Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 18 августдаги фармонига мувофиқ, мамлакатимиз иқтисодий қудрати ва экспорт салоҳиятини ошираётган, аҳоли бандлиги ва фаровонлигини таъминлаш йўлида жонбозлик кўрсатаётган бир гуруҳ тадбиркорлар фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланган эди.
20 август куни Янги Тошкентда мазкур мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев йиғилганларни Тадбиркорлар куни ва яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклади.
– Бугунги маросимда етакчи тадбиркорларни, жамиятимизнинг энг илғор вакилларини кўриб турганимдан хурсандман. Бу соҳада катта ислоҳотларни бошлаганимизда иқтисодчиларда ҳам, тадбиркорларнинг ўзида ҳам қандайдир қўрқув бор эди. Лекин ишонч билан, шижоат билан имконият яратишдан тўхтамадик. Мутасаддиларни тадбиркорларни эшитишга мажбур қилдик. Бу ўз натижасини берди, давлат билан тадбиркорлар ўртасида ишонч ошиб борди. Бутун жамият тадбиркорга дўст бўлди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Юртимиз тадбиркорлари янги ғоя ва ташаббуслари билан барча тармоқларни олға тортаётгани, улар билан биргаликда катта-катта дастурлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
– Биз тадбиркорликка шароит яратдик, улар давлатга елкадош бўлди. Ўтган 4-5 йилда 7,5 миллион аҳолининг бандлиги таъминланди. Бу йилнинг ўзида 3 миллиондан зиёд иш ўрни очилди. Инвестиция ва бизнес муҳитини яхшиламаганимизда бундай натижалар бўлармиди, – дея таъкидлади Президент.
Албатта, тадбиркорларсиз бунга эришиб бўлмасди. Бугун иқтисодиётнинг турли тармоқларида, айниқса, қишлоқларда аҳолини даромадли қилишда улар ҳаракатлантирувчи куч бўлаётир. Юз минглаб ёшлар, хотин-қизларни касб-ҳунарли қилиш, тадбиркорликка ўргатиш тажрибаси ҳам тадбиркорлар билан ҳамкорлик маҳсули.
– Юртимизда тадбиркор ва ишбилармонларнинг янги авлоди шакллангани – бу бизнинг катта бойлигимиз ва ютуғимиз, – деди Президент. – Чунки ҳар бир тадбиркор инсон ўз ортидан ўнлаб одамни эргаштиради, уларга иш ўргатади, ишли, даромадли қилади, жамият ҳаётига янгилик олиб киради. Сизларни Янги Ўзбекистон қаҳрамонлари, десак, арзийди.
Президентимиз ташаббуси билан шаклланган эзгу анъанага мувофиқ, ҳар йили илғор тадбиркорлар Ватанимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланиб келмоқда. Бу йил номзодларни танлашда ўз соҳасида барчага ўрнак бўлиб, аниқ натижага эришган, ишлаб чиқариш ва экспорт орқали ҳудудлар, бутун мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшаётган тадбиркорларга алоҳида эътибор қаратилди.
Маросимда давлатимиз раҳбари ушбу мукофотларни тантанали равишда топширди.
Мукофотланганлар соҳани доимий қўллаб-қувватлаётгани ва меҳнатларига юксак эътибори учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

A new generation of enterprising and business-minded people - a great achievement of our country
In accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 18 this year, a group of entrepreneurs who have made a significant contribution to the development of the economy and strengthening the export potential of the country, creating new jobs and improving the welfare of the population, have been awarded honorary titles, orders and medals.
On August 20, a solemn ceremony was held in New Tashkent to present these awards.
President Shavkat Mirziyoyev congratulated those gathered on Entrepreneurs' Day and the approaching Independence Day.
- Today at this event I am glad to see leading entrepreneurs - the most advanced representatives of our society. When we started large-scale reforms in this sphere, both economists and businessmen themselves had certain concerns. But we did not stop, we continued to create conditions with faith in success and energy. We made responsible persons hear entrepreneurs. This has borne fruit - trust between the state and business has been strengthened, the whole society has become an ally of the entrepreneur, - said Shavkat Mirziyoyev.
It was emphasized that entrepreneurs of the country with their new ideas and initiatives drive forward all sectors, and large-scale programs are implemented together with them.
- We have created conditions for entrepreneurship, and entrepreneurs have become a reliable pillar of the state. Over the past 4-5 years, 7.5 million people have been employed. This year alone, more than 3 million new jobs have been created. Are these results possible without the improvement of the investment climate and business environment, - emphasized the President.
Certainly, it would be impossible to achieve this without entrepreneurs themselves. Today, they are the driving force of the economy in various spheres, especially in rural areas, providing the population with a stable income. The experience of professional training of hundreds of thousands of young men and women, their entrepreneurship education is also the result of joint work with business.
- The formation of a new generation of entrepreneurs and businessmen in our country is our great wealth and achievement, - said the President. - After all, every entrepreneur leads dozens of people, trains them, creates jobs and income, brings a new breath into the life of society. You can rightfully be called heroes of the New Uzbekistan.
According to the tradition established on the initiative of the Head of State, every year the best entrepreneurs are honored with high awards of the Motherland. This year, special attention in selecting nominees has been paid to those who have set an example for the business community, achieved concrete results and made a significant contribution to the development of regions and the country as a whole through production and export.
At the ceremony, the Head of State solemnly presented state awards to their recipients.
The laureates expressed their gratitude to the President for his constant support and appreciation of their labor.
The event was attended by representatives of state and public organizations, scientists and intellectuals.