Ўзбекистон Президенти ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтиришнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди
01.09.2025
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 сентябрь куни Тяньцзинь шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин раислигида ўтган тадбирда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, шунингдек, ШҲТ бош котиби Нурлан Ермекбаев ва Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Уларбек Шаршеев қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ва ташкилот фаолиятини такомиллаштириш истиқболлари муҳокама қилинди, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан очиқ фикр алмашилди.
Хитой Раиси Си Цзиньпин давлатимиз раҳбарига сўз берар экан, мамлакатимиз етакчиси ва халқини Мустақиллик куни билан қутлади ҳамда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистон юксак суръатда ривожланиб, мамлакатда ҳаёт яхшилангани ва Хитой томони бундан жуда мамнунлигини алоҳида таъкидлади.
Президентимиз учрашув иштирокчиларини қутлаб, Хитойнинг ШҲТга раислигини юксак баҳолади ва Иккинчи жаҳон урушидаги Буюк Ғалабанинг 80 йиллиги билан табриклади, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарларига Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик куни муносабати билан билдирган самимий табриклари ва эзгу тилаклари учун миннатдорлик изҳор этди.
Мамлакатимиз етакчиси ушбу саммит глобал ноаниқлик шароитида ўтаётганини қайд этди.
Ишончнинг тизимли инқирози, можароларнинг кенгайиб бораётгани, кўп томонлама институтларнинг заифлашиши ва жаҳон савдо тизимининг парчаланиши халқаро хавфсизлик ва барқарорлик архитектураси асосларига путур етказмоқда.
– Бундай шароитда ШҲТ давлатларининг бир-бирини ўзаро тушуниши ва бирдамлиги – бу фақат қимматли бойлик эмас, балки бизнинг бепоён минтақамизда тинчликни сақлашнинг калитидир, – деди Ўзбекистон етакчиси.
ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида давлатимиз раҳбари қуйидаги масалаларга эътибор қаратди.
Энг аввало, ташкилотнинг самарадорлигини ошириш, унинг институтлари ва қарорларни амалга ошириш механизмларини мустаҳкамлаш зарурлиги қайд этилди. Ташкилотни трансформация қилиш бўйича Самарқанд саммитида бошланган жараёнлар ушбу муҳим вазифаларни ҳал этишга ёрдам беришига ишонч билдирилди.
Давлатимиз раҳбари ШҲТни изчил кенгайтириш, унинг мулоқот бўйича шериклари таркибига янги аъзоларни, жумладан, бошқа минтақа давлатларини қўшиш зарурлигини, бу ташкилотни Глобал Жануб мамлакатлари билан ҳамкорлик платформасига айлантиришга ёрдам беришини таъкидлади.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик ШҲТнинг устувор йўналишларидан биридир.
– Бугунги кунда келишилган ёндашувларга ҳамда ишонч ва хавфсизликни таъминлашнинг янги механизмларига талаб кучайиб бормоқда, – деди Ўзбекистон Президенти.
Шу маънода, давлатимиз раҳбари Ядро хавфсизлиги йўлида кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлаш бўйича ШҲТ декларациясини қабул қилишга чақирди. Ушбу декларация тинчлик йўлидаги атомни ривожлантириш ва фавқулодда ҳолатларга жавоб қайтаришнинг мустаҳкам асосига айланади, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигидаги тарқатмаслик глобал режимига муносиб ҳисса бўлади.
Трансчегаравий таҳдидларга қарши самарали курашиш мақсадида Ички ишлар ва жамоат хавфсизлиги вазирлари кенгаши ишини қайта тиклаш, Жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик тўғрисидаги битимни қайта кўриб чиқиш, Гиёҳвандликка қарам бўлиб қолишга қарши курашишнинг 2030 йилга қадар мўлжалланган дастурини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Ўзбекистон етакчиси “ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи фаолияти қайта тикланишини қўллаб-қувватлади. Конструктив мулоқотларни ривожлантириш ва Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш унинг асосий вазифаларидан бири бўлиши мумкин.
Жаҳон иқтисодиётида кузатилаётган ҳозирги тенденцияларни ҳисобга олиб, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратилмоқда.
– Биз кенг минтақамизда иқтисодий ҳамкорликнинг барқарор моделларини шакллантириш тарафдоримиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Савдони соддалаштириш тартиб-таомиллари тўғрисидаги битимни имзолаш ҳамда минтақавий саноат ва инфратузилма лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлашнинг самарали воситаларини тезроқ жорий этиш муҳимлиги қайд этилди.
