Рақамли иқтисодиёт ва инновация: Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигидаги янги босқич
Ўзбекистон мустақилликни қўлга киритгандан кейин, айниқса, сўнгги 8 йилда жаҳоннинг барча давлатлари билан тенг ҳамкорлик қилиш, ҳар соҳада замонавий тенденцияларни ўзлаштириш, жамият ҳаётининг турли жабҳаларига жорий этиш, бу жараёнда иқтисодиёт тармоқларини ривожлантириш, аҳоли турмуши фаровонлигини таъминлашга алоҳида эътибор бериб келинмоқда.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, ахборот технологиялари ва коммуникациялари ривожи барча соҳаларнинг жадал тараққиётига хизмат қилади, одамларга қулайлик яратади.
Ҳозирги замонда хизматларнинг катта қисми ахборот технологиялари орқали кўрсатиляпти. Бошқа соҳаларнинг ҳам самарадорлиги шунга боғлиқ. Шунинг учун бу ердаги шароитларни кенгайтириб, замонавий ахборот технологиялари хабига айлантириш керак.
Демак, мазкур йўналишда ҳам халқаро ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этади. Ўзбекистонда рақамлаштириш, ахборот-коммуникация технологиялари, рақамли таълим, телекоммуникация, сунъий интеллектга масъул ташкилот сифатида Рақамли технологиялар вазирлиги бу борада аниқ мақсад ва режаларни белгилаб олган ҳолда фаолият юритиб келмоқда. Вазирлик АҚШ, Россия, Германия, Япония, Жанубий Корея, Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон, Озайрбайжон каби хорижий давлатлар билан яқин ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган бўлиб, Хитой Халқ Республикаси алоҳида ўрин тутади.
ХХР билан Ўзбекистоннинг мазкур давлат билан ҳар томонлама, хусусан, АКТ йўналишидаги яқин ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш манфаатли.
Ҳозирги кунда Xитой билан аxборот-коммуникация теxнологиялари соҳасида икки томонлама ҳамкорлик 10га яқин келишувлар асосида амалга оширилмоқда.
Рақамли иқтисодиёт ва инновацияларни ривожлантиришда фаол ҳамкорлик олиб борилмоқда. 2025 йил 29-март куни Олмаота шаҳрида бўлиб ўтган AlmatyFair.ai сунъий интеллект кўргазмаси доирасида IT Парк, Қозоғистоннинг Astana Hub компанияси ва Xитойнинг Growth Vision Pro Ltd компанияси ўртасида уч томонлама меморандум имзоланди. Меморандум стартапларни қўллаб-қувватлаш, Xитойнинг АТ бозорига инвестицияларни жалб қилиш ва минтақага инвестицияларни жалб этишга қаратилган ҳамкорликни йўлга қўйишни назарда тутади. Ҳамкорлик доирасида томонлар акселератсия дастурларини ишлаб чиқиш, бизнес миссияларини ташкил этиш, инвесторлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ва илмий-тадқиқот (RI&D) ташаббусларини кучайтириш режалаштирмоқда.
Шунингдек, “BYD Auto Industry Company” билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида етказиб бериладиган автомашиналар учун булут xизмати ташкил этилди.
Ҳамкорликнинг яна бир муҳим йўналишларидан бири бу почта алоқаси ҳисобланади. Ўзбекистондан почта соҳасида миллий оператор ҳисобланган “Ўзбекистон почтаси” АЖ Xитойнинг почта оператори билан ҳамкорликда фаолият юритади. Биргина 2025 йилнинг 6 ойи давомида Ўзбекистон Республикаси ва Xитой ўртасида кирувчи ва чиқувчи хат ёзишмалар 3085 кгни, буюртма хатлар эса 6014 донани ташкил қилган. Бундан ташқари, Xитой почта оператори билан почта жўнатмаларини онлайн-дўконларда буюртма қилинган товарлар билан алмашиш бўйича икки томонлама ҳамкорлик бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, “Ўзбекистон почтаси” АЖ Xитойнинг АлиЕxпресс, Тему, Шеин каби бозорларида буюртма қилинган товарлар билан почта жўнатмаларини қабул қилади, қайта ишлайди ва етказиб беради. Бундай почта жўнатмалари Ўзбекистонга Xитой, Латвия ва Вануатунинг белгиланган операторларидан келади. Шунингдек, Xитой бозорларида буюртма қилинган товарларни етказиб бериш “Ўзбекистон почтаси” АЖ ва логистика компаниялари ўртасида тузилган шартномалар асосида амалга оширилмоқда. Мазкур тадбирлар натижасида 2025 йилнинг 6 ойи давомида “Ўзбекистон почтаси” АЖ томонидан 226 тоннадан ортиқ почта жўнатмалари етказиб берилди.
