Ўзбекистон Евроосиёнинг янги инвестиция маркази сифатида: минтақавий ўзгаришлардан глобал тан олинишгача
2025 йил июн ойида Тошкентда тўртинчи халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтди, бу тадбир аллақачон янги Ўзбекистоннинг ўзига хос белгисига айланган. Форумда 8000 дан ортиқ иштирокчилар, шу жумладан деярли 3000 мамлакатдан 100 га яқин вакиллар тўпланди. Улар орасида Россия, Хитой, Amerika Қўшма Штатлари, Араб давлатлари, Европа, Осиё ва Afrika мамлакатлари бор. Шу билан бирга, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва янги БРИКС тараққиёт банки каби муҳим халқаро ўйинчилар раҳбарларининг борлиги Ўзбекистон аста-секин сармоя киритиш учун жозибадор йўналишлардан бирига айланиб бораётганидан яққол далолатдир. Форум давомида имзоланган шартномаларнинг умумий миқдори 30,5 миллиард долларни ташкил етди, бу 15 йилга нисбатан 2024 фоизга кўп (26,6 миллиард dollar) ва 2022 йилдаги биринчи форум натижаларидан деярли тўрт баравар юқори (7,8 миллиард долл.). Ўз навбатида, Тошкентда Европа инвестиция банки ваколатхонасининг очилиши, шунингдек, Moody's и S&P халқаро агентликлари томонидан мамлакат кредит рейтингининг "ижобий" даражага кўтарилиши Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга юксак ишонч ва халқаро иқтисодий манфаатларни намоён этди. Сўнгги етти йил ичида Ўзбекистон ёпиқ иқтисодиётдан жадал ривожланаётган инвестиция марказига ўтди, бу еса халқаро бизнес ва капитал еътиборини тобора кўпроқ жалб қилмоқда. Мамлакат иқтисодий моделидаги туб ўзгаришлар ЯИМ кўрсаткичларида ўз аксини топган. Халқаро валюта жамғармаси маълумотларига кўра, Ўзбекистон иқтисодиёти барқарорлик ва динамикани намойиш етишда давом етмоқда – мамлакат ялпи ички маҳсулоти 69,7 йилда 2017 миллиард доллардан 115 йилда 2024 миллиард долларга кўтарилди. 2024 йилда Яимнинг Реал ўсиши 6,5% ни ташкил етди ва бу ислоҳотлар курсининг барқарорлигини тасдиқлади. Саноат сектори, хусусан, ишлаб чиқариш саноатининг ўсиши диққатга сазовордир. Бугунги кунда ишлаб чиқариш ҳажми 1,6 йилга нисбатан 2017 баравар ошди, унинг улуши еса умумий ҳажмнинг 85 фоизидан ошди Саноат маҳсулоти Марказий Осиё мамлакатлари орасида энг яхши кўрсаткичлардан биридир. Бундан ташқари, саноатнинг ялпи қўшилган қиймати 10 баравар, 2,7 миллиард доллардан ошди. 28,8 миллиард долларгача. 2030 йилга келиб саноатнинг қўшимча қийматини 45 миллиард долларга етказиш режалаштирилган. Кенг кўламли таркибий ислоҳотлар орқали инвестиция муҳитининг кескин яхшиланиши Ўзбекистон иқтисодий муваффақиятининг муҳим омилларидан бири бўлди. "Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида" ги қонун (2019) ташкил ҳуқуқий кафолатлар, оммавийлаштириш, шу жумладан ҳимоя, фойда репатриация, халқаро арбитраж, шунингдек солиқ имтиёзлари ва "ягон дарча" тизими сифатида. Валюта режимини либераллаштириш, маъмурий тартиб-қоидаларни тартибга солиш ва эркин иқтисодий зоналарни қўллаб-қувватлаш инвесторлар учун қулай муҳит яратишга ижобий таъсир кўрсатди. 2017-йилдан 2024-йилгача Ўзбекистон иқтисодиётига 188 миллиард доллар жалб қилингани ушбу муваффақиятли ишнинг натижаси бўлди. асосий капиталга инвестициялар, шундан 87 миллиард dollar. хорижий инвестициялар киритилди. Хорижий капитал иштирокидаги корхоналар сони 16 мингдан ошди, бу 3,2 йилга нисбатан 2017 тага кўпдир. Инвестицияларни жалб қилиш стратегиясида муҳим қадам Миллий инвестиция фондини (Узниф) ташкил етиш бўлиб, уни бошқариш Европанинг Franklin Templeton компаниясига юклатилган. Жамғарма активларининг бошланғич қиймати 1,68 миллиард