Ислоҳотлар натижадорлиги таҳлил қилиниб, қўшимча вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 июнь куни ислоҳотлар натижадорлиги, ҳудудларда ишларнинг бориши ва аҳолини қийнаётган масалалар таҳлили бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилиш бошида жорий йилнинг беш ойидаги иқтисодий-ижтимоий кўрсаткичлар қайд этилди. Бу даврда саноат 6,4 фоиз ўсган, экспорт миқдори 18 фоиз, хорижий инвестициялар 46 фоиз ошган. Қиймати 3 миллиард долларлик 2 минг 500 дан зиёд янги қувват ишга тушган. 2 миллион 400 минг одам даромадли бўлган.
Шу билан бирга, дунёда турли можаролар авж олаяпти, савдо алоқалари ва логистика қийинлашаяпти. Тинчлик, адолат ва инсон қадрини улуғлашга бўлган эҳтиёж ҳар қачонгидан ҳам ошиб бораяпти.
Шунинг учун ҳокимлар ва вазирлар имкониятларни тўғри баҳолаб, ташаббус кўрсатиб ишлаши, аҳоли ва бизнес билан мулоқотни янада кучайтириб, муаммоларни тез-тез ҳал қилиб бериши зарур.
Йиғилишда бу масала ҳудудлар ва тармоқлар кесимида таҳлил қилиниб, тизимли камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Масалан, ҳар бир тумандаги 40 дан зиёд ташкилотда ўртача 500 нафар ходим ишлайди. Лекин айрим оддий масалаларни ҳал қилиш учун ҳам вилоятдан, улар эса республикадан рухсат олиши керак. Ёки, ваколати ва маблағи етарли бўлган ташкилотлар ўзини “назоратчи” деб билиб, аҳолининг оғирини енгил қилиш билан шуғулланмаяпти.
Вазирлар, ҳукуматдаги масъуллар тартиб-интизомга қаттиқ эътибор бермагани учун ислоҳотлар ижроси чўзилиб кетаяпти. Суд қарорлари вақтида бажарилмаётгани юзасидан ҳам мурожаатлар кўп.
Йилнинг қолган даврида 26,5 миллиард доллар инвестиция киритилиши, 1 сентябргача 3,3 миллиард долларлик 35 та йирик лойиҳа ишга туширилиши кўзда тутилган.
Яқинда бўлиб ўтган Тошкент халқаро инвестиция форумида 30,5 миллиард долларлик савдо ва инвестиция шартномалари имзоланди. Улар бўйича ҳам тизимли иш олиб бориш керак.
Шу боис йиғилишда ижро интизомини мустаҳкамлаш, аҳоли муаммолари билан ишлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилиши белгиланди.
Бундан буён ижро интизомига Ҳисоб палатаси масъул бўлади, унинг ваколатлари кенгайтирилади. Берилган маблағларнинг фақат тўғри сарфланиши эмас, балки нима самара бергани, аҳоли бундан қанчалик рози бўлгани ҳам ўрганилади. Палата бу таҳлиллардан келиб чиқиб, давлат раҳбарига таклифлар киритади. Президент Администрациясининг Назорат инспекцияси тугатилади.
Тошкент шаҳрида ўзини оқлаган “Халқ назорати” электрон портали бутун республикада ишга туширилади. Бу тизим мурожаатларнинг ягона платформаси бўлади ва унга барча вазирлик, идора, ҳокимликлар уланади.
Охирги пайтларда Халқ қабулхоналари аҳоли дардини эшитиб, масалаларни ҳал қилиш ўрнига, мурожаатларни давлат ташкилотларига тақсимловчи воситачига айланиб қолган эди. Жойлардаги муаммолар ҳал бўлмагани учун ижтимоий тармоқлар орқали чиқишлар кўпайган.
Президентимиз аҳолининг дарду ташвишларини эшитиб, одамларга шароит яратиб бериш раҳбарларнинг асосий вазифаси эканини таъкидлади.