Айни пайтда мамлакатларимиз ўртасида почта жўнатмалари ҳажмини ошириш мақсадида Xитойнинг тайинланган оператори “China Post” билан ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги ёʻналишлари муҳокама қилинмоқда.
Ўзбекистон ва Хитой таълим муассасалари ўртасидаги ҳамкорлик келгусида ҳар икки мамлакат ҳаётида муҳим аҳамият касб этади. Чунки жаҳон андозаларига мос шарт-шароитларда билим олган ёшлар юрт келажагидир. Шу мақсадда 2023 йилда Муҳаммад ал-Xоразмий номидаги Тошкент аxборот теxнологиялари университети ва Xитойнинг Sian университети, Шимоли-ғарбий политеxника университети, Xитой алоқа институти ва ZTE университети билан инсон ресурсларини ривожлантириш ва академик алмашинув дастурларини яратиш бўйича икки томонлама мморандумлар имзоланган.
Шу билан бирга, Xитойнинг Huawei компанияси ва ZTE ҳамкорлигида ТАТУ, шунингдек, Huawei аxборот ва тармоқ теxнологиялари академиясида “Рақамли таълим кабинети” ташкил этилди.
“Seeds For The Future” таълим дастури доирасида 50 дан ортиқ талаба Ҳуаwеи компаниясининг Xитойдаги бош офисида амалиёт ўташди.
Xитойда кафт томирларини аниқлаш теxнологияси бўйича ҳамкорларни қидириш доирасида Hubei Yi Chen engineering and construction Co., LTD билан ҳамкорлик олиб борилмоқда. Ушбу босқичда Xитойнинг Shengdian Century Technology Co, Ltd компанияси билан MyID Palm аппарат ва дастурий таъминот тизимларини биргаликда ишлаб чиқиш ва сотиш бўйича мулоқот олиб борилмоқда.
Биз юқорида икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик доирасида АКТ йўналишида амалга оширилган ишлар тўғрисида қисқача маълумот бериб ўтдик. Хўш, ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати қандай?
2024 йил 24-25-январ кунлари Sian шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон-Xитой бизнес форумида Xитой ва Ўзбекистон компаниялари ўртасида умумий қиймати 1 миллиард доллардан ортиқ бўлган 12 та шартнома имзоланди.
Ушбу келишувлар 2024-2028 йилларда телекоммуникация инфратузилмаси ва мобил алоқа тармоқларини ривожлантириш лойиҳаларини амалга оширишга қаратилган.
Бундан ташқари, 2024 йилнинг 18-23-ноябр кунлари Xитойнинг Шанxай шаҳрига xизмат сафари чоғида Xитойнинг Аxборот-коммуникация теxнологиялари академиясида (CAICT) Xитой телекоммуникация теxнологиялари лабораторияси (CTTL) раҳбарияти Пан Ҳуанг ва Чен Чже билан учрашув бўлиб ўтди, унда компаниялар ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Меморандум лойиҳаси ишлаб чиқилди, шунингдек, CAICT билан ҳамкорлик меморандуми лойиҳасини имзолаш режалаштирилган.
Бугунги кунда дунёнинг энг ривожланган давлатларидан бири ҳисобланган Хитой Халқ Республикаси билан рақамлаштириш, АКТ, телекоммуникация, сунъий интеллект, почта алоқаси ва рақамли таълим йўналишидаги икки томонлама манфаатли ҳамкорлик алоқалари келгусида ҳам давом эттирилиши режалаштирилган.

Цифровая экономика и инновации: новый этап сотрудничества Узбекистана и Китая
С момента обретения независимости, а особенно за последние восемь лет, Узбекистан уделяет особое внимание равноправному сотрудничеству со всеми странами мира, освоению современных тенденций и их внедрению в различные сферы общественной жизни. Эти процессы способствуют развитию отраслей экономики и обеспечению благосостояния населения.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, развитие информационных технологий и коммуникаций служит стремительному прогрессу всех сфер и создаёт для граждан значительные удобства. Сегодня основная часть услуг предоставляется посредством информационных технологий. Эффективность других отраслей также напрямую связана с этим процессом. В этой связи имеет важное значение дальнейшее расширение условий и превращение Узбекистана в современный центр информационных технологий.
Исходя из этого, международное сотрудничество в данном направлении приобретает всё большую актуальность. Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, как уполномоченный орган в сфере цифровизации, информационно-коммуникационных технологий, цифрового образования, телекоммуникаций и искусственного интеллекта, работает на основе чётких целей и планов. Наряду с США, Россией, Германией, Японией, Южной Кореей, Казахстаном, Туркменистаном, Таджикистаном и Азербайджаном особое место занимает Китайская Народная Республика.
