Ўзбекистон Президенти Япония ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 август куни расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Япония ташқи ишлар вазири Такэси Ивая бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Япония Бош вазири Сигэру Исибанинг самимий саломи ва Ўзбекистон Мустақиллиги куни муносабати билан табрикларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон-Япония стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Фаол мулоқотлар давом этаётгани ва амалий ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Бугун ўтказилган икки мамлакат ташқи ишлар вазирларининг Стратегик мулоқоти биринчи йиғилишининг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, Япониянинг етакчи компаниялари иштирокида йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. 17 август куни Осака шаҳрида "EXPO 2025" бутунжаҳон кўргазмаси доирасида бўлиб ўтган Ўзбекистон миллий куни муваффақиятли ўтказилди.
Сиёсий мулоқотни чуқурлаштириш, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник ва маданий-гуманитар ҳамкорликнинг аниқ лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон-Япония маркази фаолиятини кенгайтириш ва келгусида унинг негизида Япониянинг етакчи университетлари иштирокида қўшма университет ташкил этиш режалари қўллаб-қувватланди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар, шу жумладан "Марказий Осиё + Япония" форматидаги бўлажак саммитни ўтказиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана принял министра иностранных дел Японии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа принял делегацию во главе с министром иностранных дел Японии Такэси Иваей, находящимся в нашей стране с официальным визитом.
Высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и поздравления Премьер-министра Японии Сигэру Исибы в связи с Днем независимости Узбекистана.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений стратегического партнерства и наращивания многопланового сотрудничества.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся активные контакты и динамичное развитие практического взаимодействия. Высоко оценены плодотворные результаты проведённого сегодня первого заседания Стратегического диалога министров иностранных дел двух стран.
Растут объемы товарооборота, реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих компаний Японии. 17 августа успешно прошли мероприятия Национального дня Узбекистана на Всемирной выставке «EXPO 2025» в городе Осаке.
Особое внимание было уделено углублению политического диалога, продвижению конкретных проектов торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Поддержаны планы по расширению деятельности Узбекско-Японского центра и созданию в перспективе на его базе совместного университета с участием ведущих университетов Японии.
Состоялся также обмен мнениями по международной и региональной повестке, включая проведение предстоящего саммита в формате «Центральная Азия + Япония».