Ўзбекистон ва Хитой етакчилари кўп қиррали муносабатларни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар
17.06.2025
17 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин музокара ўтказди.
Икки томонлама ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Давлат раҳбарлари кейинги йилларда Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари мисли кўрилмаган юксак даражага кўтарилганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзбекистон Президентининг 2024 йил январь ойида Хитойга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар изчил амалга оширилмоқда.
Барча даражаларда алоқалар ва алмашинувлар сезиларли фаоллашгани қайд этилди.
Ташқи ишлар вазирларининг стратегик мулоқоти йўлга қўйилди. Жорий йил июнь ойи бошида Самарқанд шаҳрида иккинчи Ҳудудлар форуми муваффақиятли ўтказилди.
Савдо-иқтисодий ва молиявий-инвестицион ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. 2024 йилда товар айирбошлаш 14 миллиард долларга етди. Инвестиция лойиҳалари портфели 60 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда.
Мамлакатимиз ҳудудларида қўшма технопарклар ва махсус индустриал зоналар муваффақиятли фаолият юритмоқда, "BYD" электромобилларини ишлаб чиқариш кенгаймоқда.
"Яшил" энергетика, нефть-газ, кимё, фармацевтика, металлургия, тоғ-кон, тўқимачилик, озиқ-овқат ва қурилиш тармоқларида ҳамда логистика, “ақлли” қишлоқ хўжалиги, сунъий интеллект ва рақамлаштириш соҳаларида истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Хитойнинг етакчи молия институтлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. "Ипак йўли" жамғармаси билан инвестиция платформасини кенгайтириш режалаштирилган. Хитой Эксимбанки иштирокида пойтахтимизда Олимпия шаҳарчаси қурилиши якунланмоқда. Тошкент шаҳрида ушбу банкнинг минтақавий филиали очилди.
Камбағалликка қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Етакчилар "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" стратегик темир йўли қурилишини жадаллаштириш муҳимлигини ҳам қайд этдилар.
Таълим, фан, туризм ва маданият, кадрлар тайёрлаш ва хитой тилини ўрганиш соҳаларидаги алмашинувларни ривожлантиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Ўзбекистонда Хитойнинг Шимоли-ғарбий қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги университетининг филиали фаолият кўрсатмоқда, Урганч университети негизида Пекин университети билан ҳамкорликда Халқаро математика маркази ташкил этилган.
Ўтган йили Конфуций институти фаолиятининг 20 йиллиги нишонланди, Хитойнинг "Лу Бань устахонаси" профессионал таълим тизими жорий этилмоқда.
Келгуси йилда икки мамлакатда маданият ва санъат ҳафталикларини ўтказиш режалаштирилган.
Учрашувда халқаро кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашилди. БМТ, ШҲТ, "Марказий Осиё - Хитой" формати ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги мувофиқлашув ва ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Якунда етакчилар ҳузурида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича икки томонлама музокаралар якунлангани тўғрисида баённома имзолангани эълон қилинди.

Лидеры Узбекистана и Китая обсудили вопросы дальнейшего расширения многоплановых отношений
17 июня состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили, что в последние годы узбекско-китайские отношения дружбы и всепогодного всестороннего стратегического партнерства достигли беспрецедентно высокого уровня.
Последовательно выполняются договоренности, достигнутые в ходе государственного визита Президента Узбекистана в Китай в январе 2024 года.
Отмечена заметная активизация контактов и обменов на всех уровнях.
Запущен Стратегический диалог министров иностранных дел. В начале июня этого года в городе Самарканде успешно прошел второй Форум регионов.
Динамично развивается торгово-экономическое и финансово-инвестиционное взаимодействие. В 2024 году товарооборот достиг 14 миллиардов долларов. Портфель инвестиционных проектов превышает 60 миллиардов долларов.
В регионах нашей страны успешно действуют совместные технопарки и специальные индустриальные зоны, расширяется производство электромобилей «BYD».
На проработке перспективные проекты в «зеленой» энергетике, нефтегазовом секторе, химии, фармацевтике, металлургии, добывающей, текстильной, пищевой и строительной отраслях, а также в сфере логистики, “умного” сельского хозяйства, искусственного интеллекта и цифровизации.
Осуществляется взаимовыгодное сотрудничество с ведущими финансовыми институтами КНР. С Фондом «Шелковый путь» намечены планы по расширению инвестиционной платформы. При участии Эксимбанка Китая завершается строительство Олимпийского городка в столице. Открыт региональный филиал этого банка в городе Ташкенте.
Отдельное внимание было уделено вопросам дальнейшего углубления сотрудничества в борьбе с бедностью.
Лидеры также отметили важность ускорения строительства стратегической железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Подчеркнута заинтересованность в развитии обменов в области образования, науки, туризма и культуры, подготовки кадров и изучения китайского языка.
В Узбекистане уже функционирует филиал Северо-Западного сельскохозяйственного и лесного университета КНР, на базе Ургенчского университета совместно с Пекинским университетом создан Международный математический центр.
В прошлом году отмечалось 20-летие деятельности Института Конфуция, внедряется китайская система профессионального образования «Мастерская Лу Бань».
В следующем году планируется проведение перекрестных Недель культуры и искусства в обеих странах.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по международной повестке. Отмечена важность продолжения координации и взаимной поддержки в рамках ООН, ШОС, формата «Центральная Азия – Китай» и других многосторонних площадок.
В завершение переговоров в присутствии лидеров Узбекистана и Китая было объявлено о подписании Протокола о завершении двусторонних переговоров по вопросам вступления Узбекистана в ВТО.