долларни ташкил етади. Templeton Global Investments компаниясининг Марказий Осиё бўйича бош директори М. Дананинг сўзларига кўра, " кўплаб халқаро институционал инвесторлар мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини эътироф этиб, республиканинг қайси йўналишда ҳаракат қилаётганини тушуниб, Ўзбекистонга сармоя киритмоқчи." Шу муносабат билан УзНИФ инвесторлар учун диверсификацияланган компаниялар портфелига кириш ва умуман мамлакат иқтисодиётига сармоя киритиш учун ажойиб имкониятдир. Халқаро шериклар томонидан Ўзбекистонга бўлган қизиқишнинг кучайиши нафақат мамлакат ичидаги изчил ислоҳотларнинг, балки унинг минтақавий ва халқаро архитектурадаги ролининг ўзгаришининг мантиқий натижаси бўлди. Шу муносабат билан бунга ёрдам берган бир нечта асосий омилларни аниқлаш керак. Биринчидан, Ўзбекистон ҳукуматининг фаол ташқи сиёсат йўналиши. Тошкент халқаро ва минтақавий интеграцион бирлашмалардаги иштирокини сезиларли даражада фаоллаштирди. Маълумот учун, 2017 йилдан буён Ўзбекистон фақат тўртта Евроосиё уюшмаси – МДҲ, ШҲТ, тг ва ЕОИИ доирасида 300 дан ортиқ аниқ ташаббусларни илгари сурди, шу жумладан ШҲТ доирасида 105 та, МДҲ доирасида 102 та, ТГ доирасида 76 та ва ЕОИИ доирасида 20 та. Шу билан бирга, Ўзбекистон барча шериклари – Россия, Хитой, Ақш ва Европа Иттифоқи манфаатларини ҳисобга олган ҳолда ташқи ўйинчилар билан самарали мулоқот ўрнатишга интилади. Бундай ташқи сиёсат стратегияси мамлакат ҳамкорликка очиқ, шу билан бирга хорижий инвесторлар фаолияти учун қулай муҳит яратилаётганидан далолат беради. Ташқи алоқаларни ўрнатишга мувозанатли ва прагматик ёндашув Ўзбекистонни ўзаро манфаатли кўп томонлама ҳамкорликнинг истиқболли йўналишига айлантиради. Иккинчидан, Марказий Осиёнинг барқарорлиги. Халқаро можаролар ва қарама-қаршиликлар шароитида минтақада яхши қўшничилик ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муҳити сақланмоқда. Яқин вақтгача парчаланган макон сифатида қабул қилинган Марказий Осиё енди мисли кўрилмаган ишонч ва консолидация даражасини намойиш етмоқда. Бунга Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувлари механизмини ишга солган Ўзбекистон Президентининг сиёсий иродаси катта ҳисса қўшди. Бундан ташқари, мамлакатлар стратегик аҳамиятга эга бўлган бир қатор ҳужжатларни имзолаш орқали минтақавий ҳамкорликка содиқлигини мустаҳкамладилар. Асосийси, Марказий Осиё – 2040 минтақасини ривожлантириш концепцияси. Бу минтақа мамлакатларининг умумий манфаатларидан чуқур хабардорликни акс эттиради ва узоқ муддатли ўзаро манфаатли шерикликни ўрнатиш йўлидаги барқарор тенденцияни мустаҳкамлайди. Марказий Осиёдаги ижобий ўзгаришларнинг кўрсаткичи 2024 йил апрел ойида мамлакатлар мустақиллиги тарихида биринчи марта Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон ўртасида абадий Дўстлик Декларацияси ва уч мамлакатнинг давлат чегараларини бирлаштириш тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши бўлди. Натижада давлатлар ўртасидаги муносабатларнинг нозик жиҳатларидан бири – чегаралар масаласи ёпилди. Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги ҳамкорлик мисолида яққол мисол бўла олади. Чегарани кесиб ўтиш тартиб-қоидалари соддалаштирилди ва чет ел паспортларини тақдим қилмасдан (шахсий гувоҳномалардан фойдаланган ҳолда) киришга рухсат берилди. Натижада 3 миллион автомобил 2024 йилда Ўзбекистон чегарасини кесиб ўтди. Биргина Ўшдаги (Қирғизистон) Достук назорат пункти кунига 20 000 кишига хизмат кўрсатади. Таққослаш учун, 2016 йилда чегарани 300 дан 500 гача одам кесиб ўтган.
