АГАР СИЗ ТИНЧЛИКНИ ХОҲЛАСАНГИЗ, ҚЎШНИЛАРИНГИЗ БИЛАН ДЎСТ БЎЛИНГ
Мутахассислар кўпинча лотинча "си вис паcем, пара беллум" иборасини ишлатишади, бу "агар сиз тинчликни хоҳласангиз, урушга тайёрланинг"деб таржима қилинади. Улар фақат куч тинчликни кафолатлаши мумкинлигини таъкидлайдилар. Сўнгги йилларда Марказий Осиёда кузатилган жараёнлар бунинг аксини кўрсатмоқда. Геосиёсий нотинчлик фонида минтақа давлатлари мунтазам равишда биринчи навбатда мулоқот ва яхши қўшничилик тамойилларига асосланган сиёсат олиб борадилар. Қисқа вақт ичида минтақанинг қиёфаси кескин ўзгарди, умумий ўсиш нуқталари шаклланмоқда ва ўзаро ишонч барқарорликнинг муҳим шартига айланмоқда. Ривожланишнинг умумий омиллари аниқланмоқда: умумий иқтисодий маконни шакллантириш, инвестицияларни фаол жалб қилиш ва маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш. Минтақада бирдамлик ва бирдамлик руҳи шаклланди. Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида таъкидлаганидек, "бугун Марказий Осиё бошқача - у Бирлашган ва мустаҳкам, мулоқот ва кенг кўламли шериклик учун очиқ". Минтақанинг сиёсий ўзгариши барқарор иқтисодий ўсиш билан таъминланади ва бу минтақанинг ўсиб бораётган қудратини намойиш етади. Хусусан, сўнгги 10 йил ичида Марказий Осиё ялпи ички маҳсулоти йилига 6% дан ортиқ ўсди — бу global ўртача кўрсаткичдан икки баравар тез. Сиёсий Ирода ва давлатлар раҳбарларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли чегара масалаларини ҳал етишда салмоқли натижаларга еришилди. Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон президентларининг 31-йил 2025-март куни Хўжандда бўлиб ўтган уч томонлама учрашуви бу йўлда муҳим босқич бўлди. Натижада уч мамлакат давлат чегараларининг туташ нуқтаси тўғрисида битим имзоланди, бу давлатларимиз ҳукуматлари тинчлик ва тотувликни ҳамма нарсадан устун қўйганининг яққол далилидир. Буларнинг барчаси тинчликка фақат дўстона муносабатларнинг асоси бўлган ўзаро тушуниш, қўллаб-қувватлаш ва ҳамкорлик орқали еришиш мумкин деган фикрни тасдиқлайди. Биз "тинчликни истасангиз, қўшниларингиз билан дўст бўлинг" тамойилига амал қиламиз, бу ёндашув минтақада содир бўлаётган интеграция жараёнларининг моҳиятини акс еттиради ва, албатта, бизнинг замонамизнинг енг мураккаб тўқнашувларини ҳал қилиш учун "намунали model" сифатида халқаро ҳамжамият еътиборига лойиқдир. Асрлар давомида инсоният дунёни қандай тушунган? Инсоният тарихи давомида тинчлик енг юксак маънавий ва ижтимоий қадриятлардан бири сифатида қабул қилинган. Қадимги даврларда ҳам қадимги Юнонистондаги мутафаккирлар Еирене феноменини – уйғунлик ҳолатини, душманлик ва жамиятдаги барқарор тартибни тўхтатишга интилишган. Шарқ фалсафий тафаккурида тинчлик тушунчаси ҳам алоҳида ўрин тутган. Бу, биринчи навбатда, инсоннинг ўзи ва атрофидаги дунё билан ички уйғунлиги, маънавий мувозанат ва ахлоқий баркамолликка йўл сифатида тушунилган. Марказий Осиёнинг буюк мутафаккирлари тинчлик ғоясини ривожлантиришда давом етиб, унга фалсафий ва гуманистик мазмун бағишладилар. Шундай қилиб, Абу Наср Фаробий тинчлик ва тотувликни адолат, ақл ва одамлар ўртасидаги ўзаро тушуниш ижтимоий фаровонликнинг асосига айланадиган "фазилатли шаҳар" мавжудлигининг ажралмас шарти деб билди. Алишер Навоий ўзининг шеърий асарларида тинчликни инсон маънавий-ахлоқий камолотининг енг олий шакли, яратилиш асоси ва халқлар ўртасидаги ўзаро ҳурмат сифатида кўрсатган. Шундай қилиб, асрлар