Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Хитой” иккинчи саммитидаги нутқи
17.06.2025
Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қосим-Жомарт Кемелович Тўқаевга самимий қабул ва “Марказий Осиё – Хитой” иккинчи саммити юқори даражада ташкил этилгани учун билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Хитой Халқ Республикаси Раиси ҳурматли Си Цзиньпин жанобларига минтақа давлатлари билан дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий содиқлиги учун ташаккур айтаман.
Сизнинг “Хитой ва Марказий Осиё мамлакатларини ўзаро ҳурмат, ўзаро ишонч ва ўзаро ёрдамга асосланган кўп асрлик дўстлик ва шериклик ришталари ҳамда яқин алоқаларни ўрнатиш ва юқори сифатли ҳамкорликни ривожлантиришга бўлган интилиш боғлаб туради”, деган сўзларингизни тўлиқ қўллаб-қувватлайман.
Яқинда нишонланган таваллуд айёмингиз муносабати билан Сизнинг шаънингизга билдирилган самимий қутлов ва тилакларга ҳам қўшиламан.
Бугунги учрашувимиз кун тартиби ва тайёрланган ҳужжатларни, жумладан, Остона декларациясини қўллаб-қувватлайман.
Чўлланишдан огоҳлантириш, таълим соҳасида ҳамкорлик, камбағалликка қарши курашиш бўйича қўшма марказлар, шунингдек, Марказий Осиё ва Хитой узлуксиз савдо платформаси ишга туширилганини олқишлайман. Ҳеч шубҳасиз, бу механизмлар мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтиришга имкон беради. Ўзбекистон бундай тузилмалар фаолиятини ташкил этиш ва ривожлантиришда фаол иштирок этиш ниятида.
Хитой донишмандлари айтганларидек: “Кимки дўстлари билан бирга қадам ташласа, узоққа боради”.
Биз Сиандаги илк тарихий саммитимиздан кейин жиддий натижаларга эришдик. Юқорида таъкидланганидек, ҳамкорликни кўп даражада мувофиқлаштиришни таъминлайдиган Котибият тузилди.
Турли йўналишлар бўйича вазирлар ва экспертларнинг учрашув ва йиғилишларига оид самарали механизмлар ишламоқда, кенг кўламли ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базаси шакллантирилмоқда.
Таҳлиллар Марказий Осиё мамлакатларининг Хитой билан умумий савдо айланмаси ўсиб бораётганини кўрсатмоқда. Жорий йилда бу кўрсаткич деярли 100 миллиард долларга етади. Қўшма корхоналар ва лойиҳалар сони эса 10 мингдан ошади.
Бизнингча, бир томондан, ишонч, яхши қўшничилик ва шериклик маконига айланган Марказий Осиёнинг ўзидаги чуқур трансформация жараёнлари, бошқа томондан, Хитой раҳбариятининг қўшни давлатлар билан дўстона муносабатларни ривожлантириш ва “Белбоғ ва йўл” глобал концепциясини илгари суришга қатъий содиқлиги ушбу форматдаги ҳамкорликнинг ривожланишига имкон бермоқда.
Шу муносабат билан кўптомонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги ўз қарашларимизни билдирмоқчиман.
Бугунги учрашувимиз халқаро вазият сезиларли даражада ёмонлашиб бораётган шароитда бўлиб ўтмоқда. Йўқотиш ва талафотларга сабаб бўладиган можаролар янгидан аланга олмоқда, глобал ва минтақавий даражадаги йирик давлатлар ўртасида ўзаро ишончсизлик кучаймоқда.
Рақобатнинг ортиши кескинликнинг зўрайишига, хавфсизлик ва барқарор тараққиётга янги хавф ва таҳдидлар пайдо бўлишига олиб келмоқда.
Низоли халқаро масалалар ва зиддиятли муаммоларни ҳал қилиш учун куч ишлатиш воситаларидан фойдаланиш ўзини оқламайди ва бунга йўл қўйиб бўлмайди, деб ҳисоблаймиз.
Муҳтарам Си Цзинпинь жаноблари, Сизнинг давом этаётган можаролар ва урушларда ҳеч қандай ғолиблар бўлмайди, деган сўзларингизга тўлиқ қўшиламан.