Сўнгги саккиз йил ичида операцион назорат пунктлари сони 25 тага етди, бу эса инсоннинг ҳаракатчанлик даражасини сезиларли даражада оширди. Ўзбекистон минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ягона бозор, умумий транспорт-энергетика инфратузилмаси ва умумий хавфсизлик ҳамжамиятини шакллантиришга қаратилган кенг кўламли кун тартибини амалга оширишда давом этмоқда. Шу муносабат билан, Жанубий Осиё билан ҳамкорлик ҳукумат сиёсатининг истиқболли йўналишига айланди, бу ерда дунё аҳолисининг 25 фоизи ва ЯИМ 5,22 trillion долларга этган бозорлар, ХВФ маълумотларига кўра, парвоз вақтидан кейин икки соат ичида жойлашган. Марказий Осиё минтақаси Европа ва Жанубий Осиё қитъалари ўртасида асосий логистика ва ишлаб чиқариш йўлагига айланиш салоҳиятига эга эканини англаган Тошкент Афғонистонни барқарорлаштириш ва уни минтақавий иқтисодий алоқаларга жалб этиш бўйича саъй-ҳаракатларни амалга оширмоқда. Мутахассисларнинг фикрича, мамлакатнинг ҳар томонлама интеграцияси – энергетика, транспорт, озиқ – овқат-Ислом амирлигининг "тинч йўл" га ўтишига ва шундан сўнг унинг халқаро муносабатларнинг масъулиятли субъектига айланишига ёрдам беради. 1 йил Май ойида бўлиб ўтган Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Термиз мулоқотининг 2025-учрашуви бу борадаги амалий ишларни исботлади. Тадбир стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилди. Forum кун тартибида давом этаётган терроризм, экстремизм ва наркотрафик таҳдидлари фонида минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашга эътибор қаратилди. Шу билан бирга, Термиз мулоқотининг асосий мақсади икки минтақанинг гуллаб-яшнаши учун ҳамкорлик тамойилига асосланган зиддият ва қарама-қаршиликлардан холи бўлган муносабатларнинг янги парадигмасини шакллантириш эди. Шундай қилиб, трансминтақавий ўзаро боғлиқлик концепциясининг амалга оширилиши Марказий Осиёни Жанубий Осиё ва Европа қитъаси ўртасидаги иқтисодий коридорга айлантиришга ёрдам беради. Учинчидан, Марказий Осиё иқтисодиётида сифат ўзгаришлари кузатилмоқда. Шундай қилиб, сўнгги ўн йил ичида минтақа иқтисодиёти йилига ўртача 6,2% га ўсди ва ўртача global ўсиш 2,6% ни ташкил этди. ХВФ прогнозларига кўра, бу кўрсаткич 2028 йилгача давом этади ва умуман ривожланаётган мамлакатларга қараганда юқори бўлиб қолади. Шу билан бирга, Марказий Осиё минтақаси муҳим потенциал ва рақобатдош устунликларга эга: ёш ва ўсиб бораётган аҳоли, бой ресурс базаси ва асосий жаҳон бозорлари ўртасида геостратегик позиция. Марказий Осиё меҳнат ресурслари тўпланган дунёдаги энг ёш минтақалардан биридир. Маълумот учун, унинг аҳолиси 55 йилда 2000 миллиондан 83 миллионгача ўсди ва БМТ 100 йилга келиб 2050 миллиондан ошишини тахмин қилмоқда. Шу билан бирга, минтақа аҳолисининг ўртача ёши 28,7 ёшни ташкил этади, бу Хитой ва Европага қараганда анча паст. Бундан ташқари, минтақа дунёдаги уран захираларининг тахминан 20%, нефтнинг 17,2% ва газнинг 7% ни ўз ичига олган кенг ресурс базасига эга. Бундан ташқари, Марказий Осиё кўмир ва электр энергиясини ишлаб чиқариш бўйича, шунингдек, стратегик фойдали қазилмалар захиралари, шу жумладан дунёдаги марганец захираларининг 20%, хромнинг 39%, қўрғошиннинг 20%, титаннинг 5%, мис, алюминий, кобалт ва молибден. Марказий Осиё кўплаб transport йўналишларининг чорраҳасида, янги куч марказлари - Хитой, Ерон, Покистон, Туркия, Ҳиндистон қутблари туташган жойда жойлашган. Ўзбекистоннинг сармоявий жозибадорлиги нафақат ички ислоҳотлар ва иқтисодий ўсиш, балки институционал етуклик, мувофиқлаштирилган сиёсат ва халқаро очиқликка асосланган минтақавий ривожланишнинг ваколатли моделини яратиш натижасидир. Бугун биз тарихий ўзгаришларга гувоҳ бўлмоқдамиз: Ўзбекистон периферик ўйинчидан Евросиёнинг асосий иқтисодий марказларидан бирига айланмоқда. Ушбу ўзгариш тизимли характерга эга – мамлакатнинг муваффақияти бутун Марказий Осиё учун мултипликатор эффект яратади ва минтақани аста-секин дунёнинг энг йирик иқтисодиётлари-Европадан Жанубий Осиёгача бўлган муҳим кўприкка айлантиради. 