Ўзбекистон Президенти ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтиришнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди
01.09.2025
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 сентябрь куни Тяньцзинь шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин раислигида ўтган тадбирда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди, Эрон Ислом Республикаси Президенти Масъуд Пезешкиён, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, шунингдек, ШҲТ бош котиби Нурлан Ермекбаев ва Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори Уларбек Шаршеев қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ва ташкилот фаолиятини такомиллаштириш истиқболлари муҳокама қилинди, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан очиқ фикр алмашилди.
Хитой Раиси Си Цзиньпин давлатимиз раҳбарига сўз берар экан, мамлакатимиз етакчиси ва халқини Мустақиллик куни билан қутлади ҳамда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистон юксак суръатда ривожланиб, мамлакатда ҳаёт яхшилангани ва Хитой томони бундан жуда мамнунлигини алоҳида таъкидлади.
Президентимиз учрашув иштирокчиларини қутлаб, Хитойнинг ШҲТга раислигини юксак баҳолади ва Иккинчи жаҳон урушидаги Буюк Ғалабанинг 80 йиллиги билан табриклади, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарларига Ўзбекистон Республикасининг Мустақиллик куни муносабати билан билдирган самимий табриклари ва эзгу тилаклари учун миннатдорлик изҳор этди.
Мамлакатимиз етакчиси ушбу саммит глобал ноаниқлик шароитида ўтаётганини қайд этди.
Ишончнинг тизимли инқирози, можароларнинг кенгайиб бораётгани, кўп томонлама институтларнинг заифлашиши ва жаҳон савдо тизимининг парчаланиши халқаро хавфсизлик ва барқарорлик архитектураси асосларига путур етказмоқда.
– Бундай шароитда ШҲТ давлатларининг бир-бирини ўзаро тушуниши ва бирдамлиги – бу фақат қимматли бойлик эмас, балки бизнинг бепоён минтақамизда тинчликни сақлашнинг калитидир, – деди Ўзбекистон етакчиси.
ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида давлатимиз раҳбари қуйидаги масалаларга эътибор қаратди.
Энг аввало, ташкилотнинг самарадорлигини ошириш, унинг институтлари ва қарорларни амалга ошириш механизмларини мустаҳкамлаш зарурлиги қайд этилди. Ташкилотни трансформация қилиш бўйича Самарқанд саммитида бошланган жараёнлар ушбу муҳим вазифаларни ҳал этишга ёрдам беришига ишонч билдирилди.
Давлатимиз раҳбари ШҲТни изчил кенгайтириш, унинг мулоқот бўйича шериклари таркибига янги аъзоларни, жумладан, бошқа минтақа давлатларини қўшиш зарурлигини, бу ташкилотни Глобал Жануб мамлакатлари билан ҳамкорлик платформасига айлантиришга ёрдам беришини таъкидлади.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик ШҲТнинг устувор йўналишларидан биридир.
– Бугунги кунда келишилган ёндашувларга ҳамда ишонч ва хавфсизликни таъминлашнинг янги механизмларига талаб кучайиб бормоқда, – деди Ўзбекистон Президенти.
Шу маънода, давлатимиз раҳбари Ядро хавфсизлиги йўлида кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлаш бўйича ШҲТ декларациясини қабул қилишга чақирди. Ушбу декларация тинчлик йўлидаги атомни ривожлантириш ва фавқулодда ҳолатларга жавоб қайтаришнинг мустаҳкам асосига айланади, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигидаги тарқатмаслик глобал режимига муносиб ҳисса бўлади.
Трансчегаравий таҳдидларга қарши самарали курашиш мақсадида Ички ишлар ва жамоат хавфсизлиги вазирлари кенгаши ишини қайта тиклаш, Жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик тўғрисидаги битимни қайта кўриб чиқиш, Гиёҳвандликка қарам бўлиб қолишга қарши курашишнинг 2030 йилга қадар мўлжалланган дастурини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Ўзбекистон етакчиси “ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи фаолияти қайта тикланишини қўллаб-қувватлади. Конструктив мулоқотларни ривожлантириш ва Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш унинг асосий вазифаларидан бири бўлиши мумкин.
Жаҳон иқтисодиётида кузатилаётган ҳозирги тенденцияларни ҳисобга олиб, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратилмоқда.
– Биз кенг минтақамизда иқтисодий ҳамкорликнинг барқарор моделларини шакллантириш тарафдоримиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Савдони соддалаштириш тартиб-таомиллари тўғрисидаги битимни имзолаш ҳамда минтақавий саноат ва инфратузилма лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлашнинг самарали воситаларини тезроқ жорий этиш муҳимлиги қайд этилди.