– Ҳар бир мурожаат ортида инсон тақдири, унинг дарди ва умиди турганини унутмаслигимиз керак. Халқнинг дарди билан яшаш биз учун мажбурият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис Халқ қабулхоналари таркиби фидойи мутахассислар билан тўлдирилиши айтилди. Энди Халқ қабулхоналарига вилоят ва туман ҳокимининг ўзи раҳбарлик қилади. Улар ҳар куни ишини аҳоли дарди ва ташвишини эшитишдан бошлайди. Бугун туғилган муаммони кейинга ўтказишга йўл қўйилмайди. Мурожаатни бошқа идорага юбормасдан, шу жойнинг ўзида ҳал қилади. Бунинг учун туман ҳокимининг ваколатлари кенгайтирилади.
Масалан, ҳокимда туман ташкилотлари штатини тақсимлаш, яхши раҳбарни рағбатлантириш, сустроғини вазифасидан озод қилиш бўйича ваколат йўқ. Ҳоким ҳам, ўринбосарлари ҳам кўп вақтини йиғилиш ўтказишга сарфлаяпти.
Қуйи бўғиндаги штатлар ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш мақсадига мос эмас. Тармоқ ташкилотлари кўп йиллик режалар дастурини қилиб, ташаббус кўрсатмаяпти, кунлик топшириқлар билан овора.
– Туман бўғини самарали ишламаса, юқоридан қандай топшириқ туширилмасин, кўзланган мақсадларга эришиб бўлмайди, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари шунга қаратилган муҳим ташаббусларни илгари сурди.
Энди туманларда ёндашув ҳам, бошқарув тизими ҳам ўзгаради. Бу йил Сурхондарё вилоятида ҳамда 16 та ҳудудда – Бектемир, Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғаллаорол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Сирдарё, Қува, Шовот, Ҳазорасп туманлари, Марғилон ва Янгийўл шаҳарларида янгича бошқарув жорий этилади.
Яъни, иқтисодиёт ва молия, инвестиция, қишлоқ хўжалиги, бандлик, қурилиш, экология, маданият, оила ва хотин-қизлар, ёшлар масалалари бўйича 9 та давлат идорасининг туман бўлими ҳокимлик тизимига ўтади. Улардаги жами штатларни тақсимлаш, ишга олиш ва бўшатишни ҳоким ҳал қилади. Туманлар ихтиёрида қоладиган маблағлар манбаси кўпайтирилади.
Энди ҳокимда 4 нафар ўринбосар бўлади. Туман ё шаҳарнинг ривожланиш режасига қараб, қайси соҳа бўйича ўринбосар бўлишини унинг ўзи белгилайди. Ҳоким ўринбосарига аниқ вазифалар юклатилиб, ҳар бир вазифа ва функцияси маблағи билан мустаҳкамланади.
Ҳоким ва унинг ўринбосарлари самарадорлик кўрсаткичларини тўлиқ бажарса, кейинги йил ҳудудга бериладиган маблағ 10-15 фоиз кўпайтирилади. Акс ҳолда, маблағ оширилмайди ва масъул раҳбар ишдан кетади.
Туманда соҳа мутасаддилари ва етакчи тадбиркорлардан иборат “Ислоҳотлар штаби” тузилади. У орқали маҳаллалар кесимида лойиҳа, инфратузилма, молиявий манба, кадрлар масаласини қамраб олган уч йиллик дастур тайёрланади. Келгуси йил учун бюджет, инфратузилма, ишлаб чиқариш, хизмат, инвестиция ва бандлик дастурлари шу асосда тасдиқланади.
Бу янги тажриба, натижаларга қараб, келгуси йилдан бутун республикамизда йўлга қўйилади.
Яна бир муҳим янгилик – ишчан ва жозибадор муҳит яратиш учун 1 августдан барча вилоят ва туман ҳокимликларида иш ҳақи оширилади, ходимларга ишига қараб ойлик устама ва қўшимча бонус берилади.
Лекин, ўзига юклатилган вазифани бажара олмаганларга чора кўрилади. Ана шунда, ҳамма интизом ва режа билан ишлашга ўрганади.
