўлиқ қиймат занжирларини ўрнатишга алоҳида еътибор қаратилди. Истиқболли йўналишларга замонавий юқори технологияли саноат иқтисодиётини қуриш учун машинасозлик ва саноат ускуналарини ривожлантириш ҳам киради. Ахборот технологияларини ривожлантиришга, шу жумладан сунъий интеллект ва рақамлаштириш дастурларини амалга оширишга алоҳида еътибор қаратилди. Яна бир муҳим йўналиш-автоматлаштириш ва рақамли бошқарув тизимлари орқали юқори технологияли, експортга йўналтирилган саноат марказлари ва саноат кооперацияси платформаларига айланиш учун мўлжалланган замонавий махсус иқтисодий зоналарни яратиш.
Президент Мирзиёев бизнес ҳамжамиятига йўллаган нутқи якунида Ўзбекистон Японияга нафақат investor, балки келажак саноатини барпо етишда стратегик шерик сифатида қарашини таъкидлади. Ташрифнинг асосий натижаси Президент Шавкат Мирзиёев ва Бош вазир Санае Такайчи томонидан Ўзбекистон-Япония муносабатларини тубдан янги босқичга кўтарадиган келажак авлодлар учун Кенгайтирилган стратегик шериклик тўғрисидаги Қўшма баёнотнинг имзоланиши бўлди. Шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, сув хўжалиги, transport, шаҳарсозлик, туризм, қишлоқ хўжалиги ва табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича кенг кўламли шартномалар қабул қилинди. Ҳамкорлик салоҳиятини кенгайтириш Ўзбекистонда амалга оширилаётган технологик ўзгаришлар ва инновацион ривожланиш фонида Япония билан савдо, сармоявий ва илмий-техникавий алмашинув соҳасида иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш учун катта имкониятлар мавжуд. Ташриф давомида еришилган келишувлар ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш учун мустаҳкам замин яратмоқда. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг маълумотларига кўра, Ўзбекистон Японияга нисбатан фойдаланилмаган експорт салоҳиятига ега. Експортнинг истиқболли тоифаларига мис ва мис маҳсулотлари, тўқимачилик ва кийим-кечак буюмлари, шу жумладан уй тўқимачилик маҳсулотлари, алюминий ва алюминий маҳсулотлари, мевалар ва ёнғоқлар, шунингдек електр жиҳозлари ва қурилмалари киради. Япониянинг инновацион кластерларни ишлаб чиқиш тажрибаси Ўзбекистон учун қимматли намуна бўлиши мумкин. Шу нуқтаи назардан, истиқболли йўналишларга қўшма корхона фондлари ва стартап тезлатгичларини яратиш, технологияларни узатишни қўллаб-қувватлаш ва илмий ишланмаларни тижоратлаштириш киради. Япониянинг ақлли қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ хўжалиги таълими соҳасидаги тажрибаси Ўзбекистон учун ҳам жуда долзарбдир. Ушбу соҳадаги ҳамкорлик қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, сув самарадорлигини ошириш, ҳосилдорликни ошириш ва барқарор деҳқончилик амалиётини жорий етиш имкониятларини тақдим етади. Шундай қилиб, Президентимизнинг Японияга ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш ва кенгайтиришда муҳим омил бўлиб, шериклик салоҳиятини тўла рўёбга чиқариш, Ўзбекистон иқтисодиётини модернизация қилиш ва Ўзбекистонда Япон бизнесининг иштирокини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Мустаҳкамланган стратегик шериклик ҳаёт сифатини яхшилайди ва келажак авлодлар учун имкониятларни кенгайтиради.

Партнерство для будущих поколений
Несмотря на то, что расстояние между Ташкентом и Токио составляет 6 000 километров, прошедший 18-20 декабря официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Японию вывел узбекско-японские отношения на качественно новый уровень расширенного стратегического партнерства для будущих поколений.
Отношения Узбекистана с Японией имеют глубокие исторические корни. Самарканд на протяжении многих веков был центром Великого шёлкового пути, а древняя японская столица Нара – его восточным началом. Торговля и обмен знаниями по Великому шелковому пути, в том числе и между Узбекистаном и Японией, сыграли большую роль в развитии международной торговли и культурном взаимодействии, формируя культурные мосты между цивилизациями. В настоящее время Самарканд и Нара являются городами – побратимами.
С обретением Узбекистаном независимости между Узбекистаном и Японией сложились надежные и стабильные отношения взаимовыгодного сотрудничества. С момента установления дипломатических отношений Япония является одним из ключевых технологических и инвестиционных партнеров Узбекистана.
