Ўзбекистон Президенти АҚШ Президентининг махсус вакилини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеяси 80-юбилей сессияси тадбирлари доирасида ўзи учун ажратилган қароргоҳда АҚШ Президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Горни қабул қилди.
Учрашув аввалида Сержио Гор АҚШ Президенти Дональд Трампнинг самимий саломини етказди.
Жорий йил 5 сентябрь куни икки мамлакат етакчиларининг телефон орқали мулоқотида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан Ўзбекистон-АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Жадал сиёсий мулоқот, турли даражадаги делегациялар алмашинуви ҳамда ишбилармонлик алоқалари суръати ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Шу кунларда Нью-Йорк шаҳрида АҚШнинг етакчи компаниялари билан кўплаб самарали учрашув ва тадбирлар ўтказилди. Фуқаро авиацияси, тоғ-кон саноати, молия ва инновациялар, кимё, энергетика ва бошқа устувор йўналишларда умумий қиймати 100 миллиард доллардан зиёд бўлган шартномалар ва истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилди.
Янги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суриш учун АҚШ Эксимбанки ва “DFC” жамғармаси имкониятларидан фойдаланиш, уларни амалга оширишни жадаллаштириш учун қўшма Мувофиқлаштирувчи қўмита таъсис этиш муҳимлиги қайд этилди.
Хавфсизлик, терроризм ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш соҳаларидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan receives Special Envoy of the U.S. President
In the framework of the anniversary events of the 80th session of the UN General Assembly, on September 22 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received at his residence Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asian affairs Sergio Gor.
In the beginning of the meeting the special envoy passed sincere greetings of the President of the USA Donald Trump.
Issues of further strengthening Uzbek-American relations of strategic partnership in the context of implementing agreements reached during a telephone conversation between the leaders of the two countries held on September 5 this year, were discussed.
The intensive political dialogue, exchanges of delegations at various levels, as well as the growing dynamics of business contacts, was noted with satisfaction.
These days in New York City, many fruitful meetings and events have been held with leading U.S. companies. A portfolio of contracts and promising projects worth over $100 billion has been formed, particularly in the fields of civil aviation, mining, finance and innovation, chemicals, energy and other priority areas.
The importance of utilizing the opportunities of the U.S. Eximbank and the DFC Fund to support and promote new projects, as well as establishing a joint Coordination committee to accelerate their implementation, was emphasized.
Special attention was also given to cooperation in the areas of security, combating terrorism, and illegal migration.