4-халқаро инвестиция форумининг 2025 йилдаги натижалари нафақат иқтисодий ютуқлар, балки global иқтисодий архитектурада янги жалб қилиш қутбининг шаклланишидан далолат беради. Марказий Осиё ўзини келажак минтақаси – ёш, динамик, ресурсларга бой ва геостратегик аҳамиятга эга минтақа деб эълон қилади. Инвесторлар янги поғоналарни излаётган бир пайтда Тошкент нафақат макроиқтисодий барқарорлик ва ишончлиликни, балки янги Евросиё иқтисодий ҳақиқатини шакллантиришда ҳам иштирок этишни таклиф қила олади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёев Марказий Осиёда "инвестиция ва савдо учун ягона макон" консепсиясини илгари суриш муҳимлиги тўғрисида шунчаки декларация эмас, балки яқин келажак учун амалий "йўл харитаси" дир.
Акрамжон Нематов
Стратегик институти директорининг биринчи ўринбосари ва минтақалараро тадқиқотлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги
Камила Собирова,
Стратегик институтнинг етакчи илмий ходими ва минтақалараро тадқиқотлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги

Узбекистан как новый инвестиционный хаб Евразии: от региональной трансформации к глобальному признанию
Узбекистан как новый инвестиционный хаб Евразии:
от региональной трансформации к глобальному признанию
В июне 2025 года в Ташкенте прошёл четвёртый Международный инвестиционный форум – событие, которое уже стало визитной карточкой нового Узбекистана.
Форум собрал более 8000 участников, включая около 3000 представителей из почти 100 государств. Среди них – Россия, КНР, Соединённые Штаты Америки, арабские государства, стран Европы, Азии, Африки. При этом присутствие глав таких ключевых международных игроков, как Европейский банк реконструкции и развития и Новый банк развития БРИКС, служит ярким показателем того, что Узбекистан постепенно становится одним из привлекательных направлений для притока инвестиций.
Совокупная сумма соглашений, подписанных в ходе форума, составила $30,5 млрд – на 15% больше по сравнению с результатами 2024 года ($26,6 млрд), и почти в четыре раза превышает итоги первого форума 2022 года ($7,8 млрд).
В свою очередь, намечающееся открытие офиса Европейского инвестиционного банка в Ташкенте, а также улучшение кредитного рейтинга страны международными агентствами Moody's и S&P до «позитивного» уровня продемонстрировали высокое доверие к проводимым в Узбекистане реформам и реальный экономический интерес со стороны международного сообщества.
За последние семь лет Узбекистан прошёл путь от закрытой экономики к динамично развивающемуся инвестиционному хабу, который все более привлекает внимание международного бизнеса и капитала.
Отражением кардинальных изменений в экономической модели страны стали показатели ВВП. По данным Международного валютного фонда, экономика Узбекистана продолжает демонстрировать устойчивость и динамизм – валовой внутренний продукт страны увеличился с $69,7 млрд. в 2017 году до $115 млрд. в 2024 году. Реальный рост ВВП в 2024 году составил 6,5%, подтверждая устойчивость курса реформ.
Обращает на себя внимание рост промышленного сектора, в частности, обрабатывающей промышленности.
Сегодня объёмы производства увеличились в 1,6 раза по сравнению с 2017 г., при этом её доля превысила 85% от общего промышленного выпуска – один из лучших показателей среди стран Центральной Азии.
Кроме того, валовая добавленная стоимость промышленности увеличилась в 10 раз – с $2,7 млрд. до $28,8 млрд. К 2030 году планируется довести добавленную стоимость промышленности до $45 млрд.
