Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумидаги нутқи
Азиз меҳмонлар!
Аввало, сизларни – ҳамкор давлатларимизнинг юқори мартабали вакиллари, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, бизнес оламининг йирик намояндаларини тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида чин қалбимдан самимий қутлайман.
Тадбиримизда қатнашаётган Болгария Президенти Румен Радев Жаноби Олийлари, Словакия Бош вазири Роберт Фицо Жаноби Олийлари, Қозоғистон Бош вазири Олжас Бектенов Жаноби Олийлари, Қирғизистон Ҳукумати раиси Адилбек Касималиев Жаноби Олийлари, Тожикистон Бош вазири Қоҳир Расулзода Жаноби Олийлари, Озарбайжон Бош вазири Али Асадов Жаноби Олийлари, Россия Федерацияси Ҳукумати раиси ўринбосари Александр Новак Жаноблари, Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Нокергули Атагулиев Жанобларини кўриб турганимдан ғоят хурсандман.
Шунингдек, Россия, Хитой, Америка Қўшма Штатлари, араб давлатлари ҳамда Европа, Осиё ва Африка минтақаларидан келган нуфузли делегацияларни ҳам чин дилдан қутлайман.
Биз билан яқиндан ҳамкорлик қилаётган молиявий институтлар раҳбарлари – Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо хоним ва Янги тараққиёт банки президенти Дилма Русеф хонимга алоҳида миннатдорлик изҳор этаман.
Бугунги форумда 7,5 мингдан ортиқ делегат, жумладан, 100 га яқин давлатдан салкам 3 минг нафар хорижий меҳмон иштирок этмоқда. Биз буни, авваламбор, мамлакатимизга бўлган ҳурмат, ўзаро ишонч ва яқин ҳамкорликнинг чинакам ифодаси сифатида қабул қиламиз.
Ўзбекистон заминига хуш келибсиз, қадрли дўстлар!
Бугунги дунё катта синовларни бошидан кечирмоқда. Глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга жиддий таҳдидлар тобора кучаймоқда, геосиёсий жараёнлар кўз ўнгимизда шиддат билан ўзгармоқда.
Жаҳонда қуролланиш пойгаси яна авж олмоқда. Йирик мамлакатларнинг ҳарбий харажатлари 2010 йилга нисбатан бир ярим баробар ортиб, 2,5 триллион долларга етди. Иқтисодий инқироз асоратлари, молиявий ресурслар тақчиллиги туфайли жаҳон ялпи ички маҳсулотининг ўсиш суръатлари эса кетма-кет уч йил давомида пасаймоқда.
Минг афсуски, халқаро ҳуқуқ нормалари ва дипломатия кучи заифлашмоқда. Энг ачинарлиси, инсоният учун энг долзарб муаммолар – озиқ-овқат хавфсизлиги, камбағаллик, иқлим ўзгаришлари каби масалаларга эътибор камаймоқда. Дунёда тинчлик, адолат ва инсон қадрига бўлган умумий ишончни тиклаш ҳар қачонгидан ҳам муҳим.
Биз Украина билан боғлиқ вазиятни фақат дипломатик йўллар билан ҳал этиш зарур, деб ҳисоблаймиз ва Истанбулда бўлиб ўтаётган тўғридан-тўғри музокараларни олқишлаймиз.
Шу билан бирга, кўпдан буён чўзилаётган Ғазо фожиасига эътиборингизни қаратмоқчиман. XXI асрда кўз ўнгимизда кўплаб бегуноҳ инсонларнинг нобуд бўлаётганини ҳеч нима билан оқлаб бўлмайди. Бу муаммонинг ягона ечими – низони халқаро ҳуқуқ меъёрлари ва қабул қилинган резолюциялар асосида адолатли ҳал қилишдир. Фаластин халқи ўз мустақил давлатига эга бўлишга ҳақлидир.
Глобал кун тартибидаги яна бир масала – бу қўшни Афғонистоннинг тинч ва барқарор ривожланишига кўмаклашишдан иборат. Бу давлатнинг амалдаги ҳукумати билан халқаро майдонда конструктив мулоқот олиб бориш, унинг яккаланиб қолишига йўл қўймаслик ҳар қачонгидан ҳам муҳим. Зеро, мазкур мамлакатдаги осойишталик ва иқтисодий ривожланиш ён-атрофдаги барча минтақаларнинг узоқ муддатли тараққиёти учун зарур омилдир.
