Паркентгача қурилаётган темир йўл туман ривожини жадал оширади
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, ҳудудларнинг иқтисодий ривожи ва янги лойиҳалар билан танишиш мақсадида 18 июнь куни Тошкент вилоятининг Паркент туманига ташриф буюрди. Дастлабки манзил “Паркентсой” турар жой массиви бўлди.
Ҳудудларни “ўсиш нуқталари”га таяниб ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратиш – давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши. Бундай ўзгаришлар Паркент туманида ҳам намоён.
Туман марказидан оқиб ўтувчи Паркентсой қирғоғида қурилаётган ушбу массивни экошаҳар дейиш мумкин. Унинг умумий майдони олти гектар бўлиб, жами 5 минг 200 хонадонли 125 та кўп қаватли турар жой қурилади. Улар барча замонавий коммунал тармоқлар, энергия тежамкор технологиялар билан таъминланади. Жумладан, уйлар тепасига геоколлекторлар ўрнатилиб, сув иситишда фойдаланилади.
Аҳоли нисбатан зич яшайдиган ҳудудлар учун бундай массивлар муҳим ижтимоий аҳамиятга эга. Уйларнинг шинамлиги, таннархи халқимизга мос. Бу айрим маҳаллаларда бир ҳовлида қисилишиб яшаётган оилалар учун айни муддао бўлади.
Давлатимиз раҳбари мазкур янги хонадонлардаги шароитларни кириб кўрди.
Бу ерда, шунингдек, иккита мактаб, саккизта боғча, болалар майдончалари, 10 гектарлик парк, сунъий кўл, сайилгоҳ ва велойўлаклар барпо қилинади. 17 километр ички йўллар таъмирланади.
Массив нафақат обод турмуш учун, балки тадбиркорлик учун ҳам шароит яратади. Бу ерда 58 та нотурар бино қад ростлайди. Уларда савдо ва хизмат корхоналари жойлашиб, 700 дан ортиқ иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда туманни янада ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу борадаги муҳим лойиҳа – “Байтқўрғон – Паркент” электрлаштирилган темир йўли. Ҳозирда унинг қурилиши жадал кетмоқда. Қарийб 24 километрлик бу йўл фойдаланишга топширилгач, Паркентдан пойтахтимизга бориш учун катта қулайлик яратилади, туманнинг хушманзара гўшаларига саёҳатга келиш осонлашади. Унда кунига 275 минг нафаргача йўловчи ташилиши ҳисоб-китоб қилинган. Умуман, бунинг натижасида қатнов ва тадбиркорлик фаоллашиб, Паркент иқтисодиётининг суръати жадал ошади.
Паркентсойни тартибга келтириш, қирғоқларини мустаҳкамлаш бўйича ҳам иш олиб борилмоқда. Биринчи босқичда сойнинг 4 километр қисми тўлиқ бетонлаштирилди. Бу янги бунёдкорликларга йўл очди. Хусусан, сой бўйлаб қарийб беш километрлик янги йўл қурилди. У ҳозир туман марказидан ўтган асосий кўчага ёндош бўлиб, бир кеча-кундузда 10 минг автомобилни ўтказиш қувватига эга. Бу транспортлар юкламасининг бир қисмини ўзига олиб, марказда тирбандликни камайтиради. Шунингдек, пиёдалар йўлакчаси, йўл ўтказгич ва кўприк барпо этилган.
Энди, иккинчи босқичда Кумушконгача бўлган ўзанлар тартибга келтирилиб, очиладиган 100 гектар ерда туризм объектлари ташкил этиш режалаштирилган.
Президентимиз шу ерда паркентлик фаоллар билан суҳбатлашди.
– Бизнинг энг катта бойлигимиз юртимиз тинчлиги, халқимизнинг осойишталиги. Тинчлик барқарор бўлса, мана шундай бунёдкорлик бўлади, режалар амалга ошади. Давлат ташкилотларини сафарбар қилиб, имкониятларни юзага чиқариб, ҳамма ҳудудларни ривожлантиришга ҳаракат қилаяпмиз. Паркентга ҳам истиқлол шабадаси, ислоҳотлар натижаси етиб келганини кўриб, хурсанд бўлдим. Халқимиз мана шундай фаровон шароитда яшашга муносиб, – деди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар туман ривожи учун яратилаётган улкан имкониятлар, аҳоли ҳаётида бўлаётган ўзгаришлар, меҳнатидан бахт топаётган инсонлар ҳақида сўзлади.

Construction of a railway to Parkent to create a new impulse to district’s development
President Shavkat Mirziyoyev visited Parkent district of Tashkent region to review living conditions of the population, progress of socio-economic development and implementation of new infrastructure projects. The first object of the visit was the "Parkentsoy" housing estate under construction.
Development of regions on the basis of growth points and creation of decent living conditions for the population is one of the priorities of the state policy. These principles are clearly reflected in the transformations taking place in the Parkent district.
The residential area being built on the bank of the Parkentsoy creek flowing through the district center can rightfully be called an eco-town. On the area of 6 hectares it is planned to build 125 apartment houses for 5200 apartments. All buildings will be provided with modern engineering communications and energy-efficient technologies. In particular, geocollectors will be installed on the roofs of the houses, allowing to use renewable energy sources for water heating.
Such complexes are especially relevant for densely populated areas: they provide high-quality, comfortable and at the same time affordable housing for the population.
The project also includes the construction of two schools, eight kindergartens, children's and sports grounds, a 10-hectare park, an artificial lake, recreation areas and bicycle paths. The road infrastructure will be strengthened by repairing 17 kilometers of roads.
In addition, the new massif creates conditions not only for comfortable living, but also for the development of entrepreneurship. 58 non-residential buildings will be built here, which will house trade and service facilities. It is planned to create more than 700 new jobs.
The President also got acquainted with the presentation on the prospective development of the district. One of the key projects is the construction of electrified railroad “Baytkurgan - Parkent”. Almost 24 kilometers of rails have already been laid. After the line is put into operation, access to the picturesque corners of the district will be significantly facilitated, and the tourist flow will increase. According to calculations, up to 275 thousand passengers a day will be able to move along this route.
Information was provided on the improvement of the Parkentsoy riverbed and strengthening of its banks. At the first stage 4 kilometers of the riverbed were completely concreted. This provided opportunities for new construction projects. A 5-kilometer road parallel to the main street of the district with a capacity of up to 10 thousand cars per day was laid along the creek. This will significantly relieve traffic flow in the center and reduce congestion. Also sidewalks, an overpass and a bridge were built.
At the second stage it is planned to improve the riverbed up to the settlement of Kumushkon, as well as to create tourist facilities on the opening 100 hectares of the territory.
The President gave instructions to finalize all the submitted projects considering the best urban planning practices and modern requirements for sustainable development.
During the visit, Shavkat Mirziyoyev also talked to the district's activists.
- Our greatest wealth is peace and stability in the country, - said the President. - Where there is stability, there will be development and creation. We are mobilizing all state structures, unlocking the potential of each region and striving for the harmonious development of all territories. I am glad to see that the breath of renewal has reached Parkent, and the results of reforms are already bearing tangible fruit here. Our people deserve to live in prosperous, modern and comfortable conditions.
The representatives of the older generation spoke about the large-scale opportunities created for the development of the district and the changes taking place in the life of the population.