Барча низо ва зиддиятлар суверенитетни ҳурмат қилиш, халқаро ҳуқуқ меъёрлари ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти низоми асосида фақат дипломатик саъй-ҳаракатлар йўли билан – музокаралар столида ҳал этилиши шарт.
Таъкидлаш керакки, олдиндан айтиб бўлмайдиган бундай шароитда халқаро муносабатларнинг ҳозиргидан кўра барқарор тизимларини таъминлаш учун мамлакатларни бирлаштиришга қодир бўлган минтақавий механизмларнинг аҳамияти ва роли ошмоқда.
Шу муносабат билан бугун мамлакатларимиз ўртасидаги Абадий яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартноманинг қабул қилинишини тарихий воқеа, деб ҳисоблайман. Ушбу ҳужжат минтақавий барқарорликни таъминлашга қўшган умумий ҳиссамиз бўлиб қолади. Шартномани амалий жиҳатдан мустаҳкамлашда аниқ механизм ва лойиҳаларни қамраб олган Узоқ муддатли шериклик концепциясини қабул қилиш муҳим аҳамиятга эга.
Савдо, инвестиция ва технологик ҳамкорлик Марказий Осиёдаги барча мамлакатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш стратегиясини амалга оширишда кучли локомотив бўлиб хизмат қилмоқда.
Биргина мисолни келтириб ўтаман.
Хитойнинг илғор тажрибаси асосида бизнинг мамлакатимизда саноат салоҳияти ва ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантириш, ҳудудларимизда янги иш ўринларини яратишга қаратилган ўнлаб йирик лойиҳалар амалга оширилди.
Таъкидлайман: Марказий Осиё мамлакатларининг ўсиб бораётган салоҳияти ва Хитойнинг саноат соҳасидаги етакчилигини бирлаштириш билимлар билан алмашиш ва технологиялар трансферининг самарали механизмларига эга бўлган умумий кенг имкониятлар макони пайдо бўлишига олиб келиши лозим.
Ишончим комил, янги иқтисодий шериклик дастурининг тезроқ қабул қилиниши ушбу йўналишда яна бир амалий қадам бўлади.
Ушбу дастурни аниқ вазифалар билан тўлдириш, ўзаро савдо ва инвестицияларни кенгайтириш бўйича лойиҳалар портфелини шакллантириш учун мамлакатларимиз бош вазир ўринбосарлари даражасида Савдо ва инвестициялар бўйича минтақалараро кенгаш таъсис этишни таклиф этаман. Унинг биринчи учрашувини шу йилнинг охирига қадар Ўзбекистонда ўтказишга тайёрмиз.
Савдо алоқаларини рағбатлантириш мақсадида “Рақамли белбоғ ва йўл” доирасида “Рақамли Ипак йўли” кўптомонлама савдо платформасини ташкил этиш тарафдоримиз.
Тошкентда регламент ва стандартларни яқинлаштириш, Хитой талаблари бўйича экспорт маҳсулотларини сертификатлаштириш масалалари билан шуғулланадиган Саноат стандартлаштириш ва сертификатлаштириш минтақавий марказини яратишни долзарб аҳамиятга эга, деб ҳисоблайман.
Бизнес, етакчи тадқиқот институтлари ва муҳандислик марказларини жалб этган ҳолда, технологиялар трансфери бўйича алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилишни таклиф этаман.
Саноат соҳасидаги ва инфратузилмавий боғлиқликнинг кучайиши мамлакатларимизнинг иқтисодий салоҳиятидан самарали фойдаланиш имконини беради. Шу мақсадда “Марказий Осиё – Хитой” саноат ва инфратузилмавий белбоғини яратишга қаратилган узоқ муддатли стратегияни ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Бу ўринда гап Хитойнинг инвестициялари, технологик ва илмий ечимларини жалб этган ҳолда, ўзаро боғлиқ саноат кластерлари, технопарклар ва логистика хаблари тизимини яратиш ҳақида бормоқда.
Бундан ташқари, энергетика вазирлари Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитой энергетика тизимларини боғлаш, жумладан, юқори кучланишли электр узатиш тармоқларини қуриш бўйича мега-лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини диққат билан ўрганишлари лозим.
Минтақавий аҳамиятга эга бўлган йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга қодир бўлган самарали молиявий воситаларни жорий этиш масаласи алоҳида долзарб аҳамият касб этиб бормоқда.