Мен ҳозир таъкидлаб ўтган муаммолар бўйича барча шерик давлатларимизни очиқ ва кенг кўламли халқаро ҳамкорликка чақирамиз. Чунки, форумнинг асосий мавзуси бўлган инвестициялар – фақат иқтисодий тараққиётнинг эмас, балки тинчлик ва барқарорликнинг кафолатидир!
Келинг, биргаликда шундай инвестиция муҳитини яратайликки, у даромад келтириш билан бирга, инсон қадрини улуғлайдиган, унинг ҳаётий манфаатларини таъминлайдиган ва жамият равнақига хизмат қиладиган мустаҳкам пойдеворга айлансин!
Ҳозирги қийин шароитда биз Ўзбекистонда иқтисодий барқарорликни сақлаб қолишга асосий эътибор қаратяпмиз.
Ялпи ички маҳсулотимиз саккиз йилда 2 баробар кўпайди. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткични 200 миллиард долларга етказишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйдик.
Ўтган йили инвестиция ҳажми 35 миллиард долларга, экспортимиз 27 миллиард долларга етгани – тўрт йилдан буён ўтказиб келинаётган Тошкент халқаро инвестиция форумининг ҳам амалий натижасидир.
Янги Ўзбекистондаги ислоҳотлар самараси халқаро рейтингларда ҳам ўзининг муносиб аксини топмоқда. “Иқтисодий эркинлик индекси”даги ўрнимиз сўнгги беш йилда 48 поғонага юқори кўтарилди. Гарварднинг “Иқтисодиёт мураккаблиги индекси”даги ўрнимиз 28 поғонага яхшиланди. Ўтган ойда нуфузли “S&P” агентлиги Ўзбекистоннинг суверен рейтинги прогнозини “барқарор”дан “ижобий”га оширди.
Бугун дунё иқтисодиёти янги давр ва ўзгаришлар остонасида турганини барчамиз яхши тушунамиз. Бу эса барқарор ривожланиш йўлидан бораётган давлатларни қуйидаги тўртта йўналишда ҳамкорликда ишлашга ундамоқда.
Биринчидан, “яшил” иқтисодиёт моделига ўтиш.
Биз иқтисодиётимизни барқарор энергия ресурслари билан таъминлаш учун айнан “яшил” энергетикани ривожлантиришга қаттиқ бел боғлаганмиз.
Ўтган қисқа даврда бу соҳага қарийб 6 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция кириб келди. Электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми 59 миллиарддан 82 миллиард киловатт-соатга етди. Кейинги беш йилда бу кўрсаткич 120 миллиард киловатт-соатдан ошиб, “яшил” энергия улуши 54 фоизга етади.
Шунингдек, электр тармоқларини янгилашга ҳам 4 миллиард доллар жалб қиламиз.
Бу борада жорий йилда Самарқандда, келгуси йилдан яна 8 та ҳудудда электр тармоқларини хусусий шерикликка берамиз.
Бундан ташқари, илк бор “яшил” сертификат ва углерод бирликлари савдосини бошладик. Шу йил глобал углерод бозорларига қўшилиб, “Яшил Ўзбекистон” иқлим инвестициялари платформасини яратамиз.
Иккинчидан, рақамли технология ва сунъий интеллект иқтисодиётнинг “драйвери”га айланмоқда.
Мамлакатимизда шу йилнинг ўзида IT экспорти 1 миллиард долларга етади. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткични 5 карра ошириш учун салоҳиятимиз ҳам, имкониятимиз ҳам етарли.
Бу ишларимиз халқаро даражада эътироф этилиб, Сунъий интеллектга тайёрлик бўйича халқаро индексда бир йилда 17 поғонага кўтарилдик.
Келгуси йил “Булутли технологиялар” миллий платформаси ишга тушади. Яқин беш йилда хусусий инвесторлар билан бирга қуввати 500 мегаваттдан зиёд 20 та “дата марказ” барпо этамиз.
Шунингдек, бой тарихимиз, азалий қадриятларимиз ҳамда янги креатив ғояларни мужассам этган сунъий интеллектнинг миллий моделини ишлаб чиқамиз. Бу тизим самарадорлигини таъминлаш учун “Бир миллион сунъий интеллект етакчилари” лойиҳасини бошладик.
