Ўзбекистон Президенти ЮНИСЕФ билан сермаҳсул шерикликни юксак баҳолади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 май куни мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) ижрочи директори Кэтрин Расселни қабул қилди.
БМТ тизимидаги ушбу етакчи ихтисослашган институт билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида ЮНИСЕФ раҳбари Ўзбекистон етакчисига БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг самимий саломини етказди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларига юқори баҳо берилиб, болалар ҳуқуқларини таъминлаш ва имкониятларини кенгайтириш соҳасидаги миллий дастур қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистон ва ЮНИСЕФ ўртасидаги ҳамкорлик кейинги йилларда юксак даражага чиққани катта мамнуният билан қайд этилди.
Ташкилот кўмагида мамлакатимизда болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича қонун, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва болалар онкологиясига қарши курашиш соҳасида стратегик ҳужжатлар қабул қилинди. Коронавирус пандемиясига қарши курашиш ва вакцинация тизимини ривожлантиришга кўмаклашилди.
Қонунчиликни такомиллаштириш, болаларни парвариш қилиш ва қўллаб-қувватлашнинг янги механизмларини жорий этиш, ижтимоий хизмат ва кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантириш, ижтимоий хизматлардан фойдаланиш имкониятини кенгайтириш ва уларнинг сифатини яхшилаш, миллий стандартларни ишлаб чиқиш, ижтимоий суғуртани кенгайтириш, инклюзив таълимни ривожлантириш ва бошқа устувор йўналишларда қўшма чора-тадбирларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
2030 йилгача мўлжалланган янги Мамлакат дастурини қабул қилиш, шунингдек, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва манфаатларини илгари суриш масалалари бўйича қатор халқаро тадбирларни биргаликда ўтказишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана высоко оценил плодотворное партнерство с ЮНИСЕФ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 мая принял исполнительного директора Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел, находящуюся в нашей стране с визитом.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества с данным ведущим специализированным институтом системы ООН.
В начале переговоров глава ЮНИСЕФ передала лидеру Узбекистана искренние приветствия Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Дана высокая оценка результатам проводимых реформ в нашей стране, поддержана национальная программа в области обеспечения прав и расширения возможностей для детей.
В ходе встречи было выражено глубокое удовлетворение достигнутым уровнем взаимодействия Узбекистана с ЮНИСЕФ за последние годы.
При поддержке Организации в нашей стране были приняты законодательный акт о защите детей от насилия, стратегические документы в области социальной защиты населения и борьбы с детской онкологией. Оказана поддержка в противодействии пандемии коронавируса и развитии системы вакцинации.
Отмечена важность реализации совместных мер в сфере совершенствования законодательства, внедрения новых механизмов ухода и поддержки детей, развития системы социальной работы и подготовки кадров, улучшения доступности и качества социальных услуг, разработки национальных стандартов, расширения социального страхования, развития инклюзивного образования и других приоритетных направлениях.
Достигнута договоренность о принятии новой Страновой программы до 2030 года, а также совместном проведении ряда международных мероприятий по вопросам защиты прав и продвижения интересов детей.