Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Хитой” иккинчи саммитидаги нутқи
17.06.2025
Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қосим-Жомарт Кемелович Тўқаевга самимий қабул ва “Марказий Осиё – Хитой” иккинчи саммити юқори даражада ташкил этилгани учун билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Хитой Халқ Республикаси Раиси ҳурматли Си Цзиньпин жанобларига минтақа давлатлари билан дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий содиқлиги учун ташаккур айтаман.
Сизнинг “Хитой ва Марказий Осиё мамлакатларини ўзаро ҳурмат, ўзаро ишонч ва ўзаро ёрдамга асосланган кўп асрлик дўстлик ва шериклик ришталари ҳамда яқин алоқаларни ўрнатиш ва юқори сифатли ҳамкорликни ривожлантиришга бўлган интилиш боғлаб туради”, деган сўзларингизни тўлиқ қўллаб-қувватлайман.
Яқинда нишонланган таваллуд айёмингиз муносабати билан Сизнинг шаънингизга билдирилган самимий қутлов ва тилакларга ҳам қўшиламан.
Бугунги учрашувимиз кун тартиби ва тайёрланган ҳужжатларни, жумладан, Остона декларациясини қўллаб-қувватлайман.
Чўлланишдан огоҳлантириш, таълим соҳасида ҳамкорлик, камбағалликка қарши курашиш бўйича қўшма марказлар, шунингдек, Марказий Осиё ва Хитой узлуксиз савдо платформаси ишга туширилганини олқишлайман. Ҳеч шубҳасиз, бу механизмлар мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтиришга имкон беради. Ўзбекистон бундай тузилмалар фаолиятини ташкил этиш ва ривожлантиришда фаол иштирок этиш ниятида.
Хитой донишмандлари айтганларидек: “Кимки дўстлари билан бирга қадам ташласа, узоққа боради”.
Биз Сиандаги илк тарихий саммитимиздан кейин жиддий натижаларга эришдик. Юқорида таъкидланганидек, ҳамкорликни кўп даражада мувофиқлаштиришни таъминлайдиган Котибият тузилди.
Турли йўналишлар бўйича вазирлар ва экспертларнинг учрашув ва йиғилишларига оид самарали механизмлар ишламоқда, кенг кўламли ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базаси шакллантирилмоқда.
Таҳлиллар Марказий Осиё мамлакатларининг Хитой билан умумий савдо айланмаси ўсиб бораётганини кўрсатмоқда. Жорий йилда бу кўрсаткич деярли 100 миллиард долларга етади. Қўшма корхоналар ва лойиҳалар сони эса 10 мингдан ошади.
Бизнингча, бир томондан, ишонч, яхши қўшничилик ва шериклик маконига айланган Марказий Осиёнинг ўзидаги чуқур трансформация жараёнлари, бошқа томондан, Хитой раҳбариятининг қўшни давлатлар билан дўстона муносабатларни ривожлантириш ва “Белбоғ ва йўл” глобал концепциясини илгари суришга қатъий содиқлиги ушбу форматдаги ҳамкорликнинг ривожланишига имкон бермоқда.
Шу муносабат билан кўптомонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги ўз қарашларимизни билдирмоқчиман.
Бугунги учрашувимиз халқаро вазият сезиларли даражада ёмонлашиб бораётган шароитда бўлиб ўтмоқда. Йўқотиш ва талафотларга сабаб бўладиган можаролар янгидан аланга олмоқда, глобал ва минтақавий даражадаги йирик давлатлар ўртасида ўзаро ишончсизлик кучаймоқда.
Рақобатнинг ортиши кескинликнинг зўрайишига, хавфсизлик ва барқарор тараққиётга янги хавф ва таҳдидлар пайдо бўлишига олиб келмоқда.
Низоли халқаро масалалар ва зиддиятли муаммоларни ҳал қилиш учун куч ишлатиш воситаларидан фойдаланиш ўзини оқламайди ва бунга йўл қўйиб бўлмайди, деб ҳисоблаймиз.
Муҳтарам Си Цзинпинь жаноблари, Сизнинг давом этаётган можаролар ва урушларда ҳеч қандай ғолиблар бўлмайди, деган сўзларингизга тўлиқ қўшиламан.
Барча низо ва зиддиятлар суверенитетни ҳурмат қилиш, халқаро ҳуқуқ меъёрлари ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти низоми асосида фақат дипломатик саъй-ҳаракатлар йўли билан – музокаралар столида ҳал этилиши шарт.