Динамика экономического взаимодействия
Но наиболее динамично экономическое взаимодействие начало развиваться в последние годы, с момента начала кардинальных экономических реформ в Узбекистане. Важное значение в развитии узбекско – японского экономического сотрудничества играют Японская организации по развитию внешней торговли (JETRO) Японское агентство международного сотрудничества (JICA) и Японский банк международного сотрудничества (JBIC).
Сотрудничество с Японским агентством международного сотрудничества за последние годы достигло уровня стратегического партнерства. Стоимость портфеля проектов с ним превысила 8 миллиардов долларов, прорабатываются инициативы еще на более 3 миллиарда долларов в таких областях, как здравоохранение, энергетика, транспорт, образование, промышленность и других направлениях. В рамках прошедшего визита с этой организацией были подписаны новые соглашения по развитию экономических зон, сельского хозяйства, поставке медицинского оборудования и поддержке предпринимательства, а также согласован запуск проекта создания специальной экономической зоны для японских инвесторов, который готовится по японской модели и стандартам.
Динамично развивается и взаимодействие с Японским банком международного сотрудничества, совокупный портфель проектов с которым на сегодняшний день превысил 5 миллиардов долларов в таких сферах, как нефтехимия, энергетика, телекоммуникации, инфраструктура, легкая промышленность. В ходе настоящего визита рассматривались вопросы подготовки новых и повышения результативности начатых проектов на сумму свыше 10 миллиардов долларов.
Динамичный рост показывают торговые отношения. За период 2017-2024 гг. товарооборот Узбекистана с Японией вырос более чем в 2 раза со 166,2 млн. долл. до 388,5 млн. долл., а в 2024 г. рост товарооборота ускорился и вырос по сравнению с 2023г. на 64,1% с 236,8 млн. долл. до 388,6 млн. долл. В импорте из Японии более 90% составляют машины и оборудование, в экспорте Узбекистана основную долю занимают услуги и химические удобрения, а также плодоовощная продукция, текстиль, радиоактивные элементы, топливо для реактивных двигателей.
Активно развивается и инвестиционное сотрудничество. За последние восемь лет количество японских предприятий, работающих в Узбекистане, увеличилось в 10 раз, а совокупный портфель проектов превысил 20 миллиардов долларов. В Узбекистане активно работают такие ведущие японские компании, как Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, Shikoku Electric, которые реализуют важные проекты в сфере энергетики, геологии, туризма, развития инфраструктуры, IT и других направлениях.
В частности, компания Sojitz Corporation реализует в Узбекистане проекты создания парогазовой электростанции в Сырдарьинской области, строительство многопрофильной больницы, нового международного аэропорта города Ташкента, ветряной электростанции и другие. В ходе прошедшего визита были поддержаны планы компании по модернизации медицинских клиник и объектов образования, созданию трансграничного «зеленого» энергетического коридора, обновлению газокомпрессорных станций, а также участию корпорации в создании специальной экономической зоны для японских инвесторов.
Компанией Sumitomo Corporation в Узбекистане ведется строительство двух солнечных электростанций и систем хранения энергии в Самаркандской области. Также предусмотрена реализации аналогичного проекта на основе ветряных станций и в Республике Каракалпакстан. В ходе прошедшего визита главой Узбекистана было предложено принять Программу сотрудничества с этой корпорацией до 2030 года.
С компанией ITOCHU Corporation Узбекистан имеет многолетний опыт работы в сферах машиностроения, геологии и инфраструктуры, с ней были достигнуты долгосрочные договоренности об экспорте критических минералов в Японию. В ходе настоящего визита с этой компанией рассматривались новые направления сотрудничества, такие как водоочистка, автомобилестроение, модернизации систем управления воздушным движением, а также реализация проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере.
Компания JOGMEC совместно с ITOCHU Corporation занимается в Узбекистане освоением урановых месторождений в Навоийской и Кашкадарьинской областях. В ходе визита также рассматривались и получили одобрение планы этих компаний по добыче драгоценных металлов на перспективных месторождениях в регионах Узбекистана.
Переговоры и итоги визита
На переговорах в ходе визита переговорах были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, охватывающего все сферы межгосударственного взаимодействия, а также отмечена важность активизации деятельности действующих форматов сотрудничества, в том числе парламентских «групп дружбы», комитетов по экономическому сотрудничеству и отраслевых заседаний в приоритетных направлениях.
В ходе переговоров были Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с премьер-министром Японии Санаэ Такаиче был обозначен ряд ключевых направлений развития стратегического партнерства с Японией, в числе которых «зеленая» энергетика и промышленная декарбонизация, информационные технологии, критические минералы, кооперация в машиностроении, модернизация здравоохранения, туристической инфраструктуры.