Ишончим комил, сизлар билан биргаликда Ўзбекистонни нуфузли IT ва Fintech хабига айлантирамиз.
Учинчидан, бугунги шароитда молиявий тизим ва технологиялар кескин ўзгармоқда.
Биз яқинда Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банки билан бирга Ўзбекистон молия секторини илк бор комплекс баҳолашдан ўтказдик. Улар банк, молия, суғурта, капитал бозоридаги ислоҳотларимизни тўлиқ қўллаб-қувватлади.
Бу соҳаларни кейинги ривожланиш босқичига олиб чиқиш мақсадида Ўзбекистонда Молиявий барқарорлик кенгаши ташкил этилади, Марказий банкда киберхавфсизлик ва молиявий технологиялар платформалари ишга туширилади.
Суғурта тизимида ҳам катта ислоҳотларни бошладик. Миллий қайта суғурталаш компанияси ва Глобал қайта суғурталаш рақамли платформаси ташкил этилди.
Стартаплар учун муқобил молиявий инструмент – венчурлар бизда тез ривожланиб боряпти. Мисол учун, ўтган йили 2 та стартап компаниямизнинг қиймати илк бор 1 миллиард доллардан ошди. Бундай компанияларни албатта кўпайтирамиз.
Шу боис “Муқобил инвестиция жамғармалари тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Келгуси беш йилда венчур ва бошқа муқобил сармоялар ҳажмини 1 миллиард долларга олиб чиқамиз.
Яна бир йўналиш. “Тўртинчи саноат инқилоби” “технологик минераллар”га талабни бир неча карра кўпайтирмоқда.
Ўзбекистонда вольфрам, молибден, магний, литий, графит, ванадий, титан ва бошқа минералларнинг катта захираси аниқланган. Умуман, ер ости бойликларимизнинг салоҳияти 3 триллион долларга баҳоланмоқда.
Минтақамизнинг минераллардан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш “хаби”га айланиши учун барча имкониятлар мавжуд. Бу борада Тошкент ва Самарқанд вилоятларида “Келажак металлари технопарки”ни бунёд этмоқдамиз.
Шу ўринда бир ташаббусни илгари сурмоқчиман: бу соҳада геология-қидирув ишларидан бошлаб, тайёр маҳсулот занжирини йўлга қўйган инвесторларга ўн йил давомида рента солиғи қайтариб берилади.
Ишончим комил, сизлар билан узоқ муддатли самарали алоқаларимиз айтиб ўтилган барча йўналишларда ўзаро манфаатли бизнес ҳамкорликка айланади.
Ҳурматли инвесторлар!
Биз “Янги Ўзбекистон – инвестициялар учун катта имкониятлар мамлакати” деган тамойилни амалий натижаларга айлантириш мақсадида барча чораларни кўряпмиз.
Энг аввало, бир нарсага эътиборингизни қаратмоқчиман: глобал ишлаб чиқариш занжирларида ҳар бир давлат учун тенг шароитни таъминлайдиган ишончли қоидалар бўлиши шарт ва зарур.
Ҳеч шубҳасиз, бу борада Жаҳон савдо ташкилотининг алоҳида ўрни бор. Шу боис, келгуси йилда ушбу Ташкилотнинг аъзосига айланиш бўйича олдимизга мақсад қўйганмиз ва бу борада ҳамкорларимиз билан фаол ишлаяпмиз. Бунинг учун ўнлаб қонун, юзлаб стандартларни халқаро талабларга мослаштирдик ва бу ишларни шу йил тўлиқ якунига етказамиз.
Иккинчидан, мамлакатимизда хорижий сармоядорларга янада қулай муҳит яратиш учун маҳаллий компаниялар билан бир хил шароитларни кафолатловчи “миллий режим” жорий қилинади, давлат органлари билан муносабатга киришишда “ягона дарча” тамойили татбиқ этилиши белгиланди, инвестиция фаолиятини ортиқча текширувлардан кафолатли ҳимоялаш тизими яратилади.
Булар орқали 2030 йилга бориб, Ўзбекистоннинг кредит рейтингини “инвестицион” даражага олиб чиқишни мақсад қилиб қўйганмиз.
Учинчидан, биз давлат компанияларини хусусийлаштиришда уларни юртимиз фаровонлигига хизмат қилувчи йирик активларга айлантириш йўлини танлаганмиз.
