“Ўзбекистон, Озарбайжон ва Европа: умумий тараққиёт йўлида ҳамкорлик” мавзусида ўтаётган юқори даражадаги учрашув иштирокчиларига
18.08.2025
Низомий Ганжавий номидаги халқаро марказнинг ҳурматли ҳамраислари!
Сиз, азизларни қадимий ва гўзал Ўзбекистон заминида самимий қутлашдан ғоят мамнунман.
Биз ўз мамлакатларининг равнақига, халқаро ҳамкорлик ва ўзаро ишончни мустаҳкамлашга беқиёс ҳисса қўшиб келаётган атоқли сиёсатчилар ва давлат арбоблари, халқаро ташкилотлар раҳбарларидан иборат нуфузли таркибни Тошкентда, бир даврада тўплаш борасидаги ташаббуси учун Низомий Ганжавий номидаги халқаро марказга чуқур миннатдорлик билдирамиз.
Ушбу марказ, улуғ ўзбек шоири Алишер Навоий “шоирларнинг султони”, деб таърифлаган буюк озарбайжон мутафаккири Низомий Ганжавийнинг бетакрор ижодий меросини асраб-авайлаш ва кенг тарғиб этишда муҳим ўрин тутиб келаётганини алоҳида қайд этмоқчиман.
Таъкидлаш керакки, Низомий Ганжавийнинг теран фалсафаси, одам ва олам ўртасидаги уйғунлик ҳамда адолат ҳақидаги ўлмас ғоялари доимо долзарб бўлиб, бугунги мураккаб шароитда янада катта аҳамият касб этмоқда.
Низомий Ганжавий номидаги марказнинг халқаро кун тартибидаги масалаларни ўрганишдаги фаол иштироки алоҳида эътиборга лойиқдир. Унинг шафелигида ҳар йили ўтказиб келинаётган Глобал Боку форуми халқаро ва минтақавий тараққиётнинг энг долзарб муаммоларини ҳал этиш учун янги ғоялар илгари суриладиган, дунё миқёсида тан олинган нуфузли мулоқот майдонларидан бирига айланди.
Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ ўртасидаги ўзаро боғлиқлик масалалари, ушбу икки йирик минтақанинг Европа билан ҳамкорлик истиқболлари бугунги анжуманнинг бош мавзуси этиб белгилангани ғоят муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Биз буни ўзаро ҳамжиҳатлик ва ҳамкорлик жараёнлари жадаллашиб бораётган Марказий Осиёни жаҳонга янада кенгроқ таништириш, минтақалараро ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг салоҳият ҳамда имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш юзасидан фикр алмашиш учун ноёб имконият сифатида қабул қиламиз.
Таъкидлаш керакки, сўнгги йилларда Озарбайжон билан ўзаро ишонч ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш руҳидаги муносабатларимиз фаол ривожланмоқда, Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома имзоланди, Давлатлараро олий кенгаш фаолият кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, Озарбайжон Марказий Осиё ва Европани боғлашда стратегик кўприк вазифасини бажариб келаётганини ҳам алоҳида қайд этишни истар эдим.
Бугунги форумда кўплаб вакиллари иштирок этаётган Европа билан муносабатларимиз ўзининг мутлақо янги ривожланиш даврини бошидан кечираётганини қайд этмоқчиман.
Яқинда биз юртимизда илк бор “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” саммитини ўтказдик. Унда минтақамиз ва Европа Иттифоқи мамлакатлари ўртасида стратегик шериклик ўрнатиш тўғрисида тарихий қарор қабул қилинди. Яқин ойларда Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битимни имзолаймиз.
Биз Европа Иттифоқи ва бошқа шерикларимиз билан биргаликда самарали транспорт-логистика ва энергетика йўлакларини ривожлантириш бўйича аниқ мақсадга йўналтирилган ишларни давом эттирамиз. Ишонамизки, ушбу чора-тадбирлар минтақамизнинг Ғарб ва Шарқ ўртасидаги хаб сифатидаги ролини қайта тиклаш имконини беради.
Биз Озарбайжон Республикаси Президенти ҳурматли Илҳом Ҳайдарович Алиевнинг янги умумминтақавий жараёнларни ривожлантиришда иштирок этишга тайёр эканини юқори баҳолаймиз ҳамда унинг Жанубий Кавказ ва Марказий Осиё ҳамкорлигини мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юксак қадрлаймиз.
Фурсатдан фойдаланиб, дўст Озарбайжон халқини улкан тарихий ютуқ – яқинда Вашингтонда АҚШ воситачилигида Арманистон билан уч томонлама Қўшма декларация имзолангани билан яна бир бор чин дилдан қутлаймиз.
Бугунги кунда Ўзбекистон жадал ислоҳотларни қатъий давом эттирмоқда ва биз бу йўлда улкан натижаларга эришдик. “Ўзбекистон – жаҳонга очиқ ва ўзи учун дунёни кашф этаётган мамлакат” деган тамойил ҳаётимиздан мустаҳкам ўрин эгалламоқда.
