Ўзбекистон-Болгария муносабатлари ривожида янги босқич бошланди
Кўксарой қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Болгария Республикаси Президенти Румен Радевнинг расмий делегациялар иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон билан Болгария ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Болгария етакчисини самимий қутлаб, сўнгги 17 йилдаги биринчи саммит тарихий аҳамиятга эга эканини, Ўзбекистон-Болгария дўстлик ва шериклик муносабатларини сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқишини таъкидлади.
Парламентлар, иқтисодиёт ва ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўсмоқда, кооперациянинг янги йўналишлари ва лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.
Гуманитар алмашинувлар амалга оширилмоқда, Бухоро ва Варна, Самарқанд ва Пловдив ўртасида биродарлик алоқалари ўрнатилган.
Кўп қиррали ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида ташқи сиёсат идоралари ўртасида тизимли алоқаларни йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди.
Савдони, энг аввало, тўқимачилик, озиқ-овқат, кимё ва фармацевтика маҳсулотлари, металл буюмлар ва технологик ускуналар етказиб беришни кенгайтириш орқали кўпайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзаро савдонинг ўсишини рағбатлантириш мақсадида пойтахтларда савдо уйлари очиш, лабораторияларни аккредитациядан ўтказиш ва имтиёзли кредит линиялари ажратиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат саноати, фармацевтика, геология, сунъий интеллект, рақамли технологиялар ва IT, туризм соҳаларида қўшма лойиҳаларни илгари суриш устувор йўналиш сифатида қайд этилди.
Самарали ерусти ва ҳаво транспорт йўлакларини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу маънода, томонлар икки давлат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш имкониятини кўриб чиқишга келишиб олдилар.
Меҳнат ресурслари соҳасида тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш учун София шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Миграция агентлигининг ваколатхонасини очиш масаласи кўриб чиқилади.
Гуманитар алоқаларни, шу жумладан академик ва илмий алмашинувларни фаоллаштириш, жорий йилда Андижон шаҳрида етакчи олий таълим муассасалари ректорларининг учрашувини ўтказиш ташаббуслари қўллаб-қувватланди.
Шунингдек, келгуси йилда Ўзбекистон ва Болгария маданияти ва киноси ҳафталигини ташкил этишга келишиб олинди.
Эришилган келишувлар ижроси устидан тизимли назоратни таъминлаш мақсадида томонлар қўшма "йўл харитаси"ни қабул қилиш ва Ҳукуматлараро комиссия ҳамраислари даражасини ошириш, унинг ишига ҳудудлар ва йирик компаниялар раҳбарларини жалб қилишга аҳдлашилди.
Учрашув якунида Президент Румен Радев Президент Шавкат Мирзиёевни ўзи учун қулай вақтда жавоб ташрифи билан Болгарияга боришга таклиф этди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev at the "Kuksaroy" residence.
Topical issues of further development of practical cooperation between Uzbekistan and Bulgaria were discussed.
Warmly greeting the Bulgarian leader, the Head of our state emphasized that the first summit in 17 years will be historic and will bring Uzbek-Bulgarian relations of friendship and partnership to a qualitatively new level.
The activation of interaction at the level of parliaments, economic and foreign policy departments has been noted with deep satisfaction.
Trade turnover indicators are growing, new directions and cooperation projects are being worked out.
Humanitarian exchanges are being carried out and twinning ties have been established between Bukhara and Varna, Samarkand and Plovdiv.
In order to further strengthen the multifaceted cooperation, the importance of establishing systematic contacts between the foreign policy ministries was emphasized.
Special attention was paid to the issues of increasing trade turnover, primarily by expanding supplies of textile, food, chemical and pharmaceutical products, metal products and technological equipment.
To stimulate the growth of mutual trade, a decision was made to open trade houses in the capitals, accredit laboratories and allocate preferential credit lines.
Promotion of joint projects in agricultural complex and food industry, pharmaceuticals, geology, artificial intelligence, digital and IT technologies, tourism was identified as a priority direction.
Separate attention was paid to the issues of developing effective land and air corridors. In this context, sides agreed to review the possibility of launching direct air routes between the two countries.
To establish systematic interaction in the sphere of labour resources, the issue of opening a representative office of Agency of migration of the Republic of Uzbekistan in the city of Sofia will be elaborated.
Initiatives to intensify humanitarian ties, including academic and scientific exchanges were supported, including a meeting of rectors of leading universities to be held in Andijan this year.
An agreement was also reached to organize a week of Uzbek and Bulgarian culture and cinema next year.
In order to ensure systemic control over the implementation of the agreements reached, the sides agreed to adopt a joint “road map” and raise the level of co-chairmen of the Intergovernmental Commission, involving heads of regions and major companies in its activities.
At the end of the meeting, President Rumen Radev invited President Shavkat Mirziyoyev to pay a return visit to Bulgaria at a convenient time.