Қайд этмоқчиманки, бугунги кунда амалда бўлган халқаро механизмлар, ҳеч шубҳасиз, муҳим роль ўйнамоқда, аммо минтақанинг инвестицияга бўлган талабини тўлиқ қоплай олмаяпти.
Экспертларнинг хулосасига кўра, Марказий Осиёни инфратузилмавий ривожлантиришда капитал қўйилмалар тақчиллиги бир неча юз миллиард доллар деб баҳоланмоқда.
Шу муносабат билан инфратузилмаларга оид ташаббусларни илгари суришда самарали платформага айланиши мумкин бўлган “Марказий Осиё – Хитой” тараққиёт жамғармасини таъсис этиш имкониятларини кўриб чиқиш мақсадга мувофиқдир.
Марказий Осиё ва Хитойнинг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлигини ривожлантириш яна бир устувор йўналиш ҳисобланади. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши бошланганини Евроосиё маконида янги транспорт ва транзит коммуникациялари тизимининг муҳим элементи, деб ҳисоблаймиз.
Барча мамлакатларимиз учун кенг имкониятлар очадиган ва Хитойни минтақамиз орқали Жанубий Осиё билан боғлаш имконини берадиган Трансафғон темир йўл магистрали лойиҳаси амалга оширилишининг қўллаб-қувватланишига умид қиламиз.
Ушбу стратегик соҳа истиқболига оид умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш учун транспорт идораларимизга дала тадқиқотларини олиб бориш, логистика инфратузилмасини модернизация қилиш имкониятларини ўрганиш, муқобил йўлаклар бўйича юкларни ташиш борасида синов тариқасидаги лойиҳаларини амалга ошириш учун экспертлар гуруҳларини шакллантириш юзасидан топшириқ беришимиз зарур, деб ҳисоблайман.
Улар фаолиятининг натижалари бўйича кейинги учрашувимизгача транспорт йўлаклари ва замонавий транзит инфратузилмаларининг ягона харитасини шакллантириш учун аниқ ва асосланган таклифлар ишлаб чиқилиши лозим.
Мамлакатларимиз барқарор тараққиётига жиддий таҳдидлардан яна бири – бу иқлим ўзгаришлари оқибатларидир.
Ишончим комил, минтақада Хитойнинг илғор тажрибасини кенг жорий этиш хатарларни камайтириш, “яшил” кун тартиби ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги чора-тадбирлар самарадорлигини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Шу муносабат билан 2030 йилгача мўлжалланган “Яшил” ривожланиш дастурини қабул қилиш ва уни амалга оширишга имкон қадар тезроқ киришиш муҳимдир.
Чўлланишга қарши курашиш, деградацияга учраган ерларни қайта тиклаш, қурғоқчил ва чўл ҳудудларда биоэкологик барқарорликни ошириш соҳасида мулоқот ва шериклик учун бизнинг форматда Экологик альянсни тузишни таклиф этаман.
Қайд этмоқчиманки, Хитой тажрибаси ва услубидан фойдаланган ҳолда, биз минтақада комплекс кўкаламзорлаштириш ва питомниклар яратиш, биомуҳандислик, биомониторинг станцияларини ривожлантиришни, шунингдек, ижтимоий-таълим дастурларини қамраб олган синов тариқасидаги лойиҳаларни амалга оширишимиз мумкин.
Сунъий интеллект ва рақамли технологиялар соҳасидаги ҳамкорлик имкониятларига алоҳида тўхталишни истар эдим. Айнан ушбу йўналишлар бугунги кунда миллий иқтисодиётларнинг рақобатбардошлигини белгилаб, узоқ муддатли ўсишнинг драйвери бўлмоқда.
Хитой интеллектуал тизимлар ривожланишида етакчилик қилиб, ушбу йўналишда анъанавий равишда юқори ўринларни эгаллаб келмоқда.
Ишончим комилки, сунъий интеллект ва чокланмаган, трансчегаравий электрон каналлар асосида ишлайдиган катта маълумотлар базалари ва процессинг марказларининг Ўзаро интеграциялашган банклар тармоғини яратиш иқтисодий ҳамкорликнинг барқарор рақамли инфратузилмасини шакллантириш имконини беради.
