“Инсон” маркази - одамларнинг дарди билан яшайдиган даргоҳ
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри Шайхонтоҳур туманидаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказида бўлди.
Мамлакатимизда ижтимоий давлат, ижтимоий адолат тамойиллари устувор. Ушбу қадриятлар асосида барча ҳудудларда “Инсон” марказлари очилиб, меҳр ва кўмак тизими аҳолига яқинлаштирилмоқда.
Марказда 12 тоифадаги муҳтож инсонларга 100 дан ортиқ ижтимоий хизматлар кўрсатилади. Бунинг учун муассасада замонавий шароитлар яратилган. Мурожаатларни қабул қилиш, эҳтиёжни баҳолаш, хизматни белгилаш ва хизмат кўрсатиш жараёнлари инсонларга қулай тарзда йўлга қўйилган.
Энг муҳими, эндиликда вазифа бир марта ёрдам билан тугамайди. Ижтимоий хизматдан фойдаланувчининг кейинги ҳолати, ўзини ўнглаши ҳам мониторинг қилиб борилади. Мазкур барча жараёнлар рақамлаштирилган ва дахлдор ташкилотлар билан боғланган.
Шайхонтоҳурдаги марказда 25 нафар мутахассис ҳамда маҳаллаларда 51 нафар ижтимоий ходим фаолият кўрсатмоқда. Ногиронлиги бўлган болалар ва шахслар, ёлғиз кексалар билан манзилли тарзда иш юритилмоқда.
- Бу ер ҳар бир инсоннинг дарди билан яшайдиган, уларни рози қиладиган даргоҳ. Бу тизим орқали жамиятимизда ижтимоий адолат, инсон қадри қарор топади, - деди Президентимиз.
Шу ерда давлат-хусусий шериклик асосида “Имкониятлар олами” муассасаси ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари ундаги шароитларни ҳам кўздан кечирди.
Муассасада 3 ёшгача гўдаклар учун эрта аралашув, ногиронлиги бўлган болалар учун ижтимоий мослашув ва реабилитация, шунингдек, кундузги парвариш ва қараб туриш хизматлари ташкил этилган. Ҳозирда бу 80 га яқин инсоннинг оғирини енгил қилмоқда. Уларга 12 нафар малакали ходим меҳр-эътибор кўрсатмоқда.

President Shavkat Mirziyoyev visited “Inson” Center of social services in Shaykhantakhur district of the city of Tashkent.
In our country, the principles of the social state and social justice are a priority. Based on these values, “Inson” centers are being opened everywhere, bringing social services closer to the population.
The center provides more than 100 types of social services to 12 categories of people in need. Modern conditions have been created here for this purpose. All processes - reception of applications, needs assessment, appointment and provision of services - are organized in a convenient and accessible form.
What is especially important, the assistance is not limited to one-time support. The beneficiary's subsequent condition is monitored, and support is provided until full recovery. All processes are digitalized and integrated with other relevant institutions.
The Shaykhantakhur center employs 25 specialists and 51 social workers assigned to the mahallas. Targeted work is carried out with children and adults with disabilities, as well as with elderly persons living alone.
- This is a place where every person's concerns are taken care of and where they strive to make people happy. Through such a system, social justice and human dignity are established in our society, - said the President.
The “Imkoniyatlar olami” institution has been established here on the basis of public-private partnership, the conditions of which were reviewed by the Head of State.
The institution organizes early intervention services for children up to 3 years old, social adaptation and rehabilitation of children with disabilities, as well as day care and supervision. Today, about 80 people are supported here. They receive care and attention from 12 qualified staff members.