Для реализации новых проектов кооперации на сумму свыше 12 миллиардов долларов, подготовленных к прошедшему визиту, главой Узбекистана было предложено создать совместную инвестиционную платформу. Также были обозначены планы создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам в Самаркандской области и предложено масштабировать программу «Одно село – один продукт», осуществляемую в Узбекистане совместно с японскими партнерами. В следующем году предложено провести в городе Самарканде первый Форум регионов двух стран.
На встрече Президента Узбекистана с министром экономики, промышленности и торговли Японии Рёсэя Аказаву была достигнута договоренность о разработке программы мероприятий по дальнейшему укреплению деловых связей при активном участии Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) и Ассоциации по торговле со странами СНГ (ROTOBO).
Важное место в программе состоявшегося визита заняла встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с деловыми кругами, руководителями крупного японского бизнеса. На этой встрече Президентом было сказано, что за последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Японией приобрело качественно новый характер. Если ранее японские компании преимущественно участвовали в подрядных проектах, то сегодня они активно инвестируют в экономику страны, создают совместные предприятия, участвуют в управлении, передают технологии, вносят вклад в подготовку национальных кадров. «В результате этих качественных изменений Япония стала одним из ключевых экономических и технологических партнеров Узбекистана», - подчеркнул Президент.
Исходя из этих оценок им были определены приоритетные сферы дальнейшего сотрудничества с японскими деловыми кругами, которые включают обеспечение энергетической устойчивости и «зеленый» переход, развитие возобновляемых источников энергии и систем накопления, а также снижение углеродной интенсивности узбекской экономики. Отдельное внимание было уделено вопросам глубокой переработки критически важных минералов с формированием полной цепочки добавленной стоимости.
К перспективным направлениям также были отнесены развитие машиностроения и промышленного оборудования для формирование современной высокотехнологичной индустриальной экономики. Особый акцент был сделан на развитии информационных технологий, включая реализацию программ в сфере искусственного интеллекта и цифровизации.
Другим важным направлением было названо создание современных специальных экономических зон, которые призваны стать центрами размещения высокотехнологичных и экспортоориентированных производств, а также центрами промышленной кооперации за счет автоматизации производственных процессов и внедрения цифровых систем управления.
В завершение выступления на встрече с бизнесом Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Узбекистан рассматривает Японию не только в качестве инвестора, но и как стратегического партнера в построении индустрии будущего.
Главным итогом визита стало подписание Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и премьер-министром Японии Санаэ Такаиче Совместного заявления о расширенном стратегическом партнерстве для будущих поколений, которое выводит узбекско-японские отношения на качественно новый уровень. Также был принят обширный пакет соглашений в сфере образования, здравоохранения, экологии, водных ресурсов, транспорта, градостроительства, туризма, сельского хозяйства, снижения риска стихийных бедствий.
Углубляя потенциал сотрудничества
В условиях продолжающейся технологической трансформации и инновационного развития Узбекистана имеется значительный потенциал для расширения экономического взаимодействия с Японией в сфере торговли, инвестиций и научно-технического обмена. И достигнутые договоренности в ходе прошедшего визита создают надежную основу для его реализации на качественно новом уровне.
В области торговли, по оценкам Центра экономических исследований и реформ, Узбекистан обладает значительным нереализованным экспортным потенциалом в отношении Японии. К перспективным товарным категориям относятся: медь и изделия из неё, текстильная и швейная продукция, включая домашний текстиль, алюминий и изделия из него, фрукты и орехи, а также электрическое оборудование и приборы.
Применение опыта Японии в создании кластеров по развитию инноваций может стать ориентиром для Узбекистана. В этом контексте перспективными являются создание совместных венчурных фондов и акселераторов стартапов, поддержка трансфера технологий и коммерциализации научных разработок.
Для Узбекистана также является важным японский опыт применения умного сельского хозяйства и агротехнологического образования. Сотрудничество с Японией в этом направлении дает Узбекистану возможность модернизировать сельское хозяйство, повысить эффективность использования воды, увеличить урожайность и внедрить устойчивые методы ведения сельского хозяйства.
Таким образом, прошедший визит Президента Узбекистана в Японию уже стал важным фактором дальнейшего углубления и залогом расширения экономического взаимодействия наших двух стран, способствуя более полномасштабной реализации потенциала сотрудничества, модернизации узбекской экономики и усилению позиций в Узбекистане японского бизнеса. И укрепившееся в его результате стратегической партнерство будет способствовать улучшению жизни и расширению перспектив следующих поколений.