Асосий энергетика ва транспорт йўналишлари бўйлаб “Марказий Осиё – Хитой” оптик толали алоқа тармоғининг рақамли трассасини барпо этиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Бу онлайн савдо, “ақлли” логистика, булутли технологиялар ва сунъий интеллект – Сиан декларациясида ўз ифодасини топган рақамли кун тартибининг барча йўналишларини янада ривожлантириш учун асос яратади.
Халқларимизнинг бир-бирининг маданиятини ўзаро бойитиш ва яқинлашишга бўлган умумий интилиши – бу бизнинг бебаҳо бойлигимиздир. Маданиятлар ранг-баранглигини ҳурмат қилиш тамойилига таянган ҳолда, бизнинг ҳамкорлигимиз миллионлаб инсонлар учун маданий алмашув йўлида янги имкониятларни очмоқда.
Бугун қабул қилинаётган Ўзаро ташрифларни енгиллаштириш бўйича ташаббус ва Маданий-гуманитар тадбирлар дастури айнан шу мақсадларга қаратилган.
“Ипак йўли маданий мероси” ягона рақамли порталини яратишни таклиф этамиз.
У Марказий Осиё мамлакатлари ва Хитойнинг тарихий-маданий ресурсларини, улардан тадқиқотчилар, талабалар, сайёҳлар ва креатив саноат вакилларининг фойдаланишига имкон берган ҳолда, бирлаштиради.
Профессионал таълим соҳасида ҳамкорлик дастурларини ишлаб чиқиш, университетлар ректорлари форумларини ўтказиш, илмий академиялар ва илмий-тадқиқот марказлари раҳбарлари учрашувларини ташкил этиш орқали умумий илмий-таълим платформаларини шакллантириш мақсадга мувофиқ.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик ҳал қилувчи устувор йўналишлардан бири бўлиб қолиши керак. Махсус хизматлар ва хавфсизлик кенгашлари йўналишида терроризм, экстремизм, радикализм, наркотрафик, ноқонуний миграция ва кибержиноятчиликка қарши курашиш бўйича ахборот алмашишнинг кўптомонлама ишчи механизмларини йўлга қўйишни таклиф этаман.
Биз учун нафақат қўшни, балки умумий тарихий-маданий ва иқтисодий маконимизнинг ажралмас қисми бўлган Афғонистон муаммоларига халқаро ҳамжамият эътиборининг пасайиши жиддий ташвиш уйғотмоқда.
Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари Афғонистоннинг ҳамкорлик бўйича бой тажрибага эга бўлган анъанавий шериклари сифатида унинг қайта тикланиши ва минтақавий интеграция жараёнларига жалб этилишига кўмаклашиш учун барча имкониятларга эга, деб ҳисоблайман.
Шу муносабат билан форматимиз доирасида ушбу масалаларни кўриб чиқиш бўйича юқори даражадаги гуруҳ таъсис этишни ва унинг учрашувини Афғонистон вакиллари иштирокида чегарадош Термизда ўтказишни таклиф этаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Хитой Халқ Республикаси вакили Сун Вэйдун жанобларига мулоқотимизнинг доимий фаолият юритувчи Котибияти бош котиби лавозимидаги фаолиятида муваффақиятлар тилайман.
Сўзимнинг якунида Ўзбекистон очиқ мулоқотга, “Марказий Осиё – Хитой” форматидаги прагматик ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга содиқ эканини таъкидлайман. Ишончим комилки, бундай шериклик мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги ва равнақига хизмат қилади.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Second “Central Asia – China” Summit
I would like to echo the words of gratitude to the President of Kazakhstan, H.E. Kassym-Jomart Tokayev, for the warm welcome and the excellent organization of the Second Central Asia-China Summit.
I thank the President of the People's Republic of China, H.E. Xi Jinping, for his firm commitment to strengthening friendship and cooperation with the countries of the region.
I fully support your words that “China and Central Asian countries are linked by centuries-old ties of friendship and partnership based on mutual respect, mutual trust and mutual assistance, the desire for close relations and the development of high-quality cooperation”.
I would also like to join in with the heartfelt congratulations and good wishes on your recent birthday.
I support today's meeting agenda and the prepared documents, including the Astana Declaration.