Ишончли ишлаб чиқариш-логистика занжирларини ривожлантириш ва ўзаро сармояларни рағбатлантириш мақсадида ШҲТ доирасида Стратегик материаллар бўйича минтақавий марказ, Энергетика консорциуми, стартап ва инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ҳамда илгари суриш учун Венчур компаниялари ва жамғармалари тармоғи, бизнес бўйича мулоқотларни йўлга қўйиш ва инвестицияларни илгари суриш учун Махсус электрон портал каби бир қатор янги кўп томонлама тузилмалар ва кооперацияни қўллаб-қувватлаш воситаларини жорий этиш таклиф қилинди.
Давлатимиз раҳбари Шимол – Жануб ва Шарқ – Ғарб йўналишлари бўйича транспорт-транзит салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, Марказий Осиё орқали Форс кўрфази ва Ҳинд океани портларига чиқадиган жанубий йўналишдаги йўлакларни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди.
“ШҲТ ягона транспорт макони”ни шакллантириш ва уни “Бир макон, бир йўл” стратегик ташаббуси билан боғлаш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш учун катта имкониятлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Янги мультимодал тармоқлар, рақамли платформалар ва “яшил” йўлаклар яратишни назарда тутувчи концепцияни ишлаб чиқиш таклиф этилди.
ШҲТнинг “яшил” трансформация соҳасидаги ҳамкорлигини кенгайтириш борасида иқлим ўзгаришига мослашиш, ҳавога заҳарли газларни чиқаришни камайтириш, экологик хавф-хатарларни башорат қилиш учун сунъий интеллект технологияларини жорий этиш масалалари бўйича минтақавий платформани ишга тушириш зарурлиги қайд этилди.
– Маданий алоқаларни янада чуқурлаштириш ва халқ дипломатияси институтини кучайтириш ШҲТ доирасидаги узоқ муддатли шерикликнинг муҳим омили ҳисобланади, – деди Ўзбекистон Президенти.
Халқ ижодиёти халқаро фестивалларини ўтказиш, “ШҲТ университети” шериклик тармоғининг онлайн кампусини яратиш, инновацион йўналишлар бўйича ҳар йили талабалар ва ёш мутахассислар ўртасида танлов ва олимпиадалар ташкил этиш гуманитар алмашувларни ривожлантириш ҳамда халқларимизни янада яқинлаштиришга кучли туртки бериши таъкидланди.
“Сайёҳлик йўлаги” ва ШҲТ тиббиёт туризми альянсини ишга тушириш каби истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровни Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раисликни қабул қилгани билан табриклади.
Хитой Раиси Си Цзиньпин давлатимиз раҳбарига илгари сурилган муҳим ташаббуслар учун миннатдорлик билдириб, уларни биргаликда амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Мажлис якунида ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди. Хусусан, Тяньцзинь декларацияси, ШҲТни 2035 йилга қадар ривожлантириш стратегияси ҳамда ҳамкорликнинг турли соҳаларида шерикликни янада мустаҳкамлашга қаратилган муҳим кўп томонлама ҳужжатлар тўплами қабул қилинди.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 сентября принял участие в очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС, состоявшемся в городе Тяньцзине.
В мероприятии, прошедшем под председательством Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина, также участвовали Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, а также генеральный секретарь ШОС Нурлан Ермекбаев и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры организации Уларбек Шаршеев.
В соответствии с повесткой дня обсуждены перспективы дальнейшего углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС и совершенствования деятельности организации, состоялся открытый обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Передавая слово главе нашего государства, Председатель КНР Си Цзиньпин поздравил Президента Шавката Мирзиёева и народ Узбекистана с Днём независимости. Он особо подчеркнул, что под руководством Президента Узбекистан развивается высокими темпами, жизнь народа улучшилась и китайская сторона искренне радуется этим успехам.
Приветствуя участников встречи, глава Узбекистана дал высокую оценку председательству Китая в ШОС и поздравил присутствующих с 80-летием Великой Победы во Второй мировой войне, а также поблагодарил глав делегаций государств-членов ШОС за теплые поздравления и искренние пожелания в связи с Днем независимости Республики Узбекистан.
Лидер нашей страны подчеркнул, что нынешний саммит проходит в условиях глобальной неопределенности.
Системный кризис доверия, эскалация конфликтов, ослабление многосторонних институтов и фрагментация мировой торговой системы подрывают основы международной архитектуры безопасности и стабильности.
