Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 18 августдаги фармонига мувофиқ, мамлакатимиз иқтисодий қудрати ва экспорт салоҳиятини ошираётган, аҳоли бандлиги ва фаровонлигини таъминлаш йўлида жонбозлик кўрсатаётган бир гуруҳ тадбиркорлар фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
20 август куни Янги Тошкентда мазкур мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев йиғилганларни Тадбиркорлар куни ва яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклади.
– Бугунги маросимда етакчи тадбиркорларни, жамиятимизнинг энг илғор вакилларини кўриб турганимдан хурсандман. Бу соҳада катта ислоҳотларни бошлаганимизда иқтисодчиларда ҳам, тадбиркорларнинг ўзида ҳам қандайдир қўрқув бор эди. Лекин ишонч билан, шижоат билан имконият яратишдан тўхтамадик. Мутасаддиларни тадбиркорларни эшитишга мажбур қилдик. Бу ўз натижасини берди, давлат билан тадбиркорлар ўртасида ишонч ошиб борди. Бутун жамият тадбиркорга дўст бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Юртимиз тадбиркорлари янги ғоя ва ташаббуслари билан барча тармоқларни олға тортаётгани, улар билан биргаликда катта-катта дастурлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
– Биз тадбиркорликка шароит яратдик, улар давлатга елкадош бўлди. Ўтган 4-5 йилда 7,5 миллион аҳолининг бандлиги таъминланди. Бу йилнинг ўзида 3 миллиондан зиёд иш ўрни очилди. Инвестиция ва бизнес муҳитини яхшиламаганимизда бундай натижалар бўлармиди, – дея таъкидлади Президент.
Албатта, тадбиркорларсиз бунга эришиб бўлмасди. Бугун иқтисодиётнинг турли тармоқларида, айниқса, қишлоқларда аҳолини даромадли қилишда улар ҳаракатлантирувчи куч бўлаётир. Юз минглаб ёшлар, хотин-қизларни касб-ҳунарли қилиш, тадбиркорликка ўргатиш тажрибаси ҳам тадбиркорлар билан ҳамкорлик маҳсули.
– Юртимизда тадбиркор ва ишбилармонларнинг янги авлоди шакллангани – бу бизнинг катта бойлигимиз ва ютуғимиз, – деди Президент. – Чунки ҳар бир тадбиркор инсон ўз ортидан ўнлаб одамни эргаштиради, уларга иш ўргатади, ишли, даромадли қилади, жамият ҳаётига янгилик олиб киради. Сизларни Янги Ўзбекистон қаҳрамонлари, десак, арзийди.
Президентимиз ташаббуси билан шаклланган эзгу анъанага мувофиқ, ҳар йили илғор тадбиркорлар Ватанимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланиб келмоқда. Бу йил номзодларни танлашда ўз соҳасида барчага ўрнак бўлиб, аниқ натижага эришган, ишлаб чиқариш ва экспорт орқали ҳудудлар, бутун мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшаётган тадбиркорларга алоҳида эътибор қаратилди.
Маросимда давлатимиз раҳбари ушбу мукофотларни тантанали равишда топширди.
Мукофотланганлар соҳани доимий қўллаб-қувватлаётгани ва меҳнатларига юксак эътибори учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Новое поколение предприимчивых и деловых людей – большое достижение нашей страны
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 18 августа текущего года группа предпринимателей, вносящих весомый вклад в дело развития экономики и укрепления экспортного потенциала страны, создание новых рабочих мест и повышение уровня благосостояния населения, была награждена почетными званиями, орденами и медалями.
20 августа в Новом Ташкенте состоялась торжественная церемония вручения этих наград.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил собравшихся с Днем предпринимателей и приближающимся Днем независимости.
– Сегодня на этом мероприятии я рад видеть ведущих предпринимателей – наиболее передовых представителей нашего общества. Когда мы начинали масштабные реформы в этой сфере, и у экономистов, и у самих бизнесменов были определенные опасения. Но мы не остановились, продолжали создавать условия с верой в успех и энергией. Мы заставили ответственных лиц слышать предпринимателей. Это дало свои плоды – укрепилось доверие между государством и бизнесом, все общество стало союзником предпринимателя, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Было подчеркнуто, что предприниматели страны своими новыми идеями и инициативами двигают вперед все отрасли, вместе с ними реализуются масштабные программы.
– Мы создали условия для предпринимательства, а предприниматели стали надежной опорой государства. За последние 4-5 лет обеспечена занятость 7,5 миллиона человек. Только в этом году создано более 3 миллионов новых рабочих мест. Разве были бы возможны такие результаты без улучшения инвестиционного климата и бизнес-среды? – подчеркнул Президент.
Безусловно, без самих предпринимателей достичь этого было бы невозможно. Сегодня именно они являются движущей силой экономики в различных сферах, особенно на селе, обеспечивая население стабильным доходом. Опыт профессиональной подготовки сотен тысяч молодых людей и женщин, их обучение предпринимательству также является результатом совместной работы с бизнесом.
– Формирование в нашей стране нового поколения предпринимателей и бизнесменов — это наше большое богатство и достижение, – сказал Президент. – Ведь каждый предприниматель ведет за собой десятки людей, обучает их делу, создает рабочие места и доход, вносит в жизнь общества новое дыхание. Вас по праву можно назвать героями Нового Узбекистана.
Согласно традиции, установленной по инициативе главы государства, ежегодно лучшие предприниматели награждаются высокими наградами Родины. В этом году особое внимание при отборе номинантов было уделено тем, кто является примером для бизнес-сообщества, добился конкретных результатов и вносит значимый вклад в развитие регионов и страны в целом через производство и экспорт.
На церемонии глава государства торжественно вручил государственные награды их обладателям.
Лауреаты выразили благодарность Президенту за постоянную поддержку и высокую оценку их труда.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, ученые и интеллигенция.