Ишончли ишлаб чиқариш-логистика занжирларини ривожлантириш ва ўзаро сармояларни рағбатлантириш мақсадида ШҲТ доирасида Стратегик материаллар бўйича минтақавий марказ, Энергетика консорциуми, стартап ва инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ҳамда илгари суриш учун Венчур компаниялари ва жамғармалари тармоғи, бизнес бўйича мулоқотларни йўлга қўйиш ва инвестицияларни илгари суриш учун Махсус электрон портал каби бир қатор янги кўп томонлама тузилмалар ва кооперацияни қўллаб-қувватлаш воситаларини жорий этиш таклиф қилинди.
Давлатимиз раҳбари Шимол – Жануб ва Шарқ – Ғарб йўналишлари бўйича транспорт-транзит салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, Марказий Осиё орқали Форс кўрфази ва Ҳинд океани портларига чиқадиган жанубий йўналишдаги йўлакларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди.
“ШҲТ ягона транспорт макони”ни шакллантириш ва уни “Бир макон, бир йўл” стратегик ташаббуси билан боғлаш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш учун катта имкониятлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Янги мультимодал тармоқлар, рақамли платформалар ва “яшил” йўлаклар яратишни назарда тутувчи концепцияни ишлаб чиқиш таклиф этилди.
ШҲТнинг “яшил” трансформация соҳасидаги ҳамкорлигини кенгайтириш борасида иқлим ўзгаришига мослашиш, ҳавога заҳарли газларни чиқаришни камайтириш, экологик хавф-хатарларни башорат қилиш учун сунъий интеллект технологияларини жорий этиш масалалари бўйича минтақавий платформани ишга тушириш зарурлиги қайд этилди.
– Маданий алоқаларни янада чуқурлаштириш ва халқ дипломатияси институтини кучайтириш ШҲТ доирасидаги узоқ муддатли шерикликнинг муҳим омили ҳисобланади, – деди Ўзбекистон Президенти.
Халқ ижодиёти халқаро фестивалларини ўтказиш, “ШҲТ университети” шериклик тармоғининг онлайн кампусини яратиш, инновацион йўналишлар бўйича ҳар йили талабалар ва ёш мутахассислар ўртасида танлов ва олимпиадалар ташкил этиш гуманитар алмашувларни ривожлантириш ҳамда халқларимизни янада яқинлаштиришга кучли туртки бериши таъкидланди.
“Сайёҳлик йўлаги” ва ШҲТ тиббиёт туризми альянсини ишга тушириш каби истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раисликни қабул қилгани билан табриклади.
Хитой Раиси Си Цзиньпин давлатимиз раҳбарига илгари сурилган муҳим ташаббуслар учун миннатдорлик билдириб, уларни биргаликда амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Мажлис якунида ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди. Хусусан, Тяньцзинь декларацияси, ШҲТни 2035 йилга қадар ривожлантириш стратегияси ҳамда ҳамкорликнинг турли соҳаларида шерикликни янада мустаҳкамлашга қаратилган муҳим кўп томонлама ҳужжатлар тўплами қабул қилинди.

President of Uzbekistan identifies priorities of deepening multifaceted cooperation in the framework of SCO
01.09.2025
On September 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a regular meeting of the Council of heads of member states of the Shanghai Cooperation Organization held in Tianjin.
The event, chaired by President of the People's Republic of China Xi Jinping, was also attended by President of the Republic of Belarus Aleksandr Lukashenko, Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi, President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, as well as SCO secretary general Nurlan Yermekbayev and director of the Executive Committee of the Regional Anti-Terrorist Structure of the Organization Ularbek Sharsheyev.
In accordance with the agenda, the prospects for further deepening multilateral cooperation within the SCO and improving the organization's activities were discussed, and an open exchange of views on topical issues on the regional and international agenda took place.
Giving the floor to the Head of our state, President of the People's Republic of China Xi Jinping congratulated President Shavkat Mirziyoyev and the people of Uzbekistan on Independence Day.
He particularly emphasized that under the leadership of the President, Uzbekistan is developing at a rapid pace, the life of the people has improved, and the Chinese side sincerely rejoices in these successes.
