Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Давлат хизмати бўйича Форуми иштирокчиларига
Авваламбор, сизларни Марказий Осиё минтақасида илк бор ўтказилаётган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Давлат хизмати бўйича Форумининг очилиши билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Форумни дунё цивилизациялари чорраҳасида жойлашган Самарқанд шаҳрида ўтказиш борасидаги ташаббусимизни қўллаб-қувватлагани учун Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гуттериш Жаноби Олийларига алоҳида миннатдорлик билдирмоқчиман.
Фурсатдан фойдаланиб, БМТ ташаббуси билан дунёда кенг нишонланиб келаётган 23 июнь – Давлат хизмати куни билан барчангизни қизғин табриклайман.
Барчамизга аёнки, бугунги кунда дунё барқарор ривожланишга тўсиқ бўлаётган сиёсий зиддиятларнинг кучайиши, иқлим ўзгариши, табиий ва инсон ресурсларининг танқислиги, кибертаҳдидлар каби глобал муаммолар билан тўқнаш келмоқда.
“2030 йилга қадар 5 йил: Барқарор келажак учун хизмат кўрсатиш жараёнларини жадаллаштириш” мавзуида ўтказилаётган мазкур халқаро анжуман глобал тараққиётда муҳим ўрин тутадиган давлат бошқаруви ва давлат хизмати тизимини такомиллаштириш, уни замон билан ҳамнафас ҳолда янги босқичга кўтариш, кадрлар салоҳияти ва уларнинг фаолият самарадорлигини ошириш, бу борада халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Мазкур тадбиримизда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва бошқа нуфузли халқаро тузилмалар, дунёнинг турли қитъа ва минтақа давлатларидан келган 400 га яқин делегатлар иштирок этаётгани ҳам ушбу анъанавий анжуманнинг мақоми тобора ортиб бораётганини яққол кўрсатади.
Ҳурматли Форум иштирокчилари!
Бугунги кунда давлат бошқарувида рақамли трансформацияни рағбатлантириш, давлат хизматларини кўрсатишнинг инновацион ечимларини қўллаш, давлат сектори институтларида самарадорликни кескин ошириш, лидерлик бошқарув услубини ривожлантириш, узлуксиз таълим олишни кенгайтириш ва бўлажак раҳбарлар учун зарур кўникмаларни белгилаш бўйича илғор тажриба алмашиш ҳар қачонгидан ҳам долзарб аҳамиятга эгадир.
Дунёга тобора очилаётган, жадал ислоҳотлар йўлидан бораётган ва илғор халқаро тажрибани кенг татбиқ этаётган, “давлат – халқ учун” тамойилига қатъий амал қилиб келаётган Янги Ўзбекистон давлат хизмати соҳасида глобал ўзгаришларнинг ажралмас бир қисмига айланаётганини алоҳида таъкидлашни истар эдим.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда давлат хизматини чинакамига инклюзив халқ хизматига айлантириш бўйича тизимли ислоҳотларни олиб бормоқдамиз. Жумладан, халқаро экспертлар билан биргаликда “Давлат фуқаролик хизмати” тўғрисидаги қонун тайёрланди.
Ислоҳотларнинг ҳар бир хонадонга қадар кириб бориши учун “маҳаллабай” ишлаш тизими йўлга қўйилди, манзилли кўмак ва ижтимоий ҳимоя институти кучайтирилди, хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 35 фоизга етиб, мамлакатимиз бу борада минтақада етакчи ўринни эгаллади. 700 дан зиёд давлат хизматлари “ягона дарча” тамойили асосида онлайн платформалар орқали амалга оширилмоқда.
Давлат хизмати ва бошқаруви жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш натижасида Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг электрон ҳукуматлар ривожланиш даражаси бўйича глобал рейтингида 24 поғонага, Сунъий интеллектга тайёрлик бўйича халқаро индексда сўнгги бир йил ичида 17 поғонага кўтарилди.
Давлат фуқаролик хизматини янги ёндашувлар асосида ташкил этиш мақсадида замон талабларига мос иқтидорли мутахассисларни жалб қилиш ва профессионал давлат хизматчилари корпусини шакллантириш бўйича кадрлар тайёрлаш кластерини ташкил этдик.
Институционал салоҳиятни ошириш ва инсон капиталига сармоя киритишга кўмаклашиш учун халқаро тажриба асосида эндаумент имкониятларидан фойдаланиш йўлга қўйилмоқда. Шу боис, сизларни Ўзбекистонда давлат хизматида рақамли трансформация бўйича Глобал билим марказини очиш, халқаро Ёш етакчилар мактабини ташкил этиш каби глобал ташаббусларимизни қўллаб-қувватлашга чақирамиз.