I welcome the launch of joint centres to prevent desertification, promote collaboration on education and poverty eradication, as well as the establishment of a seamless trade platform between Central Asia and China. These mechanisms will undoubtedly contribute to expanding practical engagement among our countries. Uzbekistan is committed to actively participating in organizing and developing their activities.
Esteemed heads of delegations!
As the Chinese saying goes, “He who goes forward with friends will achieve more”.
Since our historic first summit in Xi'an, we have achieved notable results. As mentioned, a Secretariat has been set up to ensure the multi-level coordination of cooperation. Effective mechanisms are in place for ministerial and expert meetings and conferences in various areas, and a legal framework for comprehensive cooperation is being developed.
The analysis shows the growth in total trade turnover between the Central Asian countries and China. This year, it is estimated to reach nearly 100 billion dollars. The number of joint ventures and projects will also exceed ten thousand.
In our view, cooperation in this format is fostered by the profound transformation processes in Central Asia itself, which has become a space of trust, good neighborliness and partnership. On the other hand, China's leadership is firmly committed to developing friendly relations with neighboring states and promoting the “Belt and Road” global concept.
In this regard, I would like to outline our vision for the further development of multilateral cooperation.
Our meeting is taking place against the backdrop of a severe deterioration in the international situation.
Destructive conflicts are gaining new momentum, and there is increasing mutual distrust between global and regional powers. Growing rivalry leads to escalating tensions, emergence of new challenges and threats to security and sustainable development.
We believe that the use of force to resolve contentious international issues and conflicts is unjustifiable and inadmissible.
I fully agree with your words, esteemed Chairman Xi Jinping, that there will be no winners in the ongoing conflicts and wars.
I am convinced that all disputes and disagreements must be resolved exclusively through diplomatic means – at the negotiating table – based on the principles of respect for sovereignty, the norms of international law, and the United Nations Charter.
It is noteworthy to emphasize that in such unpredictable circumstances, the importance and role of regional mechanisms capable of uniting countries to ensure a more resilient system of international relations are significantly increasing.
In this regard, I believe that today’s adoption of the Treaty on Eternal Good-Neighborliness, Friendship, and Cooperation among our countries is a historic milestone. This document will serve as a joint contribution to ensuring regional stability. In order to follow up on the Treaty, it is essential to adopt a Concept of our long-term partnership that incorporates specific mechanisms and projects.
Trade, investment, and technological cooperation serve as a powerful driving force in the implementation of socio-economic development strategies across all Central Asian countries.
Allow me to cite just one example. Based on China’s advanced experience, dozens of major projects have been implemented in our country – aimed at boosting industrial capacity, developing social infrastructure, and creating jobs in various regions of the country.
I would like to underline that aligning the growing potential of Central Asian countries with China’s industrial leadership should lead to the creation of a Common Space of Vast Opportunities – with effective mechanisms for knowledge exchange and technology transfer.
I am confident that the early adoption of the Program for New Economic Partnership will be another practical step in this direction. In order to flesh up this Program with specific components and form a portfolio of projects that will expand mutual trade and investment, we propose to establish an Interregional Council for Trade and Investment at the level of Deputy Prime Ministers of our countries. We are ready to host the first meeting in Uzbekistan before the end of this year.
To further facilitate trade relations, we suggest the creation of a multilateral trading platform – the “Electronic Silk Road” – as part of the Digital Belt and Road.
I also see strong relevance in establishing a Regional Center for Industrial Standardization and Certification in Tashkent, which will operate on harmonizing regulations and standards, and certifying export products in accordance with Chinese requirements.
I also propose to adopt a dedicated Technology Transfer Roadmap, involving the private sector, leading research institutions, and R&D centers.
Strengthening industrial and infrastructural connectivity will significantly serve to unleash the economic potential of our countries. To this end, I propose to develop a long-term strategy Central Asia – China Industrial and Infrastructure Belt. It is about creating a system of interconnected industrial clusters, technology parks and logistics hubs with the involvement of Chinese investments, technological and scientific solutions.
In addition, our Ministers of energy should carefully study the issues of aligning the energy systems of Central Asian countries and China, including the implementation of the mega-project to build
a high-voltage power transmission line.
