Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Хитойга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг таклифига биноан 30 август куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
Ташриф дастурига мувофиқ, давлатимиз раҳбари 31 август - 1 сентябрь кунлари Тяньцзинь шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлиси ва "ШҲТ плюс" форматидаги учрашувда иштирок этади.
ШҲТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни устувор йўналишларда янада ривожлантириш ва ташкилот фаолиятини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинади.
Тяньцзинь декларацияси, қўшма ҳужжат ва қарорлар қабул қилиниши режалаштирилган.
Ўзбекистон етакчиси 2 сентябрь куни Пекин шаҳрида ХХР Раиси Си Цзиньпин билан музокаралар, шунингдек, хорижий делегациялар раҳбарлари ва Хитойнинг ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашувлар ўтказади.
3 сентябрь куни давлатимиз раҳбари Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган тантанали тадбирларда иштирок этиши кўзда тутилган.

Президент Узбекистана отбыл с официальным визитом в Китай
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 30 августа отбыл в эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания, 31 августа – 1 сентября в городе Тяньцзине Глава нашего государства примет участие в работе очередного заседания Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и встрече в формате «ШОС плюс».
Будут обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества в рамках ШОС в приоритетных направлениях и совершенствования деятельности организации.
Планируется принятие Тяньцзиньской декларации, совместных документов и решений.
Лидер нашей страны 2 сентября проведет в городе Пекине переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, а также ряд встреч с главами зарубежных делегаций и представителями деловых кругов Китая.
3 сентября предусматривается участие Президента Узбекистана в торжественных мероприятиях по случаю 80-летия Победы во Второй мировой войне.