Таъкидлаш керакки, олдиндан айтиб бўлмайдиган бундай шароитда халқаро муносабатларнинг ҳозиргидан кўра барқарор тизимларини таъминлаш учун мамлакатларни бирлаштиришга қодир бўлган минтақавий механизмларнинг аҳамияти ва роли ошмоқда.
Шу муносабат билан бугун мамлакатларимиз ўртасидаги Абадий яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартноманинг қабул қилинишини тарихий воқеа, деб ҳисоблайман. Ушбу ҳужжат минтақавий барқарорликни таъминлашга қўшган умумий ҳиссамиз бўлиб қолади. Шартномани амалий жиҳатдан мустаҳкамлашда аниқ механизм ва лойиҳаларни қамраб олган Узоқ муддатли шериклик концепциясини қабул қилиш муҳим аҳамиятга эга.
Савдо, инвестиция ва технологик ҳамкорлик Марказий Осиёдаги барча мамлакатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш стратегиясини амалга оширишда кучли локомотив бўлиб хизмат қилмоқда.
Биргина мисолни келтириб ўтаман.
Хитойнинг илғор тажрибаси асосида бизнинг мамлакатимизда саноат салоҳияти ва ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантириш, ҳудудларимизда янги иш ўринларини яратишга қаратилган ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилди.
Таъкидлайман: Марказий Осиё мамлакатларининг ўсиб бораётган салоҳияти ва Хитойнинг саноат соҳасидаги етакчилигини бирлаштириш билимлар билан алмашиш ва технологиялар трансферининг самарали механизмларига эга бўлган умумий кенг имкониятлар макони пайдо бўлишига олиб келиши лозим.
Ишончим комил, янги иқтисодий шериклик дастурининг тезроқ қабул қилиниши ушбу йўналишда яна бир амалий қадам бўлади.
Ушбу дастурни аниқ вазифалар билан тўлдириш, ўзаро савдо ва инвестицияларни кенгайтириш бўйича лойиҳалар портфелини шакллантириш учун мамлакатларимиз бош вазир ўринбосарлари даражасида Савдо ва инвестициялар бўйича минтақалараро кенгаш таъсис этишни таклиф этаман. Унинг биринчи учрашувини шу йилнинг охирига қадар Ўзбекистонда ўтказишга тайёрмиз.
Савдо алоқаларини рағбатлантириш мақсадида “Рақамли белбоғ ва йўл” доирасида “Рақамли Ипак йўли” кўптомонлама савдо платформасини ташкил этиш тарафдоримиз.
Тошкентда регламент ва стандартларни яқинлаштириш, Хитой талаблари бўйича экспорт маҳсулотларини сертификатлаштириш масалалари билан шуғулланадиган Саноат стандартлаштириш ва сертификатлаштириш минтақавий марказини яратишни долзарб аҳамиятга эга, деб ҳисоблайман.
Бизнес, етакчи тадқиқот институтлари ва муҳандислик марказларини жалб этган ҳолда, технологиялар трансфери бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилишни таклиф этаман.
Саноат соҳасидаги ва инфратузилмавий боғлиқликнинг кучайиши мамлакатларимизнинг иқтисодий салоҳиятидан самарали фойдаланиш имконини беради. Шу мақсадда “Марказий Осиё – Хитой” саноат ва инфратузилмавий белбоғини яратишга қаратилган узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Бу ўринда гап Хитойнинг инвестициялари, технологик ва илмий ечимларини жалб этган ҳолда, ўзаро боғлиқ саноат кластерлари, технопарклар ва логистика хаблари тизимини яратиш ҳақида бормоқда.
Бундан ташқари, энергетика вазирлари Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой энергетика тизимларини боғлаш, жумладан, юқори кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш бўйича мега-лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини диққат билан ўрганишлари лозим.
Минтақавий аҳамиятга эга бўлган йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга қодир бўлган самарали молиявий воситаларни жорий этиш масаласи алоҳида долзарб аҳамият касб этиб бормоқда.
Қайд этмоқчиманки, бугунги кунда амалда бўлган халқаро механизмлар, ҳеч шубҳасиз, муҳим роль ўйнамоқда, аммо минтақанинг инвестицияга бўлган талабини тўлиқ қоплай олмаяпти.
Экспертларнинг хулосасига кўра, Марказий Осиёни инфратузилмавий ривожлантиришда капитал қўйилмалар тақчиллиги бир неча юз миллиард доллар деб баҳоланмоқда.