– В таких условиях взаимопонимание и солидарность государств ШОС – не просто ценное достояние, а ключ к сохранению мира в нашем обширном регионе, – отметил лидер Узбекистана.
В целях дальнейшего углубления многостороннего сотрудничества в рамках ШОС глава Узбекистана обратил внимание на следующее.
Прежде всего подчеркнута важность повышения эффективности организации, совершенствования ее институтов и механизмов реализации решений. Выражена уверенность, что запущенный на Самаркандском саммите процесс трансформации организации будет способствовать решению этих задач.
Глава государства выступил за последовательное расширение ШОС, включение в состав ее партнеров новых государств, в том числе за счет стран из других регионов, что будет способствовать превращению организации в платформу сотрудничества с государствами Глобального Юга.
Среди ключевых приоритетов ШОС обозначено взаимодействие в области безопасности.
– Сегодня усиливается потребность в согласованных подходах и новых механизмах доверия и обеспечения безопасности, – подчеркнул Президент Узбекистана.
В данном контексте глава Узбекистана призвал принять Декларацию ШОС по укреплению многостороннего партнерства во имя ядерной безопасности, которая станет прочной основой развития мирного атома и реагирования на чрезвычайные ситуации, а также важным вкладом в глобальный режим нераспространения под эгидой Организации Объединённых Наций.
Для эффективного противостояния трансграничным угрозам предложено возобновить работу Совещания министров внутренних дел и общественной безопасности, пересмотреть положения Соглашения о сотрудничестве в борьбе с преступностью, а также разработать Программу борьбы с наркозависимостью до 2030 года.
Лидер Узбекистана поддержал возобновление работы Контактной группы «ШОС-Афганистан», одной из основных задач которой могла бы стать разработка предложений по развитию конструктивного диалога и поддержке социально-экономических проектов в Афганистане.
На фоне текущих тенденций в мировой экономике приоритетное значение придается расширению торгово-экономического сотрудничества.
– Мы выступаем за формирование устойчивой модели экономического сотрудничества в нашем обширном регионе, – заявил глава нашего государства.
В данном контексте отмечена важность подписания Соглашения об упрощении процедур торговли и скорейшее внедрение эффективных инструментов финансовой поддержки региональных промышленных и инфраструктурных проектов.
В целях развития надежных производственно-логистических цепочек и стимулирования взаимных инвестиций предложено создать в рамках ШОС ряд новых многосторонних площадок и инструментов поддержки кооперации, таких как Региональный центр по критическим материалам, Энергетический консорциум, Сеть венчурных компаний и фондов для поддержки стартап и инновационных проектов, Специальный электронный портал для налаживания бизнес-контактов и продвижения инвестиций, с вовлечением регионов.
Глава нашего государства обратил особое внимание на раскрытие транспортно-транзитного потенциала по линиям Север-Юг и Восток-Запад, развитие коридоров в южном направлении, пролегающих через Центральную Азию, с выходом к портам Персидского залива и Индийского океана.
Указано на большие возможности для координации усилий по формированию «Единого транспортного пространства ШОС» и его сопряжению со стратегической инициативой «Пояса и пути». Предложено разработать концепцию, предусматривающую создание новых мультимодальных сетей, цифровых платформ и «зеленых» коридоров.
В контексте расширения партнерства в области «зеленой» трансформации ШОС, отмечена необходимость запуска Региональной платформы по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации, внедрения технологий искусственного интеллекта для прогнозирования экологических рисков.
– Ключевым фактором долгосрочного партнерства в рамках ШОС является дальнейшее углубление культурных связей и усиление института «народной дипломатии», – подчеркнул Президент Узбекистана.
По его словам, мощный толчок для развития гуманитарного обмена и еще большего сближения наших народов могли бы придать проведение Международного фестиваля народного творчества, создание онлайн-кампуса партнерской сети «Университет ШОС», организация ежегодных конкурсов
и олимпиад среди студентов и молодых специалистов по инновационным направлениям.
Предложено также проработать такие перспективные проекты, как запуск «Туристического коридора» и Альянса медицинского туризма ШОС.
В завершение глава нашего государства поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с принятием председательства в Шанхайской организации сотрудничества.
Председатель КНР Си Цзиньпин выразил главе нашего государства благодарность за выдвинутые в выступлении важные инициативы и подчеркнул важность их совместной реализации.
По итогам заседания состоялась церемония подписания документов. В частности, приняты Тяньцзиньская декларация, Стратегия развития ШОС до 2035 года, а также пакет важных многосторонних документов, направленных на дальнейшее укрепление партнерства в различных сферах взаимодействия.