Шу боис, 18 та йирик компания ва банклардаги қарийб 2 миллиард долларлик давлат улушини ўзида бирлаштирган “Миллий инвестиция жамғармаси” ташкил этилди. Жамғарма бошқарувига нуфузли “Franklin Templeton” компанияси жалб қилинди. Келгуси йилнинг ўзида жамғарманинг акциялар пакети халқаро IPO га чиқарилади.
Шунингдек, профессионал консультантлар жалб қилиниб, икки йилда 29 та йирик давлат компанияси хусусийлаштирилади.
Тўртинчидан, биз транспорт ва логистика соҳасини иқтисодиётимизнинг қон томири сифатида кўрамиз.
Шу боис, бу соҳага ҳам хусусий капитални фаол жалб қилмоқдамиз. Биргина мисол, Самарқанд, Наманган, Бухоро ва Урганч халқаро аэропортлари давлат-хусусий шериклик асосида салоҳиятли инвесторлар бошқарувига берилди.
Урганч аэропорти бошқарувига дунёнинг етакчи “Инчон” компанияси жалб қилинди. Келгуси йилда Нукус, Термиз, Фарғона, Навоий аэропортлари бўйича ҳам тендерлар ўтказамиз.
Яна бир муҳим йўналиш – пойтахтимизда яшаб ва ишлаётган аҳоли сони 5 миллиондан ошди. Шу боис, 2 миллион аҳолига мўлжалланган “Янги Тошкент” шаҳрини барпо этиб, пойтахтни мегаполисга айлантирамиз.
Бу ерда йилига 20 миллион йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга аэропорт, темир йўл ва автомобиль транспортини қамраб олган “мультимодал хаб” қурилади. Йирик савдо комплекслари ва молия марказлари қад кўтаради.
Ушбу мега лойиҳани биргаликда амалга ошириш учун инвесторлар, халқаро молия институтлари ва хорижий банкларни таклиф қиламиз.
Бешинчидан, сўнгги йилларда қўшниларимиз билан йўлга қўйилган очиқ ва дўстона сиёсат натижасида Марказий Осиёда мутлақо янги ҳамкорлик муҳити шаклланди.
Бугун ушбу давлатларнинг ҳукумат раҳбарлари форумда иштирок этаётгани ҳам сўзимнинг яққол исботидир.
Эътибор беринг, саккиз йилда қўшниларимиз билан товар айланмаси ҳажми 3,5 баробардан зиёд ошиб, қарийб 13 миллиард долларга етди.
Катта инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Жумладан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлини қуришни бошладик, йирик энергетика ва инфратузилма лойиҳаларини тайёрлаш бўйича салмоқли ишлар қилинмоқда.
Умуман, биз Марказий Осиёда “Инвестиция ва савдо учун яхлит ҳудуд концепцияси”ни илгари суришни таклиф қиламиз.
Шу ўринда халқаро ташкилотларга мурожаат қилмоқчиман: минтақавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун янги молиявий механизмларни йўлга қўйиш вақти келди. Биргаликда ҳаракат қилсак, Марказий Осиёни тинчлик ва тараққиёт маконига айлантирамиз.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Бугунги форум янги, кенгайтирилган форматда ўтказилмоқда. Унинг доирасида илк бор ихтисослашган кўргазма ташкил этилиб, унда Ўзбекистон компаниялари ўз лойиҳалари ва қўшма ташаббуслари билан иштирок этмоқда.
Бир масалага алоҳида урғу бермоқчиман: биз учун инвестиция – фақатгина молиявий манба эмас. Бу – технология, билим, малакали кадрлар, халқаро ишлаб чиқариш занжирига қўшилиш, яъни, ҳақиқий тараққиёт демакдир.
Ўзбекистон мана шундай эзгу ғоялар билан келадиган хорижий инвесторларга барча шароитларни яратиб беради, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди ва буни кафолатлайди.
Юртимизда сизлар учун барча эшиклар доимо очиқ.
Энг муҳими – фаолиятингизни ҳимоя қиладиган қонунлар бор, мулоқотга очиқ давлат ва ҳамкорликка тайёр меҳнаткаш халқимиз бор.
