Ўзбекистон Президенти АҚШ делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Гор бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда АҚШ Давлат котибининг ўринбосари Кристофер Ландау ва бошқа расмий шахслар ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатларининг жорий йил 23 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Сержио Гор давлатимиз раҳбарига АҚШ Президенти Дональд Трампнинг саломи ва самимий тилакларини етказди.
Жадал сиёсий мулоқот, турли даражалардаги алмашинувлар ва фаол ишбилармонлик алоқалари йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, октябрь ойи бошида АҚШ Савдо палатаси делегациясининг ташрифи муваффақиятли ўтди.
Қабул қилинган “йўл харитаси” асосида саноат, молия, муҳим минераллар, энергетика, рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги ва бошқа устувор йўналишлардаги лойиҳаларни илгари суриш долзарблиги таъкидланди.
Томонлар хавфсизлик, терроризм ва экстремизм, ноқонуний миграцияга қарши курашиш соҳаларида шерикликни мустаҳкамлаш масалаларини ҳам муҳокама қилдилар.
Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Бўлажак тадбирлар режаси, шу жумладан келгуси ҳафта Вашингтон шаҳрида “С5+1” форматидаги саммитни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.

The President of Uzbekistan receives the U.S. delegation
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the American delegation headed by the Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asian affairs Sergio Gor.
The meeting was also attended by deputy Secretary of State Christopher Landau and other officials from the American side.
Issues of further developing Uzbek-American relations of strategic partnership in the context of implementing high-level agreements reached in New York City on September 23 this year, were reviewed.
In the beginning of the meeting Sergio Gor passed to the Head of our state sincere greetings and warm wishes from the President of the United States of America Donald Trump.
The intensive political dialogue, exchanges on various levels, active business contacts were noted with satisfaction. The volume of trade turnover is growing, a visit of the U.S. Chamber of Commerce was successfully organized in the beginning of October.
The importance of promoting projects in the sphere of industry, finance, critical minerals, energy, digitalization, agriculture and other priority areas based on the adopted “road map” was noted.
The sides also discussed issues of strengthening partnership in the sphere of security, combating terrorism and extremism, as well illegal migration.
An exchange of views on the topical aspects of global and regional agenda also took place.
The schedule of the upcoming events was also reviewed, including in the framework of “C5+1” summit, which will take place next week in Washington D.C.