Биз хорижий ҳамкорлар ва халқаро ташкилотлар билан узоқ муддатли алоқаларни изчил мустаҳкамламоқдамиз, ҳамкорлик уфқларини кенгайтирмоқдамиз, янги илғор ғоялар учун ҳар доим очиқмиз. Биз ҳуқуқий, дунёвий, демократик ва ижтимоий давлат бўлган Янги Ўзбекистонни барпо этиш сиёсатини изчил давом эттирамиз.
Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақаси ҳозирги мураккаб даврда халқаро ҳамжамиятга бебаҳо бойлик – барқарорлик, ишонч ва тараққиётни таклиф этмоқда.
Бугунги янги шароитда олдимизда ҳамкорлик бўйича кенг уфқлар очилмоқда, ўзаро манфаатли ва икки томонга ҳам фойда келтирадиган масалалар юзасидан биргаликда ишлаш учун янги имкониятлар пайдо бўлмоқда, деб ҳисоблайман. Бу борада сизларнинг қўллаб-қувватлашингиз ва келгусидаги ҳамкорлигингизга умид қиламиз.
Бугунги нуфузли учрашувнинг барча иштирокчиларига самарали муҳокамалар ва анжуман ишига муваффақият тилайман.

Distinguished Co-Chairs of the Nizami Ganjavi International Center
I would like to express my deep gratitude to the Nizami Ganjavi International Center for the initiative to gather here in Tashkent such a distinguished assembly of participants – prominent politicians and statesmen, leaders of international organizations, who are making a significant contribution to the development of their countries, the strengthening of international cooperation, and the promotion of mutual trust.
It should be particularly underlined that the important role of the Center in preserving and widely popularizing the unique intellectual and creative legacy of the great Azerbaijani thinker Nizami Ganjavi – the “Sultan of Poets,” as he was described by the eminent Uzbek poet Alisher Navoi.
I would like to emphasize that Nizami Ganjavi’s profound and timeless philosophy – his ideas of harmony between man and the surrounding world and of justice – assume even greater importance in today’s difficult conditions.
The active engagement of the Nizami Ganjavi Center in addressing pressing issues of the international agenda also deserves special recognition.
The annual Global Baku Forum, held under its auspices, has become one of the world’s most respected dialogue platforms, where new ideas are advanced to resolve the most urgent challenges of international and regional development.
I consider it particularly important that the central theme of today’s forum is devoted to the interconnectedness of Central Asia and the South Caucasus and the prospects for partnership between these two major regions and Europe.
We regard this as a unique opportunity to introduce Central Asia more broadly to the world – a region where consolidation and cooperation are gaining momentum – to exchange views on strengthening interregional connectivity and on fully realizing the potential of Uzbekistan and Azerbaijan.
In recent years, Uzbek-Azerbaijani relations have been developing dynamically in a spirit of mutual trust and support. A Treaty on Allied Relations has been signed, and the Supreme Interstate Council is actively functioning.
I would like to particularly highlight that Azerbaijan serves as a strategic bridge linking Central Asia and Europe.
Today our relations with Europe, which is represented at this forum by a large number of participants, are entering an entirely new stage of development.
Recently, for the first time, we hosted in our country the “Central Asia–European Union” Summit.
A historic decision was adopted to establish a strategic partnership between our region and the countries of the European Union. In the coming months, we intend to sign an Agreement on Enhanced Partnership and Cooperation with the European Union.
Together with the European Union and other partners, we will continue to work purposefully on developing efficient transport, logistics, and energy corridors. I am convinced that these efforts will revive the role of our region as a hub between West and East.
We deeply value the readiness of the President of Azerbaijan, His Excellency Ilham Heydarovich Aliyev, to contribute to the development of a new regional processes and his tireless efforts to strengthen the interaction between the South Caucasus and Central Asia.
Availing this opportunity, we once again sincerely congratulate the friendly people of Azerbaijan on their great historic achievement – the recent signing in Washington, with the mediation of the United States, of the Trilateral Joint Declaration with Armenia.
Distinguished participants,
Today Uzbekistan is resolutely advancing its dynamic reforms, and along this path we have already achieved tremendous results. The principle that “Uzbekistan is a country open to the world and discovering the world for itself” has taken firm root in our national life.
We are consistently strengthening long-term relations with foreign partners and international organizations, broadening the scope of cooperation, and remaining open to the most advanced ideas. We will steadfastly pursue the policy of building a New Uzbekistan – a law-governed, secular, democratic, and socially oriented state.
In these extraordinarily difficult times, Uzbekistan and the Central Asian region offer the international community an invaluable resource – stability, trust, and development.
Today, under these new conditions, broad horizons for cooperation are opening before us, creating new opportunities for joint work in areas of mutual interest and benefit. We therefore look forward to your support and continued collaboration.
I sincerely wish all participants of today’s meeting fruitful discussions and every success in the work of the forum.