давомида тинчлик ғояси уни урушнинг йўқлиги деб тушунишдан одамлар ва Миллатлар ўртасидаги маънавий ва ахлоқий уйғунликни англашга айланди. Нима учун Фарғона Forum ўтказиладиган жой сифатида танланди? Forum ўтказиладиган жой сифатида Фарғонани танлаш бежиз емас. Фарғона водийси турли тилларда сўзлашувчи ва турли динларга еътиқод қилувчи халқлар асрлар давомида тинч-тотув яшаб келган ноёб географик ҳудуддир. Буюк Ипак йўли водийдан ўтган ва унинг аҳолиси ҳунармандчилик, савдо ва илм-фан билан шуғулланган, доимо ўзаро тушуниш ва мулоқотга интилган. Можаро минтақа учун бегона тушунчадир. Бугунги кунда Фарғона водийси ўзаро муносабатлари яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат, суверенитет ва ҳудудий яхлитлик тамойилларига асосланган учта мустақил давлат ҳудудларини бирлаштиради. Фарғона водийси Марказий Осиёдаги енг гавжум минтақадир. Маълумотларга кўра, биргина Ўзбекистоннинг Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида 11 миллионга яқин аҳоли истиқомат қилади, бу мамлакат аҳолисининг деярли учдан бир қисмини ташкил етади. Агар минтақанинг географик қисми бўлган қўшни давлатлар ҳудудлари аҳолисини ҳисобга олсак, умумий кўрсаткич тахминан 17 миллионни ташкил қилади. Шуни инобатга олган ҳолда, Марказий Осиё мамлакатлари минтақавий интеграцияни барқарор ривожланишнинг муҳим шарти сифатида кўриб, чуқурлаштиришга интилмоқда. Ўзаро ишонч ва шерикликни мустаҳкамлаш уларнинг ташқи сиёсатининг муҳим йўналишларидан бирига айланмоқда. Муайян қадамларни муҳокама қилиш ва тажриба алмашиш учун очиқ мулоқот ва позицияларни мувофиқлаштиришга ёрдам берадиган платформалар керак. Ана шундай платформалардан бири 15-16 октабр кунлари Фарғона Давлат университетида бўлиб ўтадиган Фарғона тинчлик форуми бўлади. Унда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлат идоралари ва ишбилармон доиралари вакиллари, илмий-таҳлил ва тадқиқот марказлари експертлари, шунингдек МДҲ, ШҲТ, ЕХҲТ, БМТТД, ЕИ ва бошқа халқаро ташкилотлар делегатлари иштирок етади. Бундан ташқари, Фарғона водийси кўп миллатли ҳудуд бўлиб, унда барча халқ ва елат вакиллари тинч-тотувликда яшайди. Шу муносабат билан ҳукумат томонидан миллатлараро дўстликни мустаҳкамлаш, барча фуқароларнинг ўз она тилида таълим олиши, миллий маданиятини ўрганиши учун шароит яратишга қаратилаётган еътибор муҳим аҳамият касб етмоқда. Бугунги кунда Фарғона, Наманган ва Андижон вилоятларида 250 дан ортиқ мактаб мавжуд бўлиб, уларда ўқитиш қирғиз, рус ва тожик тилларида олиб борилади. Миллатлараро тотувликни таъминлаш, маданиятлараро мулоқот ва бағрикенгликни ривожлантириш, қўшни давлатлар билан яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлашда иштирок етаётган миллий маданият марказларининг минтақавий филиалларининг муҳим ролини алоҳида таъкидлаш лозим. Ушбу соҳада 17 та миллий маданият марказлари (Фарғонада 8 та, Андижонда 5 та ва Наманган вилоятларида 4 та), шу жумладан рус, славян, корейс, яҳудий, немис, Tatar, қирғиз, Уйғур, тожик ва турк томонидан турли тадбирлар амалга оширилмоқда. Ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни амалга ошираётган жамоат бирлашмалари, жамғармалар ва Ннтларнинг маҳаллий донорлар маблағлари ҳисобидан ҳамда Жаҳон банки, БМТТД, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Аҳолишунослик жамғармаси, БМТ аёллар, Европа Иттифоқи, халқаро ташкилотлар ва хорижий ҳамкорлар кўмагида амалга ошираётган фаолияти ҳақида алоҳида тўхталиб ўтиш лозим Миграция ташкилоти, хавфсизлик дунёси, ДВВ International, адолатли ва барқарор ривожланиш ечимлари, ДИА International ва бошқалар. Бундай лойиҳаларнинг амалга оширилиши ижтимоий ҳимоядан фойдаланиш имкониятини таъминлаш, тадбиркорлик кўникмаларини ривожлантириш, аёллар ва ёшларнинг жамоат ишларида иштирокини ошириш, чегара ҳудудлари аҳолиси ўртасида ўзаро тушуниш ва дўстликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Умуман олганда, биринчи Фарғона тинчлик форуми минтақа мамлакатлари ўртасида яхши қўшничилик муносабатлари ва шерикликни ривожлантиришда янги саҳифа очади. Бунда Фарғона водийсининг макон сифатида танланиши унинг ўзаро англашув ва ҳамжиҳатлик макони сифатидаги тарихий ролини акс еттиради. Шубҳасиз, ушбу forum Марказий Осиёда барқарорликни янада мустаҳкамлаш ва ҳамкорликни кенгайтириш учун қўшимча рағбат беради.
Аброр Юсупов,
Сиёсатшунослик фанлари номзоди, Доцент, Директор ўринбосари Демократик жараёнларни таҳлил қилиш маркази

IF YOU WANT PEACE, BE FRIENDS WITH YOUR NEIGHBORS
Experts often use the Latin phrase “si vis pacem, para bellum”, which translates as “if you want peace, prepare for war”. They emphasis that only force can guarantee peace.
The processes observed in Central Asia in recent years suggest the opposite. Against the backdrop of geopolitical turbulence, countries in the region regularly pursue policies based primarily on the principles of dialogue and good neighborliness.
In a short period of time, the face of the region has changed dramatically, common points of growth are forming, and mutual trust is becoming an important condition for stability. Common triggers for development are being identified: the formation of a common economic space, active attraction of investment, and the strengthening of cultural and humanitarian ties. A spirit of unity and solidarity has formed in the region.
As Uzbekistan's leader Shavkat Mirziyoyev noted at the 80th session of the UN General Assembly, “Today, Central Asia is different - it is united and strong, open to dialogue and full-scale partnership”.
The political transformation of the region is underpinned by steady economic growth, demonstrating the region's growing power. In particular, over the last 10 years, Central Asia's GDP has grown by more than 6% annually — twice as fast as the global average.
Due to political will and joint efforts of the leaders of the states, significant results have been achieved in resolving border issues. An important milestone on this path was the trilateral meeting of the presidents of Uzbekistan, Tajikistan and Kyrgyzstan, held on 31 March 2025 in Khujand.
As a result, an agreement was signed on the junction point of the state borders of the three countries, which is clear evidence that the governments of our states place peace and harmony above all else.
All this confirms the idea that peace can only be achieved through mutual understanding, support and cooperation, which are the basis of friendly relations. We are guided by the principle: “If you want peace, be friends with your neighbors” This approach reflects the essence of the integration processes taking place in the region and certainly deserves the attention of the international community as a “exemplary model” for resolving even the most complex conflicts of our time.
How has humanity understood the world over the centuries?