Implementation of effective financial instruments capable of supporting major projects of regional importance is becoming particularly relevant. I would like to note that while the current international mechanisms undoubtedly play an important role, they do not fully cover the region’s investment needs. According to experts, the shortage in capital investments in the infrastructure development of Central Asia amounts to hundreds of billions of dollars.
In this regard, it seems appropriate to consider establishing a “Central Asia – China” Development Fund, which could become an effective platform for promoting infrastructure initiatives.
Another priority area is the development of transport connectivity between Central Asia and China. We believe that launching the construction of the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway is an important component of the new system of transport and transit communications in the Eurasian space.
We hope for support in the implementation of the Trans-Afghan Railway project, which will open up vast opportunities for all our countries and connect China with South Asia through our region.
To develop a common vision in this strategic area, I consider it necessary to instruct our transport authorities to form expert groups to conduct field studies, explore the possibilities of modernizing the logistics infrastructure and implement pilot projects for cargo transportation along alternative corridors.
Based on the results of their work, specific and well-justified proposals for the formation of a Single Map of Transport Corridors and Modern Transit Infrastructure should be developed by our next meeting.
Climate change poses one of the major challenges to the sustainable development of all our countries.
I am convinced that the widespread implementation of China’s best practices in the region will reduce risks and significantly increase the effectiveness of measures in the area of the green agenda and environmental protection.
In this regard, it is important to accelerate the early adoption and start the implementation of the Green Development Program 2030.
We also propose establishing an Environmental Alliance in our format for dialogue and partnership in combating desertification, restoring degraded lands, and improving bio-ecological sustainability in arid and desert zones.
I would like to note that using Chinese experience and methodology, we can implement pilot projects in the region, including comprehensive greening and creation of nurseries, development of bioengineering, biomonitoring stations, as well as social and awareness programs.
I would like to highlight the opportunities for cooperation in the field of artificial intelligence and digital technologies. These are the very areas that today act as drivers of long-term growth, determining the competitiveness of national economies.
China has traditionally been at the forefront in this area, leading in the development of intelligent systems. I am convinced that establishing a Network of Mutually Integrated Big Data Banks and Processing Centers, powered by artificial intelligence and seamless cross-border electronic channels, will enable the formation of a sustainable digital infrastructure for economic interaction.
We believe that development of the "Central Asia – China" Fiber-Optic Digital Corridor along key energy and transportation routes is also of high relevance.
This will create a framework for further advancing online trade, smart logistics, cloud technologies, and AI – all core components of the digital agenda outlined in the Xi’an Declaration.
Our invaluable asset is the shared commitment to mutual cultural enrichment and bringing our peoples closer together. The Initiative for Facilitating Mutual Travel and the Program of Cultural and Humanitarian Events, which are to be adopted today, target these very objectives.
Building on the principle of respecting cultural diversity, our cooperation unfolds new opportunities for intercultural exchange to millions of people.
We propose creating a Single Digital Portal “Cultural Heritage of the Silk Road”. It will bring together the historical and cultural resources of Central Asian countries and China, providing access to researchers, students, tourists, and members of the creative industries.
It is also advisable to create a Common Scientific and Educational Platform by developing a program of cooperation in professional education, organizing rectors’ forums and meetings of the presidents of Academies of Sciences and research centers.
Security cooperation must remain among key priorities. I propose launching active multilateral mechanisms for information exchange among special services and security councils to combat terrorism, extremism, radicalization, drug trafficking, illegal migration, and cybercrime.
We are deeply concerned by the international community’s declining attention to the problems facing Afghanistan, a country that is not just our neighbor, but an integral part of our shared historical, cultural and economic space.
I believe that China and the Central Asian countries, as Afghanistan’s traditional partners with rich experience of cooperation, have extensive opportunities to support its reconstruction and integration into regional processes.
In this regard, we propose to establish a High-Level Group within our framework to address these issues and to hold its meeting in the border city of Termez with the participation of Afghan representatives.
Distinguished colleagues!
I would like to take this opportunity to extend my best wishes to Mr. Sun Weidong, the representative of the People’s Republic of China, in his role as Secretary-General of the Secretariat of our dialogue.
In conclusion, I would like to emphasize that Uzbekistan is committed to open dialogue and the expansion of pragmatic and mutually beneficial cooperation within the framework of the “Central Asia – China” format.
I am confident that such a partnership will promote the welfare and prosperity of our nations and peoples.