Шу муносабат билан инфратузилмаларга оид ташаббусларни илгари суришда самарали платформага айланиши мумкин бўлган “Марказий Осиё – Хитой” тараққиёт жамғармасини таъсис этиш имкониятларини кўриб чиқиш мақсадга мувофиқдир.
Марказий Осиё ва Хитойнинг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлигини ривожлантириш яна бир устувор йўналиш ҳисобланади. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши бошланганини Евроосиё маконида янги транспорт ва транзит коммуникациялари тизимининг муҳим элементи, деб ҳисоблаймиз.
Барча мамлакатларимиз учун кенг имкониятлар очадиган ва Хитойни минтақамиз орқали Жанубий Осиё билан боғлаш имконини берадиган Трансафғон темир йўл магистрали лойиҳаси амалга оширилишининг қўллаб-қувватланишига умид қиламиз.
Ушбу стратегик соҳа истиқболига оид умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш учун транспорт идораларимизга дала тадқиқотларини олиб бориш, логистика инфратузилмасини модернизация қилиш имкониятларини ўрганиш, муқобил йўлаклар бўйича юкларни ташиш борасида синов тариқасидаги лойиҳаларини амалга ошириш учун экспертлар гуруҳларини шакллантириш юзасидан топшириқ беришимиз зарур, деб ҳисоблайман.
Улар фаолиятининг натижалари бўйича кейинги учрашувимизгача транспорт йўлаклари ва замонавий транзит инфратузилмаларининг ягона харитасини шакллантириш учун аниқ ва асосланган таклифлар ишлаб чиқилиши лозим.
Мамлакатларимиз барқарор тараққиётига жиддий таҳдидлардан яна бири – бу иқлим ўзгаришлари оқибатларидир.
Ишончим комил, минтақада Хитойнинг илғор тажрибасини кенг жорий этиш хатарларни камайтириш, “яшил” кун тартиби ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги чора-тадбирлар самарадорлигини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Шу муносабат билан 2030 йилгача мўлжалланган “Яшил” ривожланиш дастурини қабул қилиш ва уни амалга оширишга имкон қадар тезроқ киришиш муҳимдир.
Чўлланишга қарши курашиш, деградацияга учраган ерларни қайта тиклаш, қурғоқчил ва чўл ҳудудларда биоэкологик барқарорликни ошириш соҳасида мулоқот ва шериклик учун бизнинг форматда Экологик альянсни тузишни таклиф этаман.
Қайд этмоқчиманки, Хитой тажрибаси ва услубидан фойдаланган ҳолда, биз минтақада комплекс кўкаламзорлаштириш ва питомниклар яратиш, биомуҳандислик, биомониторинг станцияларини ривожлантиришни, шунингдек, ижтимоий-таълим дастурларини қамраб олган синов тариқасидаги лойиҳаларни амалга оширишимиз мумкин.
Сунъий интеллект ва рақамли технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик имкониятларига алоҳида тўхталишни истар эдим. Айнан ушбу йўналишлар бугунги кунда миллий иқтисодиётларнинг рақобатбардошлигини белгилаб, узоқ муддатли ўсишнинг драйвери бўлмоқда.
Хитой интеллектуал тизимлар ривожланишида етакчилик қилиб, ушбу йўналишда анъанавий равишда юқори ўринларни эгаллаб келмоқда.
Ишончим комилки, сунъий интеллект ва чокланмаган, трансчегаравий электрон каналлар асосида ишлайдиган катта маълумотлар базалари ва процессинг марказларининг Ўзаро интеграциялашган банклар тармоғини яратиш иқтисодий ҳамкорликнинг барқарор рақамли инфратузилмасини шакллантириш имконини беради.
Асосий энергетика ва транспорт йўналишлари бўйлаб “Марказий Осиё – Хитой” оптик толали алоқа тармоғининг рақамли трассасини барпо этиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Бу онлайн савдо, “ақлли” логистика, булутли технологиялар ва сунъий интеллект – Сиан декларациясида ўз ифодасини топган рақамли кун тартибининг барча йўналишларини янада ривожлантириш учун асос яратади.
Халқларимизнинг бир-бирининг маданиятини ўзаро бойитиш ва яқинлашишга бўлган умумий интилиши – бу бизнинг бебаҳо бойлигимиздир. Маданиятлар ранг-баранглигини ҳурмат қилиш тамойилига таянган ҳолда, бизнинг ҳамкорлигимиз миллионлаб инсонлар учун маданий алмашув йўлида янги имкониятларни очмоқда.