Welcoming the participants of the meeting, the leader of Uzbekistan highly appreciated China's chairmanship of the SCO and congratulated those present on the 80th anniversary of the Great Victory in World War II, as well as thanked the heads of delegations of SCO member states for their warm congratulations and sincere wishes on the occasion of the Independence Day of the Republic of Uzbekistan.
The leader of our country stressed that the current summit is taking place in conditions of global uncertainty.
A systemic crisis of trust, the escalation of conflicts, the weakening of multilateral institutions, and the fragmentation of the world trade system are undermining the foundations of the international architecture of security and stability.
- In such conditions, mutual understanding and solidarity among SCO member states is not just a valuable asset, but the key to preserving peace in our vast region, - said the leader of Uzbekistan.
With a view to further enhance multilateral cooperation within the SCO, the leader of Uzbekistan drew attention to the following.
First of all, the importance of improving the organization's efficiency, its institutions, and mechanisms for implementing decisions was emphasized. Confidence was expressed that the process of transforming the organization launched at the Samarkand summit would contribute to solving these tasks.
The Head of State spoke in favor of the consistent expansion of the SCO, the inclusion of new states in its membership, including countries from other regions, which will contribute to the transformation of the organization into a platform for cooperation with the states of the Global South.
Cooperation in the field of security was identified as one of the key priorities of the SCO.
- Today, there is a growing need for coordinated approaches and new mechanisms to build trust and ensure security, - underlined the President of Uzbekistan.
In this context, the head of Uzbekistan called for the adoption of the SCO Declaration on strengthening multilateral partnership for nuclear security, which will become a solid foundation for the development of peaceful nuclear energy and response to emergencies, as well as an important contribution to the global non-proliferation regime under the auspices of the United Nations.
To effectively counter cross-border threats, it was proposed to resume the work of the Meeting of ministers of internal affairs and public security, revise the provisions of the Agreement on cooperation in combating crime, and develop a Program to combat drug addiction until 2030.
The leader of Uzbekistan supported the resumption of the work of the “SCO-Afghanistan” Contact group, one of whose main tasks could be to develop proposals for the development of constructive dialogue and support for socio-economic projects in Afghanistan.
Against the backdrop of current trends in the global economy, priority is given to expanding trade and economic cooperation.
- We stand for the formation of a sustainable model of economic cooperation in our vast region, - said the Head of our state.
In this context, the importance of signing the Agreement on trade procedures simplification and the early implementation of effective financial support instruments for regional industrial and infrastructure projects was noted.
In order to develop reliable production and logistics chains and stimulate mutual investment, it was proposed to create a number of new multilateral platforms and instruments to support cooperation within the SCO, such as a Regional center for critical materials, an Energy consortium, a Network of venture companies and funds to support start-ups and innovative projects, and a Special electronic portal for establishing business contacts and promoting investment, with the involvement of the regions.
The Head of our state paid special attention to unlocking the transport and transit potential of the North-South and East-West lines, developing corridors in the southern direction, running through Central Asia, with access to the ports of the Persian Gulf and the Indian Ocean.
Considerable opportunities were identified for coordinating efforts to form a “SCO common transport space” and link it to the Belt and Road strategic initiative. It was proposed to develop a concept providing for the creation of new multimodal networks, digital platforms, and “green” corridors.
In the context of expanding the SCO partnership in the field of green transformation, the need to launch a regional platform on climate change adaptation, decarbonisation and the introduction of artificial intelligence technologies for forecasting environmental risks was noted.
- The key factor in long-term partnership within the SCO is the further deepening of cultural ties and the strengthening of the institution of "people's diplomacy", - emphasized the President of Uzbekistan.
He noted that the International Festival of Folk Art, creation of an online campus for the SCO University partner network, and organization of annual competitions and Olympiads among students and young professionals in innovative fields could give a powerful impetus to the development of humanitarian exchanges and further rapprochement between our peoples.
It was also proposed to work on such promising projects as the launch of the “Tourism Corridor” and the SCO Medical Tourism Alliance.
In conclusion, the Head of our state congratulated the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov on assuming the chairmanship of the Shanghai Cooperation Organization.
The President of the People's Republic of China, Xi Jinping, expressed his gratitude to the Head of our state for the important initiatives put forward in his speech and stressed the importance of their joint implementation.
Following the meeting, a document signing ceremony was held. In particular, the Tianjin Declaration, the SCO development strategy until 2035, and a package of important multilateral documents aimed at further strengthening partnership in various areas of cooperation were adopted.