Одним из ключевых факторов экономических успехов Узбекистана стало кардинальное улучшение инвестиционного климата за счет проведения масштабных структурных реформ. Закон «Об инвестициях и инвестиционной деятельности» (2019) закрепил правовые гарантии, включая защиту от экспроприации, репатриацию прибыли, международный арбитраж, а также налоговые льготы и систему «одного окна». Либерализация валютного режима, дерегуляция административных процедур и поддержка свободных экономических зон оказали положительное влияние на создание благоприятной среды для инвесторов.
Результатом этой успешной работы явилось то, что с 2017 по 2024 год в экономику Узбекистана было привлечено $188 млрд. инвестиций в основной капитал, из которых $87 млрд. составили иностранные вложения. Число предприятий с участием зарубежного капитала превысило 16 тыс., что на 3,2 больше чем в 2017 году.
Важным шагом в стратегии привлечения инвестиций стало создание Национального инвестиционного фонда (УзНИФ), управление которым доверено европейской компании Franklin Templeton. Начальная стоимость активов фонда составляет $1,68 млрд. По словам CEO по Центральной Азии Templeton Global Investments М.Дана, «многие международные институциональные инвесторы, признавая эффективность проводимых в стране реформ и понимая, в каком направлении движется республика, хотят инвестировать в Узбекистан».
В этой связи, УзНИФ представляет собой отличную возможность для инвесторов получить доступ к диверсифицированному портфелю компаний и к инвестициям в экономику страны в целом.
Укрепление интереса к Узбекистану со стороны международных партнёров стало логичным следствием не только последовательных реформ внутри страны, но и изменения его роли в региональной и международной архитектуре. В этой связи необходимо обозначить несколько основных факторов, которые этому способствовали.
Во-первых, проактивная внешнеполитическая линия правительства Узбекистана. Ташкент значительно активизировал свое участие в международных и региональных интеграционных объединениях. Для сведения, с 2017 года в рамках только четырёх евразийских объединений – СНГ, ШОС, ОТГ и ЕАЭС – Узбекистан выдвинул более 300 конкретных инициатив, в том числе 105 в рамках ШОС, 102 - СНГ, 76 - ОТГ, 20 - ЕАЭС.
В то же время, Узбекистан стремится выстраивать продуктивный диалог с внешними игроками, учитывая интересы всех своих партнёров – России, Китая, США и Европейского союза. Такая внешнеполитическая стратегия указывает на открытость страны для сотрудничества, одновременно формируя благоприятную среду для деятельности иностранных инвесторов. Сбалансированный и прагматичный подход к выстраиванию внешних связей трансформирует Узбекистан в перспективное пространство взаимовыгодного многостороннего сотрудничества.
Во-вторых, стабильность Центральной Азии. В условиях международных конфликтов и противоречий в регионе поддерживается атмосфера добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества.
Центральная Азия, ещё недавно воспринимаемая как фрагментированное пространство, сегодня демонстрирует беспрецедентный уровень доверия и консолидации. Этому во многом способствовала политическая воля президента Узбекистана, который инициировал механизм Консультативных встреч глав государств Центральной Азии (КВГГЦА). Кроме того, страны закрепили свою приверженность к региональному взаимодействию подписанием ряда документов стратегической важности. Главный из них – Концепция развития региона «Центральная Азия – 2040». Она отражает глубокое осознание странами региона общности интересов и закрепляет устойчивый тренд на выстраивание долгосрочного взаимовыгодного партнёрства.
Показателем позитивных изменений в Центральной Азии стало подписание в апреле 2024 г., впервые в истории независимости стран, Худжа ндской декларации о вечной дружбе между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном и договора о точке стыка государственных границ трёх стран.
Как следствие, один из чувствительных аспектов взаимоотношений между государствами – вопрос границ – стал закрыт.
Показателен пример взаимодействия Узбекистана и Кыргызстана. Были упрощены процедуры пересечения границы, разрешен въезд без предъявления заграничных паспортов (по ID-картам). Как результат, в 2024 году границу Узбекистана пересекли 3 млн транспортных средств. Один только пропускной пункт «Достук» в г.Оше (Кыргызстан) ежедневно обслуживает до 20 тыс. человек. Для сравнения: в 2016 году границу пересекали от 300 чел. до 500 человек.
За последние восемь лет количество действующих контрольно-пропускных пунктов увеличилось втрое – до 25, что значительно повысило уровень человеческой мобильности.