Бу ташаббуслар Ҳукуматлар, новаторлар ва ривожланиш бўйича шериклар ўртасида алмашувларни фаоллаштириш, келажак авлод давлат хизматчиларини тарбиялаш, бошқарувда ва кундалик ҳаётда рақамли воситалардан кенг фойдаланиш, давлат секторида инновацияларни жорий этиш учун катта имкониятлар эшигини очади.
Бундай муҳим ташаббус ва таклифлар Форум доирасида қабул қилинадиган Самарқанд декларациясида ўзининг тўлиқ ифодасини топишига, мазкур муҳим ҳужжат ҳаммамиз учун инклюзив, барқарор ва инсон манфаатларига йўналтирилган давлат хизматига эришиш йўлида биргаликда ҳаракат қилиш бўйича ўзига хос дастуриламал бўлишига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, бу эзгу йўлда барчангизга улкан куч-ғайрат ва омадлар, Форум ишига муваффақият тилайман.

Участникам Форума государственной службы Организации Объединенных Наций
Искренне поздравляю вас с открытием Форума государственной службы Организации Объединенных Наций, который впервые проходит в регионе Центральной Азии.
Выражаю особую признательность Его Превосходительству Генеральному секретарю ООН господину Антониу Гутерришу за поддержку нашей инициативы о проведении форума в городе Самарканде, расположенном на перекрестке мировых цивилизаций.
Пользуясь случаем, поздравляю всех вас с Днем государственной службы, широко отмечаемым во всем мире 23 июня по инициативе ООН.
Как известно, сегодня мир сталкивается с глобальными проблемами, такими как усиление политических конфликтов, препятствующих устойчивому развитию, изменение климата, дефицит природных и человеческих ресурсов, киберугрозы.
Убежден, что нынешний международный форум, посвященный теме «Пять лет до 2030 года: ускорение предоставления государственных услуг для устойчивого будущего», послужит совершенствованию системы государственного управления и государственной службы, играющей важную роль в глобальном развитии, ее выведению на новый уровень, соответствующий требованиям времени, повышению потенциала кадров и эффективности их деятельности, укреплению международного сотрудничества в сфере.
В традиционном форуме участвуют около 400 делегатов Организации Объединенных Наций, других авторитетных международных структур, государств разных континентов и регионов мира, что также ярко демонстрирует его высокий статус.
Сегодня как никогда актуальное значение приобретает обмен передовым опытом в продвижении цифровой трансформации государственного управления, применении инновационных решений в оказании государственных услуг, кардинальном повышении эффективности институтов государственного сектора, развитии стилей лидерства в управлении, расширении непрерывного образования и определении навыков, необходимых будущим руководителям.
Особо подчеркну, что Новый Узбекистан, все более открывающийся миру, идущий по пути ускоренных реформ, широко применяющий передовой международный опыт, твердо следует принципу «государство – для народа» и становится неотъемлемой частью глобальных изменений в сфере государственной службы.
В последние годы в Узбекистане проводятся системные реформы по превращению государственной службы в по-настоящему инклюзивную народную службу. В частности, совместно с международными экспертами был подготовлен Закон «О государственной гражданской службе».
Чтобы наши реформы дошли до каждого дома, внедрена система работы в разрезе махаллей, усилен институт адресной поддержки и социальной защиты, доля женщин в государственном управлении достигла 35 процентов, в этом направлении наша страна заняла ведущее место в регионе. Более 700 государственных услуг оказывается через онлайн-платформы на основе принципа «единого окна».
В результате полной цифровизации процессов государственной службы и управления Узбекистан за последний год поднялся на 24 позиции в глобальном рейтинге Организации Объединенных Наций по уровню развития «электронного правительства», а также на 17 позиций в международном индексе готовности к искусственному интеллекту.
С целью организации государственной гражданской службы на основе новых подходов мы создали кластер по подготовке кадров для привлечения одаренных специалистов, отвечающих современным требованиям, и формирования профессионального корпуса государственных служащих.
Для повышения институционального потенциала и поддержки инвестирования в человеческий капитал на основе международного опыта внедряется использование возможностей эндаумента. В этой связи призываем вас поддержать наши глобальные инициативы по созданию в Узбекистане Глобального центра знаний по цифровой трансформации государственной службы и Международной школы молодых лидеров.
Эти инициативы открывают большие возможности для активизации обмена между правительствами, новаторами и партнерами по развитию, воспитания будущих поколений государственных служащих, широкого использования цифровых инструментов в управлении и повседневной жизни, внедрения инноваций в государственном секторе.
Уверен, что такие важные инициативы и предложения найдут полное отражение в Самаркандской декларации, которая будет принята в рамках форума, и этот важный документ станет для всех нас своего рода программой совместных действий по достижению инклюзивной, устойчивой и ориентированной на человека государственной службы.