Throughout human history, peace has been regarded as one of the highest spiritual and social values. Even in ancient times, thinkers in Ancient Greece sought to understand the phenomenon of Eirene – a state of harmony, the cessation of hostility and stable order in society.
In Eastern philosophical thought, the concept of peace also occupied a special place. It was understood, first and foremost, as the inner harmony of a person with themselves and the surrounding world, as a path to spiritual balance and moral perfection.
The great thinkers of Central Asia continued to develop the idea of peace, giving it philosophical and humanistic content. Thus, Abu Nasr Farabi regarded peace and harmony as an indispensable condition for the existence of a “Virtuous City”, where justice, reason, and mutual understanding between people become the basis of social well-being. Alisher Navoi, in his poetic works, presented peace as the highest form of spiritual and moral perfection of man, the basis of creation and mutual respect between peoples.
Thus, over the centuries, the idea of peace has evolved from an understanding of it as the absence of war to an awareness of spiritual and moral harmony between people and nations.
Why was Fergana chosen as the venue for the Forum?
The choice of Fergana as the venue for the forum is no coincidence.
The Fergana Valley is a unique geographical area where peoples speaking different languages and practicing different religions have coexisted peacefully for centuries. The Great Silk Road passed through the valley, and its inhabitants were engaged in crafts, trade and science, always striving for mutual understanding and dialogue. Conflict is a foreign concept to the region.
Today, the Fergana Valley unites the territories of three independent states, whose relations are based on the principles of good neighborliness, mutual respect, sovereignty and territorial integrity.
The Fergana Valley is the most populous region in Central Asia. According to data, the Andijan, Namangan and Fergana regions of Uzbekistan alone are home to about 11 million people, which is almost a third of the country's population. If we take into account the population of the territories of neighboring states that are geographically part of the region, the total figure is about 17 million.
With this in mind, the countries of Central Asia are striving to deepen regional integration, viewing it as an important condition for sustainable development. Strengthening mutual trust and partnership is becoming one of the key areas of their foreign policy. To discuss specific steps and exchange experiences, platforms are needed that promote open dialogue and coordination of positions.
One such platform will be the Fergana Peace Forum, which will be held on 15–16 October at Fergana State University. It will be attended by representatives of government agencies and business circles of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan, experts from scientific, analytical and research centers, as well as delegates from the CIS, SCO, OSCE, UNDP, EU and other international organizations.
In addition, the Fergana Valley is a multinational region where representatives of all peoples and ethnic groups live in peace and harmony.
In this regard, the attention that the government pays to strengthening interethnic friendship and creating conditions for all citizens to receive education in their native language and study their national culture is of great importance.
Today, there are more than 250 schools in the Fergana, Namangan and Andijan regions where instruction is conducted in Kyrgyz, Russian and Tajik.
It is important to emphasize the important role of regional branches of national cultural centers, which are involved in ensuring inter-ethnic harmony, developing intercultural dialogue and tolerance, and strengthening good-neighborly relations with neighboring states.
Various activities are carried out in this area by 17 national cultural centers (8 in Fergana, 5 in Andijan and 4 in Namangan regions), including Russian, Slavic, Korean, Jewish, German, Tatar, Kyrgyz, Uyghur, Tajik and Turkish.
Special mention should be made of the activities of public associations, foundations and NGOs implementing socially significant projects, both with funding from domestic donors and with the support of international organizations and foreign partners such as the World Bank, UNDP, the United Nations Population Fund, the UN Women, the European Union, the International Organization for Migration, Saferworld, DVV International, Fair and Sustainable Development Solutions, DIA International and others.
The implementation of such projects contributes to ensuring access to social protection, developing entrepreneurial skills, increasing the participation of women and young people in public affairs, and strengthening mutual understanding and friendship between residents of border areas.
Overall, the first Fergana Peace Forum opens a new page in the development of good neighborly relations and partnership between the countries of the region.
In this case, the choice of the Fergana Valley as the venue reflects its historical role as a space for mutual understanding and harmony. Undoubtedly, this forum will provide an additional stimulus for further strengthening stability and expanding cooperation in Central Asia.