Бугун қабул қилинаётган Ўзаро ташрифларни енгиллаштириш бўйича ташаббус ва Маданий-гуманитар тадбирлар дастури айнан шу мақсадларга қаратилган.
“Ипак йўли маданий мероси” ягона рақамли порталини яратишни таклиф этамиз.
У Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитойнинг тарихий-маданий ресурсларини, улардан тадқиқотчилар, талабалар, сайёҳлар ва креатив саноат вакилларининг фойдаланишига имкон берган ҳолда, бирлаштиради.
Профессионал таълим соҳасида ҳамкорлик дастурларини ишлаб чиқиш, университетлар ректорлари форумларини ўтказиш, илмий академиялар ва илмий-тадқиқот марказлари раҳбарлари учрашувларини ташкил этиш орқали умумий илмий-таълим платформаларини шакллантириш мақсадга мувофиқ.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик ҳал қилувчи устувор йўналишлардан бири бўлиб қолиши керак. Махсус хизматлар ва хавфсизлик кенгашлари йўналишида терроризм, экстремизм, радикализм, наркотрафик, ноқонуний миграция ва кибержиноятчиликка қарши курашиш бўйича ахборот алмашишнинг кўптомонлама ишчи механизмларини йўлга қўйишни таклиф этаман.
Биз учун нафақат қўшни, балки умумий тарихий-маданий ва иқтисодий маконимизнинг ажралмас қисми бўлган Афғонистон муаммоларига халқаро ҳамжамият эътиборининг пасайиши жиддий ташвиш уйғотмоқда.
Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари Афғонистоннинг ҳамкорлик бўйича бой тажрибага эга бўлган анъанавий шериклари сифатида унинг қайта тикланиши ва минтақавий интеграция жараёнларига жалб этилишига кўмаклашиш учун барча имкониятларга эга, деб ҳисоблайман.
Шу муносабат билан форматимиз доирасида ушбу масалаларни кўриб чиқиш бўйича юқори даражадаги гуруҳ таъсис этишни ва унинг учрашувини Афғонистон вакиллари иштирокида чегарадош Термизда ўтказишни таклиф этаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Хитой Халқ Республикаси вакили Сун Вэйдун жанобларига мулоқотимизнинг доимий фаолият юритувчи Котибияти бош котиби лавозимидаги фаолиятида муваффақиятлар тилайман.
Сўзимнинг якунида Ўзбекистон очиқ мулоқотга, “Марказий Осиё – Хитой” форматидаги прагматик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга содиқ эканини таъкидлайман. Ишончим комилки, бундай шериклик мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги ва равнақига хизмат қилади.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на втором саммите «Центральная Азия – Китай»
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Казахстана уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за теплый прием и организацию на высоком уровне второго саммита «Центральная Азия – Китай».
Благодарю Председателя Китайской Народной Республики уважаемого господина Си Цзиньпина за твердую приверженность укреплению дружбы и сотрудничества с государствами региона.
Полностью поддерживаю ваши слова о том, что «Китай и страны Центральной Азии связывают многовековые узы дружбы и партнёрства, основанные на взаимном уважении, взаимном доверии и взаимной выручке, стремлении к сближению и развитию высококачественного сотрудничества».
Хочу также присоединиться к сердечным поздравлениям и пожеланиям в ваш адрес в связи с недавно прошедшим днем рождения.
Поддерживаю повестку дня сегодняшней встречи и подготовленные документы, включая Астанинскую декларацию.
Приветствую запуск совместных центров по предупреждению опустынивания, сотрудничеству в области образования, борьбе с бедностью, а также платформы бесперебойной торговли Центральной Азии и Китая. Несомненно, эти механизмы будут способствовать расширению практического взаимодействия между нашими странами. Узбекистан намерен активно участвовать в организации и развитии их деятельности.
Как гласит китайская мудрость: «Тот, кто идет вперед вместе с друзьями, добьется большего».
После нашего первого исторического саммита в Сиане мы достигли серьезных результатов. Как было уже отмечено, создан Секретариат, который призван обеспечить многоуровневую координацию сотрудничества.
Действуют эффективные механизмы встреч и совещаний министров и экспертов по разным направлениям, формируется договорно-правовая база полномасштабного сотрудничества.
Анализ показывает рост совокупного товарооборота стран Центральной Азии с Китаем. В текущем году он достигнет отметки в 100 миллиардов долларов. А количество совместных предприятий и проектов превысит 10 тысяч.