Бугунги анжуманда иштирок этаётган, мамлакатимизга меҳмон бўлиб келган ҳар бир инвестор, хорижий ҳукумат ва халқаро ташкилотлар вакилларига яна бир бор чин дилдан миннатдорлик билдираман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на четвертом Ташкентском международном инвестиционном форуме
Искренне приветствую вас – высоких представителей государств-партнеров, руководителей международных организаций, ведущих представителей мирового бизнеса – на четвертом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Очень рад видеть участвующих в нашем мероприятии Его Превосходительство Президента Болгарии Румена Радева, Его Превосходительство Премьер-министра Словакии Роберта Фицо, Его Превосходительство Премьер-министра Казахстана Олжаса Бектенова, Его Превосходительство Председателя Правительства Кыргызской Республики Адылбека Касымалиева, Его Превосходительство Премьер-министра Таджикистана Кохира Расулзода, Его Превосходительство Премьер-министра Азербайджана Али Асадова, заместителя Председателя Правительства Российской Федерации господина Александра Новака, заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана господина Нокергулы Атагулыева.
Также искренне приветствую авторитетные делегации России, Китая, Соединенных Штатов Америки, арабских государств, стран Европы, Азии, Африки.
Выражаю особую признательность руководителям тесно сотрудничающих с нами финансовых институтов – Президенту Европейского банка реконструкции и развития госпоже Одиль Рено-Бассо и Президенту Нового банка развития госпоже Дилме Русеф.
В сегодняшнем форуме принимают участие более 7,5 тысячи делегатов, в том числе почти 3 тысячи зарубежных гостей из около 100 государств. Мы видим в этом настоящее проявление уважения к нашей стране, взаимного доверия и стремления к тесному сотрудничеству.
Добро пожаловать в Узбекистан, дорогие друзья!
Сегодня мир переживает большие испытания. Усиливаются серьезные угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию, буквально на наших глазах стремительно меняются геополитические процессы.
Вновь в мире нарастает гонка вооружений. Военные расходы крупных стран по сравнению с 2010 годом увеличились в полтора раза и достигли 2,5 трлн долларов. В связи с осложнением экономического кризиса и дефицитом финансовых ресурсов темпы роста мирового ВВП снижаются уже третий год подряд.
К сожалению, нормы международного права и дипломатия теряют силу. Ослабляется внимание к самым актуальным проблемам человечества – продовольственной безопасности, бедности, изменению климата. Cейчас как никогда важно восстановить мир, справедливость и общую веру в ценность человека во всем мире.
Считаем, что ситуация вокруг Украины должна решаться исключительно дипломатическими средствами и приветствуем проходящий в Стамбуле процесс прямых переговоров.
Хочу обратить ваше внимание на продолжающуюся трагедию в Газе. Ничем нельзя оправдать того, что в XXI веке на наших глазах гибнут невинные люди. Единственное решение этой проблемы – справедливое урегулирование конфликта на основе норм международного права и резолюций. Народ Палестины имеет право на собственное независимое государство.
Еще один вопрос глобальной повестки дня – это содействие мирному и устойчивому развитию соседнего Афганистана. Сегодня как никогда важно на международной арене установить конструктивный диалог с действующим правительством страны и не допускать ее изоляции. Ведь стабильность и экономическое развитие в этом государстве являются необходимым фактором долгосрочного прогресса всех близлежащих регионов.
Мы призываем к открытому и широкомасштабному международному сотрудничеству по названным проблемам всех наших государств-партнеров. Инвестиции, являющиеся основной темой форума, – это гарант не только экономического развития, но и мира и стабильности.
Давайте вместе создадим такую инвестиционную среду, которая не только позволит нам получать прибыль, но и будет служить прочным фундаментом, возвышающим ценность человека, обеспечивающим его жизненные интересы и развитие общества!
В сегодняшних сложных условиях мы уделяем основное внимание сохранению стабильности экономики в Узбекистане.
За последние восемь лет наш валовой внутренний продукт увеличился вдвое. Мы поставили цель к 2030 году довести этот показатель до 200 миллиардов долларов.
В прошлом году объем инвестиций достиг 35 миллиардов долларов, а экспорт – 27 миллиардов долларов, что также стало практическим результатом работы Ташкентского международного инвестиционного форума, проводимого уже четвертый год подряд.
Эффективность реформ в Новом Узбекистане находит достойное отражение и в международных рейтингах. За последние пять лет в Индексе экономической свободы мы поднялись на 48 позиций. В Гарвардском Индексе экономической сложности улучшили свой рейтинг на 28 пунктов. В прошлом месяце авторитетное агентство S&P повысило прогноз Узбекистана по суверенному рейтингу со «стабильного» до «позитивного».