Йиғилишда ҳудудларда бандликни таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, инвестиция ва экспорт ҳамда муҳитни яхшилаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Солиқ маъмурчилигини яхшилаб, аҳоли тадбиркорлигини ва иш ўрни яратишни қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди.
Маҳаллаларга сув олиб бориб, мева-сабзавот етиштириш, замонавий агротехнологиялар орқали экспортни кўпайтириш имкониятлари кўрсатиб ўтилди. Ўрмон ва яйловлардан чорвачиликда фойдаланиб, гўшт ва сут маҳсулотларини кўпайтириш, озиқ-овқат инфляциясини жиловлаш чора-тадбирлари белгиланди.
Шаҳарларда жамоат транспортини ривожлантириш, йўл ҳаракатини тўғри ташкил қилиб, тирбандлик ва автоҳалокатларни камайтиришнинг аҳамияти қайд этилди. Одамлар сайр қиладиган жойлар, яшиллик ва болалар майдончаларини кўпайтириб, халқни рози қилиш талаби қўйилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир, ҳукумат аъзолари ва ҳокимлар ахборот берди.

Проанализирована результативность реформ и определены дополнительные задачи
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу эффективности проводимых реформ, состояния дел на местах и волнующих население вопросов.
В начале совещания были приведены социально-экономические показатели за первые пять месяцев текущего года. Отмечено, что за этот период промышленность выросла на 6,4 процента, объем экспорта увеличился на 18 процентов, приток иностранных инвестиций — на 46 процентов. Введено в эксплуатацию более 2,5 тысячи новых производственных мощностей на сумму 3 миллиарда долларов. Источниками дохода обеспечены 2 миллиона 400 тысяч человек.
При этом отмечено, что в мире усиливаются конфликты, усложняются торговые связи и логистика, все более становится острым запрос на мир, справедливость и уважение к человеческому достоинству.
В связи с этим указано, что главы регионов и министры должны правильно оценивать текущие возможности, проявлять инициативу, активизировать диалог с населением и предпринимателями, оперативно решать возникающие вопросы.
На совещании были проанализированы проблемы в разрезе регионов и отраслей, обозначены системные недостатки.
Например, в каждом районе действуют свыше 40 организаций, где в среднем работают по 500 сотрудников. Однако для решения даже несложных вопросов необходимо запрашивать разрешение у областных, а тем — у республиканских инстанций. В то же время структуры, обладающие полномочиями и финансами, зачастую считают себя исключительно контролирующими органами и не занимаются облегчением жизни населения.
Затягивание реализации реформ связано и с тем, что некоторые министры и ответственные сотрудники в правительстве недостаточно внимания уделяют дисциплине. Увеличилось число жалоб по поводу невыполнения судебных решений в установленные сроки.
В рамках программы на текущий год предусмотрено привлечение инвестиций еще на 26,5 миллиарда долларов и запуск 35 крупных проектов на сумму 3,3 миллиарда долларов до 1 сентября.
На состоявшемся недавно Ташкентском международном инвестиционном форуме были подписаны торгово-инвестиционные соглашения на сумму свыше 30,5 миллиарда долларов. Их реализация требует системного подхода.
В этой связи было решено внедрить новый механизм повышения исполнительской дисциплины и организации работы с обращениями граждан.
Отныне за соблюдение дисциплины исполнения будет отвечать Счетная палата, чьи полномочия расширяются. Она будет анализировать не только целевое использование средств, но и их эффективность, степень удовлетворенности населения. На основе этого анализа палата будет вносить предложения Президенту. Контрольная инспекция Администрации Президента будет упразднена.
По всей республике будет внедрен электронный портал «Халқ назорати», успешно опробованный в Ташкенте. Этот портал станет единой системой обработки обращений, к которой подключатся все министерства, ведомства и хокимияты.
В последнее время Народные приемные все чаще ограничиваются тем, что перенаправляют обращения в другие инстанции, вместо того чтобы решать их по существу. Нерешенные на местах проблемы находят выход в социальных сетях.