На наш взгляд, развитию сотрудничества в этом формате способствуют, с одной стороны, процессы глубинной трансформации в самой Центральной Азии, которая превратилась в пространство доверия, добрососедства и партнерства. С другой – это неуклонная приверженность руководства Китая развитию дружественных отношений с соседними государствами и продвижению глобальной концепции «Пояса и пути».
В этой связи хотел бы изложить наше видение дальнейшего развития многостороннего сотрудничества.
Нынешняя встреча проходит в условиях заметного ухудшения международной обстановки.
Разрушительные конфликты набирают новую силу, усиливается взаимное недоверие между глобальными и региональными державами. Нарастание соперничества ведет к обострению напряженности, появлению новых вызовов и угроз безопасности и устойчивого развития.
Считаем неоправданным и недопустимым использование силовых методов для решения спорных международных вопросов и конфликтных проблем.
Полностью согласен с Вашими словами, уважаемый Председатель Си Цзиньпин, что в проходящих конфликтах и войнах не будет победителей.
Убежден, что все споры и разногласия должны решаться исключительно путем дипломатических усилий – за столом переговоров, на основе принципа уважения суверенитета, норм международного права и устава Организации Объединенных Наций.
Следует отметить, что в таких непредсказуемых условиях возрастают значение и роль региональных механизмов, способных консолидировать страны для обеспечения более устойчивой системы международных отношений.
В этой связи считаю историческим событием принятие сегодня Договора о вечном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве между нашими странами. Этот документ станет общим вкладом в обеспечение региональной стабильности. В развитие Договора важно принять Концепцию нашего долгосрочного партнерства с включением в нее конкретных механизмов и проектов.
Торговое, инвестиционное и технологическое партнерство выступает мощным локомотивом в реализации стратегий социально-экономического развития всех стран Центральной Азии.
Приведу лишь один пример. На основе передового опыта Китая в нашей стране реализованы десятки крупных проектов, направленные на развитие индустриального потенциала и социальной инфраструктуры, создание рабочих мест в регионах страны.
Подчеркну: сопряжение растущего потенциала стран Центральной Азии и индустриального лидерства Китая должно привести к образованию общего пространства больших возможностей с эффективными механизмами обмена знаниями и трансфера технологий.
Уверен, что скорейшее принятие Программы нового экономического партнерства станет еще одним практическим шагом в данном направлении. Для наполнения данной Программы конкретикой, формирования портфеля проектов по расширению взаимной торговли и инвестиций предлагаем учредить Межрегиональный совет по торговле и инвестициям на уровне заместителей премьер-министров наших стран. Первую встречу готовы провести в Узбекистане до конца этого года.
В целях стимулирования торговых связей выступаем за организацию многосторонней торговой платформы «Электронный Шелковый путь» в рамках «Цифрового Пояса и пути».
Актуальным считаю создание Регионального центра промышленной стандартизации и сертификации в Ташкенте, который будет заниматься вопросами сближения регламентов и стандартов, сертификацией экспортной продукции по китайским требованиям.
Предлагаю также принять отдельную «дорожную карту» трансфера технологий с вовлечением бизнеса, ведущих исследовательских институтов и инженерных центров.
Эффективному раскрытию экономического потенциала наших стран будет способствовать усиление индустриальной и инфраструктурной взаимосвязанности.
В этих целях предлагаю разработать долгосрочную стратегию «Индустриальный и инфраструктурный пояс «Центральная Азия – Китай». Речь идет о создании системы взаимосвязанных промышленных кластеров, технопарков и логистических хабов с привлечением китайских инвестиций, технологических и научных решений.
Кроме того, министрам энергетики следует внимательно изучить вопросы сопряжения энергетических систем стран Центральной Азии и Китая, включая реализацию мегапроекта строительства высоковольтной линии электропередачи.
Особую актуальность приобретает вопрос внедрения эффективных финансовых инструментов, способных поддерживать крупные проекты регионального значения. Отмечу, что действующие сегодня международные механизмы, несомненно, играют важную роль, однако полностью не покрывают инвестиционные потребности региона. По оценкам экспертов, дефицит капиталовложений в инфраструктурное развитие Центральной Азии исчисляется сотнями миллиардов долларов.
В этой связи представляется целесообразным рассмотреть возможность учреждения Фонда развития «Центральная Азия – Китай», который мог бы стать эффективной платформой для продвижения инфраструктурных инициатив.
Другим приоритетным направлением является развитие транспортной взаимосвязанности Центральной Азии и Китая.
Считаем, что запуск строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан является важным элементом новой системы транспортных и транзитных коммуникаций на Евразийском пространстве.