Мы все хорошо понимаем, что сегодня мировая экономика стоит на пороге новой эры перемен. Это призывает все страны, идущие по пути устойчивого развития, к сотрудничеству по следующим четырем направлениям.
Первое – переход к модели “зеленой” экономики.
В целях обеспечения экономики стабильными энергоресурсами мы твердо настроены развивать именно “зеленую” энергетику.
За прошедший короткий период в эту сферу было привлечено почти 6 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. Объем производства электроэнергии увеличился с 59 миллиардов до 82 миллиардов киловатт-часов. В следующие пять лет этот показатель превысит 120 миллиардов киловатт-часов, доля “зеленой” энергии составит 54 процента.
Мы также привлечем 4 миллиарда долларов в обновление электросетей.
В связи с этим в нынешнем году передадим в частное партнерство электрические сети в Самарканде, а в следующем году – еще в 8 регионах.
Кроме того, мы впервые запустили продажу “зеленых сертификатов” и углеродных единиц. В этом году присоединимся к глобальным углеродным рынкам и создадим платформу для климатических инвестиций “Зеленый Узбекистан”.
Второе – цифровые технологии и искусственный интеллект становятся “драйверами” экономики.
Только в этом году экспорт IT в нашей стране достигнет 1 миллиарда долларов. Мы имеем достаточный потенциал, чтобы к 2030 году увеличить этот показатель в 5 раз.
Такая работа получила признание на международном уровне, в Международном индексе готовности к искусственному интеллекту мы поднялись за год на 17 позиций.
В следующем году будет запущена национальная платформа “Облачные технологии”. В ближайшие пять лет мы построим совместно с частными инвесторами 20 “дата-центров” мощностью более 500 мегаватт.
Разработаем национальную модель искусственного интеллекта, который воплотит в себе нашу богатую историю, древние ценности и новые креативные идеи. Для обеспечения эффективности этой системы запущен проект “Один миллион лидеров искусственного интеллекта”.
Убежден, что вместе с вами мы превратим Узбекистан в авторитетный IT и Fintech “хаб”.
Третье – в современных условиях кардинально меняются финансовая система и технологии.
Недавно вместе с Международным валютным фондом и Всемирным банком мы впервые провели комплексную оценку финансового сектора Узбекистана. Они полностью поддержали наши реформы в банковской сфере, финансах, страховании, на рынке капитала.
Чтобы вывести эти сферы на следующий этап развития, в Узбекистане будет создан Совет по финансовой устойчивости, в Центральном банке – запущены платформы кибербезопасности и финансовых технологий.
Мы начали большие реформы и в системе страхования. Были созданы Национальная перестраховочная компания и Глобальная цифровая платформа перестрахования.
Ускоренно развивается альтернативный финансовый инструмент для стартапов – венчуры. Так, в прошлом году стоимость двух национальных стартап-компаний впервые превысила 1 миллиард долларов. Мы обязательно увеличим количество таких компаний.
В этой связи разработан проект закона «Об альтернативных инвестиционных фондах». В следующие пять лет доведем объем венчуров и других альтернативных инвестиций до 1 миллиарда долларов.
Еще одно направление. «Четвертая промышленная революция» многократно увеличивает спрос на технологические минералы.
В Узбекистане выявлены крупные запасы вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, ванадия, титана и других минералов. Потенциал наших недр оценивается в целом в 3 триллиона долларов.
У нас есть все возможности, чтобы превратить регион в «хаб» по производству продукции с высокой добавленной стоимостью из минералов. В Ташкентской и Самаркандской областях мы создаем технопарки «Металлы будущего».
Здесь хочу предложить инициативу о возврате рентного налога в течение 10 лет инвесторам, наладившим полный цикл – от геологоразведочных работ до выпуска готовой продукции.
Убежден, что наши с вами долгосрочные плодотворные отношения смогут перерасти во взаимовыгодное деловое сотрудничество по всем вышеназванным направлениям.
Уважаемые инвесторы!
Мы принимаем все необходимые меры, чтобы принцип «Новый Узбекистан – страна больших возможностей для инвестиций» воплотился в практических результатах.
