Ўзбекистон Президенти АҚШ Президентининг махсус вакилини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеяси 80-юбилей сессияси тадбирлари доирасида ўзи учун ажратилган қароргоҳда АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Горни қабул қилди.
Учрашув аввалида Сержио Гор АҚШ Президенти Дональд Трампнинг самимий саломини етказди.
Жорий йил 5 сентябрь куни икки мамлакат етакчиларининг телефон орқали мулоқотида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Жадал сиёсий мулоқот, турли даражадаги делегациялар алмашинуви ҳамда ишбилармонлик алоқалари суръати ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Шу кунларда Нью-Йорк шаҳрида АҚШнинг етакчи компаниялари билан кўплаб самарали учрашув ва тадбирлар ўтказилди. Фуқаро авиацияси, тоғ-кон саноати, молия ва инновациялар, кимё, энергетика ва бошқа устувор йўналишларда умумий қиймати 100 миллиард доллардан зиёд бўлган шартномалар ва истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилди.
Янги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш учун АҚШ Эксимбанки ва “DFC” жамғармаси имкониятларидан фойдаланиш, уларни амалга оширишни жадаллаштириш учун қўшма Мувофиқлаштирувчи қўмита таъсис этиш муҳимлиги қайд этилди.
Хавфсизлик, терроризм ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш соҳаларидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана принял спецпосланника Президента США
В рамках юбилейных мероприятий 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 22 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял в своей резиденции специального посланника Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гора.
В начале встречи Серджио Гор передал искренние приветствия от Президента США Дональда Трампа.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе телефонного разговора между лидерами двух стран 5 сентября текущего года.
С удовлетворением отмечены интенсивный политический диалог, обмены делегациями на разных уровнях, а также растущая динамика бизнес-контактов.
В эти дни в городе Нью-Йорке проведено много плодотворных встреч и мероприятий с ведущими компаниями США. Сформирован портфель контрактов и перспективных проектов на сумму свыше 100 миллиардов долларов, в частности в области гражданской авиации, горной промышленности, финансов и инноваций, химической, энергетической и других приоритетных направлениях.
Подчеркнута важность использования возможностей Эксимбанка США и Фонда DFC для поддержки и продвижения новых проектов, учреждения совместного Координационного комитета для ускорения их реализации.
Отдельное внимание уделено сотрудничеству в области безопасности, борьбы с терроризмом и нелегальной миграцией.