Узбекистан продолжает реализацию широкой повестки, направленной на укрепление регионального сотрудничества, формирование единого рынка, общей транспортной и энергетической инфраструктуры, общего сообщества безопасности.
В этой связи, перспективным направлением политики правительства стало взаимодействие с Южной Азией, где в пределах двух часов лётного времени расположены рынки с 25% населения планеты и ВВП достигающим, по данным МВФ, – 5,22 трлн. долл.
Осознавая, что регион Центральной Азии имеет потенциал стать ключевым логистическим и производственным коридором между континентами Европы и Южной Азией, Ташкент предпринимает усилия по стабилизации Афганистана и вовлечению его в региональные экономические связи. По мнению экспертов, всесторонняя интеграция страны – энергетическая, транспортная, продовольственная – будет способствовать переходу Исламского Эмирата на «мирные рельсы», а после – трансформации его в ответственного субъекта международных отношений.
Подтверждением практической работы в этом направлении стало состоявшееся в мае 2025 года 1-е заседание Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией. Мероприятие было организованно Институтом стратегических и межрегиональных исследований совместно с МИД Узбекистана.
В повестке Форума первостепенное внимание было уделено вопросам обеспечения региональной безопасности и стабильности на фоне сохраняющихся угроз терроризма, экстремизма и наркотрафика. При этом главной целью «Термезского диалога» стало формирование новой парадигмы взаимоотношений, свободной от конфликтов и конфронтации, в основе которой лежит принцип сотрудничества во благо процветания двух регионов.
Таким образом, реализация концепции трансрегиональной взаимосвязанности будет способствовать превращению Центральной Азии в экономический коридор между Южной Азией и европейским континентом.
В-третьих, качественные сдвиги в экономике Центральной Азии. Так, за последнее десятилетие экономика региона росла в среднем на 6,2% в год при среднемировом росте в 2,6%. По прогнозам МВФ, до 2028 года этот темп сохранится, оставаясь выше, чем в развивающихся странах в целом.
При этом регион Центральной Азии обладает существенными потенциалом и конкурентными преимуществами: молодое и растущее население, богатая сырьевая база, геостратегическое положение между ключевыми мировыми рынками.
Центральная Азия – один из самых молодых регионов мира, в котором сосредоточен пул трудовых ресурсов. Для справки, с 55 млн. в 2000 году её население выросло до 83 млн., и по оценкам ООН превысит 100 млн. к 2050 году. При этом средний возраст населения региона составляет 28,7 лет – значительно ниже, чем в Китае и Европе.
Кроме того, регион обладает обширной ресурсной базой, сосредоточив в себе около 20% мировых запасов урана, 17,2% нефти и 7% газа. Кроме того, Центральная Азия входит в топ-20 по добыче угля и электроэнергии, а также по запасам стратегических минералов, включая 39% мировых запасов марганца, 30% хрома, 20% свинца, 5% объёмов титана, меди, алюминия, кобальта, молибдена.
Центральная Азия располагается на перекрёстке множества транспортных магистралей, на стыке полюсов новых центров силы - КНР, Ирана, Пакистана, Турции, Индии.
Инвестиционная привлекательность Узбекистана – это результат не только внутренних реформ и экономического роста, но и выстраивания грамотной региональной модели развития, основанной на институциональной зрелости, согласованной политике и международной открытости.
Сегодня мы наблюдаем историческую трансформацию: Узбекистан превращается из периферийного игрока в один из ключевых экономических хабов Евразии.
Эта трансформация имеет системный характер – успех страны создает мультипликативный эффект для всей Центральной Азии, постепенно превращая регион в жизненно важный мост между крупнейшими экономиками мира – от Европы до Южной Азии.
Результаты 4-го Международного инвестиционного форума 2025 года – это не просто экономические достижения, это свидетельство формирования нового полюса притяжения в глобальной экономической архитектуре. Центральная Азия заявляет о себе как о регионе будущего – молодом, динамичном, ресурсно обеспеченном и геостратегически значимом. В условиях, когда инвесторы ищут новые опорные точки для закрепления, Ташкент способен предложить не только макроэкономическую стабильность и надёжность, но и участие в формировании новой евразийской экономической реальности. В данном контексте, озвученное на Форуме заявление Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева о важности продвижения концепции «Единого пространства для инвестиций и торговли» в Центральном Азии не просто декларация, а по сути практическая «дорожная карта» на ближайшую перспективу.