В первую очередь хочу обратить ваше внимание на то, что глобальным производственным цепочкам необходимы надежные правила, обеспечивающие равные условия для каждого государства.
Особая роль в этом, несомненно, принадлежит Всемирной торговой организации. Мы поставили перед собой цель в следующем году стать членом этой Организации. В данном направлении активно работаем с нашими партнерами. Для этого адаптировали к международным требованиям десятки законов и сотни стандартов, в нынешнем году полностью завершим эту работу.
Во-вторых, в целях создания еще более благоприятных условий для иностранных инвесторов в нашей стране будет введен “национальный режим”, гарантирующий условия, одинаковые с местными компаниями, внедрен принцип «единого окна» при взаимодействии с государственными органами, создана система гарантированной защиты инвестиционной деятельности от излишних проверок.
За счет таких мер мы нацелены к 2030 году поднять кредитный рейтинг Узбекистана до инвестиционного уровня.
В-третьих, при приватизации государственных компаний мы выбрали путь превращения их в крупные активы, которые будут служить благосостоянию страны.
Создан Национальный инвестиционный фонд, объединивший государственные доли в 18 крупных компаниях и банках на сумму около 2 миллиардов долларов. К управлению фондом привлечена авторитетная международная компания Franklin Templeton. Уже в следующем году планируется выставить пакет акций фонда на международное IPO.
Кроме того, будут привлечены профессиональные консультанты, и в течение двух лет – приватизировано 29 крупных государственных компаний.
В-четвертых, мы рассматриваем транспорт и логистику как кровеносную систему нашей экономики.
Поэтому активно привлекаем в сферу частный капитал. Приведу пример. Международные аэропорты Самарканда, Намангана, Бухары и Ургенча переданы в управление потенциальным инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
К управлению Ургенчским аэропортом привлечена ведущая мировая компания «Инчон». В следующем году мы проведем тендеры и по аэропортам Нукуса, Термеза, Ферганы, Навои.
Еще одно важное направление: численность населения, проживающего и работающего в нашей столице, превысила 5 миллионов. Поэтому мы возведем город «Янги Ташкент», рассчитанный на 2 миллиона жителей и превратим столицу в мегаполис.
Здесь будет построен мультимодальный хаб с возможностью обслуживания до 20 миллионов пассажиров в год, объединяющий аэропорт, железнодорожный и автомобильный транспорт. Будут возведены крупные торговые комплексы и финансовые центры.
Приглашаем инвесторов, международные финансовые институты и зарубежные банки принять участие в реализации этого мегапроекта.
В-пятых, благодаря политике открытости и дружбы, которую мы проводим в последние годы вместе с нашими соседями, в Центральной Азии сформировалась совершенно новая атмосфера сотрудничества.
Ярким подтверждением тому является участие в сегодняшнем форуме руководителей правительств этих стран.
Обратите внимание: за последние восемь лет товарооборот с соседними странами вырос более чем в 3,5 раза и составил почти 13 миллиардов долларов.
Реализуются крупные инвестиционные проекты. Так, мы начали строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, ведется значительная работа по подготовке крупных энергетических и инфраструктурных проектов.
В этой связи предлагаем продвижение концепции «Единого пространства для инвестиций и торговли» в Центральной Азии.
Здесь хочу обратиться к международным организациям: настало время создать новые финансовые механизмы для поддержки региональных проектов. Объединив усилия, мы превратим Центральную Азию в пространство мира и устойчивого развития.
Нынешний форум проходит в новом, расширенном формате. Впервые в его рамках организована специализированная выставка, в которой узбекские компании участвуют со своими проектами и совместными инициативами.
Хочу акцентировать ваше внимание на том, что для нас инвестиции – это не просто финансовый ресурс. Это – технологии, знания, квалифицированные кадры, интеграция в международные производственные цепочки, то есть – это настоящее развитие.
Узбекистан создает все необходимые условия для иностранных инвесторов, приезжающих к нам с такими благородными идеями, и мы всесторонне поддерживаем и полностью гарантируем их деятельность.
В нашей стране для вас всегда открыты все двери.
Самое важное – у нас есть законы, защищающие вашу деятельность, государство, открытое для диалога, и трудолюбивый народ, готовый к сотрудничеству.
Еще раз от всего сердца выражаю признательность каждому инвестору, представителям иностранных правительств и международных организаций, прибывшим в нашу страну для участия в форуме.