Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28 июндаги фармон ва қарорига мувофиқ, ёш авлодни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг давлат ва жамият ҳаётидаги фаоллигини ошириш мақсадида бир гуруҳ илғор йигит-қизлар “Келажак бунёдкори” медали ҳамда “Мард ўғлон” давлат мукофоти билан тақдирланган эди.
30 июнь – Ёшлар кунида Тошкентдаги Халқаро конгресс марказида ана шу мукофотларни топшириш маросими бўлди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида йигит-қизларни Ёшлар куни билан табриклади. Болаларни юқори даражада ўқитиш, хорижий университетларга тайёрлаш, ёшларнинг стартап ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, бандлигини таъминлаш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурди. Учрашувда ёшлар билан очиқ мулоқот бўлди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ёшларга давлат мукофотларини топширди.
– Ёшликдаги ҳаракат бу – келажакдаги ютуқ дегани. Ёшликда орттирилган дўст – бир умрлик ҳамкор, таянч ва суянч дегани. Ҳеч қачон унутманг, фарзандлари билимли, соғлом, мард ва жасур, доимо олдинга интилиб яшайдиган халқ ва давлатнинг келажаги албатта ёруғ бўлади. Мен бутун Ўзбекистон ёшлари ана шундай фазилатлар эгаси бўлишини тилайман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мукофотланганлар давлатимиз томонидан ёшларга яратилаётган имкониятлар учун самимий миннатдорлик билдирди, келгусида янада катта натижаларга эришиб, халқимиз ишончини оқлашини таъкидлашди.

State awards – a sign of attention and trust in the youth
In accordance with the order and decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 28 with an aim to comprehensively support young generation and increase its activity in the state and public life, a group of outstanding young men and women received “Kelajak bunyodkori” medals and “Mard uglon” state awards.
On June 30 on Youth Day, a ceremony of awarding these honors took place in the International congress-center in Tashkent.
In the beginning of his address, the Head of State congratulated the young people with the holiday. He put forward important initiatives on quality education of children, preparation for enrolling in foreign universities, support of startups and initiatives of youth, as well as ensuring employment. During the meeting an open dialogue was held with young people.
Later President Shavkat Mirziyoyev personally awarded state honors to the youth.
- Actions during youth – key to success in the future. A friend acquired in youth – a partner and support during lifetime. Never forget: people and state whose children are educated, healthy, courageous and ambitious, will certainly have a bright future. I wish that all youth of Uzbekistan has such qualities, - said Shavkat Mirziyoyev.
The awarded expressed sincere gratitude to the opportunities created by the state and emphasized their readiness to achieve great success and justify the trust of the people.
The event was attended by the representatives of state and public organizations, intelligence and parents.