Янги аэропорт қурилиши якунланди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни “Тошкент-Шарқий” аэродроми негизида барпо этилган янги аэропортни бориб кўрди.
Мамлакатимиз тараққий этиб, халқаро нуфузи ошгани сари дунё билан алоқалар фаоллашиб бормоқда. Шу боис транспорт инфратузилмасининг барча йўналишларини мутаносиб ривожлантириш чоралари кўрилмоқда.
Ана шундай стратегик лойиҳалардан бири – “Тошкент-Шарқий” аэродроми негизидаги бизнес авиацияси мажмуасидир. Унинг қурилиши 2017 йилда бошланган эди. Пандемия ва ундан кейинги қийинчиликлардан ўтиб, ниҳоят улкан иншоот қуриб битказилди.
Аэропортнинг умумий майдони 561 гектардан иборат. 4 километр узунликдаги учиш-қўниш йўлаги ва 3 та ҳаракатланиш йўли янгиланиб, энг оғир самолётларни ҳам қабул қилиш қувватига эга бўлди. 20 та "ҳаво кемаси"га мўлжалланган перрон барпо этилди. “Boeing 787”, “А 320” каби самолётлар, бизнес-жетлар ҳамда вертолётлар учун ангарлар қурилди. Бу уларнинг қишда илиқ, ёзда салқин сақланиши ва хавфсизлигини таъминлайди.
Аэропортда VIP ва CIP терминаллар бунёд этилган. Олий мартабали меҳмонлар залида расмий кутиб олиш, музокаралар ва брифинг ўтказиш учун барча шароитлар яратилган. Соатига 100 нафар йўловчини қабул қилиш қувватига эга CIP терминалида дўкон ва овқатланиш жойлари бўлади.
Муҳими, аэропорт ICAO III-А тоифасидаги илғор радиотехника ва метеорология ускуналари билан жиҳозланади. Бу ноқулай об-ҳаво шароитларида ҳам учиш ва қўниш имконини беради.
Янги аэропорт қулай жойлашуви туфайли пойтахт ва Янги Тошкент шаҳри учун муҳим транспорт хабига айланади. Халқаро ташрифлар ва ишбилармонлик сафарларини амалга ошириш имкониятлари кенгаяди, хорижий инвесторлар учун шароитлар яхшиланади. Натижада иқтисодий алоқалар ва хизмат кўрсатиш соҳаси янада ривожланиб, янги иш ўринлари яратилади.
Давлатимиз раҳбари шу ерда жамоат фаоллари, нуронийлар билан суҳбатлашди.
– Кўп йил тайёргарлик қилиб, мана шундай аэропорт қурдик. Бу ҳам давлатчиликнинг яна бир замини. Бу ерда юртимизга келадиган меҳмонлар ва самолётларга юқори даражада хизмат кўрсатилади. Натижада Тошкент халқаро аэропортига юклама енгиллашади. Худо хоҳласа, у аэропорт учун ҳам бошқа жойда улкан мажмуа қуришни режалаштирганмиз. Умуман, ҳамма ҳудудларимизда катта-катта лойиҳаларни бошлаганмиз. Илоҳим, тинчлигимизга кўз тегмасин, янги иншоотлар, фаровонлик халқимизга буюрсин, – деди Президент.

Строительство нового аэропорта завершено
Президент Шавкат Мирзиёев 27 августа ознакомился с новым аэропортом, построенным на базе аэродрома «Ташкент-Восточный».
По мере развития нашей страны и укрепления ее международного авторитета связи с внешним миром становятся все более активными. В этой связи последовательно принимаются меры по комплексному развитию транспортной инфраструктуры.
Одним из таких стратегических проектов стал комплекс бизнес-авиации на базе аэродрома «Ташкент-Восточный». Его строительство началось в 2017 году. Масштабный проект, пройдя через пандемию и последующие трудности, был успешно завершен.
Общая площадь аэропорта составляет 561 гектар. Взлетно-посадочная полоса длиной 4 километра и три рулежные дорожки были полностью реконструированы, что позволило принимать даже самые тяжелые самолеты. Построен перрон на 20 воздушных судов. Для лайнеров «Boeing-787», «А320», бизнес-джетов и вертолетов возведены современные ангары, обеспечивающие их безопасное хранение в оптимальных условиях.
В аэропорту построены VIP и CIP-терминалы. В зале для высокопоставленных гостей предусмотрены все условия для официальных встреч, переговоров и брифингов. CIP-терминал, рассчитанный на прием 100 пассажиров в час, будет располагать магазинами и зонами общественного питания.
Особо важно, что аэропорт оборудуется современными радиотехническими и метеорологическими системами категории ICAO III-A. Это позволит обеспечивать взлеты и посадки даже в сложных погодных условиях.
Благодаря удобному расположению новый аэропорт станет важным транспортным узлом для столицы и Нового Ташкента. Расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для иностранных инвесторов. В результате возрастет экономическая активность, сфера услуг получит импульс к развитию и появятся новые рабочие места.
Глава государства также побеседовал на месте с представителями общественности и старшего поколения.
– После долгой подготовки мы построили новый аэропорт, который обеспечит высокий уровень сервиса для гостей нашей страны. Это позволит разгрузить Ташкентский международный аэропорт. Для него также запланировано возведение крупного комплекса в другом месте. В целом во всех регионах реализуются масштабные проекты. Пусть новые сооружения укрепляют наше благополучие и служат народу, а в стране всегда царит мир, – отметил Президент.