Надеемся на поддержку реализации проекта Трансафганской железнодорожной магистрали, который откроет широкие возможности для всех наших стран и позволит соединить Китай через наш регион с Южной Азией.
В интересах выработки общего видения перспектив в этой стратегической сфере считаю необходимым поручить нашим транспортным ведомствам сформировать экспертные группы для проведения полевых исследований, изучения возможностей модернизации логистической инфраструктуры и реализации пилотных проектов транспортировки грузов по альтернативным коридорам.
По результатам их работы к нашей следующей встрече должны быть выработаны конкретные и обоснованные предложения для формирования единой карты транспортных коридоров и современной транзитной инфраструктуры.
Один из серьезных вызовов устойчивому развитию всех наших стран – это последствия климатических изменений.
Убежден, что широкое внедрение передового китайского опыта в регионе позволит снизить риски и значительно повысить эффективность мер в сфере «зеленой» повестки и охраны окружающей среды.
В этой связи важно ускорить принятие и как можно скорее приступить к реализации Программы «зеленого» развития до 2030 года.
Предлагаем также учредить Экологический альянс в нашем формате для диалога и партнерства в сфере борьбы с опустыниванием, восстановления деградированных земель, повышения биоэкологической устойчивости в засушливых и пустынных зонах.
Отмечу, что, используя китайский опыт и методологию, мы можем реализовать пилотные проекты в регионе, включающие комплексное озеленение и создание питомников, развитие биоинженерии, станций биомониторинга, а также социально-образовательные программы.
Отдельно хотел бы остановиться на возможностях сотрудничества в области искусственного интеллекта и цифровых технологий. Именно эти направления сегодня выступают драйверами долгосрочного роста, определяя конкурентоспособность национальных экономик.
Китай традиционно занимает ведущие позиции в этом направлении, лидируя в развитии интеллектуальных систем. Убежден, что создание Сети взаимно интегрированных банков больших данных и процессинговых центров, действующих на основе искусственного интеллекта и бесшовных, трансграничных электронных каналов, позволит сформировать устойчивую цифровую инфраструктуру экономического взаимодействия.
Считаем также востребованным строительство Цифровой трассы волоконно-оптической линии связи «Центральная Азия – Китай» вдоль основных энергетических и транспортных маршрутов.
Это создаст основу для дальнейшего продвижения онлайн-торговли, «умной» логистики, облачных технологий и искусственного интеллекта – всех направлений цифровой повестки, закрепленных в Сианьской декларации.
Наш бесценный актив – это общее стремление к взаимообогащению культур и сближению наших народов. Именно на эти цели направлены принимаемые сегодня Инициатива по облегчению взаимных поездок и Программа культурно-гуманитарных мероприятий.
Опираясь на принцип уважения многообразия культур, наше сотрудничество открывает миллионам людей новые возможности межкультурного обмена.
Предлагаем создать единый цифровой портал «Культурное наследие Шелкового пути». Он объединит историко-культурные ресурсы стран Центральной Азии и Китая с доступом к нему исследователей, студентов, туристов и представителей креативной индустрии.
Целесообразно также формирование общей научно-образовательной платформы посредством разработки программы сотрудничества в области профессионального образования, проведения форумов ректоров университетов, встреч руководителей академий наук и научно-исследовательских центров.
Среди ключевых приоритетов должно оставаться взаимодействие в сфере безопасности. Предлагаю запустить рабочие многосторонние механизмы обмена информацией по линии специальных служб и советов безопасности в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком, незаконной миграцией и киберпреступностью.
Серьезную обеспокоенность вызывает снижение внимания международного сообщества к проблемам Афганистана, который для нас – не просто сосед, а неотъемлемая часть общего историко-культурного и экономического пространства.
Считаю, что Китай и страны Центральной Азии как традиционные партнеры Афганистана с богатым опытом взаимодействия имеют все возможности для содействия его восстановлению и вовлечению в региональные интеграционные процессы. В этой связи предлагаем в рамках нашего формата учредить Группу высокого уровня по рассмотрению данных вопросов и провести ее встречу в приграничном Термезе с участием представителей Афганистана.
Пользуясь случаем, хочу пожелать успехов представителю Китайской Народной Республики господину Сунь Вэйдуну на посту генерального секретаря постоянно действующего Секретариата нашего диалога.
В завершение своего выступления подчеркну: Узбекистан привержен открытому диалогу, расширению прагматичного и взаимовыгодного сотрудничества в формате «Центральная Азия – Китай».