Ўзбекистон Президенти Хитой миллий ядро корпорацияси раиси билан музокара ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Пекин шаҳрига ташрифи доирасидаги ишбилармонлик учрашувларининг навбатдагиси “China National Nuclear Corporation” (CNNC) раиси Шэн Янфень билан бўлди.
Хитой миллий ядро корпорацияси фуқаролик ядро дастурлари соҳасидаги энг йирик давлат корхонасидир. Компания уранни қидириш ва бойитишдан тортиб, Хитой ва хорижда атом электр станцияларини қуришгача бўлган лойиҳаларнинг тўлиқ занжирини амалга оширади.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари “CNNC” раиси ва жамоасини Хитой атом саноатининг 70 йиллиги билан қутлади.
Мулоқот давомида Ўзбекистонда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Хитой компаниясининг замонавий технологиялар трансфери ва уран конларини ўзлаштиришдаги иштироки, истиқболли майдонларда геология-қидирув ишларини олиб бориш, шунингдек, тинч атом соҳасида кооперацияни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана провел переговоры с председателем China National Nuclear Corporation
Следующим пунктом в деловой программе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Пекин стали переговоры с председателем China National Nuclear Corporation (CNNC) Шэнем Яньфенем.
Китайская национальная ядерная корпорация – крупнейшее государственное предприятие в сфере гражданских ядерных программ. Компания осуществляет полный цикл проектов от разведки и обогащения урана до строительства АЭС в Китае и за рубежом.
В начале встречи глава нашего государства поздравил председателя и всю команду CNNC с 70-летием атомной промышленности Китая.
Были обсуждены вопросы реализации в Узбекистане перспективных проектов. Особое внимание уделено вопросам участия китайской компании в трансфере современных технологий и освоении урановых месторождений, проведении геологоразведочных работ на перспективных участках, а также расширении кооперации в области мирного атома.