Президент подчеркнул, что главная обязанность руководителей — слышать чаяния людей и создавать условия для жизни:
– Нельзя забывать, что за каждым обращением стоит судьба человека, его боль и надежда. Жить чаяниями народа — наш долг, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Поэтому было поручено укомплектовать Народные приемные преданными и компетентными специалистами. Теперь руководить ими будут лично хокимы областей и районов. Каждый рабочий день они будут начинать с приема обращений граждан. Ни один вопрос не должен быть отложен «на потом» — он должен решаться на месте, без переадресации. Для этого расширяются полномочия районных хокимов.
Сегодня у хокимов нет полномочий по распределению штатной численности районных организаций, поощрению эффективных руководителей или освобождению от должности неэффективных. Хокимы и их заместители слишком много времени тратят на проведение совещаний.
Штатные структуры на местах зачастую не соответствуют целям социально-экономического развития территорий. Отраслевые ведомства работают по устаревшим многолетним планам и не проявляют инициативу, ограничиваясь выполнением текущих поручений.
– Если на районном уровне работа неэффективна, то какие бы поручения ни поступали сверху — достигнуть целей невозможно, — отметил Президент.
Глава государства выдвинул важные инициативы, направленные на изменение системы управления в районах.
С этого года новая модель управления будет внедрена в Сурхандарьинской области и еще в 16 районах и городах с ускоренным развитием — Бектемир, Кунград, Чимбай, Асака, Гиждуван, Галляарал, Яккабаг, Хатырчи, Чартак, Булунгур, Сырдарья, Кува, Шават, Хазарасп, Маргилан и Янгиюль.
В этих районах и городах отделения 9 государственных органов по направлениям экономики и финансов, инвестиций, сельского хозяйства, занятости, строительства, экологии, культуры, по делам семьи и женщин, работы с молодёжью войдут в структуру хокимията. Распределение штатных единиц, прием и увольнение сотрудников будет находиться в ведении хокима. Также увеличатся источники собственных средств районов.
Теперь у хокима будет 4 заместителя, и он сам будет определять, по каким направлениям нужны заместители, в зависимости от потребностей района. Каждому заместителю будут четко определены задачи и обеспечено финансирование для их исполнения.
Если хоким и его команда полностью выполнят показатели эффективности, объем финансирования района в следующем году увеличится на 10–15 процентов. В противном случае финансирование не будет увеличено, а руководитель будет освобожден от должности.
В каждом районе будет создан «Штаб реформ» из специалистов и ведущих предпринимателей. На основе анализа по махаллям будет разработана трехлетняя программа, охватывающая проекты, инфраструктуру, источники финансирования и кадровую обеспеченность. Бюджет, инфраструктурные и инвестиционные программы, а также программы занятости на следующий год будут утверждаться на основе этой программы.
Этот опыт будет распространен по всей республике со следующего года в зависимости от достигнутых результатов.
Еще одна важная новость — с 1 августа во всех областных и районных хокимиятах будут повышены заработные платы, введены надбавки и бонусы по результатам работы для создания более рабочей и привлекательной атмосферы.
Вместе с тем к тем, кто не справляется с возложенными обязанностями, будут применены меры. Это научит всех работать дисциплинированно и по плану.
На совещании особое внимание уделено также вопросам обеспечения занятости, сокращения бедности, увеличения инвестиций и экспорта, улучшения деловой среды в регионах.
Подчеркнута необходимость усиления налогового администрирования, поддержки предпринимательства и создания рабочих мест.
Были проанализированы возможности по обеспечению махаллей водой, выращиванию фруктов и овощей, расширению экспорта за счет современных агротехнологий. Отмечена необходимость развития животноводства на основе эффективного использования лесных и пастбищных земель, увеличения производства мяса и молока и сдерживания инфляции на продовольственные товары.
Подчеркнута важность развития общественного транспорта в городах, организации безопасного дорожного движения, сокращения пробок и аварий. Поставлена задача расширить зоны отдыха, зеленые зоны и детские площадки для повышения качества жизни населения.
В завершение совещания Премьер-министр, члены правительства и хокимы доложили о реализуемых мерах по обсужденным вопросам.