Ўзбекистон Президенти Хитой ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари стратегик мулоқотининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, Ташқи ишлар бўйича комиссия девони раҳбари, ташқи ишлар вазири Ван И бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Хитой ташқи ишлар вазири мамлакатимиз етакчисига Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси ва биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли икки томонлама муносабатлар мисли кўрилмаган юксак даражага кўтарилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ўтган йили товар айирбошлаш ҳажми 14 миллиард долларга етди, қўшма корхоналар сони қарийб 5 мингтани ташкил қилмоқда, йил бошидан буён Хитойдан салкам 15 миллиард долларлик инвестициялар ўзлаштирилди. Технологик шериклик лойиҳаларининг портфели 90 миллиард долларга яқинлашди.
Юқори технологиялар, “яшил” ва атом энергетикаси, сунъий интеллект, транспорт, инфратузилма, қишлоқ хўжалиги, геология, кимё ва бошқа йўналишлардаги ҳамкорликни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Барча даражаларда алоқалар фаоллашди, икки мамлакат ҳудудлари самарали ҳамкорлик қилмоқда, таълим ва маданий-гуманитар соҳада мазмунли алмашинувлар давом этмоқда.
Ўзбекистон етакчиси навбатдаги олий даражадаги тадбирларга пухта тайёргарлик кўриш ҳамда икки томонлама ҳамкорликни янги амалий мазмун билан бойитиш зарурлигини таъкидлади.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳасини фаол амалга ошириш ва уни бошқа транспорт йўлаклари билан боғлаш муҳимлиги қайд этилди.
Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклаш ва хавфсизлик масалаларида саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Кўп томонлама форматларда яқин сиёсий мулоқот ҳамда ҳамкорликни давом эттириш, олий таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни қўллаб-қувватлаш ҳамда камбағалликка қарши курашиш, туризм ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни илгари суриш зарурлиги таъкидланди.
Шу йилнинг ноябрь ойи охирида Ўзбекистонда бўлажак Хитой маданияти кунларининг муваффақиятли ўтказилишига ишонч билдирилди.

President of Uzbekistan receives China's Minister of foreign affairs
On November 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the People’s Republic of China headed by a member of the Political Bureau of the CPC Central Committee, Director of the Office of the Central Commission for Foreign Affairs, Minister of foreign affairs Wang Yi, who’s currently in our country to participate in the regular meeting of the strategic dialogue between the heads of external affairs agencies of the two countries.
The practical aspects of further deepening the Uzbek–Chinese relations of comprehensive, all-weather strategic partnership in a new era were reviewed, as well as expanding multifaceted cooperation in the context of implementing high-level agreements.
At the beginning of the meeting, the Chinese Foreign Minister conveyed to the leader of our country the sincere greetings and best wishes of PRC President Xi Jinping.
It was noted with particular satisfaction that thanks to the political will and joint efforts of the heads of state, bilateral relations have reached an unprecedentedly high level.
Last year, trade turnover reached $14 billion, the number of joint ventures amounted to about 5 thousand , and since the beginning of this year, nearly $15 billion of Chinese investments have been utilized. The portfolio of technological partnership projects has approached $90 billion.
Attention was drawn to the advancement of cooperation in high technologies, green and nuclear energy, artificial intelligence, transport, infrastructure, the agricultural sector, geology, chemistry, and other areas.
Contacts at all levels have intensified, regions of the two countries are interacting effectively, and meaningful educational and cultural-humanitarian exchanges continue.
The leader of Uzbekistan noted the need for thorough preparations for the upcoming high-level events and for enriching bilateral cooperation with new practical content.
The importance of actively implementing the project to build the Uzbekistan–Kyrgyzstan–China railway and integrating it with other transport routes was emphasized.
Special attention was given to coordination on issues of Afghanistan’s socio-economic recovery and security. The need to continue close political dialogue and cooperation in multilateral formats was highlighted, along with supporting inter-university partnerships, poverty-reduction projects, tourism development, and other areas.
Confidence was expressed in the successful holding of the Days of Chinese Culture in Uzbekistan at the end of November this year.