Ислоҳотларнинг Жиззах вилоятидаги ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июль куни Жиззах вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги, ҳудудлардаги ишларнинг бориши ва аҳолини қийнаётган масалалар ҳал этилиши юзасидан ҳисобот билан танишди.
Ўтган йил 31 декабрда Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича Президент қарори қабул қилиниб, зарур масалалар ҳал этиб берилган эди. Хусусан, унда 2025 йилда 2 миллиард доллар инвестиция жалб этиш, экспортни 285 миллион долларга етказиш, 168 минг одамни ишли қилиш чора-тадбирлари белгиланганди.
Бу вазифалар бирин-кетин бажарилмоқда. Ўтган олти ойда Жиззахда саноат, сервис ва қишлоқ хўжалигида 200 та лойиҳа ишга тушди. Вилоятга 662 миллион доллар инвестиция кириб келди.
Лекин Дўстлик, Зафаробод, Пахтакор, Мирзачўл туманлари бу борада анча орқада қолаяпти. Шу боис янги лойиҳаларни аввало шу туманларга жойлаштириб, одамларни ишли қилиш зарур.
Сўнгги вақтларда вилоятда 250 миллион долларлик йирик туризм мажмуалари ишга тушгани натижасида бир йилда сайёҳлар оқими 2 карра ошди. Буни янада ошириш учун ҳамма шароит бор.
Яна бир катта имконият – ер. Жиззахда 1 миллион 300 минг гектар қишлоқ хўжалиги ерлари бўлгани билан атиги 40 фоизида экин экилаяпти. Бир гектарга тўғри келадиган ўртача даромад ҳам бошқа вилоятларга нисбатан кам. Аслида, ердан самарали фойдаланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари ва чорва озуқасини кўпайтириш мумкин.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббусига мувофиқ, Жиззах вилоятида ҳам мутасаддилар, соҳа мутахассислари ва етакчи тадбиркорлардан иборат “Ислоҳотлар штаби” тузилди.
Йиғилишда мазкур штаб томонидан тайёрланган янги лойиҳалар тақдимот қилинди. Унга кўра, умумий қиймати 520 миллион долларлик 200 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг натижасида 12 мингта иш ўрни, бюджетга қўшимча 120 миллиард сўм тушум, 100 миллион долларлик экспорт имконияти яратилиши кўзда тутилган.
Президентимиз лойиҳаларнинг иқтисодий асоси ва бозор талаби билан қизиқди. Ҳокимлар ва “Ислоҳотлар штаби” биргаликда ишлаб, саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат соҳаларида “катта сакраш” қилиши кераклиги таъкидланди. Шунда Жиззах вилояти инвестиция, иш ўрни, аҳоли даромади ва экспорт энг тез ўсаётган ҳудудлардан бирига айланади.

On July 7, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the report on the effectiveness of reforms, progress of work in the districts of Jizzakh region and resolution of problems concerning the population.
On December 31 last year, a decree of the President on accelerated socio-economic development of Jizzakh oblast was adopted, which identified priority measures. In particular, for 2025 it is planned to attract $2 billion in investments, increase exports to $285 million and provide employment for 168 thousand people.
These tasks are being gradually fulfilled. Over the past six months, 200 projects in industry, services and agriculture were implemented in the region. The inflow of investments amounted to $662 million.
However, Dustlik, Zafarabad, Pakhtakor and Mirzachul districts are significantly lagging behind the region-wide growth rates. In this regard, the President emphasized the need to locate new projects primarily in these districts in order to create jobs.
In recent months, large tourist complexes worth $250 million have been put into operation in the region, resulting in a twofold increase in the flow of tourists. All conditions are in place for further growth in this indicator.
Another important resource is land capacity. Although the region has 1.3 million hectares of agricultural land, only 40 percent of it is used for crops. In addition, the average income per hectare of land is lower than in other regions. With the rational use of land, it is possible to significantly increase the production of food and fodder for livestock.
At the initiative of the President, a “reform headquarters” was also established in Jizzakh region, which included representatives of the authorities, specialized specialists and leading entrepreneurs.
A package of new projects prepared by the headquarters was presented at the meeting. According to the plan, it is envisaged to implement 200 projects with a total cost of $520 million. Their implementation will create 12 thousand jobs, provide additional budget revenues of 120 billion soums and achieve export potential of $100 million.
The Head of State inquired about the economic feasibility and market demand for the projects. It was emphasized that khokims and headquarters should operate harmoniously, achieving a qualitative leap in industry, agriculture, tourism and services. In this case, it was pointed out at the meeting that Jizzakh region will become one of the fastest developing regions in terms of investment attraction, job creation, growth of income of population and export.