“Инсон” маркази - одамларнинг дарди билан яшайдиган даргоҳ
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри Шайхонтоҳур туманидаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказида бўлди.
Мамлакатимизда ижтимоий давлат, ижтимоий адолат тамойиллари устувор. Ушбу қадриятлар асосида барча ҳудудларда “Инсон” марказлари очилиб, меҳр ва кўмак тизими аҳолига яқинлаштирилмоқда.
Марказда 12 тоифадаги муҳтож инсонларга 100 дан ортиқ ижтимоий хизматлар кўрсатилади. Бунинг учун муассасада замонавий шароитлар яратилган. Мурожаатларни қабул қилиш, эҳтиёжни баҳолаш, хизматни белгилаш ва хизмат кўрсатиш жараёнлари инсонларга қулай тарзда йўлга қўйилган.
Энг муҳими, эндиликда вазифа бир марта ёрдам билан тугамайди. Ижтимоий хизматдан фойдаланувчининг кейинги ҳолати, ўзини ўнглаши ҳам мониторинг қилиб борилади. Мазкур барча жараёнлар рақамлаштирилган ва дахлдор ташкилотлар билан боғланган.
Шайхонтоҳурдаги марказда 25 нафар мутахассис ҳамда маҳаллаларда 51 нафар ижтимоий ходим фаолият кўрсатмоқда. Ногиронлиги бўлган болалар ва шахслар, ёлғиз кексалар билан манзилли тарзда иш юритилмоқда.
- Бу ер ҳар бир инсоннинг дарди билан яшайдиган, уларни рози қиладиган даргоҳ. Бу тизим орқали жамиятимизда ижтимоий адолат, инсон қадри қарор топади, - деди Президентимиз.
Шу ерда давлат-хусусий шериклик асосида “Имкониятлар олами” муассасаси ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари ундаги шароитларни ҳам кўздан кечирди.
Муассасада 3 ёшгача гўдаклар учун эрта аралашув, ногиронлиги бўлган болалар учун ижтимоий мослашув ва реабилитация, шунингдек, кундузги парвариш ва қараб туриш хизматлари ташкил этилган. Ҳозирда бу 80 га яқин инсоннинг оғирини енгил қилмоқда. Уларга 12 нафар малакали ходим меҳр-эътибор кўрсатмоқда.

Центр «Инсон»: здесь думают о людях
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр социальных услуг «Инсон» в Шайхантахурском районе города Ташкента.
В нашей стране приоритетными являются принципы социального государства и социальной справедливости. На основе этих ценностей повсеместно открываются центры «Инсон», приближая социальное обслуживание к населению.
В центре предоставляется более 100 видов социальных услуг 12 категориям нуждающихся. Для этого здесь созданы современные условия. Все процессы – прием обращений, оценка потребностей, назначение и предоставление услуг – организованы в удобной и доступной форме.
Что особенно важно, помощь не ограничивается разовой поддержкой. За последующим состоянием получателя услуг ведется мониторинг, осуществляется сопровождение до полного восстановления. Все процессы цифровизированы и интегрированы с другими соответствующими учреждениями.
В Шайхантахурском центре работают 25 специалистов, а также 51 социальный работник, закрепленный за махаллями. Ведется адресная работа с детьми и взрослыми с инвалидностью, а также с одинокими престарелыми.
— Это место, где живут заботами каждого человека, где стремятся, чтобы люди были довольными. Через такую систему в нашем обществе утверждаются социальная справедливость и человеческое достоинство, — отметил Президент.
Здесь же на основе государственно-частного партнёрства создано учреждение «Имкониятлар олами», с условиями которого ознакомился глава государства.
В учреждении организованы услуги раннего вмешательства для детей до 3 лет, социальная адаптация и реабилитация детей с инвалидностью, а также дневной уход и присмотр. Сегодня здесь получают поддержку около 80 человек. Заботу и внимание им оказывают 12 квалифицированных сотрудников.