Установление тесного сотрудничества с Китаем, особенно в сфере ИКТ, является взаимовыгодным для обеих сторон. На сегодняшний день сотрудничество в области информационно-коммуникационных технологий осуществляется на основе около десяти соглашений.
В сфере цифровой экономики и инноваций налажено активное взаимодействие. Так, 29 марта 2025 года в Алма-Ате в рамках выставки искусственного интеллекта AlmatyFair.ai был подписан трёхсторонний меморандум между IT-Парком, казахстанской компанией «Astana Hub» и китайской компанией «Growth Vision Pro Ltd». Документ предусматривает поддержку стартапов, привлечение инвестиций на рынок IT Китая и расширение региональных капиталовложений.
В рамках сотрудничества запланирована разработка акселерационных программ, организация бизнес-миссий, установление контактов с инвесторами и активизация научно-исследовательских инициатив (R&D).
Кроме того, совместно с компанией «BYD Auto Industry Company» в Узбекистане внедрены облачные сервисы для автомобилей, поставляемых на рынок страны.
Ещё одним важным направлением сотрудничества являются почтовые услуги. Национальный оператор «Ўзбекистон почтаси» АО активно работает с китайским почтовым оператором.
Только за первую половину 2025 года общий вес входящей и исходящей корреспонденции между Узбекистаном и Китаем составил 3 085 кг, а количество заказных писем — 6014. Одновременно ведутся двусторонние переговоры с китайским почтовым оператором по доставке товаров, заказанных в интернет-магазинах.
«Ўзбекистон почтаси» АО также принимает, обрабатывает и доставляет товары, заказанные на китайских маркетплейсах «AliExpress», «Temu» и «Shein». Такие отправления поступают в Узбекистан через назначенных операторов в Китае, Латвии и Вануату. Доставка осуществляется на основании договоров «Ўзбекистон почтаси» АО с международными логистическими компаниями.
В результате за шесть месяцев 2025 года «Ўзбекистон почтаси» АО доставило более 226 тонн почтовых отправлений. В настоящее время обсуждаются новые направления сотрудничества с назначенным оператором Китая — «China Post».
Важное значение для будущего обеих стран имеют связи между образовательными учреждениями. Молодёжь, получающая знания по мировым стандартам, является фундаментом завтрашнего дня.
В этой связи в 2023 году Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий подписал двусторонние меморандумы с Сианьским университетом, Северо-Западным политехническим университетом, Китайским институтом связи и университетом «ZTE» по вопросам развития человеческих ресурсов и реализации академических обменных программ.
Кроме того, в сотрудничестве с компаниями «Huawei» и «ZTE» в ТУИТ и Академии информационных и сетевых технологий Huawei был создан «Кабинет цифрового образования».
В рамках образовательной программы «Seeds For the Future» более 50 студентов прошли стажировку в головном офисе компании «Huawei» в Китае.
Также ведётся поиск партнёров в Китае по внедрению технологии идентификации по рисунку вен ладони. В этом направлении налажено сотрудничество с компанией «Hubei Yi Chen Engineering and Construction Co. Ltd». На данном этапе обсуждаются вопросы разработки и коммерциализации аппаратно-программных систем «MyID Palm» совместно с компанией «Shengdian Century Technology Co. Ltd».
О проделанной работе в сфере ИКТ между двумя государствами изложено кратко. Возникает вопрос: каково нынешнее состояние сотрудничества?
24–25 января 2024 года в городе Сиань в рамках узбекско-китайского бизнес-форума компании двух стран подписали 12 контрактов на общую сумму свыше 1 млрд долларов США.
Данные соглашения направлены на реализацию проектов по развитию телекоммуникационной инфраструктуры и сетей мобильной связи в 2024–2028 годах.
Также 18–23 ноября 2024 года в ходе визита в Шанхай делегация Узбекистана провела встречи с руководством Китайской академии информационно-коммуникационных технологий (CAICT) и Китайской лаборатории телекоммуникационных технологий (CTTL) — Пан Хуаном и Чен Чже. В ходе переговоров обсуждались вопросы сотрудничества, был подготовлен проект меморандума, и достигнута договорённость о подписании официального меморандума с CAICT.
На сегодняшний день Узбекистан и Китай, являющийся одной из наиболее развитых стран мира, намерены последовательно продолжать взаимовыгодное сотрудничество в сферах цифровизации, ИКТ, телекоммуникаций, искусственного интеллекта, почтовой связи и цифрового образования.